Výrobce Vivo na našem trhu prodává zajímavé mobilní telefony, které mají rozhodně co nabídnout. Často nabízí hezký design, slušné fotky a také rychlé nabíjení za příjemné ceny. Tentokrát se mi naskytla možnost otestovat nový model Vivo Y76 5G. Tento model slibuje vysoký výkon, slušné fotoaparáty, rychlé nabíjení a také podporu mobilních sítí páté generace (5G). V době psaní této recenze se mobil prodával za 7 489 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Rychlý adaptér a kryt v balení
- Hezký design
- Hlasitý reproduktor
- 3,5 mm jack pro sluchátka
- Rychlé odemykání mobilu
- Výkon pro všechny aplikace
- 44W rychlé nabíjení
- Slušný hlavní fotoaparát
- Stabilní videa
- Android 12 s příjemnou nadstavbou
- Podpora 5G
Negativa:
- Displej nemá rychlejší obnovovací frekvenci
- Zbytečné 2 Mpx fotoaparáty
- Nezahrajete si Fortnite
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Vivo Y76 5G zakoupit
Co najdu v balení?
Prodejní krabička od Vivo Y76 5G příjemně překvapila, protože výrobce do balení přibalil také 44W rychlý nabíjecí adaptér a metrový nabíjecí/datový USB-C kabel. Potěší také silikonový ochranný kryt a pochopitelně nechybí ani spona pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu a různé návody.
Design a konstrukce
Design mobilních telefonů Vivo mám rád, protože výrobce vždy přijde s nějakou hezkou barevnou variantou. Vivo Y76 5G je na našem trhu k dispozici ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testované Cosmic Aurora a také Midnight Space.
Jedná se o moderní smartphone, což znamená, že se jedná o větší zařízení. Nabízí 6,58palcový displej s minimalizací rámečků. Celkové rozměry mobilu pak činí 163,84 x 75 x 7,79 mm. Konstrukce mobilu je plastová, díky čemuž byla zachována také dobrá 175 gramová váha. Díky zaobleným hranám se mobil také dobře drží, což přidává na dobré ergonomii.
Na horní straně mobilu se nachází ukrytý hybridní slot pro nanoSIM a microSDXC karty. Výrobce neslibuje žádnou zvýšenou odolnost konstrukce, ale u slotu si lze všimnout gumového těsnění. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém boku najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Spodní část mobilu má překvapivě ještě 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek, mikrofon, oboustranný konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu v mou testovaném barevném provedení vypadají vážně hezky a na světle se lesknou. Na zádech se nachází vystupující modul třech fotoaparátů s LED bleskem. Dále na zádech najdeme jen logo výrobce a nutné popisky.
Displej a zvuk – jen se 60 Hz, ale vadí to někomu?
Vivo Y76 5G nabízí 6,58palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením. Displej má minimalizaci rámečků a na jeho horní části najdeme kapkovitý výřez se selfie kamerkou. Někoho může potěšit, že na displeji je přímo z výroby nalepená ochranná fólie.
Samotný displej nabízí hezké barevné podání, jak se od IPS panelu očekává. V nastavení displeje lze také barevné podání upravit. Nechybí ani automatická regulace jasu, ta funguje pohotově a viditelnost na přímém světle je dobrá. Příkladné jsou i pozorovací úhly. Displej je tedy dobrý a myslím si, že běžný uživatel bude s ním rozhodně spokojený. Náročnější uživatel však může postrádat vyšší obnovovací frekvenci, protože v této cenové kategorii se již objevují 90 a více Hz displeje. Na druhou stranu běžná 60 Hz obnovovací frekvence je šetrnější na spotřebu baterie.
O zvuk se stará jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Ten je překvapivě kvalitní a spokojený jsem byl i s jeho maximální hlasitostí. Na spodní části mobilu je i 3,5 mm jack konektor pro připojení starých drátových sluchátek, která stále někteří používají.
Odemykání mobilu – blesková rychlost
Výrobce se rozhodl, že čtečku otisků prstů u modelu Vivo Y76 5G umístí přímo do zamykacího tlačítka. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění, protože je přirozené a palcem na něj dosáhne každý. Čtečka je také spolehlivá a velice rychlá.
Zapomenout bych neměl ani na odemykání obličejem. To sice není tak bezpečné, jako čtečka otisků prstů, ale tuto funkci rozhodně oceníte v situaci, kdy máte špinavé ruce a potřebujete mobil rychle odemknout. Tato funkce funguje skrze selfie kamerku velice rychle a spolehlivě i za špatných světelných podmínek.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Výrobce se také snaží nalákat na slušnou porci výkonu, o který se stará procesor MediaTek Dimensity 700. Potěší také štědrá porce paměti 8 GB RAM, kterou můžete také rozšířit o další 4 GB skrze interní úložiště. Pro aplikace a data slouží 128 GB interní úložiště, to je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC. Výrobce však ve svých propagačních materiálech nikde nespecifikuje, jakou maximální velikost karty lze použít.
A jak je na tom výkon v praxi? Je naprosto dostačující pro svižný běh operačního systému i všechny náročné aplikace. Pokud chcete hrát hry, tak i ty náročnější si zahrajete. Při testování jsem vyzkoušel PUBG Mobile, PUBG New State a Call of Duty Mobile. Všechny tyto hry lze hrát bez záseků či jiných problémů. Pokud však chcete nejnáročnější mobilní hru Fortnite, tak vás bohužel zklamu. Procesor mobilu totiž není ze strany vývojářů hry podporován.
Uvnitř mobilu je akumulátor s kapacitou 4 100 mAh, což na dnešní dobu není nějak převratná kapacita. Je spíše průměrná. Výrobce však použil úsporný procesor a díky 60 Hz frekvenci displeje procenta baterie nemizí tak rychle. Záleží ovšem jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat. Pracovní den však vydrží.
Výdrž na nabití je sice spíše průměrná, ale nabíjení je na danou cenovou kategorii slušné. Probíhá skrze oboustranný konektor USB-C a mobil podporuje až 44W rychlé nabíjení. Mobil z úplného vybití do 50% kapacity nabijete přibližně za půl hodiny. Do 100% pak akumulátor nabijete za přibližně 1 hodinu a 10 minut.
Jak vypadá aplikace fotoaparátu?
Aplikace fotoaparátu nepostrádá žádnou podstatnou funkci. Umí automatické HDR, Google Lens či nastavení poměru stran snímku. Na spodní části jsou k dispozici tlačítka pro 1x – 2x digitální zoom a různé filtry. Nechybí ani účinný noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím (Na výšku), panorama i Pro režim pro manuální nastavení parametrů.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Vivo Y76 5G na svých zádech má vystupující modul třech fotoaparátů s LED bleskem. Hlavní snímač má rozlišení 50 Mpx a má světelnost f/1,8. Zbylé dva fotoaparáty nemá vůbec smysl popisovat, protože mají jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro macro a hloubku ostrosti. Je tedy škoda, že výrobce nenasadil alespoň 8 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát.
Nejpoužívanější je ale přeci hlavní 50 Mpx snímač, který v případě tohoto modelu velice mile překvapil. Pořízené fotky mají opravdu moc hezké a věrné barevné podání a dostatek detailů po celé ploše fotek. Hlavním fotoaparátem lze pořídit také velice pěkné makro a problém není ani s protisvětlem. Za horších světelných podmínek se detaily ve snímcích pochopitelně vytrácí, ale noční režim kvalitě snímkům dost pomůže a myslím si, že i za špatného světla mobil fotí vzhledem k ceně velmi dobře.
Snímky nafocené mobilem Vivo Y76 5G
Natáčení videí zadním fotoaparátem
Vivo Y76 5G umí hlavním fotoaparátem pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD (1080p) se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Mobil již mohl umět natáčet ve 4K, ale zas na druhou stranu jsem byl mile překvapen stabilizací videa, která je na dobré úrovni a některá konkurence by ji mohla Vivu závidět. Vůbec špatné nejsou ani detaily či barevné podání.
A co focení selfíček?
V kapkovitém výřezu displeje se nachází 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2,0. Skrze přední kamerku můžete využít také portrétní režim (Na výšku), kdy je za vámi rozostřené pozadí. Tento režim funguje velice dobře a během testování jsem jej využíval rád. Myslím si, že kamerka celkově fotí dobře a snímky bych se rozhodně nestyděl vystavit třeba na sociální sítě.
Operační systém – to, co Vivo opravdu umí
Vivo Y76 5G při testování nabízel operační systém Android 11, ale nedávno jsem na testovací vzorek obdržel také nový Android 12, což výrobci musím pochválit. Systém je také upraven androidí nadstavbou Funtouch OS 12, která vlastně patří mezi mé oblíbené nadstavby.
Na Funtouch OS se mi líbí, že se jedná o nadstavbu, která není nijak přeplácaná, jako je tomu třeba u konkurenčního Samsungu a dalších výrobců. Myslím si, že systém asi nemá moc smysl popisovat, protože Android každý moc dobře zná. Pochválit výrobci však musím výbornou stabilizaci Android 12, který je krásně svižný a během testování jsem nezaznamenal žádný problém s rychlostí či pády aplikací.
Konektivita – s 5Géčkem na palubě
Vivo Y76 5G nabízí hybridní slot, a to znamená, že můžete využít dvě nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM společně s paměťovou kartou microSDXC. Jak již název mobilu napovídá, podporuje všechna 5G pásma i na našem trhu. Výrobci musím konektivitu již tradičně pochválit, protože mobil opět zvládá mobilní sítě a přeskakování z 5G na LTE na jedničku, což opět může některá konkurence závidět. Mobil se tedy hodí i na používání Wi-Fi hotspotu na cestách.
Připojit se pochopitelně můžete i ke standartním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Pro bezdrátový poslech hudby či používání jiných chytrých zařízeních dobře poslouží úsporné Bluetooth 5.1. Pro navigaci a mapy pak slouží systémy: GPS, Galileo, GLONASS, Beidou nebo QZSS.
Závěr – mohlo to být lepší, ale běžný uživatel bude spokojen
No, dostávám se k závěru recenze mobilu Vivo Y76 5G. Když to tedy shrnu, tak se jedná spíše o průměrný mobil, který nemíří na ty nejnáročnější uživatele. To někteří mohou kritizovat, ale dle mého názoru se vlastně jedná o ideálního parťáka pro běžného uživatele, který chce hezky vypadající a spolehlivý mobil, podporu sítí 5G, rychlé nabíjení a slušný hlavní fotoaparát.
Osobně postrádám OLED displej a rychlejší obnovovací frekvencí, ale jak vidím ve svém okolí, tak běžný uživatel tyto požadavky většinou nemá. Výrobce si mohl odpustit i dva zbytečné 2 Mpx fotoaparáty a je škoda, že mobil nepodporuje mobilní hru Fortnite. Nic více vlastně nemám mobilu co vytknout.
Ahojky, děkuji za hezkou recenzi. Zrovna koukám po novém telefonu, můj starý jsem utopila na wc. Stejně volal že už je starý. Potřebuji nejvíc k práci, fotím si vlasy, své výtvory ze salonu. Tak aby to bralo reálné barvy a nemusela jsem to pak ještě upravovat v apce. No tak se v tom na netu hrabu, hledám a moc za něj nechci dávat, můj strop je 5 tis. Hry nehraji, jen točím občasná videa nebo dělám živáky. Jinak od toho moc neočekávám. Je fajn že to někdo takhle za nás vysleduje a my můžeme porovnat. Díky, zdraví Markét
Ahoj, od mobilu v tomto cenovém segmentu nemůžeš po stránce fotoaparátů čekat nějaké zázraky. Často takové mobily postrádají také podporu sítí 5G, ale pokud ti jejich absence nevadí, asi bych sáhl aktuálně po Redmi Note 13. Vzhledem k ceně dobře fotí a je aktuálně ve slevě. https://www.xiaomicesko.cz/redmi-note-13-6-128gb-modra.html