Tchajwanský výrobce HTC i u nás prodává vydařené headsety pro virtuální realitu, které jsou funkční s počítači. Zahrát si na nich můžete skvělé hry ve vysokém rozlišením a užít si tak plnohodnotný zážitek z virtuální reality. HTC však myslí i na ty, co nechtějí kvůli virtuální realitě kupovat stolní počítač či notebook s nějakým výkonem, ale chtějí ve virtuální realitě spíše jen relaxovat a užít si ji kdekoliv. Proto přišel se zařízením HTC Vive Flow, to připojíte se svým Android mobilem.
O celém VR headsetu HTC Vive Flow chystám podrobnou recenzi a tento článek tedy berte jen jako takovou ochutnávku ještě před recenzí. V tomto článku jsem se vlastně podíval na to, jaké je sledování filmů, seriálů či videí ve virtuální realitě na cesty.
Streamovací služby
HTC je inovativní výrobce, takže myslel i na to, že v roce 2022 budete konzumovat filmy a seriály ze streamovacích služeb. Podporovány jsou oficiálně služby Netflix, Disney+ a Hulu. Se sledováním těchto služeb to však není tak jednoduché, protože ne každý mobilní telefon prošel certifikací těchto třech služeb.
Je velký problém, když nemám certifikovaný mobil? No, před zakoupením VR headsetu doporučuji si prostudovat seznam podporovaných zařízení (odkaz), kde uvidíte i sloupek, jaké mobily mají certifikaci pro streamovací služby. Pokud daný mobil tuto certifikaci nemá, jako třeba mnou testované Realme GT 5G (první generace), tak si Netflix sice spustíte, ale uslyšíte pouze zvuk bez obrazu. Kdo za to může? Těžko říci, ale dle mého názoru není na vině HTC, ale může za to výrobce daného mobilu, který si mobil nenechal od těchto služeb certifikovat.
Lze certifikaci nějak obejít? Když to opravdu stručně shrnu, streamovací služby si takto svůj obsah chrání a chtějí tak zabránit ilegálnímu stahování či nahrávání obrazu filmů. Nejspíš bych věděl, jak celou tuto ochranu obejít, ale jelikož není VR headset můj, nebudu na něm provádět pokusy zasahující do zabezpečení systému.
Jak je na tom YouTube a podobné služby?
Podporované mobily s Miracast umožňují zrcadlit obrazovky mobilu přímo do HTC Vive Flow. Díky tomu vlastně můžete sledovat cokoliv se na mobilu děje přímo ve virtuální realitě. Sledovat lze tedy videa z internetových stránek, ale i aplikace YouTube. V mém případě jsem na YouTube přistupoval z aplikace YMusic pro Android. Jedná se o aplikaci blokující veškeré reklamy na YouTube. I tato aplikace ve VR vypadala dobře, snadno se ovládala pohybem mobilu a videa lze pohodlně sledovat s prohnutým obrazem a tmavým pozadím, jako když jste v kině.
Jelikož HTC Vive Flow je často propagován také jako headset pro relax, nabízí se možnost sledování ASMR. Toho najdete zrovna na YouTube opravdu hromadu a díky stereo reproduktorům či možnosti připojení bezdrátových sluchátek si jej maximálně užijete. Myslím si, že je to daleko lepší, než sledovat taková videa na notebooku či mobilu.
A co stažené filmy a seriály?
Jak jsem již zmiňoval, díky zrcadlení displeje z mobilu lze do VR promítnout takřka vše. Stačí si tedy stáhnout film, seriál či nějaké video do úložiště mobilu/paměťové karty a z nějakého přehrávače či správce souboru jej přehrát. Displej pak stačí jen otočit a opět budete mít ve VR dojem, jako když sedíte v kině. To se může hodit především těm uživatelům, co často cestují letadlem. Stačí jen vytáhnout celkem malý headset HTC Vive Flow, připojit powerbanku a z mobilu si offline přehrávat filmy, které budete chtít. Je to daleko lepší řešení, než koukat na film na zastaralé a umatlané obrazovce v letadle.
Videa od HTC, GoPro a dalších
Přímo v HTC Vive Flow najdete také aplikaci s videi obsahující 360° videa přímo od HTC, ale i dalších společností. Z videí od HTC jsem však trošku zklamaný, protože jejich kvalita není taková, jak jsem si představoval, a to i ve 4K rozlišení. Ale taková videa od společnosti GoPro, to je úplně jiný level.
Chcete zažít skok s padákem? Jízdu na snowboardu či třeba jízdu na motorkách v pouští? To vám videa od GoPro nabízí v dobré kvalitě. Ve videích se můžete hlavou pohybovat do stran, nahoru či dolů, což je třeba při skoku padákem super.