Disputio je česká aplikace zdarma napomáhající dosažení dohody

Dobré vztahy jsou jedním ze základních předpokladů pro spokojený život, úspěšný obchod i fungující kolektiv na pracovišti. Jejich trvání často ohrožují spory, které se mohou snadno proměnit v téměř nezvladatelný konflikt. Jeho řešení pak většinou účastníci přenechají autoritě třetí strany – nadřízeným v práci, vedoucím kolektivu, soudu. Takový přístup však téměř vždy vede k hledání viníka a končí výsledkem “vítěz-poražený”, který poškozuje nebo dokonce nenávratně ničí budoucí vztahy. Proto se autor projektu Přemysl Bosák rozhodl vytvořit aplikaci, která je volně, rychle a bez překážek k dispozici. Přináší alternativní přístup a pomáhá takovým situacím předejít. Úspěšně zvládnuté spory totiž mezilidské vztahy nepoškozují, ale naopak je posilují a rozvíjí vzájemnou důvěru i porozumění.

„Je pozoruhodné sledovat Přemkovo odhodlání nabídnout lidem platformu pro řešení sporů prostřednictvím dobrovolně poskytované pomoci,“ říká otec české mediační školy a patron projektu RNDr. Jiří Plamínek CSc. „Disputio významně zpřístupní účinnou pomoc, jejíž rychlá dostupnost je pro úspěch jednání klíčová.“

Zdroje: Disputio

Účastníkům sporu pomůže průvodce

Aplikace Disputio je jedinečný projekt, který dává lidem šanci vědomě vzniklé spory řešit svou aktivní účastí v celém procesu. Aby v tom účastníci nebyli sami, procesem je provádí proškolení dobrovolní průvodci, kteří se rozhodli nabídnout svůj čas a energii při pomoci druhým. Pomohou se zvládáním emocí, komunikačních bariér a dají celému procesu strukturu i řád. Hledání dohody pak probíhá pouze písemnou formou a všichni účastníci vystupují pod digitálními přezdívkami, které jim zajistí maximální míru soukromí.

 

Jednoduché řešení vždy po ruce

Velkou výhodou pro nalezení dohody je včasné řešení sporu. S Disputio lze začít ihned, celý proces probíhá anonymně a bezplatně. Stačí pozvat protistranu do aplikace buď na počítači nebo v mobilní aplikaci pro Android a počkat, až se případu ujme konkrétní průvodce. Ten účastníky provede jednotlivými kroky hledání dohody. Nejprve si vyslechne postoje protistran a pokusí se s nimi identifikovat jejich reálné potřeby a zájmy. Poté společně s účastníky definuje jednotlivá témata, pro která budou kreativním způsobem hledat návrhy možných řešení. Následně je provede debatou, jejímž výsledkem je společné vyhodnocení vedoucí ke konsenzuální dohodě, ze které mají v důsledku prospěch obě strany původního sporu.

 

Možnost pomáhat a získat praxi

Kromě rychlé pomoci účastníkům jakéhokoli sporu představuje aplikace Disputio příležitosti i pro ty, kteří mají čas a vůli nabídnout pomocnou ruku ostatním. Otevírá totiž možnost stát se jedním z průvodců, zdarma získat školení v těch nejpodstatnějších mediátorských dovednostech a následně i bohatou praxi. Vybudovat si anonymně beze strachu z nezkušenosti vlastní reputaci a mít možnost ji následně využít v placené druhé úrovni aplikace, která bude později přidána k té zdarma. Aplikace jim umožní při řešení sporů procházet modelové scénáře, doporučení pro mediaci, a navíc i konzultace se zkušenějšími průvodci a supervizorem v rámci uzavřeného fóra. To vše v rámci projektu podporovaného jedním z nejvýznamnějších českých profesionálů v oblasti mediace a facilitace RNDr. Jiřím Plamínkem CSc., který se osobně ujal školení prvních průvodců a bude poskytovat průvodcům supervizní dohled.

 

Dostupnost

Aplikace je k dispozici zdarma v českém i anglickém jazyce na stránkách www.disput.io a v obchodě Google Play Store.

Zdroje: TZ

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*