Jak fotí dostupnější Realme 14 Pro 5G?

Nedávno jsem se v článcích a recenzi věnoval mobilu Realme 14 Pro+ 5G. Nabízí toho dost a láká na kvalitní fotoaparáty s optickým zoomem. Jak je na tom ale levnější model Realme 14 Pro? Má také velký kulatý modul se třemi fotoaparáty. Hlavní má čip Sony IMX882 s optickou stabilizací obrazu (OIS), 50 Mpx rozlišením a clonou f/1.8. Zbylé dva jsou spíš do počtu, jelikož se jedná o monochromatický a makro s nízkým 2 Mpx rozlišením. Výrobce si je tedy mohl odpustit a stačilo by do modulu umístit jen hlavní fotoaparát.

Recenze realme 14 Pro+ 5G – umí měnit barvu, má IP69 a teleobjektiv

Oba modely realme 14 Pro mají hezky rozmístěnou trojici LED diod. Jsou dostatečně silné pro focení v noci nebo používání svítilny. Zajímavé jsou v tom, že jedna z nich je žlutá a manuálně můžete upravovat teplotu světla.

Mobilní aplikace

Realme i do toho modelu nasadilo vlastní aplikaci pro focení a pořizování videí. Je vlastně dost podobná, jako u vyššího modelu Realme 14 Pro+ 5G, ale chybí ji některé režimy a samozřejmě ovládání optického zoomu. Její prostředí však nic podstatného nepostrádá, je krásně svižné a všechny prvky jsou dostatečně velké.

V horní části můžete rychle nastavovat blesk, EV, pohyblivé snímky nebo zapnout AI režim pro lepší pořízení objektů v pohybu. Tuto funkci doporučuji používat, ale po jejím zapnutí nemůžete zoomovat. Dále je k dispozici Google Lens a přechod do podrobnějšího nastavení aplikace – automatické HDR, poměr stran, časovač atd.

Níže v aplikaci je pruh se všemi podstatnými režimy – noční režim, fotografie, video, ulice a portrét s rozostřením. V položce „Další“ najdete vydařený PRO režim s manuálním nastavením všech parametrů a focení do RAW, panorama, Hi-Res pro focení v maximálním rozlišení, dlouhá expozice, skenování dokumentů, focení pod vodou a další. Další tlačítka zas ukrývají režim zkrášlení (retuš atd.), nastavení efektu světla a různé filtry.

Jak je na tom kvalita fotek?

Již jsem zmiňoval, že mobil má použitelný spíše jen hlavní fotoaparát. Má vysoké rozlišení a výrobci se povedla i softwarová stránka s post-processingem. Aplikace vás tedy vybízí k používání 2x a 5x zoomu. Mobil však nemá teleobjektiv, takže dochází k ořezům snímku z hlavního fotoaparátu. Kvalita fotek pořízených digitálním zoomem je pěkná a můžete u nich sáhnout i po nočním režimu.

Myslím si, že hlavní fotoaparát odvádí vzhledem k ceně velice slušnou práci. Automatické HDR funguje ukázkově, snímky mají hezké barevné podání a dostatek detailů. Makro snímky zvládá fotoaparát taktéž výborně a kvůli lepším detailům doporučuji v tomto ohledu sahat po digitálním zoomu. Hravě si mobil poradí s protisvětlem a pořizování snímků je svižné. Post-processing jejich kvality zvýší za pár vteřin v galérii. Zpracování fotek se výrazně zlepšilo po posledních velkých aktualizacích, kterých bylo hned více.

V noci můžete sáhnout po nočním režimu. Podporován je v běžném režimu fotografie a dokonce i v digitálním zoomu, což není samozřejmé. Všechny takové fotky jsou pořizovány rychle, prosvětlená jsou správná místa a efektivně je vyhlazen digitální šum. V noci tedy také pořídíte hezké fotky.

Poslední dva roky se v mobilech začalo vylepšovat focení objektů v pohybu. Realme k tomu má již zmíněný režim. Funguje vlastně tak, že daný objekt softwarově doostřuje a snaží se, aby nebyl rozmazaný. Funguje to slušně i v režimu na automatiku a fotky v pohybu jsou vzhledem k ceně solidní.

Když si to hrnu, fotoaparátu nemám co vytknout. Výrobce ale nemusel do modulu umístit zbylé dva fotoaparáty. Vlastně by mi vůbec nevadilo mít jen jeden a kvalitní fotoaparát. Někomu ale může chybět ultraširokoúhlý fotoaparát. V tomto cenovém segmentu  většinou mají jen velmi průměrnou kvalitu a 8 Mpx rozlišení. Není ve finále lepší rozhodnutí Realme nasadit kvalitní hlavní fotoaparát s hezkým digitálním zoomem?  Dle mého názoru ano, ale ne každý bude se mnou souhlasit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top