Recenze Oppo Reno12 FS 5G – zajímavé barvy a světelný kroužek

Výrobce Oppo moc běžných uživatelů chytrých mobilů na našem trhu nezná, ale jedná se o jednoho z největších výrobců mobilů na světě. Na našem trhu nějakou dobu působí oficiálně, takže systém nemá žádná omezení. Na náš trh výrobce uvedl mobil Oppo Reno12 FS 5G. Podíval jsem se na něj podrobně v této recenzi a zaujmout chce svým designem, decentním světelným kroužkem, velmi slušným 512 GB interním úložištěm a 50 Mpx hlavním fotoaparátem. Jeho cena byla stanovena na 9 990 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Zajímavé barvy mobilu a nízká váha
  • Hezký OLED displej
  • Barevný podsvícený kroužek
  • Stereo reproduktory a AptX kodeky
  • 12/512 GB verze na našem trhu
  • Výdrž na jedno nabití
  • Slušný hlavní fotoaparát
  • Propojení s Windows počítačem

Negativa:

  • V balení není nabíjecí adaptér
  • Nepochopitelné omezení Always-On
  • Neumí 4K video
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát

Co najdu v prodejním balení?

Výrobce se veze na vlně trendu odstraňování nabíjecích adaptérů z prodejního balení. Nenajdete ho tedy ani v krabičce od Oppo Reno12 FS 5G. Je to vážně velká škoda a výrobce přiložil pouze nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel a sponu pro vysunutí nanoSIM slotu. K nabíječce se ještě dostanu později.

Design a konstrukční zpracování – chce se odlišit barevnými variantami

Oppo Reno12 FS 5G je na našem trhu dostupný ve dvou barevných provedeních. Já na test obdržel netradiční oranžovou s hezkou úpravou na zádech. Tam se nachází kulatý lehce vystupující modul se třemi fotoaparáty, LED bleskem a barevně podsvíceným kroužkem. K tomu se dostanu ještě později. Pokud by vám oranžová vadila, můžete sáhnout po hezké zelené.

Na čelní straně mobil má moderní velký 6,67palcový displej. Jeho rámečky jsou minimalistické, v horní části najdeme jen průstřel selfie kamery a nad ní je pak mřížka reproduktoru. Rám mobilu je z plastu a ocení ho fanoušci plochách rámů. Horní část rámu má hlasitý reproduktor a zdířku mikrofonu. Levý bok mobilu je zcela prázdný a pravý na sobě nese tlačítka regulace hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část mobilu v sobě ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty a microSDXC, zdířku mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Mobil je sice celý z plastu, ale imitace skla na zádech se výrobci vážně povedla. On vlastně i plast je výrazně lepší během pádů mobilu. Konstrukční zpracování výrobce zvládl dle mého názoru ukázkově a vše na sebe dokonale lícuje. Jedná se o větší moderní mobil, přesto se v mých rukách drží dobře. S nějakým ochranným krytem by se držel ještě o něco jistěji. Celkové rozměry mobilu dle výrobce činí: 163,1 x 75,8 x 7,76 mm a váží jen 187 gramů, což je na dnešní poměry nízká hodnota. Může za to nejspíš právě plastová konstrukce. Zvýšenou odolnost pak konstrukce nenabízí.

Displej – hezká podívaná s omezeným Always-On

Oppo Reno12 FS 5G má velký 6,67palcový OLED displej s maximální obnovovací frekvencí 120 Hz. V nastavení si můžete vybrat automatické nastavení frekvence, ale já si vybral maximálních 120 Hz. Příkladné jsou také pozorovací úhly displeje a spokojený jsem byl s viditelností na přímém světle. Mobil má senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Maximální jas na slunci je uváděn očekávanou hodnotou 1 200 nitů. Má dostatečné Full HD+ rozlišení (2 400 x 1 080 px) a chrání ho krycí sklo Dragontrail Star2. Pěkné je barevné podání OLED panelu a můžete si vybrat mezi živým režimem se saturovanějšími barvami, ale já používal spíše přirozené podání barev. Pokud chcete, barvy si ještě více můžete upravit podle sebe.

Co Always-On (AOD)? V tomto ohledu jsem zklamaný, protože mobil má OLED displej a nevidím jediný důvod, proč by neměl funkci Always-On mít. On ji ve skutečnosti má, ale nejedná se o plnohodnotnou funkci AOD, ale spíše jen o takovou funkci „Aktivní displej“. Čas, datum, nová oznámení z aplikací a případně nějaký obrázek se zobrazí jen po přijmutí nového oznámení nebo pokud mobil vezmete do ruky. Bohužel toto nepochopitelné omezení začínají mít i další výrobci…

Zadní podsvícený kroužek

Oppo láká na to, že zadní modul s fotoaparáty má podsvícený proužek. Toho jsem se celkem obával, protože nemám rád různá RGB podsvícení. Jsou totiž často křiklavá a já cirkusu netoužím. Výrobce šel v případě tohoto modelu naštěstí rozumnou cestou a kroužek je jen takový decentní. Nastavit si můžete barevné odlišená pro oznámení, přehrávání hudby nebo hraní her. Funguje to dobře.

Zvuk a haptika– stereo reproduktory nechybí!

Mobily Oppo v tomto cenovém segmentu často nemají stereo reproduktory, což je vždy velká škoda, ale naštěstí to není případ modelu Oppo Reno12 FS 5G. Jeden se nachází ve výdechu na horní části mobilu a druhý pak vespod mobilu. S umístěním nemám problém a ony reproduktory nehrají vůbec špatně. Nejedná se o nadprůměrné hudebníky, ale opravdu se snaží a na danou cenovou kategorii hrají dostatečně hlasitě a snaží se i o náznak basů.

Mobil má nejen běžné vibrace, ale samozřejmě i lepší haptickou odezvu. Můžete si ji zapnout v: Nastavení telefonu, Zvuky a vibrace, Haptika. Škoda, že ji nelze nějak více přizpůsobit, ale síla haptiky je dostatečná. Funguje dobře během některých her a třeba i během ovládání systému.

Pro bezdrátová sluchátka a reproduktory výborně slouží Bluetooth 5.3. Tato verze má nižší spotřebu energie, je schopna dosáhnout vyšší kvalit audia a také poslech na delší dosah. Mobil má sice procesor od MediaTeku, ale velmi překvapivě podporuje výborné kodeky AptX a AptX HD od Qualcommu. K dispozici jsou pak také kodeky: AAC, SBC a LDAC.

3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek mobil nenabízí. Dnes je to běžné a on nedává ani moc smysl. Audiofilové totiž beztak používají skrze USB-C DAC převodníky nebo sluchátkové zesilovače. Ty totiž nabízí 3,5 mm jack pro používání drátových sluchátek a kvalita audia je výrazně vyšší. Během testování jsem DAC převodník vyzkoušel a s mobilem si rozuměl skvěle.

Odemykání mobilu

Oppo Reno 12 FS 5G si odemknete otiskem prstu nebo obličejem. Čtečka otisků se nachází pod displejem, je na dosah obou palců a funguje ukázkově. Můžete využívat funkci trezoru nebo upravit animaci během odemykání. Skvěle funguje i odemykání obličejem skrze selfie kamerku.

Hardware a výkon mobilu

Oppo Reno12 FS 5G se na našem trhu oficiálně prodává v jedné paměťové konfiguraci, a to naštěstí v té vyšší. Má tedy 12 GB RAM LPDDR4X a 512 GB interní úložiště UFS 2.2. Pokud by vám úložiště mobilu nestačilo, má mobil stále slot pro paměťové karty microSDXC o maximální kapacitě 1 TB. Za to výrobce chválím, protože stále jsou mezi námi uživatelé, kteří paměťové karty chtějí. Srdcem mobilu je pak osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 6300 s maximálním taktem 2,4 GHz.

A jak je na tom výkon v praxi? Vlastně slušně a vystačí na všechny náročné mobilní aplikace. Prostředí mobilu fungovalo nádherně svižně, přepínání mezi několika aplikacemi v multitaskingu také a s během aplikací na pozadí nebyl problém. Výkonu má mobil tedy dost nejen pro práci, ale také zábavu. Ona i porce 12 GB RAM je slušná a kdyby to někomu nestačilo, v nastavení mobilu je možné povolit automatické rozšíření až o dalších 12 GB. Procesor nemá problém ani s náročnými hrami a zahrát si můžete nejnáročnější Fortnite, Fall Guys a další. Na maximální grafické detaily však musíte dle očekávání zapomenout.

Výdrž a nabíjení

Oppo Reno12 FS 5G v sobě ukrývá akumulátor o velikosti 5 000 mAh. To je slušná kapacita a ony i procesory MediaTek jsou většinou energeticky úsporné. Samozřejmě záleží jen a pouze na vašem používání, proto hodnotit výdrž na jedno nabití je nemožné. Když jsem ale nehrál hry, mobil vydržel celý pracovní den s běžnými náročnými aplikacemi. Pokud jste méně nároční, může vydržet i déle.

Mobil se nabíjí skrze USB-C konektor a USB-A na USB-C originální kabel najdete v prodejním balení. Nabíjecí adaptér však v balení chybí, což mi osobně dost vadí. Mobil podporuje 44 W drátové nabíjení s označením SuperVOOC 2.0. Z úplného vybití se mobil nabil za 1 hodinu a 17 minut.

Jakou nabíječku tedy používat? Pokud chcete mobil nabíjet maximálním výkonem, doporučuji si obstarat nabíjecí adaptér s podporou technologie SuperVOOC 2.0. To není až takový problém a našel jsem je na Amazon.de nebo Allegru. V obou případech je dodání v rámci EU rychlé a bez nutnosti platit CLO. Během testování mi však bez problémů fungovalo několik jiných nabíječek, ale ne maximálním výkonem…

Aplikace pro focení a natáčení videí

Oppo do mobilu nasadil vlastní aplikaci fotoaparátu. Má dostatečně velké ovládací prvky, vše je na dosah a její používání je tedy uživatelsky přívětivé. Nechybí ji ani všechny podstatní režimy: fotografie, video, portrét s rozostřeným pozadím, noční, Hi-Res pro focení v 50 Mpx rozlišení, panorama, skenování textu a další. Režimy v položce „Další“ můžete dlouhým podržením přesunout do pruhu s režimy.

Aplikace má schopný Pro režim s manuálním nastavením všechny parametry. Je jen škoda, že se v něm nenachází možnost fotit do RAW. Jedná se o surový formát, který je vhodný pro pokročilé editování ideálně na počítači. Nastavit si můžete také užitečnou mřížku, vypnout otravný zvuk závěrky a přepínat rozlišení videa.

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Výrobce Oppo na náš trh přišel s mobilem Oppo Reno12 FS 5G. Nejedná se o vlajkový model, přesto uživatelé od mobilů v tomto cenovém segmentu očekávají dobré fotografie. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx rozlišení, clonu f/1,8 a zorné pole 76°. Ultraširokoúhlý fotoaparát má průměrné 8 Mpx rozlišení s clonou f/2,2 a zorným polem 112°. Ve větším modulu však najdeme ještě třetí fotoaparát, a ten je bohužel spíše jen do počtu. Slouží pro makro, ale má pouze 2 Mpx rozlišení. Výrobce si ho tedy mohl zcela odpustit.

A jak mobil tedy fotí? Nemůžete očekávat nejlepší fotomobil na trhu, ale vzhledem k ceně umí hlavní fotoaparát fotit dost slušně. Focení je sice trochu pomalejší, ale nejedná se o žádnou tragédii. Je spíše škoda, že nebyl nasazen lepší ultraširokoúhlý fotoaparát, protože ten použitý je opravdu jen průměrný.

Videa za zadní kamery

Nějaká nadprůměrná videa jsem neočekával, ale od mobilu za tyto peníze bych již očekával 4K rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). Mobil však umí pořizovat videa „jen“ ve Full HD (1080p) se 30 nebo 60 FPS. Ultraširokoúhlý fotoaparát pak pořizovat video neumí, což mi osobně nevadí, ale někdo by již mohl chtít právě 4K. Výrobce se nikde nechlubí ani optickou stabilizací obrazu (OIS) a předpokládám tedy, že hlavní fotoaparát má stabilizaci elektronickou.

A jak na tom videa jsou? Vlastně mají pěkné přirozené barevné podání, přeostřování z blízkým objektů je svižné a spokojen jsem i s mírou detailů. Vlastně jsou na tom videa dost podobně jako fotografie. S pořízeným audiem ve videích jsem byl také spokojený a elektronická stabilizace se opravdu snaží. Stabilizace není nijak nadprůměrná, ale vlastně ani ne špatná. Lepší to být mohlo, ale přikláním se spíše k jejímu průměrnému hodnocení.

Přední selfie kamera

Oppo Reno12 FS 5G má 32 Mpx selfie kamerku s clonou f/2.4 a zorným polem 90°. Fotit můžete v běžném, ale i nočním nebo portrétním režimu. Pokud chcete, můžete sáhnout i po režimu zkrášlení s pokročilejšími úpravami obličeje např. zmenšení brady. Výsledné snímky jsou dle mého názoru slušné a asi nikdo si nebude na kvalitu stěžovat. Pořizovat můžete samozřejmě i videa, a to ve Full HD se 30 FPS.

Operační systém – příjemný ColorOS

V době psaní recenze měl mobil Oppo Reno12 FS 5G operační systém Android 14 s bezpečnostními záplatami z 5. července 2024. Jsou tedy celkem aktuální a po dobu mého testování obdržel mobil i jednu velkou aktualizaci, která přináší nejen novější záplaty, ale také funkci AI Guma pro odstranění osob z fotek. Jedná se o funkci od Googlu a funguje skvěle. Její funkci můžete vidět v krátkém videu níže.

Systém Android je výrobcem tradičně upraven nadstavbou ColorOS 14. Jelikož je výrobce na našem trhu oficiálně, nechybí kompletní český překlad, všechny pro náš trh podstatné funkce a služby od Googlu. Prostředí je přehledné, podporuje ovládání gesty nebo třemi tlačítky vespod displeje, rozložení ikon až na 5×6, a chválím za možnost přizpůsobit si citlivost okrajů displeje pro ovládání gest.

ColorOS mám rád a po celou dobu testování bylo krásně svižné a přehledné. Skvělý byl i chod aplikací na pozadí, příchozí oznámení z různých aplikací a neomezený provoz VPN služeb. U takových aplikací je vždy dobré povolit běh aplikace na pozadí, což je v prostředí od Oppo jednoduché. Stačí jen podržet prst např. na aplikaci Telegram, Informace o aplikaci, Využití baterie, Povolit aktivitu na pozadí.

Systému bych vytkl pouze výrobcem předinstalované aplikace a hry. Není to vlajkový model a jejich předinstalování tedy na jednu stranu chápu, ale výrobce si je mohl odpustit. Naštěstí je lze všechny odinstalovat. Pokud by vám vadila i nějaká aplikace od Googlu, můžete ji odinstalovat neoficiálním postupem – více informací.

Konektivita a propojení s Windows

Oppo Reno12 FS 5G v sobě ukrývá malý šuplík, který je hybridní. To znamená, že můžete používat dvě fyzické nanoSIM karty (DualSIM) nebo jednu nanoSIM a druhou paměťovou kartu microSDXC. Oba nanoSIM sloty podporují všechna potřebná 5G a LTE pásma, takže s mobilním internetem mít problémy nebudete. Funkci eSIM mobil bohužel nepodporuje. Podporovány jsou sítě Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4 (5 GHz a 2,4 GHz). Svůj mobilní internet můžete do dalších zařízení sdílet Wi-Fi hospotem s možností nastavení názvu, hesla a pásma. Upravit můžete také datové limity, nastavit maximální počet připojených zařízení až na 10 a případně nežádoucí zařízení blokovat.

V mobilu se nachází také NFC cívka pro možnost skenování štítků nebo využívání bezkontaktních plateb. Potěší také úzké propojení s notebookem se systémem Windows, díky kterému můžete rychle prohlížet a přesouvat fotky, používat aplikace z mobilu na displeji počítače nebo vyřizovat hovory. Bluetooth 5.3 funguje ukázkově a spokojený jsem také s navigací. Mobil podporuje satelitní systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou, Glonass a QZSS.

Závěr recenze

Oppo Reno12 FS 5G se prodává oficiálně v českých velkých e-shopech za 9 990 Kč s DPH. Od mobilu za tyto peníze již lidí mají vyšší očekávání, ale stále se nejedná o vlajkový model. Myslím si, že se jedná o zajímavý kousek, který může dost lidí zaujmout svými barevnými variantami, nízkou váhou, podsvíceným kroužkem na zádech, OLED displejem a výkonem. 512 GB interní úložiště stále není v tomto cenovém segmentu samozřejmé a výrobce za to musím moc pochválit. Dobrá je pak výdrž na jedno nabití, hlavní fotoaparát umí fotit slušné snímky plné detailů a rád vidím úzkou propojenost s Windows.

Vždy tak strašně nerad vidím, když výrobci odstraňují nabíjecí adaptéry z balení. O ekologický přístup se rozhodně nejedná, protože zákazník musí zakoupit ve většině případech nabíjecí adaptér nový. Nemusí to dělat, ale pak nevyužije maximální nabíjecí výkon mobilu. Výrobce tedy 44 W adaptér přiložit do krabičky mohl a neodpustím mu ani nepochopitelné omezení obrazovky Always-On. To ale vyčítám i konkurenčním mobilům… Někomu pak může vadit nemožnost pořizovat video ve 4K rozlišení a 2 Mpx makro fotoaparát je spíše jen do počtu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top