Nothing Phone (2a) telefon za 8 místo 36 tisíc? Vůbec to nebolelo!

Již přes tři roky se potácím sem a tam po tomhle světě s iPhonem v kapse, za což se mi šéfredaktor tohoto portálů rád vysmívá. Já často kontruji tím, že až bude starý jako já, ocení duševní klid, který iOS nabízí, i když i tenhle systém má své nesmyslné mouchy, které leckdy mohou udělat vrásku na čele. V konečném součtu komfort a nulová potřeba se v něčem nimrat jsou alfou a omegou tohoto OS. Jasně, asi si nepohrajete s různými buildy aplikací, na což jste hlavně u tohoto portálu zvyklí. A jasně, je to z druhé strany pohledu nevýhoda. Každý ale musí uznat, že mít na výběr to anebo ono je fajn. A že možná snaha EU sjednotit vše do jedné unifikované svobodné podoby nebude to pravé ořechové. Třeba jsme dost rozumné bytosti, abychom si vybrali sami.

Ale o tom asi jindy. Dostal jsem po delší době možnost pohrát si s Androidím telefonem. A nebylo to tak úplně na nic, jak by se podle názvu mohlo zdát. Do rukou se mi totiž dostal Nothing Phone (2a), který je nejen právě Androidový. On je navíc hned čtyřnásobně levnější, než můj iPhone 15 Pro Max.

Vtípkujeme

Pravou plnotučnou recenzi o tom, kolik kobylek tiká pod kapotou, přinese sám mistr Pupík. Můj článek vede spíše k zamyšlení, pro koho takový telefon je, komu bude dostačovat a taky se pozastavím nad tím, co za 7 990 Kč dostanete. Každé druhé médium se snaží vymyslet vtipné heslo, které se k tomuto telefonu bude hodit. Nothing prostě k tomu vybízí. Tak si uděláme rychlý průstřel blbých vtípků, co mě napadly, a potom už budeme používat pouze název společnosti bez posměšků.

  • Kde Nothing není, ani smrt nebere.
  • Kde Nothing. Tu Nothing.
  • Už nejsem PaNothing
  • Nothing není jako dřív, Nothing není, jak bejvávalo
  • Ředitelství ŽelezNothing a DálNothing
  • Neříkám ti to proNothing zaNothing

A to by asi stačilo.

Okoukáváme

Když jsem telefon vybalil z krabičky, první, co mě při pohledu na přední stranu napadlo bylo „ty vole, to je iPhone.“ A co si budeme nalhávat, právě u toho se Pei inspiroval i s předchozími modely. Já mu to ale nemám za zlé, několikrát se k iPhonům vyjádřil ve svých videích, Apple telefony svým způsobem obdivuje, ale i kritizuje. To, co kritizuje, by chtěl u svých telefonů měnit. A také se nechal slyšet, že Nothing ekosystém by měl být takový Androidí Apple. O tom svědčí i párování sluchátek s telefonem. Vše působí tak nějak Applácky a vlastně to funguje. A pokud něco funguje, proč se koukat, kdo se čím inspiroval. Důležité je, že je spokojený zákazník.

U Phone 2a jsou jinak provedeny foťáky. Nevypadají jako u iPhone 12 a jsou blízké spíše starším LG telefonům. Originalitou se pyšní zadní strana. Patřím mezi ty, které blikátka neoslovují. Máme Always On displeje, které mi na vteřinu přesně zobrazí příjezd Uberu. Proč bych měl sledovat zadní stranu telefonu, jak ubíhá světýlko, to netuším. Jenomže, jak už to na světě bývá, můj názor není směrodatný pro všechny. Některým lidem se světýlka líbí. Prodeje Nothing telefonů fungují, a tak můžeme vše brát jako jakési vytrhnutí z tradičního konceptu. Snahu šokovat. Dělat věci jinak. Stačí k tomu světýlka? Někomu možná ne. Dost lidem ale ano, stačí se podívat na počet článků, které k tomu po celém světě vyšly. Vydejte černý telefon s dobrými speckami. A skoro nikdo si dneska nevšimne. Je jich tuny. Přidejte světýlka a voilá.

Hodnotíme záda a tlačítka

Průhledná záda jsou vlastně i bez světýlek zajímavá. Vše pod nimi je plastová unibody konstrukce spojená s rámečkem. Průhledný kryt je zde přidán, aby vše působilo pěkně. Působí. Opravdu moc. Jak dlouho vzhledem k průhlednému plastu? Těžko soudit. Horší už to je s úchopem. Telefon bez krytu klouže, a to velmi. Neříkám, že iPhone ne. Ten klouže taky. Ale tohle je extrémní. Ještě musím dodat, že telefon v černé barvě je takový poloviční. Bílá mu sluší více a mrzí mě, že se výrobce více neodvázal. Například červená, to by mohla být slušná show.

Jak se telefonu chce vyklouznout pryč z ruky, tak skvěle hodnotím umístění tlačítek. Jejich posunutí níže je prostě parádní krok. Telefon je velký cca jako Pro Max. Tlačítka jsou blíže středu telefonu a dosáhnete na ně téměř vždy. Skvěle Kájo!

Hodnotíme displej a systém

Od telefonu za 7 990 Kč jsem toho moc nečekal. A tak největší překvapení přišlo u displeje. Má štíhlé rámečky a Samsung s A55 by se měl hodně chytnout za nos. Ba co víc, na displej je skvělá podívaná a 120Hz obnovovací frekvence jen vše podtrhuje. Průstřel je minimalistický a výrobce zde na začátek rovnou přilepil folii. Pozorovací úhly jsou fajn, na slunku na displej je vidět a když už jsem zmínil Samsung, zmíním i Apple. Takhle má vypadat displej u levnějších iPhonů 15. Jasná věc? Přesně takhle! Doporučuji to letosvyzkoušet. Navíc Nothing nabízí čtečku prstů v displeji. Jasně, prozáří vám prst jak Röntgenův přístoj. Ale je zde.

Při spuštění telefonu mě potěšila možnost vybrat si čistý Android a Nothing OS. Samozřejmě jsem vyzkoušel kompletní Nothing zážitek a tady mám nakonec rozporuplné pocity. Je to fajn, je to svižné a je to opět jen o subjektivním dojmu. Na tečkované widgety a designový jazyk společnosti jsem si ještě zvykl. Ale černobílé menu, kde každá ikona na první pohled vypadá stejně? To mě bolelo. A ještě více mě bolela první instalace aplikace, která není touto sadou ikon podporována. Jedna barevná ikona mezi hromadou černých? To bylo něco. Co je ale chvályhodné, je to, že systém šlapal po celou dobu bez jediného škobrtnutí. Člověk si zahraje i lepší hry, protože úplné tamagotchi to výkonově není. Naopak. Výrobce vybavil telefon velice slušně. A to jsem měl v ruce tu nejnižší variantu.

Hodnotíme foťák a drobnosti

Na fotky si počkáte. Pupík vytáhne na svět pár ze svých modelek a střihne pár aktů, zajede na Lofoty bouchnout krajinku a v Barceloně se pověnuje Gaudího architektuře. Pak vytasí sem ty nejlepší možné fotky. Anebo prostě bouchne něco cestou do práce a na výletě v Česku. Já se k tomu vyjádřím zatím slovně. Na denním světle? Jste v cajku. Dovolenka v Chorvatsku může z telefonu putovat do albíčka i televize a na snímky bude radost koukat. Večer, to už telefon trochu pokulhává. Ale co bychom chtěli za ten peníz. Za osmičku bez korunky je to ovšem solidní záznamník vzpomínek a já jsem velmi překvapen, kam se ta doba posouvá. Z vlajkových telefonů jsem přeci jen zvyklý na jiné fotografické možnosti. Ale člověk, který není postižen technologickou profesní deformací, bude s telefonem spokojen. A moc.

U telefonu mě potěšily i detaily. Líbí se mi šuplík na SIM na spodní straně, kde si ho člověk tolik nevšimne. Kabel v balení je designový kousek a je super, že někdo myslí i na tuhle drobnost. Glyph, tedy světýlka, mohou sloužit i jako přisvícení při natáčení, což je příjemnější zdroj světla než přímý zásah bleskem. Díky konstrukci je telefon příjemně lehký i přes svou velikost.

Závěr

Řada iPhoňáků dokáže tvrdit, že bez svého jablíčka v kapse nedokáže fungovat. Nepatřím mezi ně. Mít v kapse na chvíli nic byla fajn zkušenost. S telefonem se dá pracovat, dá se s ním fotit a dá se s ním fungovat naprosto bez problémů. Nothing dokonce dokáže přinášet ten Applí pocit pod prsty, protože v každém koutku telefonu máte dojem, že je zde něco víc, na co se myslelo. Pár odladění by to chtělo. To ale i u mého iPhonu za čtyřnásobnou cenu. Co mě tedy nutí platit více? Osobní komfort, zvyk, ekosystém s dalšími hračkami (hodinky, notebook, Apple TV a chytrá domácnost) a hlavně pokročilý foťák.

Zmínit bych mohl také delší podporu, ale to není úplně fér, protože telefon pravděpodobně vyměním dříve než po třech letech. A právě ty slibuje Nothing u softwarové podpory. Je to málo nebo hodně? To nechám na vás, i když je v současnosti trend závodit v letech podpory. Slibem totiž nezarmoutíš. Kdybych ale platit za dražší telefon nemohl, trpěl bych? Ani náhodou. Sám bych si dal Nothing do krytu a fungoval bych spokojeně. Hry bych si zahrál, fotky bych vyfotil obstojné, hudbu bych si pustil, zprávy přečetl a na Netflix taky mrknul. A ještě překvapivě kvalitně. Mít levnější telefon není ostuda, i když to tak pár podivných jedinců může stavět. A mít levnější telefon, který toho nabízí víc než dost? To už je spíše překvapení.

Na závěr bych jen dodal moudro jako Halina. Pokud vám rozpočet neumožní kupovat nejdražší iPhony a Samsungy, nezadlužujte se splátkami a půjčkami. Skvělý telefon můžete mít i s daleko nižším rozpočtem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top