Český výrobce FIXED již neprodává jen ochranné kryty nebo skla pro vaše mobilní miláčky. Jeho portfólio produktů se neustále rozšiřuje a v posledních letech si pod značkou FIXED můžeme pořídit ještě bezdrátová sluchátka, bezdrátové nabíječky a síťové adaptéry do zásuvky. Na jeden adaptér jsem měl možnost se podívat, a to na 65 W model FIXC65-2C-WH s 2x USB-C konektory. Je vhodný pro všechna vaše zařízení včetně notebooku. Stojí adaptér za to?
Proč je výběr nabíjecího adaptéru důležitý?
Jsem vlastně moc rád, že FIXED na našem trhu rozšiřuje nabídku různých síťových adaptérů. Poslední roky totiž mizí nabíjecí adaptéry z prodejních balení mobilů a tabletů. Zprvu se jednalo o dobrovolná rozhodnutí výrobců, ale bohužel se toho chytla EU a letos mizí adaptéry všude.
Různé velké e-shopy na našem trhu sice prodávají hromadu nabíjecích adaptérů, ale jejich kvalita je často pochybná. V některých případech dokonce musela Česká obchodní inspekce (ČOI) zasáhnout a adaptéry různých výrobců stáhnout z prodeje. Rozhodně tedy nedoporučuji sahat po adaptérech od „podivných“ značek, protože v lepším případě mohou poškodit vaše zařízení. Zaznamenány jsou bohužel i požáry…
Zpracování adaptéru a ochrany
FIXED se u mnou testovaného modelu chlubí vysokou bezpečnostní a splněním všech zákonných a bezpečnostních norem EU. Nechybí tedy ochrana proti přepětí, přehřívání nebo zkratu. Nemusíte se tedy ničeho obávat a během testování nedocházelo ani k nějakému nadměrnému přehřívání.
Na produkčních materiálech se může zdát, že se jedná o adaptér velkých rozměrů. Ve skutečnosti tak velký není. Rozměry jsou dost podobné, jako u dnešních výkonných nabíječek od výrobců mobilů. Bez problémů jsem ho používal vedle dalších nabíjecích adaptérů v zásuvkách nebo prodlužovacích kabelech. Na adaptéru najdeme dva USB-C porty s popisky jejich výkonu, logo výrobce a chválím za podrobné informace o nabíjení (v drobnějším písmu).
Design adaptéru se dle mého názoru povedl. V případě tohoto 65 W modelu je k dispozici jen v bílém barevném provedení. Použitý plast je kvalitní a všechny části drží pevně na svém místě.
Nabíjení zařízení
Mnou testovaný adaptér FIXED slibuje až 65 W nabíjecí výkon. Oba USB-C konektory podporují nabíjecí protokoly Power Delivery 3.0 (PD3.0) a Samsung Super Fast Charge 2.0. Quick Charge od Qualcommu tedy nemá. Je to škoda, ale právě Power Delivery je dnes rozšířenější.
Oba USB-C konektory zvládají 65 W, ale to jen v případě, že budete nabíjet jedno zařízení. Pokud připojíte dva kabely a budete nabíjet dvě libovolná zařízení, každý USB-C konektor je schopen poskytnout 30 W výkon. Společně tedy dosáhnou 60 W. To je velmi slušné a jelikož mám zařízení dost, 30 W výkon z každého konektoru jsem ocenil.
- Výstup USB-C 1: DC 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A, 65W max
- Výstup USB-C 2: DC 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A, 65W max
- Výstup při nabíjení oběma konektory: DC 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A 30W + 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A
Jelikož adaptér podporuje důležité nabíjecí protokoly a má slušný výkon, můžete s ním nabíjet různá zařízení. Vyzkoušel jsem nabíjet ultrabook Huawei Matebook D 14 a probíhalo velmi rychle. Samozřejmě jsem ho používal k mobilům od mnoha výrobců, k nabíjení powerbanek, chytrých hodinek, bezdrátových sluchátek a bezpečnostních kamer s integrovanými akumulátory. Se všemi zařízeními si adaptér rozuměl.
Podporovány jsou samozřejmě i jablečná zařízení a na zadní straně krabičky se výrobce chlubí podporou zařízení Apple MagSafe. S adaptérem si tedy můžete užívat libovolné bezdrátové nabíječky, a to i ty MagSafe.
Jak rychlé bylo nabíjení? To dost záleží na vašem zařízení. Mobil Nothing Phone (3a) Pro se nabil za necelou hodinu, což odpovídá použití jeho maximálního 50 W nabíjecího výkonu. U různých dalších mobilů bylo měření rychlosti poměrně složité, protože Xiaomi, Oppo/Realme a mnoho dalších si nabíjení upravují. Pro maximální nabíjecí výkon mobilů musíte používat jen jejich adaptéry nebo kabely. Software pro měření není schopen zobrazit skutečnou kapacitu akumulátorů a neudává skutečný nabíjecí výkon. U všech mobilů bylo nabíjení však rychlé a adaptér se může hodit třeba na dovolené, kdy potřebujete nabíjet všechna vaše zařízení. Ve videu níže můžete vidět, jak rychle roste nabití Nothing Phonu (3a) Pro a Xiaomi 14 Ultra.
Adaptér jsem ještě používal pro nabíjení různých powerbanek. Mezi nimi byla i má velmi oblíbená powerbanka FIXED Zen 20 Pro s kapacitou 20000 mAh. Z úplné nuly se do plného stavu nabila za přibližně 1 hodinu a 30 minut.
Nabíjení všech powerbanek bez ohledu na výrobce probíhalo velmi rychle, a to s různými kabely. Za sebe bych doporučil i různé kabely přímo od značky FIXED. V prodejním balení adaptéru žádný není, ale v e-shopu jich má výrobce několik. Jsou výkonné, vypadají dobře a jsou kvalitní. Sám mám pozitivní zkušenost s jedním opleteným kabelem této značky.
Závěr a dostupnost
Produktům českého výrobce FIXED se věnuji dlouho a mám je vážně rád, ale v případě nabíjecího adaptéru je tato recenze premiérou. Byl jsem vážně zvědav, jak jsou adaptéry tohoto výrobce kvalitní. Z nabídky všech velkých e-shopů se mi totiž poslední roky dělá zle. Prodávají velmi nekvalitní adaptéry a lidé v mém okolí si je kupují a časem nadávají…
65 W nabíjecí adaptér FIXED najdete pod značením FIXC65-2C-WH. Dostupný je v různých českých e-shopech, ale objednat si ho můžete přímo z oficiálního e-shopu výrobce fixed.zone. Jeho cena je 999 Kč s DPH, což je na takový adaptér adekvátní cena. Na Heuréce však můžete narazit na e-shopy s cenovkou 699 Kč.
Pochválit mu musím jeho konstrukční zpracování, ochrany nejen proti přehřívání a dva nabíjecí konektory USB-C s podporou Power Delivery 3.0. Je vhodný pro jakékoliv zařízení bez ohledu na výrobce nebo operační systém. Mobily od Xiaomi, Realme, Oppo a další se sice nebudou nabíjet maximálním výkonem, ale stále je rychlé a adaptér mohou používat i uživatelé těchto mobilů. Potěší dostatek výkonu pro nabíjení různých moderních notebooků s nabíjecími konektory USB-C. Můžete mít tedy jeden nabíjecí adaptér pro více vašich zařízení.
Co adaptéru vytknout? Asi jen absenci nabíjecího protokolu Quick Charge od Qualcommu. Myslím si, že to ale drtivá většina uživatelů vůbec řešit nebude.