Jak fungují brýle TCL NXTWEAR? Stojí za zakoupení?

Čas od času nějaký výrobce ukáže světu své brýle. Často vypadají alespoň trochu futuristicky, slibují super funkce, ale později se na ně zapomene. Na náš trh totiž většinou vůbec nedorazí, což je velká škoda. Výrobce TCL na našem trhu neprodává jen hezké televizory, soundbary nebo mobily, ale právě i brýle TCL NXTWEAR. Stojí ale za zakoupení? Na to jsem se podíval v tomto článku.

Co brýle slibují? Jedná se o chytré brýle?

Dost výrobců své brýle označuje jako “chytré brýle”, ale to je dle mého názoru spíše marketingové označení. Ono se totiž jedná o brýle bez operačního systému. Jedná se spíše o takový “zobrazovač” jakéhokoliv obsahu z mobilu, tabletu nebo třeba notebooku. To probíhá skrze kabel a zkrátka chtějí nabídnout nerušený zážitek nejen během cestování.

Jaké brýle jsem vyzkoušel?

Již delší dobu mám k dispozici model TCL NXTWEAR Air, což není nejnovější model a jejich prodej již skončil. Výrobce na našem trhu již prodává vylepšený model NXTWEAR S a výrobce má také model NXTWEAR G. Brýle mají kvalitní konstrukční zpracování a můžete je používat bez tmavé čelní části, díky čemuž třeba za filmem či jiným obsahem uvidíte dění kolem vás. Budete ale díky zrcadlovému povrchu vypadat pro své okolí dost zvláštně. Z pravé nožičky vede kvalitní USB-C kabel pro připojení k zařízení.

Mnou testovaný model vlastně nevypadal s nasazenou čelní částí vůbec špatně. Kdybych tak někoho viděl sedět třeba u kavárny a neviděl kabel vedoucí k mobilu, nijak bych se nad nimi nepozastavil. Jsou také krásně lehké a nijak netlačí ani na nos. Dle výrobce váží jen 75 gramů a jejich rozměry ve složeném stavu činí: 62 x 154 x 51 mm a v rozloženém pak: 171,4 x 162 x 51 mm.

 

Jak fungují a jaký obsah jsem sledoval?

Každý model hodinek se může samozřejmě trochu lišit. Mnou testované brýle TCL NXTWEAR Air mají Micro-OLED displeje s Full HD rozlišením, 60 Hz, 16:9 a obraz se spuštěným obsahem má 140palce na 4 metry. K dispozici je i dvojice integrovaných reproduktorů a zvuk tedy můžete poslouchat i bez sluchátek. Myslím si, že brýle jsou rozhodně fajn. Líbí se mi, že k nim vlastně není potřeba žádná aplikace, ale vše je “plug and play” a stačí pouze připojit kabel k zařízení. Nemají tedy žádný integrovaný akumulátor a vlastně bych řekl, že se vám třeba ani po pěti letech v brýlích nic nepoškodí. Záleží však na vašem nakládání s brýlemi a pro cestování si výrobce připravil kvalitní pouzdro. To mi brýle chránilo i během přenášení v batohu s více věcmi. V něm je k dispozici i hadřík pro očištění.

 

Brýle mají celkem dobré využití a jelikož přenos probíhá přes kabel, nedochází ke špatné synchronizaci zvuku s videem, k sekání či jiným problémům. Během testování jsem sledoval videa z YouTube, TikToku, sledoval filmy a seriály s vyšším bitratem v multimediální aplikaci Kodi, filmy z interního úložiště mobilu a tabletu a hrál i různé hry. Vzít si je můžete třeba do autobusu, letadla nebo vlaku. Nerušeně budete sledovat svůj oblíbený film. Problém nenastává ani po připojení bezdrátových sluchátek k mobilu, aby zvuk z filmu nerušil lidi kolem. Během hraní her jsem zas připojoval bezdrátový Xboxový gamepad. Můžete si klidně číst nebo procházet jiný obsah dle vašich potřeb.

S jakými zařízeními si brýle rozumí?

Pokud nad brýlemi přemýšlíte, je nejdříve zapotřebí si zjistit, zda vaše zařízení podporuje USB Display Port. Zjistil jsem, že to je totiž obrovský problém a dokonce to často neví ani česká zastoupení výrobců mobilů a notebooků… V případě mobilů jsme zjistil, že často ani mobily za 30 tisíc Kč nepodporují USB Display Port. Dokonce jsem se setkal i s tím, že někteří výrobci tuto funkci nabízí, ale ne pro trh EU a blokována je tedy v ROM systému. Pro tomu tak je? Někteří zástupci výrobců mobilů tvrdí, že tuto funkci „nikdo“ nevyužívá. Dle mého názoru nejsou od pravdy daleko, protože tuto funkci na mobilech využívá opravdu minimum lidí. Neměl by ji ale vlajkový model mít?

Jak tedy zjistím, zda moje zařízení bude s brýlemi fungovat? Na nějaké aplikace zapomeňte, protože i ty často zobrazují milné informace. Navštivte ideálně českou webovou stránku výrobce mobilu, tabletu nebo notebooku a ujistěte se, zda je ve specifikacích uváděna podpora s označením “USB Display Port” nebo “USB-C Display Port”. Potíž je ale v tom, že i když vaše zařízení tuto funkci podporuje, nemusí to výrobce uvádět. To se děje třeba letos u vlajkových mobilů Xiaomi 14 a Xiaomi 14 Ultra, ale dokonce i u tabletu Xiaomi Pad 6S Pro 12.4”. Výrobce to nikde neuvádí, ale brýle po připojení k těmto třem zařízením fungují bez problémů. Použít tedy můžete také internetové vyhledávače a pokusit se najít, zda vaše zařízení USB Display Port umí.

Stojí tedy brýle za to?

Již jsem zmiňoval, že mnou testovaný model TCL NXTWEAR Air je starší a již se neprodává. Na našem trhu se v současné době prodává vylepšený model TCL NXTWEAR S. Našel jsem je na Alze a CZC v prodeji za 13 990 Kč s DPH.

Já si myslím, že zrovna u tohoto zařízení je velmi obtížné hodnotit, zda je cena adekvátní. Vlastně se dle mého názoru stále jedná o takový koncept a výrobce jen zkouší, jak se nadšencům bude líbit a zda má investovat další prostředky do vývoje. Bezesporu se jedná o velmi zajímavé brýle, nevypadají vůbec špatně, jsou lehké a filmy nebo hry vypadají překvapivě dobře.

Záleží tedy jen na vás, jestli vám brýle stojí za zakoupení a jestli máte zařízení s USB-C Display Port. Pokud často cestujete a chcete si nerušeně užívat třeba filmy, rozhodně bych nad brýlemi začal přemýšlet. Vlastně bylo dost příjemné nasadit brýle s tmavou částí vpředu, pustit si film a používat ještě bezdrátová sluchátka. Během sledování nebudete nijak rušení, což během cestování rozhodně oceníte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top