HTC VIVE odhalila na veletrhu MWC budoucnost 5G i VR

Společnost HTC VIVE představila na veletrhu Mobile World Congress 2022 řadu inovací. K vidění byla prezentace aktuálního pokroku v technologii 5G, VR zábavy v automobilu holoride, i odhalení důležitých technologií pro zábavní VR parky. Ty otevírají cestu k propracovanějším simulacím pro nezávislé headsety i kooperaci více hráčů v jedné mapě. Nechyběla ani ukázka nejnovějšího bezpečnostního VR výcviku v headsetech VIVE Focus 3 pro stavebnictví, který vznikl ve spolupráci společností Skanska a OutHere. Vše završilo odhalení vlastního konceptu otevřeného cross-platform metaverza, které výrobce nazývá Viverse.

Virtuální svět bylo možné navštívit jak prostřednictvím nejnovějších brýlí pro virtuální realitu HTC VIVE Flow, ale také skrze okno prohlížeče v zařízeních jako jsou tablety, počítače a chytré telefony. Opomenuta nebyla ani bezpečnost mládeže. HTC totiž již nyní nabídlo systém rodičovského dohledu jménem VIVE Guardian s jehož pomocí budou děti i ve virtuálních světech v bezpečí.

„Viverse je dalším krokem v naší snaze tvořit technologii propojenou s lidskostí, které se věnujeme již od počátku značky VIVE v roce 2015. Nabízí totiž svět vybízející ke vzdělávání, zkoumání, tvorbě i odpočinku. Velmi nám v tom pomáhají naši úžasní partneři, s jejichž pomocí tento otevřený ekosystém rozvíjíme,“ řekla spoluzakladatelka a předsedkyně představenstva společnosti HTC Cher Wang.

 

Bezpečné a všestranné metaverzum

Viverse je svět ve kterém uživatelé prožijí spoustu zajímavých zážitků na které jen tak nezapomenou. Společnost HTC jej buduje už roky v rámci spolupráce se stovkami partnerů a vývojářů. Snahou je přivést k životu otevřený ekosystém, který uživatele neomezí ve volbě zařízení, kterým do něj vstoupí. Již nyní tak obsahuje například světově první interaktivní holografickou hudební platformu Beatday pro PC, VR a mobilní zařízení, virtuální komunikační platformu Engage, společenský VR prostor VRChat s nejrůznějšími zážitky a komplexní řešení pro schůzky a kooperaci VIVE Sync.

Pro klid duše rodičů společnost připravila i aplikaci VIVE Guardian – první sadu prvků ochrany soukromí a bezpečnosti pro rodiče a děti v metaverzu. K dispozici jsou dva režimy – volný režim a vysílání. V režimu Free Mode mohou rodiče udělit přístup ke konkrétním aplikacím nebo částem obsahu a uživatel pak může v rámci těchto aplikací volně zkoumat. V režimu Broadcast se jeden zážitek – aplikace nebo část obsahu – spustí z doprovodné aplikace rodiče a vysílá se do náhlavní soupravy, takže děti mohou snadno sledovat televizní pořad nebo film na VIVE Flow, streamovaný přímo z tabletu nebo chytrého telefonu se systémem Android*.

Aplikace VIVE Guardian je navržena tak, aby rodiče i děti byli v bezpečí a diskutovali o rizicích, která jsou spojena s používáním jakéhokoli VR zařízení. Pro využití nové funkce s headsety VIVE Focus, Focus Plus a nebo VIVE Flow stačí jednoduše v obchodě Google Play a Viveport aplikaci stáhnout a postupovat podle jejích pokynů.

 

Zábava na cestách s Holoride

Jednou z nejzábavnějších novinek společnosti je spolupráce se start-upem Holoride, který proměňuje běžné cesty automobilem v zábavný interaktivní zážitek. Technologie Holoride totiž propojuje XR s pohybovými, lokalizačními a navigačními daty z vozidla v reálném čase a generují obsah, který je s nimi v perfektním souladu. Lehké a kompaktní VR brýle HTC VIVE Flow tak mohou nabídnout projížďku plnou akce a poučení místo výhledu na hlukové bariéry dálniční sítě. Vše bez nevolnosti, nutnosti přenášet velký headset nebo se trápit s výdrží baterie. S HTC Vive Flow bude totiž stačit i palubní USB zásuvka automobilu.

„Naším úkolem je vytvářet vzrušující zážitky pro cestující ve vozidlech, kteří chtějí cestovat Metaversem,” řekl Nils Wollny, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti holoride. „VIVE Flow je pro XR na cestách ideální. Jsme proto nadšeni, že můžeme spolupracovat se společností HTC VIVE a umožnit cestujícím přímý přístup k holoride prostřednictvím elegantních, přenosných designových brýlí. Umožní jim užívat si zábavu a připojení kdekoli na cestách.“

 

Mobilní privátní 5G síť Reign Foundation

Technologie 5G sítí neslouží pouze v rukou mobilních operátorů, ale také jako prostředek ke stavbě extrémně rychlých privátních sítí. Ty umožňují díky extrémně nízké latenci streaming virtuálních školení, úpravy aplikací v reálném čase, a dokonce i vzdálené ovládání strojů v nebezpečném prostředí. I proto společnost ve spolupráci s dceřinou společností G-Reign a firmou Supermicro představila nový škálovatelný systém v kompaktním balení Reign Foundation, který je schopen podobnou síť vytvořit kdekoli za méně než 30 minut.

Reign Foundation poháněl na Mobile World Congress hned několik ukázkových zážitků. Návštěvníci si zkusili například řízení automobilů na dálku. Při ovládání rádiem řízených modelů aut viděli pouze dva videopřenosy ve vysokém rozlišení s pohledem z první osoby a pohledem z ptačí perspektivy přenášené přes 5G. Právě díky nízké latenci však mohli i tak auta bez problémů řídit všemi zákrutami. Současně přenos mohli sledovat i diváci, kterým byl zprostředkován skrze lehoučké brýle HTC VIVE Flow. Tradičně byla k dispozici i ukázka virtuální reality ve špičkové PCVR kvalitě, streamované do nezávislých headsetů HTC VIVE Focus 3, která nastínila, kam se bude budoucnost virtuální reality ubírat.

 

Bezpečnost práce s pomocí HTC VIVE Business Training

Další z novinek, které bylo možné v rámci MWC vyzkoušet byl výcvikový software Step Into Safety, který vznikl ve spolupráci se společností OutHere a stavebního giganta Skanska. Ta spojuje bezbřehé simulační možnosti HTC VIVE Focus 3 s výukovým nástrojem VIVE Business Training a poznatky z behaviorálních věd. Pracovníci v ní mají možnost zažít scénáře založené na skutečných projektech společnosti Skanska i dalších teoretických zkušenostech. Díky integraci programu “Step Into Safety” a headsetů VIVE Focus 3 s řešením HTC VIVE Business Training mohou účastníci školení navíc využívat zpětnou vazbu od instruktora v reálném čase. Vedoucí školení přitom dokážou na zařízení se systémem Android sledovat pokrok školeného a upozornit na další postup, a to i při sezení stovek účastníků.

„Chtěli jsme našim zaměstnancům nabídnout nový druh školení, který by mohl zásadně změnit jejich chování,“ řekla Tania Sjöberg, vedoucí projektu Step Into Safety & Leadership Developer ve společnosti Skanska. „Vyplňování webových formulářů s výběrem odpovědí nebo poslouchání prezentací je dobrý začátek, ale nepostihne emoce, které vedou ke skutečné změně chování. VR to dokáže, v ní totiž lze účastníky vystavit riziku v simulovaném prostředí, aniž byste je skutečně ohrozili.“

 

Komplexnější simulace pro VR parky

Nejnovější funkce headsetu HTC VIVE Focus 3, představené v rámci MWC 2022, otevírají cestu pro ty nejnáročnější simulace s více hráči bez nutnosti velkých VR sestav a složitých systémů sledování pohybu. Speciální režim LBE (Location Based Entertainment) poskytuje flexibilitu pouhým stisknutím tlačítka a podporuje více hráčů v herním prostoru o rozloze až 1 000 m2 – to je velikost čtyř tenisových kurtů. Herní plocha přitom nemusí být ani dokonalý čtverec nebo obdélník, software umožňuje i složité tvary místností. Díky sdílení map mezi náhlavními soupravami, Visual Optometry režimu a hybridnímu LBE režimu lze totiž bez námahy vytvořit jedinečné zážitky a během okamžiku je vyměňovat.

Inovativní VIVE Wrist Tracker přitom umožní doplnit zážitky o fyzické rekvizity, které se ve virtuálním prostředí mohou proměnit na zbraň či důležitou součást logické hádanky, nebo zdokonalit sledování rukou. Kódy arUco na zdech a překážkách navíc umožní proměnit obyčejné sádrokartonové bludiště v chodby vesmírné lodi či zdi temného žaláře, o které se uživatelé mohou skutečně opřít.

Rychlému tempu simulací i jejich snadné změně odpovídají i schopnosti headsetu. Baterii headsetu VIVE Focus 3 lze vyměnit během několika sekund, takže herny mohou náhlavní soupravy využít i v téměř nepřetržitém provozu. Displeje s 5K rozlišením a obnovovací frekvencí 90 Hz přitom jejich zákazníkům poskytnou ohromující obraz i uprostřed nepřetržité akce.

Zdroje: TZ

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*