TCL v loňském roce na našem trhu prodávalo mobil TCL 10L. Jednalo se o dostupný model, který však zaujal svým designem a vzhledem k ceně i slušným výkonem. Letos si pro nás výrobce připravil nástupce, kterým je TCL 20L. Ten se snaží zaujmout hezkým displejem s funkcí NXTVISION, čtyřmi fotoaparáty a slušným výkonem. V době psaní recenze se mobil prodával za 5 990 Kč s DPH.
Co najdu v balení?
K mobilu dostanete 18W nabíjecí adaptér a metrový USB-C nabíjecí/datový kabel. Rozhodně potěší, že i u tohoto dostupnějšího modelu výrobce přiložil do balení ochranný silikonový kryt. Ten je průhledný a spolehlivě chrání hrany i záda mobilu. Dále v balení nechybí spona pro vysunutí hybridního slotu a také různé návody.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro TCL 20L zakoupit
Design a konstrukce – na světle mu to sluší
Po stránce design a konstrukce jsem vždy mobily TCL chválil, a i u tohoto modelu tomu není jinak. Mobil nabízí plastovou konstrukci, která však působí bytelným dojmem. Mobil sice nenabízí žádnou certifikaci zvýšené odolnosti, přesto u slotu pro nanoSIM/microSD najdete gumové těsnění. Mobil bych však úmyslně raději neponořoval.
Celkové rozměry mobilu činí 166,2 x 76,9 x 9,1 mm a váží 199 gramů. V ruce se díky oblým tvarům drží dobře, ale vzhledem k velikosti displeje musíte zapomenout na psaní jednou rukou. Aktivovat si však můžete i režim pro ovládání jednou rukou, kdy se část displeje zmenší.
Čelní plochu mobilu okupuje velký 6,67palcový IPS displej, který nabízí minimalizaci rámečků. Neobešlo se to tedy bez průstřelu selfie kamerky v prostřední horní části displeje. Ten je malý a nepřekážel mi v žádné aplikaci či mobilní hře. Nad displejem se pak nachází ukrytý reproduktor pro hovory, ale u multimédia. Je jen škoda, že výrobce už nenašel místo pro notifikační diodu.
Plastový rám mobilu na své horní části nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a zdířku mikrofonu. Levý bok v sobě ukrývá hybridní slot a tlačítko Google Asistenta, kterému nelze přiřadit jinou funkci. Pravý bok pak tradičně nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Tlačítka dle mého názoru mohla být umístěna o něco níže, ale na druhou stranu si na umístění rychle zvyknete. Na spodní části mobilu pak je imitace reproduktoru, kde se ukrývá mikrofon, hned vedle je USB-C nabíjecí konektor a skutečný hlasitý reproduktor.
Záda mobilu jsou opravdu krásná a mnou testované černé provedení Eclipse Black na světle odráží opravdu krásné odlesky. K dispozici je také modré provedení Luna Blue. Zadní kryt sice vypadá skleněně, ale ve skutečnosti se jedná o plast. Imitace skla se výrobci vážně vydařila a záda mobilu se mi moc líbí. Málem bych zapomněl zmínit, že na zádech najdete jen lehce vystupující modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Líbí se mi, že hrany modulu fotoaparátů je po hranách broušený tak, aby nijak neškrábal do rukou, jako je tomu třeba u Samsungu a dalších výrobců.
Displej a zvuk – milé překvapení
Jelikož je TCL jeden z největších výrobců televizorů, mám od jeho displejů velká očekávání. Pochopitelně u mobilu v této cenové relaci nelze očekávat zázraky, přesto však IPS displej mile překvapí. Nabízí úhlopříčku 6,67palce, Full HD+ rozlišení, 395 PPI a maximální jas 500 nitů. Displej nabízí opravdu hezké barevné podání, které můžete manuálně upravit a také vylepšit ve funkci NXTVISION. Výtku nemám ani k automatické regulaci jasu a viditelnosti na přímém slunci. Příkladné jsou i pozorovací úhly a v nastavení si můžete také zapnout chytré nastavení obnovovací frekvence a tím šetřit procenta nabití. Displej nabízí maximální obnovovací frekvenci 60 Hz.
Od reproduktorů jsem neměl velká očekávání, ale byl jsem mile překvapen hned, co jsem zapnul první skladbu. Mobil nabízí totiž stereo reproduktory, což v této cenové kategorii rozhodně není obvyklé a výrobce za to chválím. Jeden reproduktor se nachází nad displejem a druhý je na spodní části mobilu. Kvalita reproduktorů je odpovídající ceně a jsou také dostatečně hlasité. Dostalo se i na 3,5 mm jack konektor, takže si můžete připojit svá stará drátová sluchátka. Někoho však může zamrzet, že mobil nemá FM rádio.
Odemykání mobilu – dotkněte se boku
TCL 20L nabízí čtečku otisků prstů chytře zabudovanou přímo do zamykacího tlačítka, což je dle mého názoru nejlepší možné a přirozené umístění. Snadno jej totiž nahmatáte palcem, i když je fakt, že čtečka mohla být o něco níže. Odemykání mobilu pomocí čtečky je spolehlivé a krásně rychle.
Naskenovat můžete také svůj obličej a používat tak odemykání obličejem, a to jsem používal celkem často, když jsem měl třeba špinavé ruce. To musím pochválit, protože i odemykání obličejem je rychlé a spolehlivé i za špatných světelných podmínek.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Uvnitř mobilu tepe procesor Qualcomm Snapdragon 662 s taktem: 4x 2 GHz + 4x 1,8 GHz. K dispozici jsou také paměti 4 GB RAM a 128 GB interní úložiště (UFS). Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 1 TB. Mobil však nenabízí triple slot, takže se musíte rozhodnout, zda chcete používat dualSIM (dvě nanoSIM) nebo paměťovou kartu.
A jak je na tom výkon v praxi? Vzhledem k ceně je výkon dostatečný pro všechny dostupné aplikace i multitasking. Je ale pravdou, že konkurence nasazuje už 6 GB RAM. Během testování jsem vyzkoušel i hraní her a PUBG Mobile i Call of Duty: Mobile je možné hrát bez záseků a jiných problémů. Fortnite je možné hrát, ale není to nic komfortního.
O výdrž se stará akumulátor s kapacitou 5000 mAh, což je celkem slušná kapacita. Mobil mi během běžného používání bez hraní her vydržel krásný jeden a půl dne, takže dva dny nejsou výjimkou. Výdrž však hodnotím dost nerad, protože se po aktualizacích může změnit a každý používá mobil trochu jinak.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 18W nabíjení, a to je na dnešní dobu naprostý standard. Vzhledem k ceně tento výkon nabíjení beru, ale některá konkurence nabízí již rychlejší nabíjení. 18W je však šetrnější k akumulátoru. Z úplného vybití do 100% se mi mobil originální nabíječkou nabil za přibližně 2 hodiny a 28 minut. Nabíjení tedy není nejrychlejší, ale není to žádná tragédie.
Aplikace fotoaparátu
Aplikace fotoaparátu nabízí portrétní režim s rozostřeným pozadím, Pro režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, focení v maximálním rozlišení či zpomalený záběr. Chybí mi tu jen noční režim. K dispozici je i nastavení poměru stran i HDR (funguje i automaticky). Nechybí pak ani tlačítka pro digitální zoom a přepínání na ultraširokoúhlý fotoaparát. Je škoda, že přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem je pomalejší, ale zas když se podívám na cenu, jsem ochoten přimhouřit oči.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Mobil TCL 20L na svých zádech nabízí arzenál čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Hlavní snímač nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/2.0. Ultraširokoúhlý fotoaparát má 8 Mpx rozlišení, 118° zorné pole a světelnost f/2.2. Poslední dva fotoaparáty jsou zcela zbytečné, protože mají jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a snímání hloubky ostrosti.
Snímkům tradičně musím pochválit krásné přirozené podání a dostatek detailů. Slušný je i dynamický rozsah, a i snímky za špatných světelných podmínek nejsou špatné. Je jen opravdu škoda, že výrobce do fotoaplikace zapomněl přidat noční režim. Ultraširokoúhlý fotoaparát podává také slušný výkon, i když rohy fotek postrádají ostrost.
Odkaz na snímky pořízené mobilem TCL 20L
Natáčení videí
Mobil umí zadním fotoaparátem natáčet v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. 4K ani Full HD se 60 FPS tedy nečekejte, což je opravdu velká škoda. Na druhou stranu videa jsou krásně stabilní, a to se o konkurenci v této cenové kategorii většinou říci rozhodně nedá. Videím pak nechybí ani hezké barevné podání, dostatečná ostrost a dobrý pořízený zvuk.
Focení selfíček
V kapkovitém výřezu displeje se nachází 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.2. Pochválit musím portrétní režim, kdy je za vámi efektivně rozostřené pozadí. Rozostření si můžete snadno manuálně poupravit během focení malou ikonkou v levém rohu displeje. Při focení můžete využít také automatického HDR a lze zvolit i poměr stran 16:9.
Operační systém – tradičně super
TCL 20L v době psaní recenze nabízel operační systém Android 11, který byl tradičně upraven nadstavbou TCL UI 3.0.1. Výrobce také ve svých propagačních materiálech slibuje, že na tento model budete po dobu tří let dostávat pravidelní bezpečnostní aktualizace, což mohu jen pochválit.
Nadstavba TCL UI se mi líbí, protože není nijak přeplácaná a příjemně se ovládá. V systému jsou také zajímavé bezpečnostní prvky, kdy budete upozorněni třeba na použití vašich citlivých údajů některou z aplikací. Tuto funkci najdete v Nastavení telefonu/Pokročilé funkce/Ochrana soukromí. V tomto nastavení také najdete velice praktickou funkci, kdy poklepáte na čtečku otisků a během okamžiku můžete spustit třeba svítilnu, fotoaparát či jinou přednastavenou funkci.
Dále si myslím, že systém nemá moc smysl popisovat, protože Android každý moc dobře zná. TCL jednoduše systém umí a TCL UI patří mezi mé nejoblíbenější nadstavby.
Konektivita – bohužel bez 5Géčka
TCL 20L podporuje všechna 4G/LTE pásma a také 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítě. Je opravdu velká škoda, že výrobce nemyslel na budoucnost a mobil tedy nenabízí podporu sítí páté generace (5G). Mobil dále má NFC cívku, takže lze bezkontaktně platit. Skvěle mi fungovalo také Bluetooth 5.0 s kodekem aptX. Pro navigace a mapy mobilu poslouží systémy: GPS, A-GPS, Beidou, Galileo a GLONASS.
Závěr – hezký mobil s pár nedostatky
Z mobilu TCL 20L mám dobrý pocit, protože mobil hezky vypadá a příjemně se používá. Vzhledem k ceně 5 990 Kč s DPH jsem opravdu neočekával, že by mobil měl tak hezký IPS displej a také stereo reproduktory. Pochválit pak musím výrobce za přiložený silikonový kryt, spolehlivou čtečku otisků prstů a opravdu slušný hlavní fotoaparát.
Výkon mobilu je dostatečný pro běh systému i všechny náročné aplikace, ale raději bych už viděl 6 GB RAM. Pokud však nehrajete náročné hry, tak 4 GB RAM vám bude postačovat. Chybí mi také noční režim fotoaparátu a podpora sítí 5G. Mobil také již mohl natáčet videa ve 4K.
Pokud tedy jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, tak mobil mohu doporučit. Myslím si, že se jedná o vhodný mobil pro nenáročné uživatele.
Pozitiva:
- Silikonový kryt v balení
- Hezký design s odlesky
- Povedený displej s funkcí NXTVISION
- Stereo reproduktory
- Čtečka otisků prstů na boku a odemykání obličejem
- Slušné fotoaparáty
- Stabilní videa
- Operační systém s příjemnou nadstavbou
- Rozumná cena
Negativa:
- Fotoaplikace nemá noční režim
- 2 Mpx zbytečné fotoaparáty
- Neumí natáčet ve 4K ani ve Full HD se 60 FPS
- Nepodporuje 5G
Zdravím,
na anglickém webu jsem se dočetl, že má tento model dostat jen jeden upgrade a dva roky bezpečnostních záplat, cituji:
„Next in line, the TCL 20S will get at least one major update — Android 12, likely — alongside two years of security patches. Again, that’s at minimum. Not awful for the $250 device and in line with what OnePlus offers for the equally priced Nord N200 5G and what we expect from Samsung’s Galaxy A32, which is in the same price range, too.“
TCL 20S je model 20L pro USA. Sice je tam zvýrazněno „alespoň“ ale kdo ví.
Docela bych do 20L šel ale pokud bude mít softwarovou podporu jen dva roky, tak mně to přijde dost málo. Nevíte tedy prosím, co je pravda? Třeba 20L pro EU bude mít delší podporu (spekuluji)?
Děkuji
Tady se zas ale píše, že bezpečnostní aktualizace uživatelé dostanou až do dubna roku 2024. https://www.tcl.com/cz/cs/mobile/tcl-20l/specification.html
Tak to je skvělá zpráva, moc děkuji, objednávám.
Mějte se pěkně 🙂