Xiaomi na našem trhu prodává chytré hodinky se systémem Wear OS a vlastním HyperOS. Nezapomíná každý rok představit ani nové oblíbené náramky Smart Band (kdysi Mi Band). Začátkem roku jsem začal recenze vybavenějšího modelu Xiaomi Smart Band 9 Pro, ale zapomínat by se nemělo ani na Xiaomi Smart Band 9 Active. Je opravdu levný a zakoupit ho můžete za 609 Kč, přesto slibuje výbornou výdrž a sportovní funkce.
Obsah prodejního balení
V malé krabičce ke Smart Bandu 9 Active dostanete ještě nabíjecí kabel a různé návody.
Design, zpracování a odolnost
Xiaomi Smart Band 9 Active je na našem trhu dostupný v černém, růžovém a bílém provedení. Je opravdu malý, což někteří uživatelé mohou jistě ocenit. Dle výrobce jeho rozměry činí: 45,90 x 26,94 x 9,99 mm a váží pouze 29,7 gramů. Konstrukční zpracování tohoto modelu je příkladné. Samotný modul je z plastu a má certifikaci zvýšené odolnosti 5ATM. Klidně s ním můžete plavat.
Na čelní straně je 1,47palcový hranatý displej. Rámečky kolem něj jsou na dnešní poměry sice široké, ale u náramků pod tisícovku se jedná o běžnou záležitost. Celý modul je vsazen do silikonového pásku. V něm drží výborně a v případě potřeby ho můžete měnit.
Displej, operační systém a ovládání
Jedná se o velmi levný náramek, proto nemůžete očekávat nějaký pěkný OLED displej. Výrobce do Xiaomi Smart Bandu 9 Active nasadil dle svých produktových materiálů TFT displej. Jedná se o starý TFT TN panel? Při pohledu ze stran barvy trochu světlají, ale přiklonil bych se spíše k nějakému levnějšímu IPS. Maximální jas je slušný, ale senzor okolního světla pro jeho regulaci chybí. Gesto probuzení zvednutím ruky neschází. Je vidět, že se šetřilo, ale čekal by snad někdo lepší displej za ty peníze?
Za dobu mého testování obdržel náramek několikl aktualizací. Díky nim je lepší odezva doteku, opravena byla chyba s vibracemi a prostředí je svižné. V době psaní recenze měl náramek operační systém HyperOS 2.0 s kompletním českým překladem.
A jak se prostředí ovládá? Vlastně úplně totožně, jako ostatní Smart Bandy. Máte k dispozici menu se všemi aplikacemi, úplně vlevo je obrazovka s rychlým nastavením a vravo se nachází obrazovka pro ovládání hudebního přehrávače v mobilu nebo předpověď počasí. V nastavení pak najdeme různé základná položky. Majitelé mobilů Xiaomi mohou používat vzdálené ovládání spouště fotoaparátu na displeji náramku.
Sportovní aktivity
Xiaomi Smart Band 9 Active umí monitorovat srdeční tep, okysličení krve SpO2, měřit kroky nebo spálené kalorie a spánek. Dále výrobce uvádí 50 sportovních režimů a dost z nich si můžete zapnout přímo na náramku. V této cenové kategorii však nemůžete čekat podporu nějakých družit pro záznam trasy na mapě. Při běhu, cyklistice a dalších aktivitách si polohu zaznamenávat můžete, ale musíte mít u sebe mobil.
Nějak extrémně přesné měření čekat nemůžete. Srdeční tep zvládá sice dobře, ale u SpO2 to pokulhává. Spokojený a příjemně překvapený jsem byl však ze záznamu spánku. Jeho délku uměl náramek zaznamenat přesně, a to nejen v noci, ale i krátká zdřímnutí během dne. V aplikaci si pak můžete prohlédnout statistiky v grafech, a to nejen v případě spánku. Pro buzení můžete využít budík se slabšími vibracemi. V mém případě by neměl šanci, ale někoho jemnější vibrace vzbudit mohou. Ženy pak mohou ocenit menstruační kalendář.
Myslím si, že měření zkrátka odpovídá ceně náramku. Za ty peníze dostanete základní měření aktivit.
Mobilní aplikace, oznámení a hovory
Náramek Smart Band 9 Active si rozumí s oficiální aplikací Mi Fitness. Je dostupná zdarma pro mobily s Androidem a iPhony. Její uživatelské prostředí je kompletně přeloženo do češtiny. Na hlavní obrazovce si položky můžete poskládat vedle sebe, otevírat je a vidět podrobnější informace.
Jedná se o opravdu levný model, přesto výrobce umožňuje stažení slušného množství ciferníků. Jsou zdarma a stáhnete je v aplikaci Mi Fitness. Tam povolíte příchod oznámení z různých aplikací, jejiž texty si můžete na displeji přečíst. Diakritika v oznámeních funguje, reagovat na zprávy nelze a občas se hůře načítají emotikony. Na základní upozornění však postačí. Upozorněni být můžete ještě na příchozí hovory vibracemi a se jménem volajícího na displeji.
Mi Fitness vám umožňuje ještě povolit nebo zakazovat různá gesta, poskládat položky aplikací v menu nebo synchronizovat režim nerušit.
Výdrž a nabíjení
Ve svém malém tělíčku Xiaomi Smart Band 9 Active ukrývá akumulátor s kapacitou 300 mAh. To není špatné číslo a ze zkušenosti vím, že HyperOS je v jiných nositelných zařízení úsporný systém. Dobré výdrži ještě nahrává Bluetooth 5.3.
Dle výrobce by náramek měl vydržet 14 dní na jedno nabití. To je vysoké číslo a pokud náramek budete používat opravdu aktivně, počítal bych s 5-6 dny. Jestli ale sledujete jen čas, naměřené kroky a základní informace, pak 10-14 dní na jedno nabití není problém.
V prodejním balení je krátký nabíjecí kabel s USB-A. Připojit ho můžete do svého počítače nebo libovolného nabíjecího adaptéru. Na Smart Band 9 Active se pak uchytí magneticky na dvojici pinů.
Závěr
Xiaomi Smart Band 9 Active skutečně stojí pouze 609 Kč s DPH v oficiáním Mi Storu. Jedná se o dostupnější alternativu Smart Bandu 9 Pro. Cena je stanovena velmi nízko a vlastně se nejedná o špatný náramek. Má dobře zpracovanou konstrukci, vyměnitelné silikonové náramky, výbornou výdrž, základní monitoring aktivit a svižné prostředí v češtině.
Jestli jste opravdu nenáročný uživatel, Xiaomi Smart Band 9 Active může být pro vás fajn. Chcete ale hezčí design, větší OLED displej a lepší monitoring? Pak bych si raději připlatil za Xiaomi Smart Band 9 Pro.
Recenze Xiaomi Smart Band 9 Pro – užijí si ho uživatelé Androidu a iOS a má GNSS