Recenze POCO X7 5G – bude to prodejní hit?

Výrobce Xiaomi na našem trhu již prodává dvojici nových mobilů POCO X7. Na test jsem obdržel nižší model POCO X7 5G, který chce nalákat na svůj design s kůží na zadním krytu, konstrukcí se zvýšenou odolností, pěkným OLED displejem a slušnými fotoaparáty. Jeho cena však není vůbec vysoká a začíná na cenovce pod 7 tisíc Kč.

Pozitiva:

  • Verze s veganskou kůží na zádech
  • Zvýšená odolnost IP68
  • Vydařený OLED displej se zakřivením
  • Stereo reproduktory a Bluetooth 5.4
  • DualSIM, eSIM a infraport
  • Čtečka otisků prstů pod displejem
  • Výkon na práci i hraní her
  • Kvalita hlavního fotoaparátu a selfie kamery
  • Stabilní videa
  • Prostředí HyperOS a AI edity fotek
  • Cena

Negativa:

  • V balení není nabíjecí adaptér
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
  • Omezená funkce Always-On
  • Některé předinstalované aplikace, lze je odinstalovat

Obsah prodejního balení

Výrobci poslední roky postupně odstraňují nabíjecí adaptéry z balení. Nejdříve se jednalo o výmysl hrstky výrobců, ale teď na ně údajně tlačí EU. Bohužel se to již dotklo mobilu POCO X7 5G a v prodejním balení najdeme jen nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel, chválím za tmavý silikonový kryt a dále nechybí spona s návody.

Design a konstrukce – IP68 ani kůže nechybí

Už po představení POCO X7 5G v Číně jsem byl nadšený z jeho designu. Je sice pravdou, že na jeho zádech se nachází velké logo POCO a mohlo být o něco menší, ale veganská kůže v barevné kombinaci černé a žluté se mi líbí. Sáhnout můžete ještě po zelené nebo stříbrné barvě. Rád vidím zakřivení zadního krytu po stranách, díky čemuž mobil výborně padne do ruky. Ze zad vystupuje modul s fotoaparáty a přisvětlovacím bleskem.

Žádný mobil bych já záměrně nepotápěl, ale rozhodně chválím za certifikaci zvýšené odolnosti IP68 IEC 60529:1989+A1:1999+A2:2013. Konstrukce by tedy měla vydržet vystavení prachu a vodě. Certifikace udává možnost ponoření do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut.

Po stránce ergonomie jsem s mobilem velmi spokojený. Nejde jen o zakřivení stran zadního krytu, ale zakřivené jsou ještě strany předního skla. Mobil se mi příjemně držel nejen v krytu, ale i bez něj. Na dnešní poměry je také lehký a váha dle výrobce činí 185,5 gramů u černé a stříbrné verze. Již tradičně je verze s veganskou kůží patrně těžší, a to 190 gramů. Celkové rozměry činí 162,33 x 74,42 x 8,4/8,63 mm (tlustší je kožená verze).

Přední sklo displeje a zadní kryt dokonale zapadají do lesklého rámu mobilu. Připomíná sice hliník, ale ve skutečnosti se jedná o plast. Je kvalitní, je lepší při pádech a váha mobilu je díky němu nižší. Levý bok mobilu je prázdný, pravý bok na sobě nese ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Horní část má zdířky s mikrofony a nejspíš i senzory a viditelná je i část s infraportem pro ovládání spotřebičů. Spodní část v sobě ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM, vedle je zdířka mikrofonu, USB-C a výdech reproduktoru.

OLED displej se zakřivením

POCO X7 5G má velký 6,67palcový OLED displej se zakřivením po stranách. Chrání ho tvrzené sklo Corning Gorilla Glass Victus 2 a již z továrny je na něm nalepená ochranná fólie. Kdyby vám vadila, můžete ji kdykoliv odlepit. OLED panel má pěkné věrné barevné podání, můžete si barvy nastavit podle sebe v nastavení, má výborné pozorovací úhly a vysoké rozlišení 2 712 x 1 220 px.

Mobilu nechybí senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Funguje ukázkově a výrobce uvádí maximální jas na hodnotě 3 000 nitech. Viditelnost na přímém světle je velmi dobrá, chlubí se podporou Dolby Vision a obnovovací frekvence je 120 Hz.

V nastavení telefonu si můžete vybrat nový font Mi Sans a velikost písma. Téměř u všech mobilů mi vadí, že prvky jsou na můj vkus moc velké. U POCO X7 5G jsem tedy ve vývojářském režimu upravil minimální šířku na hodnotu 476. Na displej se pak toho vešlo podstatně více a já byl spokojený.

Jak mít celý den aktivní Always-On na mobilech Redmi a POCO?

Jelikož se jedná o OLED panel, někdo by mohl vyžadovat funkci Always-On (Vždy na displeji). Poslední roky ji však řada výrobců u mobilů v tomto cenovém segmentu omezuje na funkci Aktivní displej. Zobrazí čas, datum, nová oznámení a případně obrázek jen po dobu deseti vteřin po poklepání nebo přijmutí nového oznámení. Je to velká škoda a lze to obejít, ale není to nic pohodlného.

Jak umí hrát a co haptická odezva?

Po stránce zvuku nemůžete mít velká očekávání. V tomto cenovém segmentu stále často narážím na jeden hlasitý reproduktor, ale POCO X7 5G má naštěstí dva. Spolehnout se můžete na stereo nejen během poslechu hudby, ale oceníte ho především během hraní her a sledování videa. Hlasitost reproduktorů je slušná a kvalitu bych hodnotil jako průměrnou.

Se 3,5 mm jack konektorem již nepočítejte. Pokud však patříte mezi audiofily, pak jistě používáte DAC převodník či sluchátkový zesilovač. S nimi si mobil bez problémů rozumí. Pro bezdrátový poslech pak slouží spolehlivé Bluetooth 5.4. Výrobce nikde podrobněji nespecifikuje podporované audio kodeky, ale dle dostupných nástrojů jsou podporovány: AAC, SBC, LDAC a LHDC. Kodeky AptX od Qualcommu nepodporuje.

Haptická odezva funguje na danou cenovou třídu velmi dobře. Oceníte ji především při používání dotykových gest systému Android. Sílu haptiky si můžete nastavit podle sebe. Ve stejném nastavení je pak i ekvalizér.

Konektivita mobilu

POCO X7 5G je moderním modelem, proto mu nechybí kvalitní konektivita. V malé šuplíku se nachází dva sloty pro vložení nanoSIM karet. Chválím za přítomnost funkce eSIM. Oba podporují všechna potřebná pásma pro mobilní sítě 5G a LTE. Svůj mobilní internet můžete přátelům sdílet až ve verzi Wi-Fi 6. Zakázat můžete automatické vypínání hotspotu a připojit se můžete k jakémukoliv Wi-Fi routeru až do verze Wi-Fi 6.

NFC cívka se v mobilu nachází a používat ji můžete pro platby skrze Google Peněženku či jiné služby. Mapy a navigace si můžete užít s připojením k družicím: Galileo, GPS s A-GPS, QZSS, Beidou a Glonass.

Co infraport? Mobil ho má na své horní části a používat ho můžete pro ovládání televizorů, klimatizací a dalších spotřebičů. Slouží k tomu výrobcem předinstalovaná aplikace Mi Ovladač v češtině a klidně můžete používat aplikace třetích stran.

Aplikace pro ovládání nejen TV infraportem v mobilu

Odemykání mobilu a zabezpečení

Optická čtečka otisků prstů se nachází pod OLED displejem. Oběma palci jsem na ní snadno dosáhl a odemykání je rychlé. Se spolehlivostí jsem problémy taktéž neměl ani s nalepenou fólií od výrobce. Pokud chcete, odemykat mobil lze obličejem skrze selfie kameru. Nastavit můžete dva obličeje a i za horších světelných podmínek je odemykání rychlé.

 

Je výkon mobilu dostatečný?

POCO X7 míří na náš trh a slibuje slušný výkon. Cena se však pohybuje poměrně nízko. Za verzi 8/256 GB zaplatíte 6 999 Kč s DPH a vyšší verze 12/512 GB je o tisícovku dražší. Jeho srdcem je osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 7300-Ultra. Vyroben byl 4 nm procesem a jeho maximální takt je 2,5 GHz. V případě RAM se jedná o paměti LPDDR4X a interní úložiště zas UFS 2.2. Stačí výkon pro pracovní nasazení a hraní her?

Více jsem se výkonu věnoval ve svém předchozím článku.

Jak je na tom výkon mobilu POCO X7? Stačí na práci a hraní her?

Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení

V útrobách mobilu se nachází akumulátor o kapacitě 5 110 mAh, což dnes není nic nadprůměrného, ale ani nízkého. S výdrží si POCO X7 5G vede velmi dobře, a to i díky zvolenému procesoru od MediaTeku. Procenta nabití během pracovního dne mizí pomalu a mnoho běžných uživatelů může vydržet i dva celé dny na jedno nabití. Pokud ale mobilu dáváte zabrat s vysokým jasem, pár hodinami na TikToku nebo hraním her, budou procenta nabití mizet samozřejmě rychleji. Celý náročný den vám tedy vydrží.

V prodejním balení bohužel nenajdeme žádný nabíjecí adaptér a dostanete jen nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel. Mobil podporuje 45 W drátový nabíjecí výkon a pokud ho budete chtít používat, musíte si obstarat originální adaptér s takovým výkonem 67 W za 569 Kč s DPH. Pokud chcete 1x USB-A a 2x USB-C konektory v jednom adaptéru, má Xiaomi 67 W adaptér za 699 Kč s DPH. Do plného stavu se akumulátor nabije za přibližně hodinu. Je tedy rychlé, ale ne nejrychlejší.

Jak umí zadní fotoaparáty pořizovat fotky a video?

POCO X7 5G umí nejen dobře fotit, ale s videem budete taktéž spokojeni. Podporováno je 4K rozlišení se 30 FPS nebo Full HD se 30/60 FPS. Výrobce se chlubí přítomností optické stabilizace obrazu (OIS) u hlavního fotoaparátu. V tomto cenovém segmentu většinou nebývají OIS kvalitní, ale tu v POCO X7 5G musím moc pochválit. Videa jsou krásně stabilní, nechybí jim hezké barevné podání, dostatek detailů a rychle funguje přeostřování z blízkých objektů. Spokojen jsem byl i s pořízeným audiem. Ultraširokoúhlý má dle očekávání elektronickou stabilizaci obrazu (EIS), ale i ta funguje výborně. Za dobrých světelných podmínek můžete pořídit hezká videa i tímto fotoaparátem, ale v šeru bych sáhl spíše po hlavním fotoaparátu.

Kvalitám fotografií jsem se věnoval ve svém předchozím článku. Podívat se můžete do odkazů níže.

Co selfie kamera?

V horní části displeje má POCO X7 5G fotoaparát s 20 Mpx rozlišení a clonou f/2.2. pro focení můžete využívat funkci AI, díky které jsou fotky často ostřejší a rychleji hledá obličeje. Výborně funguje portrétní režim s rozostřeným pozadím a sílu rozostření můžete manuálně upravit. Někdo by mohl ocenit režimy zkrášlení, které jsou však pokročilejší a nabízí nejen běžnou retuš, ale i změnu velikosti nosu atd.

Když si to shrnu, kvalita pořízených snímků je dle mého názoru nadprůměrná. Barva pleti je bez zkrášlovacího režimu přirozená, detaily nechybí a s předním fotoaparátem můžete pořizovat fotky s nočním režimem. Když klepnete na tlačítko „1x“, můžete fotit v širším pozorovacím úhlu.

Video lze pořídit ve Full HD (1080p) se 30 nebo 60 FPS.

Operační systém – prostředí HyperOS

V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 14. Výrobce ho tradičně přizpůsobil k obrazu svému, a to nadstavbou HyperOS 1.0.7. Brzy by měl dostat aktualizaci na vylepšenou verzi 2.0. Výrobce udává, že po dobu tří let budete dostávat velké aktualizace systému Android. Zahrnuje tři velké verze a v případě potřeby velké opravy. Po dobu čtyř let pak mobil bude dostávat důležité bezpečnostní záplaty.

Uživatelské prostředí se mi líbí, nabízí možnost mít všechny ikony aplikací jen na úvodních plochách nebo i s menu. Je i na vás, zda budete chtít používat ovládání moderními gesty nebo trojicí tlačítek vespod displeje. V nastavení telefonu je možnost si zapnout třeba vytvoření screenshotu tahem třech prstů po displeji.

V mobilu se nachází výrobce předinstalované aplikace. Roky mám rád galérii fotek a videí přímo od Xiaomi a i do toho mobilu výrobce umístil editor. Upravovat v něm můžete fotky, vytvářet koláže nebo dělat střih videa. Výrobce si odnáší velkou pochvalu za podporu pluginu AI Erase 2.0 (PRO), protože nabízí novější algoritmus pro kvalitní odstraňování nechtěných objektů z fotek pomocí AI. Výborná je ještě funkce AI rozšíření pro zavěšování obrázků a fotek, změna oblohy na fotkách a samozřejmě nechybí běžné editace.

Výrobce si již tradičně mohl odpustit předinstalované hry, Facebook, TikTok a další aplikace. Ne každý je potřebuje a naštěstí je lze odinstalovat. Já si odinstalovat i HyperOS internetový prohlížeč, Google Gemini, Google Disk, Google fotky a další aplikace.

Další postup, jak z Androidu odinstalovat aplikace výrobce

Kolem mobilů pod značkou POCO se na internetu poměrně dosk diskutuje. Tvrdí se, že se v jejich systémových aplikací zřídka objevují reklamní bannery. Já na žádné nenarazil a běh systému jsem si pochvaloval. Pokud doma nějaký mobil s reklamami máte, můžete použít můj návod a snadno je vypnout.

Jak vypnout reklamy v mobilech POCO a Redmi?

Závěr

Výrobce u mobilů značky POCO vždy lákal na dobrý poměr cena/výkon. V době psaní recenze se POCO X7 5G prodával ve verzi 8/256 GB za 6 290 Kč s DPH. Já bych však ale doporučil si připlatit a sáhnou po verzi 12/512 GB, jelikož stojí pouze 7 199 Kč s DPH. Příplatek za vyšší verzi je minimální a když se dívám na výbavu, je cena velmi pěkná.

POCO X7 5G se výrobci vydařil po stránce designu. Pochválit mu musím zakřivení předního skla, zadního krytu a verzi s veganskou kůží na zádech. Ona i barevná kombinace černé se žlutou je stylová a jedná se o příjemné oživení. Rád vidím zvýšenou odolnost s certifikací IP68, což je v tomto cenovém segmentu neobvyklé, kvalitní je hlavní fotoaparát s OIS a spokojený jsem byl i s konektivitou a výkonem.

Když si to shrnu, za ty peníze dostanete výborně vybavený mobil. Má vlastně konkurenční výhody, jelikož má na rozdíl od většiny konkurence eSIM, infraport, Bluetooth 5.4 a již zmíněnou certifikaci. Vytkl bych mu jen absenci nabíjecího adaptéru v balení, z nepochopitelného důvodu omezenou funkci Always-On a zbytečný 2 Mpx fotoaparát.

Poslední aktualizace:
8.1 TOTAL SCORE
0 Out of 5

Based on 0 Users

Design a konstrukční zpracování: 9
Displej: 8
Zvuk: 7
Konektivita: 10
Výkon: 7
Fotoaparáty: 8
Software: 8
Výdrž a nabíjení: 8
Thank you for taking part in our survey
0 (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top