Nová eRouška 2.1 je venku, ale instalovat ji asi nemá smysl

Ministerstvo zdravotnictví vydalo novou verzi aplikace eRouška 2.1. Ta je zapojena do programu Chytré karantény, ale její předchozí verze na mobilech Apple iPhone vůbec nefungovala. Nová verze konečně funguje trochu jinak a využívá algoritmy od Googlu a Applu. Díky tomu je konečně funkční pro obě mobilní platformy.

Aplikace funguje tak, že komunikuje s ostatními mobily v okolí, a to skrze Bluetooth zcela offline. Žádná data bez vědomí uživatele neodesílá. Jestli přijdete do blízkosti s nakaženým, tak budete upozorněni pomocí notifikace.

Aby aplikace měla smysl, měl by ji používat každý. Není tedy divu, že aplikaci teď všem nutí každý druhý uživatel twitteru a youtubeři. Má ale vážně smysl si aplikaci nainstalovat, když od třech nakažených lidí mám potvrzeno, že hygienická stanice žádná data z eRoušky po nich nechtěla odeslat? Přečíst si můžete také negativní recenze v Obchodě Play, kde tuto skutečnost potvrzují další uživatelé. Každopádně instalací nic nezkazíte.

Aplikace eRouška ke stažení:

Skenuj pro stažení pro Android
Skenuj pro stažení pro iPhone

2 thoughts on “Nová eRouška 2.1 je venku, ale instalovat ji asi nemá smysl

  1. eRouška 2.x funguje takto:
    Pokud je někdo pozitivně otestovaný, dostane číselný kód (aby to někdo nemohl poslat jako poplašnou zprávu či omylem), který do programu eRouška sám dle svého rozhodnutí zadá a odešle data. Tato data tj. aktivace varovné hlášky se odešle skrze Google/Apple server všem lidem, které jsem za posdledních 10 dní potkal (a měli zapnutou eRoušku 🙂 ). Jelikož se jedná o systémovou funkci Google-Apple, kterou tam bez našeho vědomí/možnosti volby Google a Apple vzáleně poslali, odešle se tato hláška i případným cizincům, které jsem potkal třeba na letišti a používají nějakou jejich aplikaci postavenou na stejném API. Uživatel dostane varování, že se potkal s nakaženým (je zohledněna síla BT signálu tedy vzdálenost a doba setkání). Jak s touto informací naloží, jestli ji bude ignorovat, zajde se sám otestovat a nebo se zodpovědně bude ostatních pár dní stranit, je čistě na něm. Toto API je podporováno na Androjidu 6 a vyšším. Program eRouška je jen aktivační program, komunikační rozhraní. O vlastní scannování se stará API (to je vlastně ta slídicí část, kterou si odpůrci eRoušky nikdy do mobilu nenainstalují 😀 :-D). Proto nesvítí v notifikační liště ikonka a program neběží na pozadí. V případě přijaté informace ji API systémově probudí aby mohle zobrazit zprávu – push GCM/FCM.
    /Verze 1.x na Apple nefungovala, protože to iOS neumožňoval a okamžitě ji uspal. S tím nedokáže udělat nic žádný programátor. U Androidu z důvodu roztříštěnosti úprav výrobců, bylo spousta obdobných problémů, u některých se dala dát aplikace do vyjímek, ale dost lidí se s tím nechtělo zabývat. Pozitivně testovaný mohl odeslat data Hygieně a ta měla následně obvolat rizikové kontakty. Proto bylo nutné při instalaci zadávat telefonní čísla). Aplikace nevyužívá GPS, to by se akumulátor za pár hodin vybil, ale vyžaduje mít nezakázané polohové služby. Důvod autoři popisují (svázanost s BlueTooth LE – nedostatek či úmysl od Google). Zapnutá GPS je na mobilech indikovaná v notifikační liště vlastní ikonkou a tu eRouška opravdu nevyvolává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top