Výrobce Xiaomi má ve svém produktovém portfoliu více modelů bezdrátových sluchátek. Vždy je dobré mít na výběr a každému může vyhovovat něco jiného. Letos na náš trh výrobce uvedl velmi zajímavá bezdrátová sluchátka Xiaomi OpenWear Stereo. Slibují kvalitní poslech hudby, propouštění hluku z vašeho okolí a funkci duálního připojení. Jak si vedla v mém testování? Stojí za to?
Pozitiva:
- Barevné varianty
- Výborná ergonomie
- Slyšíte hudbu i vaše okolí
- Kvalita zvuku – LHDC s 96 kHz
- Mobilní aplikace pro Android a iOS
- Výdrž na jedno nabití
- Rozumná cena
Negativa:
- Některé funkce jsou jen pro uživatelé Xiaomi mobilů
- Nabíjecí krabička nemá bezdrátové nabíjení
Obsah prodejního balení
Výrobce sluchátka prodává v hezké krabičce. Po jejím otevření na vás bude čekat ilustrace s jednoduchými vysvětleními, nabíjecí krabičky s vloženými sluchátky a menší krabička obsahující nabíjecí USB-A na USB-C kabel a návody.
Design a konstrukce – hezké barvy a skvělá ergonomie
Na našem trhu jsou sluchátka Xiaomi OpenWear Stereo dostupná ve dvou barevných provedeních. K dispozici je taková béžová (Beige) a mnou testovaná šedá (Cosmic Gray). Za sebe bych sáhl rozhodně po šedé verzi, ale dámy mohou ocenit spíše béžovou verzi.
Značku Xiaomi mám opravdu rád, ale po představení těchto sluchátek jsem byl dost skeptický. Na propagačních materiálech se mi zrovna moc nelíbila a trochu jsem pochyboval o jejich zvukovém přednesu. V ruce ale sluchátka i s nabíjecí krabičkou vypadají dobře a zpracování sluchátek je příkladné. Vlastně si u nich dal výrobce opravdu záležet, aby ergonomicky sedla každému. Nasazují se tak, že gumovou nožičku protáhnete za ucho, díky čemuž drží skvěle a denně jsem je používal i během jízdy na elektrické koloběžce o vyšších rychlostech. Držela stále bez pohnutí a neměl jsem obavy, že bych je měl ztratit. Dokonce i jejich několikahodinové nošení je příjemné.
- Rozměry každého sluchátka: 54,24 x 39,3 x 13,79 mm
- Hmotnost každého sluchátka: 9,6 gramů
Nožička sluchátek je tedy z pevnější gumy a zbytek je dle očekávání z plastu. Na každém sluchátku se nachází lesklá plocha s logem výrobce. Na sluchátkách se nachází také zdířky mikrofonů a někoho může zarazit, k čemu vlastně slouží dvojice mřížek po stranách. Překvapivě se tam nenachází mikrofony, ale dle výrobce se jedná o mřížky ukrývající nezávislý 10 mm měnič pro snížení úniku zvuku. Tomu se ale budu věnovat ještě později. Z vnější strany se pak nachází mřížka měniče, dvojice pinů pro nabíjení pro vložení sluchátek do nabíjecí krabičky a označení stran L – levé ucho / R – pravé ucho.
- Rozměry nabíjecí krabičky: 105,8 x 55,4 x 26,1 mm
- Váha nabíjecí krabičky s vloženými sluchátka: 88 gramů
- Váha nabíjecí krabičky bez vložených sluchátek: 68,78 gramů
Já nejsem žádný sportovec, ale sluchátka mohou být pro sport vhodná. Jejich konstrukce poskytuje poslech hudby, ale propustí i hluk. Třeba při běhu budete vědět, že vedle vás jede auto nebo se kolem děje něco jiného. Výrobce také udává certifikaci odolnosti IP54, která rozhodně není na potopení sluchátek, ale vystavení potu sluchátka odolají.
Sluchátka se vkládají do moc hezky zpracované nabíjecí krabičky. Povrch je hrubší, díky čemuž se pouzdro hezky drží a nejsou na něm vidět otisky prstů či jiné nečistoty. Nejedná se tedy o nějaký levnější plast, který můžeme znát z jiných sluchátek. Z vnější strany na krabičce najdeme logo výrobce, lesklý proužek, barevnou diodu značící nabíjení a nabíjecí USB-C konektor. Uvnitř je pak prostor pro každé sluchátko. Do krabičky se snadno vkládají a drží pevně na magnetech. Nikdy se mi nestalo, že by se sluchátka odmítala po vložení do krabičky nabíjet, což se mi v minulost u některých sluchátek stávalo.
Zvuk je velice milé překvapení!
Xiaomi OpenWear Stereo umožňují poslech hudby a mít přehled o vašem okolí. Podobných sluchátek tu již bylo v minulosti více, ale často to bohužel odnesla kvalita zvuku. V případě tohoto modelu jsem se toho také obával, ale díky promyšlené ergonomii si kvalitní zvuk užijete. Sluchátka totiž drží pevně na svém místě a část s mřížkou hlavního měniče skutečně doléhá na ucho. Hlasitost je tedy vzhledem k otevřené konstrukci slušná. Od sluchátek v tomto cenovém segmentu nemůžete očekávat nějaký úchvatný zvukový přednes. Dost uživatelů může potěšit také podpora duálního připojení. Používat je můžete se svým mobilem a třeba počítačem současně.
- Každé sluchátko má 10 mm měnič
- Frekvenční rozsah: 20 Hz – 40 kHz
- Impedance: 16 Ω
- Dosah připojení v ideálních podmínkách: 10 metrů
Sluchátkům jsem dal během testování desítky hodinky používání, a to nejen poslechem hudby z Tidalu, ale také sledováním filmů nebo hraním her. Měničům uvnitř sluchátek jsem dal tedy opravdu zabrat a musím říct, že tak kvalitní zvuk jsem nečekal. Vyzkoušel jsem různé hudební žánry a pokud máte rádi basy, rozhodně si je užijete, ale nemusíte se bát, že by měnič jen basoval. Slyšet jsou také středy a výšky. Užijete si libovolnou taneční hudbu, ale také AC/DC, Slipknot, Metallicu nebo Billie Eilish, Amy Winehouse a Siu. Sluchátka jsou tedy vhodná asi pro každý hudební žánr.
Sluchátka se chlubí kvalitním hudebním kodekem LHDC a dále také rozšířenějšími AAC nebo SBC. Užít si je tedy můžete s každým moderním zařízením. Zjistil jsem, že sluchátka zvládají také vysokou vzorkovací frekvenci 96 kHz. Myslel jsem si, že na zvolení této vzorkovací frekvence dochází automaticky během poslechu kvalitních audio nahrávek. Řekl bych, že ale na 100 % funguje jen v mobilech značky Xiaomi podporující LHDC a po manuálním zapnutí této frekvence. S mobilem Xiaomi 14 Ultra jsem měl přímo v nastavení Bluetooth možnost nastavit všechny funkce sluchátek a nemusel jsem tedy stahovat žádnou aplikaci. U mobilů jiné značky však bylo nutné mobilní aplikaci ke sluchátkům stáhnout a funkce pro zapnutí této vzorkovací frekvence chyběla. Je to škoda, ale na druhou stranu většina uživatelů rozdíl v kvalitě zvuku vůbec nepozná a poslouchá nekvalitní audio nahrávky ze Spotify. Dále si uživatelé s mobily Xiaomi mohou užít funkci, která vám jednoduchými kroky pomůže sluchátka nastavit na míru vaším uším.
Ve videu níže jsou vidět funkce stažené mobilní aplikace a funkce jen v mobilech Xiaomi s nastavením kodeků a ideální nastavení pro uši uživatele.
O poslechu hudby jsem se rozepisoval dost, ale co synchronizace zvuku s videem? Vyzkoušel jsem nejen sledování různých filmů s vyšším datovým tokem, ale také hraní různých náročných PC her. Ve všech případech nedocházelo k výpadkům zvuku a zpoždění. Synchronizaci zvuku s videem tedy chválím. V nastavení si můžete nastavit i lepší latenci.
Uslyším své okolí? Rozhodně ano a sluchátka svou funkci plní zkrátka výborně. Na uších sedí skvěle, hudba hraje kvalitně a dostatečně hlasitě, přesto je stále slyšet dění kolem. Bez obav jsem se mohl procházet po rušných ulicích Prahy nebo rychle jezdit na elektrické koloběžce. Samozřejmě nikoho nenabádám k používání sluchátek na kole či koloběžce, ale slyšel jsem bez problémů, že za mnou někdo jede autem a celkové dění kolem. Sluchátka také díky mikrofonům umí poslouchat okolí a ideálně automaticky regulovat hlasitost, aby byla slyšet hudba i okolí. Tuto funkci můžete v případě potřeby vypnout v mobilní aplikaci.
Sluchátka na sobě mají mikrofony nejen pro regulaci hlasitosti, ale také pro možnost provádět hovory. Během testování jsem se sluchátky běžně telefonoval přes mobilního operátora, ale dost často také v aplikaci Telegram. V obou případech jsou hovory kvalitní. Začátkem recenze jsem zmiňoval také tajuplný nezávislý měnič. Dle výrobce vyzařuje protifázové zvukové vlny, čímž zabraňuje rušit vaše okolí. Funguje to? Překvapivě ano, a to dost dobře. K porovnání jsem měl sluchátka od Huawei za cenu kolem 5000 Kč a ta od Xiaomi jsou v tomto ohledu výrazně lepší. Nejde jen o otravování vašeho okolí hudbou, ale také o soukromí během vašich hovorů. Neříkám, že okolí hudbu na maximální hlasitost vůbec neuslyší, ale tlumení se výrobci vážně povedlo.
Mobilní aplikace a kompatibilita – jak to tedy je s tím nastavením?
Výrobce v různých propagačních materiálech udává podporu sluchátek s mobily a tablety se systémy Android a iOS/iPadOS. Nemusíte se ale obávat, že by sluchátka nefungovala s vašimi chytrými hodinkami nebo počítači. Sluchátka využívají Bluetooth 5.3 a díky podpoře podstatných již zmíněných kodeků si skvěle rozumí i s libovolným notebookem. Běžně jsem je používal při práci na linuxové distribuci EndeavourOS a Windows 11. Poslech fungoval skvěle i z chytrých hodinek Xiaomi Watch 2 s Wear OS 3.5 nebo HarmonyOS hodinkami. Sluchátka podporují také funkci Google FastPair pro rychlé párování s Android zařízeními v okolí.
Pro nastavení všech funkcí výrobce nadává bezplatnou mobilní aplikaci Xiaomi Earbuds. Je dostupná v Obchodě Play nebo Apple App Store. Můžete v ní sledovat stav nabití nabíjecí krabičky i sluchátek, přizpůsobit ovládací gesta podle sebe, nastavit adaptivní hlasitost, vyvážení zvuku, potlačení hluku, povolení duálního připojení ke dvěma zařízením, změnit název vašich sluchátek, vyhledat odložené sluchátko a případně aktualizovat jejich firmware.
Jestli máte mobil od Xiaomi, pak si budete moci užívat více funkcí a mobilní aplikaci nebude nutnbé z Obchodu Play stahovat. Stačí totiž přejít do nastavení Bluetooth, prste otevřít nastavení sluchátek a máte j dispozici všechny funkce. V položce „Pohlcující zvuk“ si budete moci užívat prostorový zvuk u podporovaných nahrávek třeba z Tidalu a v položce „zvuk“ pak najdete zachování hlasitosti, adaptivní hlasitost a právě nastavení kodeků v „Kvalita zvuku“. Níže je pak také položka „Vlastní zvuk“ pro nastavení ideálního zvukového přednesu dle vašich uší. Pro sledování filmů nebo hraní her je k dispozici režim nízké latence. Další funkce již jsou s aplikací Xiaomi Earbuds totožné.
Dotyková gesta
Vnější část sluchátek na sobě má již zmíněnou lesklou plochu s logem výrobce. Podporuje také ovládací gesta, která díky větší ploše fungují příkladně. Používat je můžete při poslechu hudby, sledování videí na YouTube nebo filmů. Fungovala mi nejen na mobilech, ale také během sledování filmů na počítači. Nejčastěji jsem používal pozastavení přehrávání, spuštění přehrávání nebo přeskakování skladeb poklepáním. Pro každé sluchátko můžete nastavit funkci gest podle sebe a k dispozici je funkce pořízení snímku během focení nebo vyvolání chytrého asistenta. Vzdálené ovládání spouště fotoaparátu funguje jen pro mobily značky Xiaomi.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Sluchátka a nabíjecí krabička mají trochu větší rozměry, díky čemuž do nich výrobce mohl integrovat větší akumulátory. V každém sluchátku je dle výrobce akumulátor o kapacitě 60 mAh a v nabíjecí krabičce má akumulátor kapacitu 788 mAh. Výdrž je velice dobrá a sluchátka jsem si užíval i během delší práce na notebooku. Používat můžete v případě potřeby jen jedno sluchátko, v případě jeho vybití ho dát nabíjet do krabičky a vzít si ihned druhé. Záleží na vašem nastavení a úrovni hlasitosti sluchátek a sluchátka mi většinou vydržela 5-6 hodin na jedno nabití. Výrobcem uváděných 7,5 hodin není nereálné číslo. Společně s nabíjecí krabičkou pak vydržíte na jedno nabití až 38,5 hodiny.
Sluchátka jsou svou výdrží vhodná i pro delší cestování. Po vložení do krabičky se začnou okamžitě nabíjet, s čímž nebyl žádný problém. Nabíjecí krabičku pak lze nabíjet skrze USB-C libovolným nabíjecím adaptérem k mobilu či jinému zařízení. V prodejním balení se nachází krátký USB-A na USB-C kabel, který můžete používat třeba pro nabíjení sluchátek s powerbankou. Je velká škoda, že se uvnitř krabičky nenachází Qi cívka pro bezdrátové nabíjení.
Závěr – nejdříve jsem byl skeptický, pak jsem si je oblíbil
Sluchátka jsem především chválil a výrobci musím rozhodně pochválit hezká barevná provedení, výbornou ergonomii, funkční dotyková gesta a největším překvapením je zvukový přednes. Tak kvalitní zvuk jsem od otevřených malých sluchátek za 2 999 Kč s DPH v oficiálním e-shopu MiStore.cz rozhodně nečekal. Rád tedy vidím kodek LHDC s 96 kHz, příkladnou výdrž a přehlednou mobilní aplikaci.
Když si to shrnu, sluchátka Xiaomi OpenWear Stereo svou funkci plní výborně – mají výbornou ergonomii, zvukový přednes a slyšíte dění kolem. Vlastně se dle mého názoru jedná o lepší volbu, než si zakoupit běžná pecková sluchátka. Tato konstrukce zajistí totiž lepší držení sluchátek na uchu, čímž si více užijete oblíbenou hudbu.
Během mého testování jsem sluchátkům přišel na chuť a oblíbil si je. Vytkl bych jim však absenci bezdrátového nabíjení a nemožnost používat 96 kHz na mobilech jiných výrobců. Pokud ale neřešíte kvalitu audio nahrávek a používáte Spotify nebo YouTube Music, může vám být absence 96 kHz úplně jedno. Pokud ale máte mobil od Xiaomi s podporou LHDC, budete si moci vychutnat více funkcí.