RECENZE: Redmi Buds 4 Lite – pecková sluchátka za nízkou cenu

Xiaomi na našem trhu prodává dostupná pecková sluchátka Redmi Buds 4 Lite. Ta jsou ukrytá v malé krabičce, poskytují dlouhou výdrž na jedno nabití a bezdrátově je můžete připojit k různým zařízením bez ohledu na operační systém. Lákavá je i jejich velmi nízká cena 690 Kč s DPH. V době psaní recenze je bylo možné pořídit za akční cenu 440 Kč s DPH na oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz.

Zdroj: Xiaomi

Pozitiva:

  • Váha sluchátek i nabíjecí krabičky
  • Někdo ocení dotyková gesta
  • Překvapivě dobrý zvuk a synchronizace zvuku s videem
  • Bluetooth 5.3
  • Snadné párování se všemi zařízeními bez ohledu na OS
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Velmi lákavá cena

Negativa:

  • Někdo může postrádat mobilní aplikaci

 

Design a zpracování – lehká jako pírko

Dvojice sluchátek je ukryta v malé krabičce, která se vejde asi do každé kapsy. Má také oblý tvar, takže vám v kapse nebude nijak překážet s mobilem či jinými předměty. Je také opravdu lehká, a i s vloženými sluchátky dohromady dle výrobce váží 35 gramů. Na test jsem obdržel černé provedení krabičky, ale na náš trh se dostala i bílá nebo oranžová verze.

  • Rozměry nabíjecí krabičky: 55,6 × 47,3 × 22,2 mm (údaj od výrobce)
Dostupné barevné varianty sluchátek na našem trhu – Zdroj: Xiaomi

Samotná krabička na sobě nese jen logo Redmi na své horní části, z čelní části diodu značící nabíjení sluchátek a zadní část pak má nabíjecí konektor USB-C. Na člení části se nachází také výřez pro nehet, aby bylo otevírání horního víka snadné. Víko nemá tendence se samovolně otevírat a po jeho otevření je možné obě sluchátka snadno vyjmout. Bezproblémové je i jejich vkládání zpět do krabičky a na rozdíl od jiné levné konkurence alespoň můj kus neměl problém s nabíjením po jejich opětovném vložení do krabičky.

Design sluchátek pak ničím nepřekvapí. Jedná se zkrátka o pecková sluchátka, která jsou však lehounká a každé váží dle výrobce 3,92 gramů. V mém případě seděla v uších výborně a neměl jsem pocit, že by měla vypadávat. Na nějaký běh bych si pecková sluchátka však asi nevzal. Nosil jsem je i při několikahodinové práci na notebooku. Na nožičce sluchátek je z vnější strany dotyková plocha pro gesta a z vnitřní strany je pak vždy dvojice pinů pro připojení v krabičce. Sluchátka by měla díky certifikaci IP54 vydržet i vystavení potu.

  • Rozměr každého sluchátka: 32,24 × 18,22 × 19,63 mm (údaj od výrobce)

 

Jak je na tom zvuk? Zázraky čekat nelze, ale za ty peníze

Od sluchátek v této cenové kategorie nemůžete očekávat zázraky, ale u Xiaomi je často běžné, že i levná sluchátka umí překvapit. To je přesně případ Redmi Buds 4 Lite. Každé sluchátko v sobě ukrývá 12 mm měnič (reproduktor), který se skutečně snaží nabídnout dostatečnou hlasitost i kvalitní zvukový přednes. Nejedná se však o žádná přebasovaná chrastítka, ale skutečně se snaží nabídnout i nějaké středy. Se sluchátky jsem zkoušel poslech hudbu různých žánrů, sledovat filmy a používal je na vše možné při práci na notebooku. Za ty peníze se myslím, že se jedná o velmi dobré pecky a cílovka bude jistě spokojena.

  • Měnič v každém sluchátku: 12 mm
  • Impedance: 32 Ω
Měnič ve sluchátkách – Zdroj: Xiaomi

Samozřejmě sluchátka v sobě mají i integrované mikrofony. Xiaomi ve svých propagačních materiálech také tvrdí, že se sluchátka snaží pomocí algoritmů nabídnout čistý zvuk při hovorech. Hovory jsem si vyzkoušel a s hlasitostí i zřetelností hovorů jsem byl spokojený. Druhá strana si také nestěžovala, že bych nebyl slyšet.

Problémem tak levných bezdrátových sluchátek je často synchronizace zvuku s videem. To se projevuje často u her nebo i u filmů s vyšším bitratem. V mém případě jsem překvapivě na žádný problém s opožděným nebo zrychleným zvukem nenarazil na mobilu ani notebooku s Windows. Sluchátka také mají zabudovaný režim s nízkou latencí, který by vám v některých případech mohl pomoci. Zapnete/vypnete ho současným stisknutím dotykových ploch na obou sluchátkách po dobu 1,5 vteřiny.

 

Dotyková gesta a párování s různými zařízeními

Každé sluchátko má na své nožičce dotykovou plochu. Já nejsem fanoušek dotykových gest, ale u těchto sluchátek fungují dobře a neměl jsem s nimi nějaké problémy ani v leže. Pokud tedy na ně nedáte dopustit, budete za ně rádi.

Zdroj: Xiaomi

Dvojité klepnutí na dotykovou plochu:

  • Přehrávání/pozastavení přehrávání
  • Přijmout příchozí hovory

Trojice klepnutí na dotykovou plochu:

  • Přeskočení na další skladbu
  • Odmítnutí nebo ukončení probíhajícího hovoru

Dlouhý stisk dotykových ploch současně po dobu 1,5 vteřiny

  • Zapne nebo vypne režim s nízkou latencí

 

Jedná se o levná sluchátka, takže s nějakým podrobným nastavením v mobilní aplikaci počítat nelze. Mile překvapen jsem však z nasazení novějšího Bluetooth 5.3. Využívány jsou pak protokoly: A2DP, AVRCP, HFP. Uživatelé s mobilem/tabletem se systémem Android ocení i přítomnost funkce Google Fast Pair. Ta funguje tak, že v blízkosti vašeho mobilu jen krabičku s vloženými sluchátky otevřete a na mobilu/tabletu se objeví obrazovka s možností rychlého párování. Párování je tedy bleskové a na problém jsem nenarazil ani na platformě Windows 11 nebo Linux Ubuntu. Sluchátka mohou samozřejmě používat i uživatelé se systémy od Applu.

Okno Google Fast Pair pro rychlém párování a přehled nabití v rolovací liště Androidu

Jak na párování na zařízení s Windows, iOS a dalších?

  • Sluchátka v nabité krabičce ponechte a jen krabičku otevřete
  • Během pár vteřin budou sluchátka připravena k párování
  • Na vašem zařízení přejděte do nastavení Bluetooth a spárujte nalezená sluchátka s názvem „Redmi Buds 4 Lite“
  • To je vše
  • Sluchátka stále nelze spárovat? Zkontrolujte, zda nejsou již k nějakému jinému zařízení připojena

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Výdrž v každém sluchátku zajišťuje akumulátor s kapacitou 35 mAh a v nabíjecí krabičce je pak 320 mAh akumulátor. Výrobce se také chlubí až 20hodinovou výdrží na jedno nabití. To je hodně odvážné číslo, ale samozřejmě hodně záleží na tom, jak sluchátka budete používat. Pokud budete poslouchat hudbu hlasitě, tak se výdrž samozřejmě sníží. Během mého používání sluchátka běžně na jedno nabití vydržela 3-4 hodin na jedno nabití. 5 hodin na jedno nabití není nereálné číslo, tedy pokud budete mít nízkou hlasitost.

Nabíjecí krabička má na sobě nabíjecí konektor USB-C a nabíjet ji lze tedy klidně nabíječkou k mobilu. V prodejním balení se i nachází krátký nabíjecí kabel. Sluchátka se v nabíjecí krabičce z úplného vybití do 100 % nabijí za přibližně 90 minut. Nabíjecí krabička se pak nabije do 120 minut.

 

Závěr – za ty peníze jsou fajn

Asi všem je jasné, že sluchátka za stanovenou cenu 690 Kč s DPH nebudou pro nějakého náročného uživatele. Cena je tedy velmi nízká a v době psaní recenze byla sluchátka dokonce v akci na oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz v oranžové variantě za 440 Kč s DPH. Cena je teda velmi nízká.

Líbí se mi, že Xiaomi se však snaží nabídnout dobrý zvuk i v této cenové hladince. Vzhledem k ceně sluchátka nabízí slušný zvuk s dostatečnou hlasitostí, snadné párování na různých zařízeních bez ohledu na operační systém a velmi dobrou výdrží na jedno nabití. Někteří mohou ocenit i dotyková gesta na každém sluchátku. Já oceňuji nízkou váhu sluchátek i nabíjecí krabičky a dobrou ergonomii sluchátek.

Sluchátkům vlastně není co vytknout. Někdo může postrádat nějaké nastavení v mobilní aplikaci, ale podívejte se na cenu sluchátek. Proč taky aplikaci, když vše krásně funguje i bez ní?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top