Infinix na našem trhu oficiálně působí krátce, přesto na něj uvedl dost zajímavých mobilů. Často se snaží nalákat na výborný poměr cena/výkon a v této recenzi jsem se podíval na model Infinix Note 40 Pro+ 5G. Chlubí se pěkným OLED displejem, rychlým drátovým i bezdrátovým nabíjením a 108 Mpx hlavním fotoaparátem. V době psaní recenze se prodával za lákavou cenu 8 490 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Obsah prodejního balení
- Barevné varianty a konstrukční zpracování
- Pěkný zakřivený OLED displej
- JBL stereo reproduktory
- FM rádio
- Světelný prvek na zádech mobilu
- Spolehlivá čtečka otisků prstů pod displejem
- Bezpečnostní funkce
- Výdrž na jedno nabití
- Bleskové nabíjení + bezdrátové nabíjení
- Možnost používat MagSafe příslušenství
- Hlavní fotoaparát s OIS
- DualSIM a infraport pro ovládání spotřebičů
- Lákavá cena
Negativa:
- Zbytečné 2 Mpx fotoaparáty
- Omezená obrazovka Always-On
- Procesor není vhodný pro náročné hry
Obsah prodejního balení – tak se mi to líbí!
Z prodejních krabiček k mobilů je mi poslední roky dost smutno. Stále více výrobců totiž do balení nepřidává nabíjecí adaptéry ani levné ochranné kryty. Infinix se v případě tohoto modelu rozhodl, že půjde příkladem a do zelené krabičky k mobilu přibalil vše potřebné. K mobilu dostanete výkonný 100 W nabíjecí adaptér, USB-C na USB-C nabíjecí/datový kabel, hezký ochranný kryt s koženkou a MagSafe magnetem na zádech a dokonce nalepovací ochranné sklo na displej. Teleportoval jsem se v čase nebo jsem ve snu? Stále tak bohatému balení nemohu uvěřit a v krabičce jsou ještě USB-C pecková sluchátka, spona pro vysunutí nanoSIM šuplíku a návody.
Design a konstrukce
Infinix Note 40 Pro+ 5G jsem obdržel v černém barevném provedení, ale nejedná se o nudnou verzi. Na světle si totiž lze všimnout hezkého vzoru a potěší, že na skleněném krytu nejsou vidět otisky prstu. Sáhnout můžete i po zeleném barevném provedení s koženkou na zádech nebo stříbrné „Racing Edition“. Strany jsou krásně zaoblené a z těla vystupuje modul se třemi fotoaparáty, LED bleskem a světelnou signalizací.
Jak je to s používáním magnetického příslušenství? Na to výrobce láká a společně s krytem z balení můžete používat různé peněženky, tripody a další příslušenství. Magnet v krytu je silný a vyzkoušel jsem přiložit peněženku na záda mobilu bez připnutého krytu a ona držela. Sice slaběji, ale držela.
Na člení ploše najdeme po stranách zakřivené tvrzené sklo displeje. Nad ním je jen výřez reproduktoru pro hovory a ukrytá LED dioda pro focení selfie v noci. Rám mobilu je z plastu a na jeho horní části se výrobce chlubí reproduktory od JBL. Vedle je infraport pro ovládání spotřebičů a zdířka mikrofonu. Levý bok mobilu je zcela prázdný a pravý bok má tlačítka pro ovládání hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodek mobilu ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM, USB-C konektor, mikrofon a druhý hlasitý reproduktor.
Celkové konstrukční zpracování mobilu mohu jen pochválit. Vše na sebe skvěle lícuje a v pořádku je také váha pod 200 gramů. Dle propagačních materiálů výrobce váží černá verze 196 gramů, zatímco zelená 190 gramů. Celkové rozměry mobilu činí 164,28 x 74,5 x 8,09 mm. Nějakou vyšší certifikaci odolnosti konstrukce nemá a spokojit se musíte s IP53.
Displej – zakřivený OLED
Infinix Note 40 Pro+ 5G láká hned na první pohled svým zakřiveným displejem. Jedná se o OLED displej s úhlopříčkou 6,78palce, Full HD+ rozlišením (2 436 x 1 080px) a 120 Hz obnovovací frekvencí. Frekvence se umí měnit automaticky mezi 60 nebo 120 Hz dle potřeb systému, ale já si trvale nastavil 120 Hz. Chtěl jsem tam otestovat výdrž a 120 Hz vyžaduje vždy všude.
OLED panel se výrobce povedl a v místě zakřivení nedochází k žádným změnám barevného podání. Barvy jsou na danou třídu velmi pěkné a můžete si je upravit v nastavení. Mobil disponuje také senzorem okolního světla, díky kterému funguje automatická regulace jasu dobře a výrobce udává maximální jas na hodnotě 1 300 nitů. To je slušná hodnota a s viditelností na slunci jsem neměl problém.
A co nechtěné doteky? To byl před lety problém zakřivených displejů. Infinix si se zakřivením poradil výborně a na daných místech ubral na citlivosti doteku. V: Nastavení telefonu, Systém, Navigace systémem, Další nastavení si můžete upravit také citlivost gesta zpět. Pokud ovládací gesta systému Android nepoužíváte, můžete si zde zapnout starou trojici tlačítek vespod displeje.
Jelikož má mobil OLED displej, mohl by mít obrazovku Always-On. Ta umí zobrazit čas, datum, příchozí oznámení a další informace i na „zhaslém“ černém displeji. Poslední roky ale řada výrobců tuto funkci omezuje, což je bohužel případ také Infinixu. Tento model nemá vyloženě funkci Always-On (Vždy na displeji), ale spíše funkci Aktivní displej. Drtivé většině uživatelům to stačí a zobrazí informace po přijmutí nového oznámení na pár vteřin.
Zvuk a haptická odezva
Infinix Note 40 Pro+ 5G se na své horní části pyšní nápisem „Sound by JBL“. To by mělo značit, že mobil bude dobře hrát. Na horní části se nachází také výdech hlasitého reproduktoru a druhý je pak vespod mobilu. S jejich umístěním nemám žádný problém a mobil tedy má stereo reproduktory, což výrobci chválím. Oceníte ho nejen během sledování videa, ale také hraní online her.
Od mobilu za tyto peníze jsem nějak kvalitní reproduktory neočekával, ale jsem mile překvapen. Dvojice reproduktorů od JBL se opravdu snaží. Maximální hlasitost je spíše průměrná, ale kvalita je na danou třídu dle mého názoru nadprůměrná. Zvuk nepostrádá náznak basů a záda mobilu během některých skladeb díky basům vibrují.
Výrobce z nějakého důvodu nikde neuvádí bližší informace o Bluetooth. Nainstaloval jsem tedy aplikaci AIDA64 a zjistil jsem, že mobil má pro bezdrátový poslech Bluetooth 5.0. Podporovány jsou pak nejrozšířenější kodeky AAC a SBC. S žádnými sluchátky od různých výrobců jsem tedy problémy neměl.
3,5 mm jack mobil již nemá, což je v dnešní době naprosto běžné. Většina lidí používá bezdrátová sluchátka a pokud chcete poslouchat opravdu kvalitní hudbu, pak jistě používáte USB-C DAC převodník s již zabudovaným 3,5 mm jackem nebo nějaký sluchátkový zesilovač. Během testování jsem vyzkoušel DAC převodník s hudební aplikací Tidal a funguje bez problémů. Z prodejního balení můžete připojit USB-C drátová sluchátka a používat je pro poslech hudby nebo jako anténu pro FM rádio.
V nastavení zvuku toho má mobil poměrně dost. Můžete si vybrat nejen oblíbené vyzvánění, ale vybrat si mezi režimy zvukového podání, přehledný ekvalizér nebo zapnout běžné vibrace. Jsem překvapen tím, že mobil za tyto peníze má tak dobrou haptickou odezvu s možností nastavení její intenzity.
Zadní světelný prvek
Na zádech mobilu se nachází kruhový LED blesk, který nejen dobře vypadá, ale uprostřed se nachází další světelný prvek. Pomocí barevného podsvícení umí totiž upozornit třeba na zmeškaný hovor, nabíjení nebo oznámení. Zapnout si můžete světelný efekt také během hraní mobilních her nebo přehrávání hudby. Barvu si můžete nastavit podle sebe a vlastně to funguje dobře.
Odemykání mobilu a bezpečnostní funkce
Infinix Note 40 Pro+ 5G má čtečku otisků prstů integrovanou pod OLED displejem. Její umístění je dle mého názoru ideální a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Používat ji bez omezení mohou tedy také leváci. Snímání prstů je spolehlivé a následné odemknutí rychlé. Velmi rychlé je také odemykání mobilu obličejem skrze přední kameru, a to i za špatného světla.
Systém v sobě ukrývá také praktické bezpečnostní funkce. Zamykat můžete nejen vybrané aplikace, ale přejít můžete do: Nastavení telefonu, Oprávnění soukromí a používat funkci „XHide“ pro skrývání vybraných fotek, dokumentů, aplikací a dalších. Chválím pak za funkci „Prázdná data“, protože ta bude různým aplikacím podstrkovat prázdná data během přístupu k fotkám nebo vaší poloze. K dispozici je také funkce „Chráněno před nakouknutím“. Tu jsem viděl před lety u dnes již mrtvého výrobce BlackBerry a umí na obrazovce vybrat jen viditelnou část. Zbytek obrazovky bude tmavý a cestující MHD neuvidí vaše zprávy.
Hardware a výkon mobilu
V útrobách mobilu Infinix Note 40 Pro+ 5G tepe osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 7020. Poskytuje maximální takt 2,2 GHz a vyroben byl 6nm procesem. Na náš trh se dostala verze s 12 GB RAM LPDDR4X a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Paměťové karty pak mobil nepodporuje, ale umožňuje v případě potřeby rozšířit RAM až o dalších 12 GB s použitím interního úložiště.
Paměti RAM má mobil opravdu dost a postačí pro všechny náročné mobilní aplikace. Systém byl krásně svižný i během náročnějšího používání multitaskingu. Vybraný procesor je úsporný na spotřebu energie, ale nějaký nadprůměrný výkon nenabízí. Vzhledem k ceně jsem to od něj ani neočekával. Na opravdu náročné hry musíte zapomenout, ale méně náročné např. PUBG Mobile si zahrajete bez sekání.
Výdrž a nabíjení
Uvnitř mobilu je akumulátor o kapacitě 4 600 mAh. Jedná se o průměrnou kapacitu, ale zvolený procesor je šetrný k nakládání s energií. Výdrž se bude odvíjet dle vašeho používání, proto výdrž hodnotím dost nerad. Celý pracovní den mobil vydrží. Pokud mobil používáte jen na práci a nesledujete TiKTok s vysokým jasem, můžete s mobilem vydržet i dva celé dny na jedno nabití.
Nabíjení mobilu samozřejmě probíhá skrze USB-C konektor, ale 100 W výkon drátového nabíjení jsem v tomto cenovém segmentu opravdu nečekal. Výrobce za to musím jen pochválit a tak silný nabíjecí adaptér se nachází přímo v prodejním balení. Z úplného vybití se mobil nabije do půl hodiny. Rychlost nabíjení je rozhodně nadprůměrná.
A bezdrátové nabíjení? Drtivá většina mobilů ho v tomto segmentu nemá, ale výrobce pod zadní kryt nasadil cívku s 20 W bezdrátovým nabíjením. Svá sluchátka nebo další příslušenství pak můžete nabíjet bezdrátovým reverzním nabíjením. Opět mohu jen chválit. Mobil si rozuměl s různými nabíječkami a s krytem v prodejním balení můžete používat MagSafe nabíječky.
V nastavení si můžete nastavit různé úsporné režimy nebo nabíjení. Já všechny úspory vypnul, protože se odmítám omezovat. Používat můžete také funkci, která během sledování filmů nebo hraní her využije energii z nabíječky, nikoliv z akumulátoru. Díky tomu nebude docházet k rychlejšímu opotřebení akumulátoru.
Aplikace pro focení a natáčení videí
Výrobce do mobilu nasadil vlastní aplikaci pro focení a pořizování videa. Má dostatečně velké ovládací prvky, má český překlad a je přehledná. Umožňuje fotit v maximálním rozlišení, nastavit poměr stran, rozlišení videa, používat různé filtry, ostřit na vybrané místo a používat další běžné funkce.
Níže se nachází pruh s režimy. Režim „AI CAM“ slouží pro focení, nechybí samozřejmě video, Super noc, Na výšku s rozostřeným pozadím (portrétní režim) nebo třeba režim filmu s různými efekty. Využívat lze panoramatický režim, Super makro pro focení v nízkém 2 Mpx rozlišení, AR efekty, změnu oblohy pomocí efektu nebo skenování dokumentů s textem.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Mobil Infinix Note 40 Pro+ 5G na svých zádech nabízí lehce vystupující modul. Nachází se v něm hned tři fotoaparáty, ale použitelný je bohužel jen jeden. Hlavní má 108 Mpx rozlišení s clonou f/1,75. Potěší, že má optickou stabilizaci obrazu (OIS). Zbylé dva fotoaparáty mají pouze 2 Mpx rozlišení, což je na dnešní poměry opravdu málo a výrobce si je mohl odpustit.
Videa za zadní kamery
Zadní kamerou můžete pořizovat videa v maximálním 2K rozlišení se 30 FPS. Vybrat si můžete také Full HD se 30 nebo 60 FPS. Pořízená videa jsou na tom dost podobně, jako fotografie. Mají hezké věrné barvy, na danou třídu slušné množství detailů a dobře funguje také optická stabilizace obrazu (OIS). Pochvaloval jsem si také pořízené audio ve videích a vytknout jim lze asi jen pomalejší přeostřování z blízkým objektů.
Přední selfie kamera
V displeji mobilu je malý průstřel 32 Mpx fotoaparátu s clonou f/2,2. Má slušné zorné pole i pro skupinová selfie, možnost pořizovat 2K video, snímky s rozostřeným pozadím a překvapivě nad displejem je ukrytá LED dioda. V nastavení blesku si můžete zvolit podsvícení LED diodou, díky čemuž budete spolehlivě vidět i v úplné tmě. Výslední snímky vypadají dost dobře.
Operační systém
Infinix Note 40 Pro+ 5G měl v době psaní recenze operační systém Android 14. Během testování obdržel aktualizaci s novějšími bezpečnostními záplatami, které jsou celkem aktuální. Výrobce si Android upravuje k obrazu svému, což je dle mého názoru dobře. Čistý Android je nudný a výrobce se vlastními funkcemi může odlišit. V mobilu je tedy nadstavba XOS V14, která je kompletně přeložena do češtiny a slovenštiny a obsahuje pro náš trh podstatné Google služby.
Uživatelské prostředí je hezké a přehledné. Líbí se mi horní výsuvné lišty a možnost vytvářet velké složky ve stylu widgetů. Dobře fungují plovoucí okna po displeji, postranní panel, k dispozici je dětský režim a další příjemné funkce a nastavení. Systém si udržel také běh aplikací na pozadí a funkční bylo i přijímání nových oznámení. Po celou dobu testování bylo prostředí krásně svižné a spolehlivé.
Výrobce do systému nainstaloval vlastní aplikace. Hezký je správce souborů, k dispozici je měření kroků, WOW FM pro příjem FM rádia a další. Výrobce si neodpustil ani neužitečné aplikace, ale ty si můžete většinou běžně odinstalovat. Já vyzkoušel neoficiálním řešením odinstalovat další aplikace, a to i některé od Googlu, což proběhlo v pořádku a nemělo to vliv na funkcionalitu.
Konektivita
Infinix Note 40 Pro+ 5G v sobě ukrývá malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty (DualSIM). Funkci eSIM mobil nepodporuje a oba nanoSIM sloty podporují všechna naše 5G a LTE pásma. S mobilním internetem mít žádný problém nebudete a pokud máte dost dat, můžete vytvořit Wi-Fi hotspot a sdílet internet svým přátelům. To se může hodit především během léta na výletech.
Během mého testování jsem neměl problém s připojením k žádnému Wi-Fi routeru a citlivost antén je na velmi dobré úrovni. Podporovány jsou sítě Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4. Pro chytrá zařízení dobře slouží Bluetooth 5.0 a dostalo se samozřejmě i na NFC cívku pro využívání bezkontaktních plateb skrze Google Peněženku.
V mobilu můžete vidět také funkce IR dálkového ovládání. Mobil na své horní části skutečně má infraport a používat ho můžete pro ovládání různých domácích spotřebičů. Vyzkoušel jsem ho na dva televizory a funguje dobře. Používat můžete klidně aplikace od vývojářů třetích stran.
Na stránkách výrobce nejsou uvedeny nějaké upřesňující informace k navigacím. Během testu jsem však zjistil, že mobil podporuje pro náš trh podstatné připojení k družicím: GPS/A-GPS a Galileo. Dále podporuje pro nás nepodstatné družice Beidou a Glonass.
Závěr – mile překvapil
Infinix Note 40 Pro+ 5G se v době psaní recenze prodával za 8 490 Kč s DPH. Cena je tedy opravdu lákavá, proto jsem byl na mobil dost zvědav. V závěru bych řekl, že umí velice mile překvapit. Líbí se mi jeho design, což je samozřejmě čistě subjektivní záležitost. Konstrukční zpracování je příkladné, obrovskou pochvalu si výrobce odnáší za bohatý obsah balení, krásný je zakřivený OLED displej, stereo reproduktory dobře hrají a potěší bleskové 100 W drátové nabíjení a 20 W bezdrátové nabíjení. Má také slušný hlavní 108 Mpx fotoaparát s OIS a různé funkce.
Co bych mu vytkl? Dokonalý rozhodně není a osobně mi vadí omezená funkce Always-On. Když už mobil má OLED displej, proč nenabídnout plnohodnotnou funkci Always-On? Někdo místo toho bude asi používat decentní světelné řešení na zádech mobilu. Odpustit si výrobce mohl také dva 2 Mpx fotoaparáty a někdo může postrádat výkon pro hraní her.
Pokud nehrajete hry a nepotřebujete plnohodnotný Always-On, rozhodně bych Infinix Note 40 Pro+ 5G doporučil. On má totiž konkurenční výhody a je fajn, že je na našem trhu další velice zajímavý výrobce mobilů.