Mise PROMISE – český projekt simuluje aktivity na orbitě Měsíce

Mise PROMISE je velmi zajímavý projekt, který se snaží simulovat misi na Měsíc a zpátky. Tréninkové centrum Little Moon City Prague je umístěno v reálu ČVUT Praha Dejvice a měl jsem možnost se na projekt zajít podívat a mluvit s posádkou. Tento web sice není zaměřen na výzkum vesmíru, ale on takový výzkum je nesmírně zajímavý a během něj jsou využívány různé technologie.

Cílem PROMISE je dle pořadatelů představit veřejnosti různé úspěchy, připravované projekty výzkumu vesmíru a letů s lidskou posádkou perspektivou vědy, výzkumu, vývoje, inovací a vzdělávání. V rámci akce nejde jen o publikaci v médiích a ukázat projekt zájemcům, ale také o zapojení různých firem, které mohou přinést vlastní zdroje, znalosti nebo kapitál do zkoumání vesmíru. Mezi firmami se nachází také americká společnost ViewSonic, která konkrétně tomuto projektu poskytuje monitory.

„Jsme hrdí, že jsme se mohli podílet na inovativním projektu Hydronaut, kde naše interaktivní panely hrály klíčovou roli ve vědeckém studiu. ViewSonic věří, že propojení nejmodernějších technologií a interaktivních vzdělávacích nástrojů je zásadní pro rozvoj průzkumu nových hranic, ať už na Zemi nebo ve vesmíru. Díky intuitivní a interaktivní platformě jsme napomohli ke spolupráci a učení v prostředí, které simuluje budoucí lunární mise. Těšíme se na pokračování partnerství v průlomových projektech, které inspirují inovace a rozšiřují lidské poznání.“Matuš Výbošťok

 

Posádka je během výzkumu uzavřena do výzkumné a výcvikové stanice Hydronaut H03 DeepLab. Ta může být postavena nejen na souši, ale také pod vodu. Uvnitř se nachází různé senzory pro monitoring teploty, vzduchu a dalších důležitých parametrů. Nechybí ani umělé osvětlení pro možné simulace světelných cyklů.

Projekt PROMISE využívá simulace aktivit na orbitě Měsíce a realizovány byly také extravehikulární aktivity – EVA (sběr dat na Měsíci). Během toho posádka využívá mimo jiné také headsety Oculus pro virtuální realitu od společnosti Meta. V galériích fotek v tomto článku si můžete všimnout také přistaveného stanu, který obsahuje písek pro simulování chůze po Měsíci. Členem posádky je také český pilot a astronaut mjr. Aleš Svoboda.

Během výzkumu musela posádka uvnitř zůstat celých 48 hodin, což může být v tak malém prostoru náročné. Astronaut to však po psychické a fyzické stránce zvládnout musí a nálada uvnitř byla dle posádky skvělá. Udáván je obyvatelný objem a plocha uvnitř pouze 10 m3 / 10 m2. V tak malém prostoru posádka také údajně cvičí. Během celého výzkumu jsou členi posádky neustále monitorovány kamerami s nočním viděním a dochází také k měření důležitých tělesných funkcí. To zastává malá krabička s kabeláží, ale časem by prý bylo ideální vše řešit bezdrátově.

I když se o vesmír zrovna moc nezajímáte, musíte uznat, že projekt PROMISE je nesmírně zajímavý. Je především hřejivé, že takový projekt neprobíhá kdesi v USA, ale u nás v ČR. 😉

Snímky v tomto článku jsou s uvedením zdroje volně šiřitelné. Více jich najdete ve složce v OSCloudu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top