Čínská společnost Huawei na náš trh nedávno uvedla vydařená špuntová sluchátka Huawei FreeBuds 4i. Huawei si však něco přichystal i pro fanoušky peckových sluchátek a na náš trh uvádí bezdrátová pecková sluchátka Huawei FreeBuds 4. Ta se snaží zaujmout svým stříbrným designem, skvělou ergonomií, aktivním potlačením okolního hluku a až 22hodinovou výdrží na jedno nabití. V době psaní recenze bylo možné sluchátka zakoupit v akci za 2 799 Kč, ale běžná cena je stanovena na 3 499 Kč s DPH.
Co najdu v balení?
V prodejní krabičce najdete nabíjecí krabičku se sluchátky, dostatečně dlouhý nabíjecí USB-C kabel a různé návody. Nic víc se v balení nenachází.
Design, zpracování a ovládací gesta
Už když se sluchátka FreeBuds 4 představila, byl jsem nadšený, a to kvůli stříbrnému provedení. To se mi opravdu hodně líbí a v reálu vypadají sluchátka ještě lépe než na snímcích. K dispozici je pak i nudnější bílé barevné provedení. Sluchátka také mají zvýšenou odolnost s certifikací IPX4, takže by měla vydržet i pot.
- Rozměry sluchátek: 41,4 x 16,8 x 18,5 mm
- Váha každého sluchátka: 4,1 g
- Rozměry nabíjecí krabičky: 58 x 21,2 mm
- Váha nabíjecí krabičky: 38 g (bez vložených sluchátek)
Abych byl upřímný, tak jsem se nejdříve obával, zda mi budou v uších sedět. Většina peckových sluchátek mi totiž nesedí a padají mi z uší. To však naštěstí není případ těchto sluchátek a Huawei se ergonomie sluchátek povedla. Tedy alespoň mým uším sedí skvěle.
Na nožičce každého sluchátka se nachází také dotykové plochy, a to zrovna moc v lásce u sluchátek nemám, protože se mi často ovládají kvůli vlasům atd. Naštěstí Huawei neudělal dotykové plochy tak citlivé a se samovolným ovládáním jsem neměl problém. V mobilní aplikaci si také můžete hezky nastavit, co má jaká dotyková plocha dělat. V mém případě jsem měl nastavené ovládání hlasitosti, pozastavení/spuštění přehrávání hudby/videa. Je také fajn, že gesta nefungují jen na mobilech a tabletech, ale také na počítači. Při práci na počítači jsem běžně používal gesto pro zvýšení hlasitosti.
Sexy je i plastová krabička, která je kulatá a v mnou testovaném stříbrném provedení vypadá elegantně. Na krabičce najdete logo výrobce, signalizační diodu ukazující stav nabití krabičky
(zelená, žlutá, červená) a také stav párování (bílá). Na levém boku krabičky je pak tlačítko pro vyvolání párování. Vespod je pak oboustranný nabíjecí konektor USB-C.
Zvuk, hovory a potlačení hluku
Uvnitř každého sluchátka se nachází 14,3 mm měnič a také senzor, díky kterému sluchátko samo pozná, že je v uchu. Když jej z ucha vyndáte, přehrávání hudby se pozastaví a když jej zas vložíte do ucha, skladba/video se automaticky začne znovu přehrávat. Nechybí ani aktivní potlačení okolního hluku, které logicky není tak kvalitní jako u špuntových či velkých sluchátek na uši. Při jeho aktivaci však rozdíl poznáte a je dobré, že výrobce nemyslel jen na přehrávání hudby, ale také na hovory, ve kterých sluchátka také potlačují okolní hluky. Mimochodem hovory jsou na velice dobré úrovni, a to samé lze říct o samotné kvalitě zvuku a hlasitosti. Znát jsou basy, ale nejsou nijak přehnané a nezastíní středy ani výšky. Po stránce zvuku tedy mohu sluchátka pochválit a rozhodně se jedná o lepší pecková sluchátka.
Výdrž baterie a nabíjení
Každé sluchátko v sobě ukrývá akumulátor s kapacitou 30 mAh a nabíjecí krabička v sobě ukrývá pak akumulátor s kapacitou 410 mAh. Kapacita akumulátorů asi nikoho nezajímá, ale Huawei se chlubí až 22hodinovou výdrží na jedno nabití, což je hodně odvážné tvrzení.
Jak na tom tedy s výdrží sluchátka jsou? Během mého testování jsem sluchátka testoval jak na mobilech a tabletu, tak i při dlouhé práci na notebooku. Bez aktivního potlačení okolního hluku mi sluchátka na jedno nabití většinou vydržela krásné 3,5-4 hodiny na jedno nabití. S aktivním potlačením hluku pak 2-2,5h. Výrobce tedy nelže a záleží jen na tom, jak hlasitě budete hudbu poslouchat. S nabíjecí krabičkou tedy bez aktivního potlačení okolního hluku mohou vydržet na jedno nabití až 22 hodin a 14 hodin s aktivním potlačení okolního hluku.
K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Výrobce musím pochválit za to, že do balení přiložil dostatečně dlouhý nabíjecí kabel. Někteří výrobci totiž do balení přikládají jen velice krátké kabely, které jsou vhodné leda tak na vyhození do koše.
Párování sluchátek a mobilní aplikace
Huawei zvládl párování sluchátek tradičně na jedničku. Sluchátka totiž podporují pop-up párování, kdy stačí otevírací krabičku jen otevřít a během okamžiku máte na mobilu/tabletu Huawei upozornění, že sluchátka můžete na jedno klepnutí párovat. Pokud však Huawei mobil nemáte, tak nemusíte zoufat. Stačí dlouze stisknout tlačítko na boku nabíjecí krabičky, kdy se diodka zbarví do bíla a sluchátka pak můžete snadno spárovat.
Sluchátka tedy komunikují skrze Bluetooth 5.2 a umí i simultánní připojení se dvěma zařízeními současně. To fungovalo také velice pěkně a během mého testování jsem měl současně připojená sluchátka s mobilem i notebookem.
Hned po prvotním párování doporučuji využít mobilní aplikaci AI Life a firmware ve sluchátkách aktualizovat. Aplikace je k dispozici zdarma v Huawei AppGallery i Apple AppStore. V Obchodě Play sice aplikaci také najdete, ale není aktualizována a nebude tedy se sluchátky fungovat. Sepsal jsem však návod, podle kterého každý zvládne nainstalovat AppGallery a aplikaci AI Life.
Odkaz ke stažení aplikace Huawei AppGallery
Návod, jak do mobilu nainstalovat AppGallery a AI Life
Samotná aplikace AI Life vypadá moderně a je celá v češtině. Její ovládání je tedy snadné a najdete v ní kompletní nastavení sluchátek. Vidět můžete procentuální nabití sluchátek i nabíjecí krabičky, sledovat připojená zařízení, aktivovat potlačení okolního hluku. přizpůsobit si gesta a dokonce i sluchátka tzv. „prozvonit“.
Závěr – vážně se povedla
Huawei FreeBuds 4 jsou vážně vydařená sluchátka, která nejen že skvěle vypadají, ale také fungují. Výrobci musím pochválit dotykové plochy, které nejsou tak citlivé, kvalitní zvuk i možnost sluchátka používat na dvou zařízeních současně.
Sluchátkům bych tedy neměl co vytknout, ale někomu může vadit, že v Obchodě Play se nachází nepoužitelná verze aplikace AI Life. Je nutné si ji tedy stáhnout z AppGallery.