Christian Budde Christensen z Hackernoon navštívil Severní Koreu a podařilo se mu propašovat smartphone Arirang 151. Jak se k mobilu dostal však neprozradil a to je velká škoda. Pravděpodobně jej sehnal na černém trhu, protože turisté běžně nemohou tento mobil zakoupit. Občané KLDR jej zakoupit mohou, ale drtivá většina si jej nemůže dovolit.
Mobil nepostrádá fotoaparát, ale bohužel Christian nezveřejnil jeho bližší parametry. Žádnou použitelnou kvalitu fotek bych však nečekal. Nepostrádá ani Bluetooth a mobilní síť 3G. Wi-Fi mobil nedisponuje a v KLDR by to prý bylo i zbytečné, protože tam na žádné Wi-Fi sítě člověk nenarazí.
Nezapomněl popsat i další výbavu mobilu, která je opravdu velmi úsměvná. Podle dostupných informací se mobil vyrábí od roku 2016. Nabízí však ubohou výbavu, která hraničí s použitelností … Údajně nabízí 4 GB interního úložiště s možností rozšíření pomocí paměťové karty MicroSD. Mobil byl plný předinstalovaných her. Jednalo se o hry Super Mario, Plants vs. Zombies, pět různých verzí Angry Birds, Cut the Rope a další. To je na tak ubohou paměť opravdu dost. V paměti se také nacházelo opravdu směšné produktové video, které má téměř 6 minut a z paměti si ukrojilo 500 MB.
Arirang 151 nabízí upravený pravěký systém Android 4.4.2 KitKat. Ten obsahuje „bezpečnostní“ aplikaci, která má v uživatelích vyvolat pocit bezpečí ukrýváním souborů a také „šifrováním“ zpráv. K žádnému šifrování zpráv prý nedocházelo a aplikace byla chráněna pouze jednoduchým číselným pinem. Je veškerá aktivita včetně zpráv sledována? To nebylo sice prokázáno, ale v KLDR to možné je.
Systém je pravděpodobně hodně omezený, což u Androidu rozhodně není zvykem. Christian měl prý velké problémy kopírovat soubory z mobilu skrze Bluetooth a při kopírování jeho souborů (není jasné o jaké soubory se jedná) je systém odmítal přečíst. Po vložení jeho MicroSIM karty se celý mobil automaticky vypnul.
Zdroje: Hackernoon, Trustedreviews