Před měsícem jsem vydal recenzi mobilu Realme 12+ 5G a přišel čas vyzkoušet jeho levnějšího bráchu Realme 12 5G. Prodává se za necelých 6 tisíc Kč, přesto se snaží nabídnout kvalitní 108 Mpx hlavní fotoaparát, dostatečný výkon a stereo reproduktory. Jak se povedl?
Pozitiva:
- Konstrukční zpracování, někdo ocení fialovou barvu
- 120 Hz IPS displej
- Stereo reproduktory a 3,5 mm jack
- Spolehlivá čtečka otisků na boku mobilu
- Velmi slušný hlavní fotoaparát s 3x zoomem
- Výkon pro běžné aplikace
- Prostředí Realme UI
- DualSIM
- Cena
Negativa:
- Chybí funkce Aktivní displej
- Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
- Neumí natáčet Full HD se 60 FPS
Obsah prodejního balení
V typicky žluté krabičce k mobilu výrobce přidal 45 W nabíjecí adaptér a USB-A na USB-C kabel pro nabíjení/přenos dat. Rád vidím ještě průhledný silikonový kryt.
Design a konstrukce
Realme 12 5G svým designem navazuje na svého vybavenějšího bratra. Levnější model nemá veganskou kůži na zádech a stačit vám bude muset skleněný kryt. Vypadá ale moc pěkně, má matnou úpravu a já na test obdržel fialovou barvu. Je zajímavá a naštěstí není nijak křiklavá, ale jedná se spíše o takový lehký fialový nádech. K dispozici však je ještě běžná černá verze.
Celkové rozměry mobilu dle výrobce činí: 165,6 x 76,1 x 7,69 mm a váží 188 gramů. Je tedy lehký a osobně bych kvůli ergonomii ocenil spíše zaoblený rám, ale moc dobře vím, že hodně lidí fandí právě plochým rámům.
Na čelní straně se nachází velký displej s minimalizací rámečků. V něm je průstřel selfie kamerky a nad ním je pak reproduktor. Rám mobilu je plochý, je z kvalitního plastu a najdeme v něm dlouhý šuplík pro nanoSIM a microSD, mikrofony, reproduktor, USB-C a na pravém boku jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti se zamykacím tlačítkem. V něm je integrovaná optická čtečka otisků prstů.
Konstrukční zpracování mobilu je příkladné a mobil je dle mého názoru hezký. Celá jeho záda a strany můžete chránit přiloženým silikonovým ochraným krytem. Dobře chrání i strany kulatého vystupujícího modulu s fotoaparáty a bleskem.
Displej
Realme 12 5G má 6,72palcový IPS displej se 120 Hz obnovovací frekvencí a Full HD+ rozlišením. Rámečky má minimální a průstřel v jeho horní části nijak nekazí zážitek z videí nebo mobilních her. Někdo jistě ocení, že již z továrny se na ochranném skle displeje nachází nalepená fólie. Já osobně bych si ji ihned odlepil, protože nějaké další fólie a skla nemám rád. To už je samozřejmě jen na vás.
IPS panel je vydařený a spokojený jsem s jeho barevným podáním. V nastavení si můžete vybrat mezi živým nebo přirozeným režimem barev. Sáhnout ještě můžete i do teploty barev. Automatická regulace jasu po poslední aktualizaci funguje bez problémů a maximální jas je udáván na hodnotě 950 nitů. Vzhledem k ceně se jedná o dobrý jas a v nastavení je funkce „Extra jas“. Ta povolí zvyšovat jas nad běžný limit, díky čemuž se bude mobil rychleji vybíjet, ale dostanete lepší čitelnost displeje na slunci.
Jedná se o dostupný mobil a nemá OLED displej. Myslím si, že cílovce to vadit nebude, ale nemůžete očekávat funkci Always-On (Aktivní displej).
Zvuk a haptika
Realme 12 5G nabízí stereo reproduktory, což vidím rád. Hrají hlasitě a snaží se, ale kvalita zvuku je čistě odpovídající ceně. Stereo ale oceníte ve hrách videích. Chválím pak i za sílu haptické odezvy, kterou však nelze nijak regulovat.
Poslech hudby se sluchátky si užít samozřejmě můžete také. Mobil dokonce má stále starý 3,5 mm jack konektor. Pro bezdrátový poslech dobře slouží Bluetooth 5.3. Zrovna tato verze je vydařená, energeticky úsporná a v případě tohoto modelu podporuje kodeky: SBC, AAC, aptX a AptX-HD.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Realme 12 5G je možné odemykat otiskem prstu nebo obličejem skrze selfie kameru. Mobil nabízí optickou čtečku otisků na pravém boku mobilu. Snadno jsem na ní dosáhl palcem a s umístěním i její spolehlivostí jsem spokojený. Dobře funguje i odemykání obličejem za horších světelných podmínek.
Jak je na tom výkon?
Srdcem mobilu Realme 12 5G je osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 6100+ s maximálním taktem 2,2 GHz. Na náš trh se dostala paměťová verze s 8 GB RAM LPDDR4X a 256 GB interním úložištěm UFS 2.2. Paměť můžete rozšířit až o další 2 TB skrze paměťovou kartu microSD.
Vzhledem k ceně má mobil výkonu dost pro všechny běžné mobilní aplikace. Na nějaké problémy s výkonem jsem u aplikací nebo multitaskingu nenarážel. Zahrát si můžete i nějaké ty hry na střední grafické nastavení. Na Call of Duty: Warzone Mobile však musíte zapomenout.
Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení
Uvnitř mobilu se nachází akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Zvolený procesor je energeticky úsporný a pokud nebudete hrát hry, celý pracovní den s mobilem vydržíte. Často jsem se dostal i na jeden a půl dne.
Do prodejního balení výrobce přiložil nabíjecí adaptér poskytující nabíjecí výkon až 45 W. Jedná se vlastně o maximální podporovaný nabíjecí výkon tohoto modelu. Z úplného vybití do 50 % se nabije za přibližně 30 minut, do 100 % pak za 1 hodinu a 15 minut.
Konektivita – DualSIM nechybí
Samotné modelové značení mobilu napovídá, že podporuje mobilní sítě 5G. Spolehnout se tedy můžete i na LTE. Přítomen je hybridní slot pro vložení dvou fyzických nanoSIM karty (DualSIM) nebo jednu nanoSIM společně s paměťovou kartou microSD.
Připojit se lze k Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4 bezdrátovým sítím. NFC cívka pak skvěle poslouží pro bezkontaktní placení skrze Google Peněženku nebo skenování různých štítků. Mapové podklady pak mohou využívat systémy: Galileo, GPS/A-GPS, QZSS, Beidou nebo Glonass.
Focení a natáčení videí
Realme 12 5G se chlubí 108 Mpx hlavním fotoaparátem se světelností f/1,75, ohniskovou vzdáleností 24 mm a zorným polem 84°. Druhý fotoaparát dle výrobce slouží pro pořizování portrétů, ale má pouze 2 Mpx rozlišení. Je tedy spíše do počtu a stará se spíše o rozostření v portrétním režimu.
V displeji má mobil malou selfie kamerku s průměrným 8 Mpx rozlišením a clonou f/2,0. Myslím si, že s kvalitou fotek budete jistě spokojeni. Za špatného světla jde kvalita výrazně dolů, ale kdo se fotí ve tmě, že? Sáhnout lze i po různých režimech zkrášlení a portrétním režimu s rozostřením.
Hlavní fotoaparát umožňuje pořizovat video v maximálním Full HD rozlišení (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je velká škoda, že mobil neumožňuje 60 FPS, ale na danou třídu jsou videa hezká. Na rozdíl od některých jiných konkurenčních mobilů má slušnou stabilizaci obrazu a rychlé přeostřování z blízkých objektů.
Operační systém
Realme 12 5G mám k dispozici od léta a obdržel několik aktualizací. Nejednalo se jen o bezpečnostní záplaty, ale i o různá vylepšení a opravy v systému. Výrobce na mobil nezapomíná a věnuje se mu na danou třídu dost. V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 14 a upraven byl nadstavbou Realme UI 5.0.
Realme 5.0 je příjemné uživatelské prostředí a v případě tohoto modelu nechyběl kompletní český překlad. Prostředí je svižné a na nějaké zamrzání či jiné problémy jsem nenarazil. Používat můžete menu s aplikacemi, různá ovládací gesta např. screenshot tahem třech prstů po displeji.
Myslím si, že dále nemá smysl systém dále popisovat. Je spolehlivý a přehledný a výrobce si jen mohl odpustit některé předinstalované aplikace. Většinu lze běžně odinstalovat, ale já si z něj odinstaloval i internetový prohlížeč od výrobce, globální vyhledávání, Google Chrome, Google Disk a hromadu dalších. V takovém případě jsem však musel sáhnout po neoficiálních řešeních.
Závěr
Realme 12 5G se v době psaní recenze prodával za cenu pod 6 tisíc Kč. Cena je tedy nízká, přesto má hezký 120 Hz IPS displej, velmi slušný hlavní fotoaparát s použitelným 3x zoomem, stereo, starý 3,5 mm jack konektor pro drátová sluchátka, dostatečný výkon a příjemné uživatelské prostředí systému. Někdo by jistě mohl ocenit i fialovou barevnou variantu.
Vzhledem k ceně si myslím, že má mobil rozhodně co nabídnout. V porovnání s některou konkurencí lépe fotí a má lepší elektronickou stabilizaci obrazu. Je však škoda, že neumí pořizovat video ve Full HD se 60 FPS, odpustit si výrobce mohl zbytečný 2 Mpx fotoaparát a já bych rád viděl obrazovku Always-On (Aktivní displej). Poslední funkce však v tomto segmentu často není, jelikož se naráží na cenu mobilu.