Photos (for Nextcloud) – galérie fotek a videí pro Nextcloud

Google Fotky jsou nesmírně povedenou službou, která má především povedenou aplikaci pro mobilní telefony. Ta umí fotky a videa prohlížet, ale i upravit, připomenout fotky roky staré a provádět i nějaké ty úpravy. Služba je to výborná, ale bohužel nesvobodná a shromažďuje obrovské množství informací, a to se některým uživatelům nelíbí.

Co používat místo Google Fotek? Některé aplikace se službu od Googlu snaží napodobit, ale bohužel vždy něco chybí. Nejsvobodnější nějakou funkční variantou je asi Photos (for Nextcloud). Jak již samotný název aplikace napovídá, jedná se o aplikaci zobrazující fotky a videa z cloudového úložiště Nextcloud. To je vlastně svobodný projekt, který si kdokoliv může stáhnout a používat na vlastních serverech. Nextcloud tedy nezkoumá obsah vašeho úložiště a vaše soubory. Nabízí tedy soukromí, a to u technologických gigantických společností nenajdete.

 

Stojí Photos (for Nextcloud) za to?

Je třeba si uvědomit, že za touto aplikací nestojí žádná velká korporace. Nemá tedy všechny funkce, jako Google Fotky. Funguje však skvěle a snadno se v ní můžete přepínat mezi více Nextcloud účty. V aplikaci si můžete nechávat zobrazit jen fotky/videa z vybraných složek nebo ze všech složek.

Potěší, že hned po otevření se fotky rychle synchronizují a nahoře se zobrazí i pruh stories, a ten má za úkol vám připomenout např. rok staré fotky. Sdílet můžete i odkaz na fotku/video a případně celý soubor sdílet skrze odkaz chráněný heslem. Z cloudu můžete soubory stáhnout přímo v této aplikaci do úložiště mobilu, provádět nějaké základní úpravy, zobrazit více informací i souboru nebo vytvářet alba a archívy.

V nastavení jazyků se překvapivě nachází i čeština, ale jelikož se o překlad starají jen dobrovolníci ve svém volném čase zdarma, je překlad neúplný. To se snad časem změní. Je i škoda, že v aplikaci nelze nastavit třeba nějakou automatickou zálohu do Nextcloudu. Nové fotky a videa si tedy musíte manuálně zálohovat v aplikaci Nextcloud.

Aplikace je dostupná v Obchodě Play a používat můžete bezplatnou verzi s malým reklamním bannerem, nebo si můžete koupit Pro verzi zcela bez reklam za jednorázovou částku 130 Kč.

 

Chcete Nextcloud úložiště?

Pokud chcete Nextcloud, tak nemusíte mít nějaké velké zkušenosti v IT a instalovat jej na vlastní server. Můžete si najít služby poskytující úložiště s Nextcloudem. To nabízí třeba česká komunita Linuxové distribuce Arch Linux – odkaz na více informací. Službu pak můžete používat na jakémkoliv zařízení a zálohovat si svá data odkudkoliv. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*