Německého výrobce VARTA není třeba nějak zdlouhavě představovat. Má bohaté zkušenosti s výrobou baterií, a i na našem trhu prodává kvalitní powerbanky. Na test jsem obdržel novou powerbanku VARTA Portable Wireless PowerBank 20000 mAh a výrobce udává, že umí nabít až 4 zařízení současně. Umí totiž nabíjet drátově i bezdrátově. V době psaní recenze se powerbanka prodávala za akční cenu 1 009 Kč s DPH a běžnou cenu pak 1 399 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Hezká design a kvalitní zpracování
- Lze nabíjet 4 zařízení současně
- Drátové i bezdrátové nabíjení
- Podpora Quick Charge 3.0 a Power Delivery (PD)
- Výrobce uvádí využitelnou kapacitu
- Poradí si i s Nintendo Switch
- Rozumná cena
Negativa:
- Žádné
Design a zpracování – hezká a kvalitní
U výrobce VARTA je vidět, že se snaží nabídnout nový a moderní design svých produktů. Powerbanka VARTA Portable Wireless PowerBank 20000 mAh vypadá v ruce mnohem lépe než na produktových renderech. Powerbanka je k dispozici v bílém barevném provedení a její celkové rozměry činí: 79 x 160 x 24 mm a váží 438 gramů.
Powerbanka je zpracována příkladně a celá je z pevného plastu. Ta na své horní části má pogumovaný kroužek, pod kterým se ukrývá Qi cívka pro bezdrátové nabíjení. Díky pogumování mobil z powerbanky neklouže. Nechybí ani logo VARTA a všimnout si můžete i černého tlačítka s barevnými diodami kolem. Počet diod značí stav nabití akumulátorů uvnitř powerbanky a modrá dioda pak bliká během bezdrátového nabíjení. Vespod nabízí běžné 2x USB-A a 1x USB-C konektory. Konektory se nijak neviklají ani po dlouhodobém používání. Vespod powerbanka již není bílá, ale šedá. Je to logické, protože spodní částí budete pravděpodobně powerbanku všude pokládat nejčastěji. Na tmavém plastu nebudou tolik vidět nečistoty. Nabízí se zde také všechny informace o nabíjení, ale o tom se budu rozepisovat níže.
Když si to shrnu, tak design se VARTě opravdu povedl, a i u lidí v mém okolí jsem pozoroval, že se jim líbí. Dost lidí si ji chtělo osahat a vyzkoušet. Nejedná se o nějakou nárazu odolnou powerbanku, ale použité plasty jsou opravdu pevné, což se o některých levnějších powerbankách rozhodně říci nedá.
Jak je to s kapacitou akumulátorů v powerbance?
U různých powerbanek se mi nelíbí, že výrobci sice uvádí fyzickou kapacitu akumulátorů, ale již neuvádí reálně využitelnou kapacitu po sečtení různých ztrát. To se naštěstí netýká výrobce VARTA a je fajn, že ve svých produktových materiálech, ale i na spodní části powerbanky je zmíněna využitelná kapacita. Můj testovaný model dle výrobce v sobě ukrývá 2x Li-Polymer akumulátory a každý má kapacitu 10 000 mAh. Samozřejmě dochází k různým ztrátám a dle výrobce využijete kapacitu 11 600 mAh. Že je to málo? Kdepak! Jedná se o běžnou kapacitu u lepších powerbanek s kapacitou 20 000 mAh, ale někteří výrobci jen reálně využitelnou kapacitu možná záměrně neuvádějí.
Konektory, nabíjecí technologie a výkon
VARTA se chlubí, že můj testovaný model powerbanky umí nabíjet až 4 zařízení současně. To se týká toho, že jedno zařízení budete nabíjet bezdrátově a zbylé tři drátově. To jsem vyzkoušel s velkým počtem zařízení a mohu potvrdit, že skutečně to možné je, a to bez velkého přehřívání powerbanky. Podporovány jsou také potřebné nabíjecí technologie, a oba velké konektory USB-A umí Qualcomm Quick Charge 3.0 s výkonem 20 W. USB-C pak umí vstup i výstup Power Delivery se stejným 20 W výkonem. To znamená, že skrze USB-C můžete nabíjet powerbanku, ale lze skrze něj nabíjet mobil či jiné zařízení. O bezdrátové nabíjení se stará běžná a všude rozšířená Qi cívka podporující 10 W nabíjení. I bezdrátové nabíjení fungovalo s Xiaomi 13 Pro a Xiaomi 12 Pro bez problémů a nepřerušilo se po delším nabíjení. To je problém některé konkurence. Samozřejmě nechybí ani pokročilá ochrana Advanced Safety Technology nejen samotné powerbanky, ale i nabíjených zařízení.
Jak si powerbanka vedla s nabíjením zařízení?
Powerbanka nenabízí nejrychlejší nabíjení na trhu, ale zas konkurence často neumí nabíjet 4 zařízení současně, nemá často bezdrátové nabíjení, a hlavně si neporadí se všemi zařízeními. Během mého testování nebyl problém nabíjet 4 zařízení současně, nabíjet powerbanku, a přitom skrze ni drátově či bezdrátově nabíjet mobily. Pokud tedy budete powerbanku ráno na cesty potřebovat, můžete ji připojit na nabíječku a nabíjet drátově/bezdrátově i mobil. To vše funguje současně a ráno bude nabita jak powerbanka, tak i mobil. Výrobce této funkci říká Pass-through charging.
Byl jsem hrozně zvědav, jak VARTA zvládla nabíjení mobilů od různých výrobců s různými procesory a velkou výzvou byla konzole Nintendo Switch Lite. S tou totiž má velké množství powerbanek problémy. To se projevuje tak, že se konzole nabíjí jen chvilky či vůbec. S VARTou jsem Switch nebyl zcela bez problémů, a do toho nabíjel i mobil nebo chytré hodinky. Připojoval jsem i různá LED světla do USB-A a vlastně s žádným zařízením jsem neměl problémy. Spolehlivě nabijete mobil s Androidem, iOS, iPad, různé hodinky, připojit můžete svítidla atd.
Závěr – stojí fakt za to?
Powerbanka VARTA Portable Wireless PowerBank 20000 mAh se v době psaní recenze prodávala na různých českých e-shopech např. Mall.cz nebo CZC.cz. Akční cena byla 1 009 Kč s DPH a běžná cena pak 1 399 Kč s DPH. Za tyto peníze najdete i powerbanky s vyšším nabíjecím výkonem, ale většinou umí jen drátové nabíjení, neuvádí využitelnou kapacitu a rozhodně neumí nabíjet 4 zařízení současně. Je dobré zmínit, že výrobce prodává i verze s menší kapacitou 15 000 mAh nebo 10 000 mAh. Ty budou lehčí a menší, ale s 20 000 mAh kapacitou vydržíte déle a není se velký příplatek.
Myslím si, že mnou testovaný model powerbanky se vážně povedl. Powerbanka vypadá fakt dobře a je kvalitně zpracovaná. Jsem rád, že během testování nenastal problém s nabíjením všeho možného, což já osobně jako recenzent mnoha zařízení potřebuji. Líbí se mi rozložení diod kolem tlačítka a vlastně ji nemám co vytknout.