Recenze Xiaomi Buds 5 – pecky s AptX Adaptive a funkcí nahrávání zvuku

Xiaomi na našem trhu prodává několik bezdrátových sluchátek a reproduktorů. Nedávno na něj uvedl velmi zajímavá sluchátka Xiaomi OpenWear Stereo, díky kterým posluchač slyší nejen hudbu, ale také dění kolem. V této recenzi jsem se podíval na nová pecková sluchátka Xiaomi Buds 5. Slibují povedenou ergonomii, kvalitní zvuk, možnost připojení ke dvěma zařízením současně a vysokou výdrž na jedno nabití.

Pozitiva:

  • Barevné varianty
  • Nízká váha a povedená ergonomie
  • Vzhledem k ceně dost slušná kvalita zvuku
  • Novější Bluetooth 5.4
  • Výborný kodek AptX Adaptive
  • Funkce pro nahrávání hovorů
  • Aplikace pro Android a iOS v češtině
  • Výdrž na jedno nabití
  • Cena

Negativa:

  • Nejvyšší kvalitu zvuku si užijí jen majitelé Xiaomi zařízení

Obsah prodejního balení

Ke sluchátkům Xiaomi Buds 5 dostanete dle očekávání jen krátký nabíjecí USB-A na USB-C kabel a návody.

Design a ergonomie

Xiaomi Buds 5 jsou na našem trhu k dispozici v grafitově černé, titanově šedé a keramicky bílé. Já na test obdržel černou verzi, která vypadá skvěle. Sluchátka jsou malá a rozměry každého dle výrobce činí: 30 x 20,16 x 17,18 mm a váží pouze 4,2 gramů. Jsou tedy krásně lehká a jejich tvar se výrobci vážně povedl, protože mi v uších sedí skvěle, a to mám s některými peckovými sluchátky problémy.

Každé sluchátko má na sobě plochu pro ovládání dotykovými gesty. Všimnout si lze také nabíjecích pinů, zdířek mikrofonů a označení stran R – pravé ucho / L – levé ucho. Jejich konstrukce má také zvýšenou odolnost IP54 a odolají tedy vystavení potu.

Nabíjecí krabička má na sobě matnou a lesklou část, čímž se výrobce snaží odlišit. Tato kombinace se mi líbí a na krabičce najdeme chlubící nápis značky „HARMAN AudioEFX“, logo výrobce, barevnou diodu značící nabití, USB-C konektor a tlačítko pro párování sluchátek. Po otevření máte k dispozici dostatek místa, aby bylo možné snadno vyjmout obě sluchátka. Celkové zpracování nabíjecí krabičky musím tedy pochválit.

Zvuk, ANC, hovory a nahrávání zvuku přes sluchátka

V recenzi Xiaomi Open Wear Stereo chválil kvalitu zvuku, protože v tomto ohledu výrobce velice mile překvapil. Je vidět, že se výrobce začíná sluchátkům opravdu věnovat a byl jsem zvědav, jak si povedou Xiaomi Buds 5. Od sluchátek za tyto peníze nemůžete očekávat nějaký dokonalý audiofilní zážitek, ale za ty peníze se opravdu snaží a výrobce mile překvapil nasazením Bluetooth 5.4 se všemi potřebnými kodeky, a to i výborný Qualcomm AptX-Adaptive. Dále jsou podporovány AptX, AAC nebo SBC.

Xiaomi Buds 5 nejsou drahá sluchátka, přesto umí mile překvapit svým zvukem. Maximální úroveň hlasitosti je slušná a zvukové podání také. U některých skladeb je znát větší důraz basů a sluchátka se snaží o takový mladistvější zvuk, ale po vypnutí ANC je zvuk takový přirozenější a dle mého názoru lepší. ANC se snaží a vlastně i funguje obstojně, i když u peckových malých sluchátek nemůžete očekávat nadprůměrné potlačení okolního hluku. S kvalitou zvuku jsem tedy velmi spokojený a překvapivě sluchátka umí vzorkovací frekvenci 96 kHz, kterou bych od sluchátek za tyto peníze nečekal.

  • 11 mm měnič
  • 16-40 kHz
  • 3 integrované mikrofony

V předchozí recenzi sluchátek jsem zmiňoval, že si Xiaomi některé funkce sluchátek schovává jen pro uživatele mobilů a tabletů od Xiaomi. Ti totiž nemusí vůbec stahovat aplikaci ke sluchátkům, ale přímo v nastavení Bluetooth mohou otevřít podrobné nastavení funkcí. Na rozdíl od uživatelů mobilů od jiných výrobců dostanou možnost si vybrat audio kodek a vzorkovací frekvenci podle sebe. Spousta běžných uživatelů to asi řešit nebude, ale já chci maximální možnou kvalitu zvuku, proto bych toto nastavení viděl i přímo v aplikaci pro jakýkoliv mobil. Není to jen o kodecích a vzorkovací frekvenci, ale také o ideálním nastavení zvuku pro vaše uši. Každý totiž slyšíme jinak a věkem se sluch mění, proto doporučuji majitelům mobilů od Xiaomi projít jednoduchými kroky nastavení zvuku.

Dle stránek výrobce si nejvyšší kvalitu zvuku a nejnižší latenci užijí majitelé mobilů a tabletů: Xiaomi MIX Flip, Xiaomi 14 Ultra, Xiaomi 14, POCO F6 Pro, POCO F6, Redmi Note 13 Pro 5G, Xiaomi Pad 6S Pro 12.4, Xiaomi 13 Ultra, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13, POCO F5, Xiaomi Pad 6, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 a časem se nejspíš budou přidávat další.

V mobilní aplikaci Xiaomi EarBuds pro jakýkoliv mobil se nachází také fajn funkce. Je tam třeba funkce pro simulaci prostorového zvuku, sledování pohybů hlavy, režimy pro vyváženost zvuku např. Harman AudioEFX a adaptivní zvuk. Díky mikrofonům a tvaru ucha se snaží automaticky upravovat zvuk, aby byl ideální. Funkce je to skvělá, ale majitelé mobilů od Xiaomi mají stále lepší nastavení.

Sluchátkům jsem dal opravdu dost hodin testování a zkoušel jsem je nejen při poslechu hudby z Tidalu, ale také během sledování filmů a hraní online her. Synchronizace zvuku s videem je bezproblémová.

Mikrofony na sluchátkách se dají využít pro hovory přes operátora nebo v různých aplikacích. Hovory jsem slyšel zřetelně a druhá strana si s kvalitou také nijak nestěžovala. Dále mikrofony slouží pro již zmíněné ANC, ale sluchátka umožňují nahrávat zvuk ve vašem okolí. Můžete je mít nenápadně v uchu a nahrát si celý rozhovor. Nahrávání je funkční, i když sluchátka položíte a spustíte nahrávání. Tato funkce je dostupná v mobilní aplikaci Xiaomi EarBuds a funguje dobře. Rozhovory jsou zřetelné a mikrofony jsou tedy dostatečně citlivé. Nahrát můžete záznam o délce 90 minut, uložit si je do mobilu a případně je sdílet do dalších aplikací. Nahrávky jsou ve formátu M4U.

Párování se zařízeními a mobilní aplikace

Xiaomi Buds 5 můžete používat s mnoha zařízeními a sám jsem je používal s chytrými mobily, tabletem a notebookem s linuxovou distribucí. Všude proběhlo párování přes Bluetooth 5.4 ukázkově i se dvěma zařízeními. Sluchátka disponují Snapdragon Sound a Google Fast Fast Pair. Mobily a tablety je najdou automaticky. V případě potřeby můžete režim párování vyvolat dlouhým stiskem tlačítko vespod nabíjecí krabičky.

Již jsem zmiňoval, že nejvíce funkcí dostanete s mobilem nebo tabletem od Xiaomi. Nejvíce jsem sluchátka používal s notebookem a Xiaomi 14 Ultra. Pokud však máte zařízení od jiného výrobce, stále si můžete užít funkce v aplikaci Xiaomi EarBuds. Její uživatelské prostředí je přeloženo do češtiny a je nejen pro mobily a tablety s Androidem, ale také pro iOS.

Jako majitel Xiaomi 14 Ultra jsem pro testování nejvíce využíval funkce ukryté v nastavení Bluetooth, ale stáhl jsem také Xiaomi EarBuds. Ono je totiž zvláštní, že funkce pro nahrávání zvuku skrze mikrofony sluchátek je k dispozici pouze tam. S oběma řešeními můžete ovládat nastavení ANC, upravit nastavení dotykových gest podle sebe, vyhledat sluchátka a nastavit si zvuk.

Dotyková gesta

Pomocí dotykových gest můžete ovládat všechny podstatné funkce. Sluchátka nabízí ovládání jedním, dvou a trojím poklepáním. Každému sluchátku můžete přiřadit jinou funkci a nabízí se i možnost gesta podržením dotykové plochy. Můžete třeba pozastavit a znovu spustit skladbu, přeskakovat skladby, ovládat hlasitost, rychle spustit nahrávání sluchátky, používat hlasového asistenta v mobilu nebo majitelé mobilů od Xiaomi mohou ovládat spoušť fotoaparátu.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Výrobce uvádí, že sluchátka vydrží společně s nabíjecí krabičkou až 39 hodin poslechu hudby. Samotná sluchátka pak 6,5 hodiny. Hodně záleží na vašem používání – zda používáte duální připojení, ANC a jak hlasitě hudbu posloucháte. Běžně jsem se sluchátky vydržel 4,5 až 5 hodin na jedno nabití. 6,5 hodiny tedy není nereálné číslo.

Sluchátka se nabíjí skrze oboustranný nabíjecí konektor USB-C a použít můžete nabíječku k mobilu nebo powerbanku. Podporují rychlé nabíjení a pokud vložíte sluchátka do krabičky, 10minutovým nabíjením získáte energii na dvě hodiny poslechu hudby. Opět ale dost záleží na vašem používání.

Závěr

Xiaomi Buds 5 se v době psaní této recenze prodávala nejen v oficiálním obchodě MiStore.cz za 2 499 Kč s DPH. Ve světě audia se jedná o nízkou cenu a velká očekávání jsem od sluchátek neměl. Výrobce se opravdu snažil nejen po stránce designu, ale i ergonomie. Sluchátka se nosí příjemně i několik hodin v kuse, což jsem během práce u notebooku ocenil. Spokojený jsem i se zvukem a chválím výrobce na Bluetooth 5.4, kodek AptX Adaptive a funkce pro nastavení zvuku. Ona vlastně i funkce pro nahrávání zvuku může být pro některé uživatelé fajn.

Pokud hledáte pecková sluchátka do 2 500 Kč, mohl bych Xiaomi Buds 5 doporučit. Za ty peníze dostanete hezká a skvěle hrající sluchátka. Vytkl bych jen to, že nejvyšší kvalitu zvuku si užijí pouze majitelé zařízení od Xiaomi.

One thought on “Recenze Xiaomi Buds 5 – pecky s AptX Adaptive a funkcí nahrávání zvuku

  1. Pěkná práce, spousta velmi užitečných informací např., pro nerozhodnuté uživatele., díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top