Čínská značka Realme na našem trhu působí krátce, ale už na něj dokázala uvést zajímavé mobily. V této recenzi jsem se tentokrát podíval na model Realme C11, což je základní dotykový mobil pro nenáročné. Ten nabízí 6,5palcový displej s minimalizací rámečků, 3 GB RAM a obří baterii s kapacitou 5 000 mAh. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 2 900 Kč.
Obsah balení – žádný nadstandard
Ve žluté prodejní krabičce k mobilu dostanete 10W nabíjecí adaptér a microUSB nabíjecí/datový kabel. Nechybí pak ani různé návody a spona pro vysunutí šuplíku s nanoSIM a microSD. Nic dalšího se v balení nenachází.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Realme C11 zakoupit
Design a konstrukce – bytelná konstrukce
Od mobilu za cenu pod 3 000 Kč nelze očekávat prémiovější materiály. Celý mobil je tedy z plastu, ale ten je zpracován výborně. Mobil v ruce působí bytelným dojmem, nikde nic nevrže a plast se nijak neprohýbá. Ovládání mobilu je také příjemné, i když vzhledem k velikosti displeje musíte zapomenout na psaní jednou rukou. Celkové rozměry mobilu činí 164.4 x 75.9 x 9.1 mm a váha se pak zastavila na přijatelných 196 gramech.
Většinu čelní plochy pokrývá 6,5palcový displej s minimalizací rámečků. V tom najdete snesitelný výřez selfie kamerky na horní části, nad kterou se nachází také ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory.
Horní část mobilu je zcela prázdná. Levý bok mobilu v sobě ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSD kartu. Na pravém boku mobilu se již tradičně nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část je už zajímavější a nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, mikrofon, nabíjecí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu jsou z plastu a jsou dostupná ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testovaném šedém a zeleném. Můžete si na nich všimnout čtvercového modulu dvou fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a mikrofonem, který opravdu jen lehce vystupuje z těla mobilu. Dále na zádech uvidíte větší logo výrobce a pochválit musím i vroubkovaný povrch, díky čemuž mobil tolik neklouže z ruky.
Displej – s již nalepenou fólií
Vzhledem k ceně mobilu Realme C11 jsem od displeje neměl velká očekávání. Nabízí však 6,5palcový IPS displej s HD+ rozlišením a 270 PPI, který na danou kategorii patří k těm lepším. Jedná se o moderní displej s minimalizací rámečků, který pokrývá 88,6% k poměru těla mobilu. Displej nabízí hezké barevné podání, příkladné pozorovací úhly a špatná není ani viditelnost na přímém světle. Nechybí pak ani automatická regulace jasu a někdo může ocenit nalepenou ochrannou fólii již z továrny. Je však velká škoda, že kvůli minimalizaci rámečků se už nenašlo místo pro notifikační diodu.
V nastavení displeje pak najdete možnost si upravit teplotu barev, tmavý režim prostředí a filtrování modrého světla ve večerních hodinách. Nechybí pak ani nastavení velikosti písma a prvků v prostředí.
Odemykání mobilu – bez čtečky otisků
U levných mobilů se výrobci snaží co nejvíce ušetřit, což se ukázalo i na mobilu Realme C11, protože ten bohužel nenabízí čtečku otisků prstů. To je opravdu velká škoda, protože odemykání mobilu otiskem prstů je velice pohodlné. Naštěstí Realme nezapomnělo na funkci odemykání obličejem, která funguje spolehlivě a obstojně i za horších světelných podmínek. Stačí tedy jen stisknout zamykací tlačítko a mobil se během chvilky odemkne.
Zvuk – vyzvánění uslyšíte
Realme C11 nabízí jeden hlasitý reproduktor, a to na své spodní části. Od mobilu v této cenové kategorii nemůžete očekávat kvalitní zvuk, ale přesto jsem byl mile překvapen. Reproduktor se opravdu snaží a jeho vyzvánění rozhodně nepřeslechnete. Kvalita samotného reproduktoru je dobrá a vytrácí se jen při maximálním navýšení, jak jsem očekával. Nechybí ani 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Někdo pak může postrádat FM rádio.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio G35 s maximálním taktem 2,3 GHz. Na našem trhu je naštěstí k dispozici lepší varianta se 3 GB RAM a 32 GB interním úložištěm. Na některých trzích je verze se 2 GB RAM. Interní úložiště je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD. Výrobce však nikde nespecifikuje, jakou maximální kapacitu paměťové karty lze použít.
Jelikož se jedná o mobil pod 3 tisíce Kč, tak rozhodně nemůžete očekávat výkonný stroj. Jedná se tedy o mobil pro nenáročné, kteří chtějí využívat běžné aplikace a nechtějí moc hrát hry. Pro běh systému i všechny běžné aplikace je výkon dostačující, i když občas se zadýchá. Zahrát si však můžete i méně náročné hry.
Realme C11 v sobě ukrývá akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh. Jelikož mobil nemá moc velký výkon ani displej s FullHD rozlišením, tak výdrž na jedno nabití je slušná. Záleží ovšem jen na tom, jak mobil budete používat. Pokud budete hrát hry, tak mobil pochopitelně během dne vybít můžete. Když jsem však používal jen běžné aplikace, měl aktivní všechny notifikace, stahoval aplikace atd., tak jsem se dostal i na dva celé dny. V nastavení baterie najdete také účinné úsporné režimy, které pomohou výdrž prodloužit.
V této cenové kategorii nemůžete očekávat žádné převratné nabíjení. Přítomný je tedy prastarý konektor microUSB a v balení dostanete nabíjecí adaptér s výkonem 10W. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije za přibližně 3 hodiny. Nabíjení tedy rozhodně není rychlé, ale pokud mobil nabíjíte přes noc, tak rychlost asi řešit nebudete.
Fotoaplikace
Realme má svou vlastní aplikaci pro focení, která vypadá skvěle a její ovládání je velice jednoduché. Všechny důležité režimy najdete na spodní části aplikace, kde nechybí třeba noční či portrétní režim. V kolonce „Další“ pak najdete i panorama, zpomalený záběr či Pro režim s manuálním nastavením parametrů.
Nad lištou s režimy se nachází také kulatá tlačítka s 1x, 2x i 4x zoomem. Pochopitelně se však jedná o ztrátový digitální zoom. Hned vedle je také režim zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti. Na horní části pak nechybí nastavení blesku, HDR (funguje i automaticky) a různé filtry.
Jak jsou na tom snímky ze zadních fotoaparátů?
Na zádech mobilu se nachází dva zadní fotoaparáty. Hlavní fotoaparát nabízí 13 Mpx rozlišní se světelností f/2.2, a také celkem zbytečný 2 Mpx snímač se světelností f/2.4. Ten údajně slouží pro rozostřené pozadí při focení portrétů. Pochopitelně pak nechybí ani přisvětlovací LED blesk.
A jak je na tom kvalita snímků? Překvapivě celkem dobře, i když rozhodně ne nadprůměrně. Vzhledem k ceně mají snímky celkem hezké barvy, nechybí jim detaily a překvapivě dobře funguje i automatické HDR. Pochválit pak musím i focení protisvětlu. Pokud však nejsou světelné podmínky ideální, tak chybí ostrost a je znát digitální šum, jak jsem očekával. Kvalitě pak moc nepomůže ani noční režim.
Natáčení videí
Mobil umí pořizovat videa v maximálním rozlišení FullHD se 30 FPS (snímky za vteřinu), což je dnes standard. Videa jsou na tom o něco hůře než fotografie, a to hlavně co se ostrosti týče. Videa jsou také roztřesená, jak jsem očekával, ale nejedná se o žádnou tragédii. Kvalita videí jednoduše nikoho neoslní, ale pokud jste opravdu nenáročným uživatelem, který občas natočí nějaké to krátké video do Instagram Stories, tak to nemusíte považovat za nevýhodu.
Focení selfie
Mobil pochopitelně nabízí také 5 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.4. Rozlišení sice nikoho neoslní, ale kvalita „selfíček“ je na danou cenovou kategorii velice slušná. Obličej je krásně ostrý a přirozený a dobře funguje také portrétní režim s rozostřeným pozadím.
Operační systém
Realme C11 nabízí operační systém Android 10, který má vlastní nadstavbu Realme UI v1.0. Během mého testování systém obdržel také větší aktualizaci, která vylepšovala optimalizaci. Je tedy vidět, že se výrobce věnuje i tak levnému modelu, což mu mohu jen pochválit. Během mého testování byl systém rychlý, i když v této cenové kategorii pochopitelně občas pocítíte nějaké to zpomalení.
Samotná nadstavba Androidu se tomu čistému rozhodně moc nepodobá, ale to mohou někteří ocenit. Prostředí vypadá hezky, je přehledné a nenarazil jsem na žádné problémy s notifikacemi. Během mého testování jsem byl také neustále připojen k VPN, a ani jednou nedošlo k odpojení, což se u tak levného mobilu moc často nevidí.
Výrobce si však mohl odpustit předinstalování aplikace Facebook. Naštěstí je možné ji bez problémů odinstalovat. Dále si myslím, že systém Android asi nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná.
Konektivita – chybí jen NFC
Realme C11 ve svém levém boku ukrývá šuplík, kde najdete tři oddělené sloty. Využívat tedy můžete dvě nanoSIM i s jednou microSD kartou současně, což vidím rád. Sloty podporují všechna LTE pásma, takže s mobilním internetem nebudete mít problém.
Připojit se pochopitelně můžete také ke standardu 2,4 GHz Wi-Fi (802.11 b/g/n). Pochválit musím také spolehlivé Bluetooth 5.0, které jsem využíval s bezdrátovými sluchátky. Je jen škoda, že mobil nemá NFC pro využívání bezkontaktních plateb. Pro navigace a mapy pak dobře slouží systémy GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.
Závěr – co více chtít za ty peníze
Mobil Realme C11 se v době psaní této recenze prodával za cenu kolem 2 900 Kč. Jedná se o opravdu nízkou cenu, která evokuje, že se jedná o mobil opravdu jen pro nenáročné. Nemůžete tedy očekávat vysoký výkon, rychlé nabíjení či nějak oslnivé fotoaparáty.
Na danou cenovou kategorii se však nejedná o vůbec špatný mobil. Pochválit musím vydařený IPS displej, kvalitní zpracování s celkem hezkým designem a dvoudenní výdrž na jedno nabití. Za dobrých světelných podmínek jsou i slušné snímky za zadního fotoaparátu a selfie kamerka také nepodává špatné výsledky. Na danou kategorii mobil nabízí i překvapivě funkční odemykání obličejem, což konkurence často nemá.
O dokonalý mobil se ovšem nejedná. Jsem ochotný překousnout pomalé nabíjení i horší ostrost ve videích, ale čtečku otisků na zádech bych opravdu viděl rád. Některá konkurence v této kategorii také pomalu začíná nabízet NFC pro využívání bezkontaktních plateb.
Pozitiva:
- Bytelná konstrukce
- Hezký IPS displej s již nalepenou fólií
- Spolehlivé odemykání obličejem
- Dvoudenní výdrž na jedno nabití
- Lze využívat dualSIM a microSD současně
- Překvapivě dobrá kvalita selfie
- Hezká nadstavba Androidu
- Cena
Negativa:
- Chybí čtečka otisků prstů
- Mobilem nelze platit (chybí NFC)
- Kvalita videí mohla být lepší
- Pomalé nabíjení