Recenze Xiaomi Sound Outdoor – 30W výkon, IP67 a TWS

Xiaomi na našem trhu prodává dvojici nových Bluetooth reproduktorů. Nedávno jsem se v recenzi věnoval opravdu malému modelu Xiaomi Sound Pocket a na řadu přišel tedy i ten větší, a to Xiaomi Sound Outdoor. Slibuje na svou velikost slušný 30 W výkon, vysokou certifikací zvýšené odolnosti a dobrou výdrž na jedno nabití.

Obsah prodejního balení

K reproduktoru dostanete jen potřebný základ. Jedná se o nabíjecí USB-A na USB-C kabel a návody.

Design a konstrukce – zvýšená odolnost a trojice barev

Xiaomi Sound Outdoor se na našem trhu prodává ve třech barevných provedeních. Já na test obdržel černou, ale sáhnout můžete ještě po modré a červené. Za sebe bych si rozhodně vybral černou, protože se na ní nachází oranžový gumový pruh s podsvícenými tlačítky a praktickým poutkem. Právě kombinace černé s oranžovou vypadá skvěle a oranžová je barvou výrobce. Pod malou gumovou záslepkou je USB-C pro nabíjení.

Konstrukční zpracování celého reproduktoru je příkladné, nikde nic nevrže ani se při stisku neprohýbá. Jelikož se jedná o dostupný reproduktor, očekával jsem nějakou běžnější certifikaci zvýšené odolnosti IPX5, ale překvapivě má konstrukce vyšší certifikaci IP67. Vodě nebo prachu tedy odolá.

Stále se jedná o celkem malý bezdrátový reproduktor. Celkové rozměry dle výrobce činí: 196,6 x 68 x 66 mm a váží 597 gramů. Je tedy vhodný i na nějaké to cestování a v menším batohu vám moc místa nezabere. Chválím i za jeho zvolený tvar, protože ho lze přenášet v postranních kapsách batohů. V nich většina z nás přenáší láhve na pití, ale reproduktor do nich z mé zkušenosti pasuje skvěle.

Vespod reproduktoru se nachází pogumované „nožičky“ pro stání reproduktoru na stole. Přední část na sobě nese jen logo výrobce a horní pak trojici ovládacích tlačítek. Jsou dostatečně velká a jejich stisk je jistý i s vlhkými prsty. Reproduktor tedy může být vhodný během letního období třeba k bazénu.

Funkce tlačítek reproduktoru

Nejdříve se podívejme na podsvícená tlačítka na zadní části reproduktoru. K dispozici je tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí reproduktoru. Tlačítko s logem Bluetooth logicky slouží pro připojení reproduktoru k mobilu nebo jinému zařízení. Můžete pomocí něj reproduktor ještě od zařízení odpojit. Třetí tlačítko pak umožňuje používat funkci True Wireless Stereo (TWS). Připojit můžete další stejné reproduktory a dle výrobce je možné jich propojit až 100.

Screenshot z návodu

Zbylá trojice tlačítek již není podsvícená a slouží pro regulaci hlasitosti a ovládání přehrávání. Tlačítko pro přehrávání umí ještě přijmout nebo odmítnou příchozí hovory a přeskakovat skladby. Když pak společně dlouze podržíte tlačítko + a přehrávání, dojde k resetu a smazání všech spárovaných zařízení.

Zvuk a kompatibilita se zařízeními

Výrobce musím pochválit, že do reproduktoru nasadil novější verzi Bluetooth 5.4. Hodně výrobců to totiž podceňuje a stále nasazuje Bluetooth 5.2. Při mých testech jsem za poslední roky zjistil, že od verze 5.3 dostanete nejen lepší zvuk, ale spolehlivější připojení na delší vzdálenost a je energeticky úspornější.

Podporován je audio kodek SBC, který je velice rozšířený a reproduktor si rozumí nejen s mobily a tablety různých značek, ale klidně s chytrými hodinkami nebo notebooky bez ohledu na systém.

Reproduktor v sobě má integrovaný mikrofon. Příchozí hovor můžete přijmout nebo odmítnou tlačítkem na reproduktoru a hovory jsou dostatečně hlasité, zřetelné a dostatečně citlivý je i mikrofon. Druhá strana si nijak nestěžovala, že bych nebyl slyšet.

Od tak malého reproduktoru nemůžete očekávat nějaký vysoký výkon a výrobce udává maximální výkon měničů 30 W. Jeden má 20 W a druhý pak 10 W, což je ve výsledku skutečně slibovaných 30 W. Oba můžete vidět v propagačním renderu níže. Během testování jsem zkoušel různé hudební žánry a myslím si, že od reproduktoru za takové peníze a s rozměry není možné očekávat více. Maximální hlasitost je dost slušná a obstojné je i zvukové podání. Zkrátka se snaží a k notebooku na stůl nebo na cesty postačí.

Zdroj: Xiaomi

Výrobce se chlubí funkcí True Wireless Stereo (TWS). Je praktická a pořídit si můžete reproduktorů více, aby bylo možné si užívat stereo zcela bezdrátově. Většina reproduktorů v tomto cenovém segmentu podporuje maximálně 2 stejné reproduktory a Xiaomi Sound Outdoor má tedy konkurenční výhodu. Díky Bluetooth 5.4 totiž můžete propojit až 100 stejných reproduktorů.

Zdroj: Xiaomi

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř reproduktoru se nachází akumulátor o kapacitě 2 600 mAh. Na takové rozměry se jedná o slušnou kapacitu a výrobce udává výdrž až 12 hodin na jedno nabití. Záležet však bude na vašem používání a maximální hlasitost nebo funkce True Wireless Stereo si vezmou energie více. Běžně však s reproduktorem můžete vydržet 6 – 8 hodin na jedno nabití. Pokud budete poslouchat hudbu se sníženou hlasitostí přibližně na 50 %, dle výrobce dostanete slibovaných 12 hodin poslechu. Výdrž hodnotím tedy kladně.

Nabíjení probíhá skrze oboustranný konektor USB-C. V balení je USB-A na USB-C kabel a použít můžete libovolný adaptér k mobilu. Reproduktor si během testování rozpomněl i s powerbankami a během nabíjení je možné poslouchat hudbu. S powerbankou tedy budete mít energii na celý víkend.

Závěr

V době psaní této recenze se reproduktor Xiaomi Sound Outdoor prodával nejen v oficiálním e-shopu MiStore.cz za 1 099 Kč s DPH a dopravou zdarma. Ve světě audia se jedná o velmi nízkou cenu, proto jsem byl příjemně překvapen z kvality konstrukčního zpracování a především zvýšené odolnosti s certifikací IP67. Slušný je i zvuk a výdrž na jedno nabití. Rád vidím novější Bluetooth 5.4 a funkci TWS.

Co bych reprodktor vytkl? Ono vlastně není co. Jedná se o vydařený dostupný reproduktor, který si cílovka oblíbí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top