Společnost HTC VIVE dnes informovala o úspěchu headsetu HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Technologie, která headsetu umožnila fungování v prostředí s nulovou gravitací se ukázala jako funkční. HTC VIVE Focus 3 je tak první headset, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a svalové hmoty. Ta je totiž v prostředí nulové gravitace extrémně ohrožena. Headset VIVE Focus 3 ji nyní pomáhá udržovat s pomocí stacionárního kola FERGO, které je s ním spojeno prostřednictvím Bluetooth technologie.
Andreas používá VIVE Focus 3 při jízdě na kole FERGO spolu se simulacemi od Dánské vesmírné společnosti. Kolo mu klade odpor odpovídající aktuálním okolnostem VR zážitků. Při jízdě do kopce se tak zapotí stejně, jako by byl na zemi. Sledovat přitom může 360° videa pozemské krajiny zachycená skutečnými cyklisty. Když šlape, krajina se kolem něj pohybuje tak, jako by byl doma v Dánsku. K dispozici má pět různých cyklistických tras: Loekken, Silkeborg, Svanninge Bakker, Odense Aasti a okolí Kodaňských jezer.
„Nasazení VIVE Focus 3 na ISS pro duševní zdraví byl neuvěřitelný milník a těšíme se, že na tento úspěch navážeme rozšířením iniciativy o podporu fyzického zdraví astronautů“, řekla Cher Wang, předsedkyně a spoluzakladatelka společnosti HTC. „Společnost HTC ženou inovace a neustálé hledání nových způsobů, jak posunout špičkové pohlcující technologie ve prospěch lidstva. To, že se VIVE Focus 3 stal prvním samostatným VR/XR headsetem, který funguje v podmínkách vesmíru, je důkazem našeho úsilí a bude mít velký dopad.“
Odborníci, jako Jeremy Curtis z Britské kosmické agentury, uvedli, že kosmonauti, kteří ve vesmíru stráví pěti měsíců, mohou ztratit až „40 % svalové hmoty a 12 % kostní hmoty. Ztráta svalů je tak ekvivalentní změně dvacetiletého v šedesátiletého během tří měsíců.“ Po návratu na Zemi tak mnoho z nich musí až 12 měsíců absolvovat rehabilitaci, aby získali zpět svou fyzickou zdatnost. Ve vesmíru musí cvičit dvě hodiny každý den, jen aby se pokusili tyto problémy způsobené mikrogravitací potlačit.
Andreas je kromě pozice vedoucího aktuální mise na ISS také ambasadorem nadace WILD Nature foundation. Při rozhovoru, který pro nadaci měl přímo z ISS 17. ledna 2024 řekl: „Země mi chybí. Ano, chybí. Je sice krásný pohled sedět v kupoli a dívat se dolů na naši modrou planetu, ale není to totéž. Chybí mi pocit teplého slunce. Chybí mi vánek. Chybí mi vůně trávy a stromů. Prostě mi chybí otevřít dveře a vyjít ven – ano, a také zvuky přírody. Je to velmi nepřirozená laboratoř, ve které teď jsme. Jeden z experimentů, který tu mám, je sada virtuální reality, kterou používám ke svému osvěžení. Pomáhá mé psychice, a je to skutečně úžasné. Jedna z věcí, které na této VR sadě miluji, je zvuk. Můžu díky ní slyšet zpěv ptáků i zvuk větru vanoucího skrz rákosí a listí. To miluji a je to něco, po čem se mi stýská.“
Per Lundahl Thomsen, CTO společnosti Nord-Space ApS, doplnil: „Fyzické výzvy života v prostředí s nízkou gravitací nesmí být podceňovány, astronauti zažívají ztrátu svalové hmoty a řídnutí kostí. V Nord-Space ApS jsme proto hrdí, že jsme mohli pomoci s technologií VIVE pro fungování VR v mikrogravitaci. Nyní totiž můžeme do životů kosmonautů na Mezinárodní vesmírné stanici přinést skutečné a měřitelné pozitivní změny.“
Zdroje: TZ