Kdysi jsem celkem často používal svobodnou sociální síť Pixelfed, ale asi před rokem jsem ji opustil a věnoval se něčemu jinému. Jedná se vlastně o takový svobodný open-source Instagram, který nepatří žádné společnosti a na svém serveru ji může provozovat každý. Neobsahuje tedy ani žádné reklamy a nerušeně můžete sdílet a sledovat díla ostatních. Pokud hledáte nějakou alternativu k Instagramu a netoužíte po tom být influencerem, může být Pixelfed právě pro vás. Jak Pixelfed vypadá a funguje dnes?
Mobilní aplikace
Pixelfed můžete používat ve webové verzi, ale nějakou dobu můžete vyzkoušet oficiální aplikaci. Ta je dostupná v Obchodě Play pro Android a také pro iOS. V obou případech se prozatím jedná o veřejný beta test. Stačí jen navštívit oficiální odkaz a v případě Androidu se přihlásit do webového Obchodu Play, odsouhlasit podmínky a připojit se do testovacího programu. Za přibližně 10 minut bude aplikace k dispozici ke stažení. U iOS je to složitější skrze TestFlight Beta.
Aplikaci jsem testoval na mobilech a tabletech s Androidem 14. Funguje už opravdu dobře, ale ještě na ní musí vývojář zapracovat. Jelikož ale Pixelfed nepatří žádné velké společnosti, pracuje na ní nadšenec ve volném čase sám. Vývoj je tedy pomalý, ale aplikace je fajn a fungují konečně i soukromé zprávy. Líbí se mi prohlížení fotek ostatních uživatelů, lze je likovat, komentovat, přesdílet, sledovat oznámení a samozřejmě sdílet fotky nebo krátká videa. Fotky můžete jednoduše editovat a přidat popisek s hashtagy. K dispozici je vyhledávání, úprava vlastního profilu a další základní nastavení.
A co Pixelfed stories? Na Instagramu dnes nejde o běžné příspěvky na feedu, ale především o stories nebo reels. Dost uživatelů by tedy mohlo chtít stories i na Pixelfedu a ony tam vlastně již oficiálně jsou. V případě aplikace jsem ale narazil na omezení, že jsem za jeden den mohl sdílet jen jednu fotku. Pro sdílení dalších fotek v jeden den chybí nějaké tlačítko. To najdete na webu a jistě se dostane časem i do aplikace.
Webová verze
Webová verze Pixelfed instancí byla vždy propracovaná a měla nejvíce funkcí. Vypadá vážně skvěle a její prostředí je přehledné. Tady vývojář dost zapracoval a sdílet lze v jeden den více fotek do stories, přidávat příspěvky do feedu, sledovat obsah ostatních a vlastně vše potřebné je k dispozici. Již taky fungují soukromé zprávy pro komunikaci s ostatními a vytvořit můžete i pěkné portfolio. To lze někomu nasdílet odkazem.
Jak se vlastně na Pixelfed dostanu?
Jedná se o open-source projekt a každý si může spustit vlastní Pixelfed na svém serveru. Poskytnout ho může ostatním a samozřejmě budou všechny servery propojeny v rámci fediverse. Serverů pro registraci je spousta, ale já používám český Pixelfed.cz. Tam se můžete zdarma zaregistrovat, ale provozovatel serveru musí vaší registraci nejdříve schválit. Server totiž bojoval s návalem otravných botů šířící spam. Můžete ho klidně kontaktovat na Telegramu, Mastodonu nebo e-mailu – více informací.
Jak se vydělává na provoz Pixelfedu?
Pixelfed skutečně nepatří žádnému gigantickému korporátu a vývojář na něm pracuje ve svém volném čase bez vidiny výdělku. Je fajn projekt podpořit nějakým tím drobáskem. Vývojář Pixelfedu k tomu zřídil Patreon, Open Collective a Liberapay – více informací.
Další věcí je provoz serverů. Ani ten není zdarma a dobrovolníci po celém světě je provozují čistě z dobré vůle. Opět je dobré přispět na provoz serveru, na kterém jste registrováni. Je to samozřejmě čistě dobrovolné. V případě českého serveru Pixelfed.cz byl zřízen LiberaPay, PayPal, bankovní účet a Bitcoin peněženka – více informací.