Výrobce Xiaomi roky představuje nové modely chytrých náramků. Stále se daří je vylepšovat a nabízet za dostupné ceny. V předchozí recenzi jsem testoval malý Xiaomi Smart Band 9 a v této jsem se podíval na větší model Xiaomi Smart Band 9 Pro. Láká na větší displej, vysokou výdrž na jedno nabití a monitoring sportovních aktivit s GNSS.
Pozitiva:
- Kompatibilita s Androidem a iOS, Bluetooth 5.4
- Konstrukční zpracování a výměna pásků
- Větší OLED displej s Always-On
- Prostředí HyperOS v češtině
- Mobilní aplikace v češtině
- Monitoring spánku, SpO2 a GNSS
- Výborná výdrž na jedno nabití
- Cena
Negativa:
- V ČR neumí platby
- Na zprávy nelze reagovat, čtení emotikonů
Prodejní balení
V krabičce k náramku dostanete jen silikonový pásek, nabíjecí kabel a návody. Nic víc ani nepotřebujete.
Design a konstrukce – větší je lepší?
Chytré náramky od Xiaomi mají malé rozměry, což může mnoho uživatelů ocenit. Model Xiaomi Smart Band 9 Pro je však o něco větší. Jeho celkové rozměry dle výrobce činí: 43,3 × 32,5 × 10,8 mm a váží pouze 40,9 gramů. Po chvilce od nasazení ho na ruce neucítíte a vlastně mi vůbec nepřekážel.
Konstrukční zpracování je kvalitní a výrobce udává certifikaci zvýšené odolnosti 5ATM. Vzít si ho tedy můžete třeba na plavání. Na přední části se nachází po stranách mírně zaoblené ochranné sklo OLED displeje. K němu se dostanu ještě později. Strany pouzdra jsou hliníkové a spodní část je pak plastová. Všechny části na sebe dokonale lícují a pásek je možné snadno vyjmout, a to stisknutím „tlačítek“ na spodní části. Dále si lze všimnout dvou nabíjecích pinů a modulu se senzory.
Na našem trhu se náramek prodává v černém a růžové Rose Gold verzi. V obou případech dostanete silikonový pásek. Moje ruce silikon nesnesou a Xiaomi chválím, že mi na test přibalil řemínek z veganské kůže. Vypadá skvěle a měnit si je můžete dle svých potřeb. Výrobce ve svém e-shopu již prodává oficiální příslušenství.
Co když chci na hodinky nasadit svůj oblíbený pásek či řemínek se stěžejkami? To možné je. Budete však potřebovat dva hliníkové konce a uchytit je do pouzdra náramku. K dispozici jsou ke dvěma náramkům dostupných na našem trhu v tomto odkaze. Jistě je najdete v prodeji samostatně na nějakém zahraničním e-shopu. Pak si můžete zakoupit třeba řemínky Xiaomi Watch Strap.
Displej, jeho funkce a ciferníky
Xiaomi Smart Band 9 Pro má větší displej a dle mého názoru je to dobře. Jeho úhlopříčka činí 1,74palce. Je hranatý a jedná se o OLED. Má dostatečné rozlišení 360 x 480 px, jemnost 336 PPI a udáván je maximální jas 1 200 nitů. Vzhledem k ceně se jedná o slušný jas a dobře funguje i jeho autonatická regulace.
Displej chraní 2,5D sklo s mírným zaoblením po stranách. Vypadá díky tomu moderně a prst po skle přirozeně klouže. OLED panel má pěkné barvy, výborné pozorovací úhly a chválím za funkci Always-On. Umí být aktivní po celý den a zobrazovat čas na „zhaslém“ černém displeji. Do funkce můžete podrobněji sáhnout. K dispozici je i gesto probuzení displeje zvednutím ruky a jeho uspání zakrytím rukou.
Xiaomi Smart Band 9 Pro má již po svém prvním spuštění přeinstalované ciferníky. Můžete na nich dlouze podržet prst, přejít do jejich nastavení a u některých je podporováno poskládání widgetů kroků a dalších dat. U všech to možné není a v mobilní aplikaci Mi Fitness si můžete stáhnout další ciferníky. Jejich výběr je slušný a některé vypadají vážně skvěle.
Operační systém, ovládání, oznámení a hovory
V Xiaomi Smart Band 9 Pro najdeme dle očekávání operační systém přímo od Xiaomi. Jedná se konkrétně o HyperOS 2, je kompletně přeložen do češtiny a ovládá se pomocí dotykových gest. Na prostředí si rychle zvyknete a díky velikosti displeje si snadno nastavíte budíky, podrobně můžete prohlížet kalendář a větší displej zajistí efektivnější funkci svítilny.
Jaké další funkce Xiaomi Smart Band 9 Pro má? Ženy jistě uvítají menstruační kalendář, k dispozici jsou statistiky aktivit, rychlé spuštění sportovního režimu, měření, předpověď počasí, odškrtávání splněných úkolů, ovládání hudebního přehrávače v mobilu, světové časy, ztišit telefon, vyhledání mobilu, časovač, kompas, režim soustředění a uživatelé Xiaomi mobilů si mohou užít aplikaci pro ovládání vzdálené spouště.
Vytažením spodní části displeje nahoru se dostanete do centra oznámení. Nachází se v něm oznámení z vámi vybraných aplikací. Vybrat si můžete přijímání z konkrétních aplikací nebo někdo jistě využije zrcadlení všech oznámení z mobilu. Zprávy si můžete v centru otevřít a přečíst. Diakritika nedělá systému problémy, ale některé emotikony nejsou zobrazovány. Je spíš škoda, že na žádné zprávy není možné reagovat třeba přednastavenými odpověďmi „Ok“, „Už jsem na cestě“ atd.
Upozorněni budete i na příchozí hovory, uvidíte jméno volajícího a můžete ho zavěsit. Přes náramek tedy není možné dle očekávání telefonovat. Pokud zrovna nemůžete volat, můžete při upozornění na hovor rychle odpovědět přednastavenými odpověďmi.
Na zprávy, hovory nebo buzeni budete vibracemi. Vibrační motorky jsou opravdu silné a k dispozici máte dva režimy – normální a silné. Je jen na vás, jakou sílu vibrací si vyberete. Obtěžují vás zrovna upozornění? Můžete si zapnout režim Nerušit a nastavit si ho podle sebe nebo synchronizovat jeho nastavení z mobilu.
Monitoring aktivit
Xiaomi se již tradičně chlubí monitoringem více jak 150 aktivit. Je jich opravdu hodně a spouštět je můžete přímo na svém zápěstí. Díky velikosti displeje je jejich hledání lepší, než u menšího modelu Xiaomi Smart Band 9. Nechybí samozřejmě monitoring chůze venku a uvnitř, běhu, cyklistiky, skákání přes švihadlo, plavání v bazénu, tanec a další.
Větší model se také chlubí přítomnosti GPS, tedy konkrétně celým arzenálem satelitních systémů: Galileo, GPS/A-GPS, Beidou, QZSS a Glonass. To znamená, že umí zaznamenat polohu při sportovní aktivitě i bez nutnosti mít u sebe mobil. Nejdříve však doporučuji nakalibrovat kompas v aplikaci a poté náramek restartovat. V otevřeném prostoru byla poloha nalezena, ale v uzavřeném prostoru je signál dle očekávání horší. Když si to však shrnu, kvalita GNSS odpovídá ceně náramku a na sportovní aktivitu bych si kvůli záznamu polohy vzal mobil. Všechna data polohy uvidíte na mapě ve mobilní aplikaci Mi Fitness. Se svými rekordy se tedy můžete pochlubit v různých chatovacích aplikacích nebo sociálních sítích.
V prostředí systému najdete také aplikaci kompasu a Smart Band 9 tedy disponuje ještě akcelerometrem a gyroskopem. Náramek dále umí monitoring srdečního tepu, okysličení krve (SpO2), můžete provádět dechová cvičení pro uklidnění, používat funkci krokoměru s informacemi o vzdálenosti, nechybí monitoring stresu ani vitality s dlouhodobým používáním. Výrobce na měření opravdu zapracoval a já si pochvaloval především měření spánku. Doporučuji u něj zapnout „Rozšíření měření“ a „Dechová frekvence“. Dostanete tak výrazně lepší data s oddělenými informacemi běžného spánku, zdřímnutí po obědě a oddělený REM od lehkého spánku.
Mobilní aplikace a kompatibilita
I tak dostupný náramek používá novější verzi Bluetooth 5.4, což já osobně vidím moc rád. Spárovat ho můžete s mobilem nebo tabletem s Androidem, ale používat ho mohou i jablíčkáři s iPhony. Stáhnout si musíte mobilní aplikaci Mi Fitness. Má příjemné uživatelské prostředí a kompletní překlad do češtiny.
Mi Fitness se dobře známou aplikací a výrobce ji nabízí ke všem svým náramkům nebo hodinkám. Ihned po jejím otevření máte k dispozici informace, které si můžete prstem rozklepnout a dostat se tak do podrobnějším statistik. Dlaždice s těmito funkcemi si na hlavní obrazovce aplikace můžete poskládat podle sebe. Statistiky jsou krásně přehledné a podrobně si můžete nastavit i funkce náramku.
Výdrž a nabíjení
Uvnitř Xiaomi Smart Bandu 9 Pro se nachází akumulátor o kapacitě 350 mAh. Výrobce uvádí úžasnou výdrž na jedno nabití až 21 dní. Je to velmi vysoké číslo a dobré výdrži nahrává operační systém HyperOS a novější verze Bluetooth 5.4. Výdrž však tradičně hodnotím hodně nerad, jelikož každý používáme náramky a hodinky odlišně. Pokud budete používat obrazovku Always-On, příjem oznámení z mnoha aplikací, budíky a měření sportovních aktivit s polohou, budou procenta nabití mizet rychleji. Myslím si, že většině lidem může náramek na jedno nabití vydržet 10-14 dní na jedno nabití. Výdrž tedy hodnotím jako výbornou.
Spodní část náramku na sobě nese dvojici nabíjecích pinů. Nabíjí se kabelem z prodejního balení. Pomocí USB-A ho můžete připojit do jakéhokoliv nabíjecího adaptéru od mobilu nebo třeba do konektoru v notebooku. Z úplného vybití do plného stavu se akumulátor nabil za 1 hodinu a 27 minut.
Závěr – lepší než menší model
Xiaomi Smart Band 9 Pro výborně navazuje na své předchůdce. Vlastně se mi líbí o dost více, než menší a levnější model Smart Band 9. Kdybych se já osobně měl rozhodovat, raději bych si trochu připlatil a sáhl po modelu vyšším modelu. Má nejen hezčí větší displej, ale o něco lépe měří spánek a má integraci GNSS pro záznam polohy. Příplatek je však nízký a za Xiaomi Smart Band 9 Pro v oficiálním e-shopu MiStore.cz zaplatíte 1 799 Kč s DPH.
Tradičně musím výrobce pochválit, že náramek má dostatečné silné vibrační motorky, zvýšenou odolnost a výborné konstrukční zpracování. Rád vidím, že i na našem trhu jsou dostupné dokoupitelné řemínky a pásky. Náramek může dělat radost nejen uživatelům Androidem, ale i iPhoňákům a prostředí v náramku i aplikace je v češtině.
Kdybych měl Xiaomi Smart Bandu 9 Pro něco vytknout, pak je to nemožnost platit. Ano, jedná se stále o dostupný náramek a asi nikdo placení neočekával, ale v zahraničí se nachází verze s NFC. Někoho pak může zamrzet nemožnost reagovat na zprávy.