Nikomu nejspíš neuniklo, jak rychle se internet mění. V posledních letech dle mého názoru míříme spíše pod kontrolu a svoboda se začíná pomalu vytrácet. Evropská komise již před nějakou dobou ukázala svůj legislativní návrh „Chat Control“. Jedná se o řešení porušující a týká se skenování soukromých konverzací v jakékoliv aplikaci. Tyto praktiky patří zkrátka jen do Ruska, Číny a jiných nesvobodných zemí, nikoliv na území EU. Nová legislativa by ale měla postihnout právě státy EU.
Nejsou veškeré konverzace skenovány již teď?
Je třeba si uvědomit, že jakákoliv konverzace v rámci WhatsAppu, Messengeru, Gmailu a dalších podobných je již nyní skenována. Jedná se o bezplatné služby a společnost Meta a další na vašich datech vydělává. Pak jsou tu ale ty opravdu bezpečné aplikace, a to různá firemní řešení nebo třeba Threema. Mají skutečné end-to-end šifrování a anonymitu. Právě to se Evropská komise snaží zničit.
Proč chce Evropská komise legislativu „Chat Control“?
Evropská komise legislativní návrh představuje pod záminkou ochrany dětí. Skenováním konverzací by se mělo zamezit šíření dětské pornografie, ale samozřejmě se jedná dle mého názoru o pouhou záminku. Zkušený uživatel si totiž vždy najde řešení, jak komunikovat zcela anonymně a nějaká legislativa jen bude nabourávat soukromí všech ostatních. Získaná data z jakékoliv konverzace následně bude možné zneužít např. pro vydírání. To by mohlo ohrozit např. právníky, soudce nebo novináře.
Kdy se o legislativě bude rozhodovat? A co s tím mohu udělat?
O celé legislativě porušující soukromí uživatelů chatovacích konverzací se může rozhodovat již tuto středu 19. června 2024… Vše záleží jen na politicích v EU. Pokud tedy novou legislativu nechcete, můžete to dát slušnou formou vědět zástupcům vlády třeba přes internet.
Jak se k novému legislativnímu návrhu staví Threema?
Různé společnosti se snaží proti novému návrhu postavit. To platí i o aplikaci Threema, která se zaměřuje na běžné uživatele, ale také korporátní sféru. Slibuje naprostou anonymitu a plnohodnotné end-to-end šifrování. Společnost již vydala prohlášení, že pod skenování konverzací by spadala právě i aplikace Threema pro běžné uživatele. V současné době by pod tuto kontrolu nespadalo firemní řešení Threema Work. V dalších větách se zdá, že je Threema ochotna případně provést právní kroky, různá technická řešení a případné se přestěhovat do jiných zemí např. Panama.
Co je však naprosto jasné, je to, že nikdy nebude existovat verze Threemy, která by jakýmkoli způsobem, v jakékoliv podobě nebo formě špehovala své uživatele. Důvodem, proč byla společnost Threema vytvořena, je poskytnout vysoce bezpečný, zcela soukromý a anonymní způsob komunikace. Jakmile již nebude možné takovou službu v Evropské unii nabízet, budeme nuceni vyvodit důsledky.
Nejprve pečlivě zvážíme všechny možnosti (včetně právních kroků, technických řešení atd.), a pokud dojdeme k závěru, že není jiné cesty, vyzveme ostatní komunikační služby, aby se k nám připojily a opustily EU. – prohlásila společnost Threema
Zdroj: Threema