Mobily značky TCL testuji rád, protože výrobce se snaží nabídnout hezké mobily s pěknými displeji. Na našem trhu je dostupný třeba dostupný mobil TCL 20 SE, který se v době psaní této recenze prodával za hezkou cenu 3 990 Kč s DPH. Za tuto cenu se snaží nabídnout líbivý design s lesklými zády, velký 6,82palcový displej, 5000 mAh akumulátor a stereo reproduktory.
Co najdu v balení?
V prodejním balení mobilu TCL 20 SE najdete 10W nabíjecí adaptér a metrový USB-C nabíjecí/datový kabel. Pochválit pak výrobce musím také za přiložený průhledný silikonový kryt a také ochrannou fólii, kterou si můžete na displej nalepit.
Design a konstrukce – lesklý obr
TCL 20 SE je rozměrnější mobil a jeho celkové rozměry činí 172,08 x 77,14 x 9,1 mm. Váha se pak zastavila na 206 gramech. Je to tedy obr, ale do mé velké ruky padl dobře. Menší ruce však s ovládáním rozhodně mít problémy budou, takže musíte zapomenout na psaní jednou rukou. Palcem také nedosáhnete na horní část displeje a je třeba přehmatávat.
Čelní plochu okupuje velký 6,82palcový displej s minimalizací rámečků. Neobešlo se to tedy bez kapkovitého výřezu selfie kamerky na horní části displeje. Na displej si můžete také nalepit ochrannou fólii dodávanou v balení. Je škoda, že výrobce neumístil alespoň malou notifikační diodku, ale ta bohužel zmizela i u konkurence.
Boky mobilu i záda jsou celá z plastu, jak bych od mobilu za tuto cenu také očekával. Na horní části mobilu najdeme tedy 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a zdířku mikrofonu. V levém boku se pak ukrývá hybridní slot a také tlačítko Google asistenta, kterému bohužel nelze přiřadit jinou funkci. Můžete jej však vypnout. Pravý bok pak tradičně na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Na spodní části mobilu pak najdeme imitaci reproduktoru, kde se nachází ukrytý mikrofon. Dále nechybí oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu pak dost připomínají skleněný kryt, ale jedná se o vydařenou imitaci, která na světle vytváří zajímavé odlesky. Na zádech najdeme lehce vystupující modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a dostalo se i na dobře umístěnou čtečku otiskl prstů. Mobil je také dostupný ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testovaném Aurora Green (zelené) a Nuit Black (černé).
Displej a zvuk – stereo reproduktory u mobilu pod 4 tisíce?
TCL 20 SE rozhodně potěší ty, co chtějí na mobilu sledovat videa a filmy. Nabízí totiž velký 6,82palcový IPS displej s HD+ (720 x 1640 px) rozlišením, 263 PPI a svítivostí 450 nitů. Displej je tradičně vážně pěkný, nechybí mu věrohodné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a dobrá viditelnost na přímém světle. Je jen škoda, že displej již nenabízí Full HD+ rozlišení displeje, ale vzhledem k ceně to jsem ochoten odpustit.
U TCL mám rád také funkci NXTVISION, kterou najdete v nastavení telefonu. Funkce se stará o vylepšení obrazu a upravit si v ní můžete i barevné podání. V nastavení pochopitelně nechybí ani režim pro šetření očí ve večerních hodinách či nastavení velikosti textu v prostředí.
Od mobilu za 4 tisíce Kč bych opravdu neočekával, že bude mít stereo reproduktory. Proto jsem byl u TCL 20 SE příjemně překvapený, že reproduktor nad displejem funguje jak pro hovory, tak i jako hlasitý reproduktor pro multimédia. Maximální hlasitost je na vysoké úrovni a kvalita zvuku není vzhledem k ceně vůbec špatná. Rozhodně nemůžete očekávat kvalitu sterea, jako u dražších modelů, ale za použití dvou reproduktorů mohu výrobce jen pochválit. Potěšit pak někoho může také přítomnost 3,5 mm jack konektoru pro připojení drátových sluchátek. FM rádio však nečekejte.
V kombinaci velkého displeje a stereo reproduktorů se tedy jedná o vhodný mobil pro konzumaci multimédii. Užít si tedy můžete nejen hry, ale také Netflix, YouTube či jiné služby.
Odemykání mobilu – milé překvapení
Mobil TCL 20 SE nabízí čtečku otisků prstů na svých zádech, což je dle mého názoru dobré umístění. Na čtečku jsem při mém testování snadno dosáhl oběma ukazováčky. Čtečka otisků je velice dobrá a odemykání mobilu je rychlé a spolehlivé.
V nastavení otisků prstů si můžete také nastavit zámek aplikací, která budete odemykat přiložením otiskem prstů. Velice zajímavé je také gesto, kdy podržením po čtečce unikátním prstem můžete spustit jednotlivé aplikace. Tato funkce funguje dobře a rád bych ji viděl i u konkurence.
Opět u mobilů za 4 tisíce jsem neočekával spolehlivé odemykání obličejem, ale tento mobil mile překvapil. Odemykání je totiž opravdu rychlé a spolehlivé. Jen za horších podmínek už déle rozpoznává obličej.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Srdcem mobilu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 460 s taktem: 4x 1,6 GHz + 4x 1,8 GHz. Tomu asistuje grafický čip Adreno 610, 4 GB paměti RAM a na našem trhu je mobil dostupný se 64 GB interním úložištěm (eMCP). To je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 256 GB.
Na danou cenovou kategorii je na tom TCL 20 SE výkonově dobře. Výkon je dostatečný pro všechny náročné aplikace a svižný běh systému. Dokonce si zahrajete i náročné hry PUBG Mobile a Call of Duty: Mobile bez problémů a záseků. Jen hraní Fortnite je nepohodlné a sekavé, ale to je u mobilu za tyto peníze běžné.
V mobilu se nachází také uživatelsky nevyjímatelný akumulátor (baterie) s kapacitou 5000 mAh, což je slušná kapacita. Mobil mi při běžném používání vydržel jeden a půl dne. Dva dny tedy nejsou výjimkou, tedy za předpokladu, že mobil budete šetřit.
K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a v prodejním balení se nachází 10W nabíjecí adaptér. Výrobce na svých stránkách ale udává, že mobil by měl uměl 18W rychlé nabíjení. Přikoupit si tedy můžete výkonnější adaptér a nabíjet tak rychleji. Je ale pravdou, že uživatelé kupující mobily za 4 tisíce Kč rychlost nabíjení většinou moc neřeší. Z úplného vybití do 100% se mi mobil nabil pod tři hodiny. Mobil také podporuje drátové reverzní nabíjení, takže mobil můžete používat na cestách jako powerbanku.
Aplikace fotoaparátu
TCL 20 SE v sobě nabízí tradiční fotoaplikaci. Té nechybí nic podstatného, a to ani HDR (funguje i automaticky), nastavení poměru stran, blesku, časovače a různé filtry. Nechybí pak ani dobře umístěna tlačítka pro zoom a přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem.
Nechybí pak ani tlačítko pro funkci Google Lens, přepínání mezi zadním a předním fotoaparátem a také pruh s různými režimy. Mezi režimy nechybí třeba portrétní režim s rozostřeným pozadím, Pro režim pro manuální nastavení parametrů a také režim, který nastavuje barvy podle AI (umělé inteligence).
Jak fotí zadní fotoaparáty?
TCL 20 SE na svých zádech nabízí lehce vystupující modul čtyř fotoaparátů. Hlavní fotoaparát nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Mobil však fotí pochopitelně v optimalizovaném 16 Mpx rozlišení. Nechybí ani 5 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2 a záběrem 115°. Zbylé dva fotoaparáty jsou tradičně zbytečné, protože nabízí 2 Mpx rozlišení a slouží pro focení makra a hloubky ostrosti.
Od mobilu v této cenové kategorii nemůžete očekávat nadprůměrné fotoaparáty. Neměl jsem tedy velká očekává, ale z hlavního fotoaparátu jsem byl celkem mile překvapen. Skvěle si rozumí s protisvětlem, nechybí slušný dynamický rozsah a dostatek detailů. Pochválit pak musím věrohodné barevné podání, které v této cenové kategorii není běžné. Ultraširokoúhlý fotoaparát na danou kategorii odvádí slušnou práci. Za horších světelných podmínek se pochopitelně detaily vytrácí, ale stále jsou snímky na dobré úrovni.
Fotoaparátům tedy vlastně nemám co vytknout a myslím si, že většina lidí, co kupuje tak “levné” mobily bude spokojena. Jen nechápu, proč si výrobce nemohl odpustit 2 Mpx fotoaparáty, ale to je trend, kterého se drží i ostatní výrobci.
Snímky nafocené mobilem TCL 20 SE
Focení selfies
V kapkovitém výřezu displeje se nachází malá 8 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. Ta nabízí závěr 80,6° a v aplikaci fotoaparátu nechybí ani režim zkrášlení. Skvěle funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Kvalita snímků je na tom velice dobře a líbí se mi opět věrné barevné podání.
Natáčení videí
U mobilů TCL jsem asi vždy natočená videa chválil a u modelu TCL 20 SE tomu není jinak. Na danou cenovou kategorii má překvapivě věrohodné barevné podání, slušný zvuk ve videích a špatná není ani elektronická stabilizace obrazu. Videím nechybí ani dostatek detailů a problém kameře nedělá ani protisvětlo. Videím tedy vlastně nemám co vytknout.
Operační systém – to je to, co TCL umí
U mobilů TCL mám rád operační systém. Ten je u modelu TCL 20 SE upraven nadstavbou TCL UI 3.0, která je postavena nad Androidem 11. Systém není nijak přeplácaná a nadstavba je příjemná na používání. Spokojený jsem byl i s rychlostí systému a nesetkal jsem se s žádným závažnějším problémem, nefunkčními notifikacemi či agresivním ukončováním aplikací na pozadí.
V systému se najdou i nějaké ty vychytávky, jako je třeba vytvoření screenshotu (fotky obrazovky) tahem třech prstů po displej. Dále je k dispozici gesto pro rozdělení obrazovky v podporovaných aplikacích a k dispozici je také praktický výsuvný panel na boku. Do toho si můžete třeba nastavit zástupce oblíbených aplikací, používat pravítko či nastavit oblíbené kontakty.
Konektivita – NFC pro platby nechybí
V této cenové kategorii nemůžete alespoň prozatím očekávat podporu sítí 5G. Nechybí však podpora všech 4G/LTE pásem a v levém boku mobilu se ukrývá hybridní slot. Je tedy třeba se rozhodnout, zda chcete využívat funkce dualSIM nebo jednu nanoSIM a jednu paměťovou kartu microSDXC.
Rozhodně potěší, že mobil má v sobě ukrytý NFC cívku, takže je možné využívat bezkontaktních plateb skrze službu Google Pay. Připojit se pochopitelně můžete také ke standartním 2,4 GHz Wi-Fi sítím. Skvěle mi fungovalo také Bluetooth 5.0 s bezdrátovými sluchátky i s odesíláním fotek do notebooku. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, evropské Galileo, BeiDou i GLONASS.
Závěr – ideální mobil za čtyřku?
Abych byl upřímný, tak jsem od TCL 20 SE opravdu neměl velká očekávání. Možná i proto jsem byl v mnoha ohledech příjemně překvapen. Rozhodně rád vidím, že výrobce do balení přibalil ochranný silikonový kryt a ochrannou fólii na displej. Opravdu bych nečekal ani stereo reproduktory, drátové reverzní nabíjení a tak spolehlivé odemykání mobilu obličejem.
Mobil může rozhodně potěšit ty, co rádi sledují Netflix, YouTube nebo hraní her. Nabízí totiž opravdu velký a hezký displej. Spokojený jsem byl i s fotoaparáty, i když výrobce si mohl odpustit zcela zbytečné 2 Mpx fotoaparáty.
Výrobce také zvolil rozumnou cenu pod 4000 Kč. Abych ale jen nechválil, tak rýpnout si musím do tlačítka Google Asistenta, které u každého mobilu vidím nerad. Nelze mu totiž přiřadit jinou funkci, proto je zbytečný.
Pozitiva:
- Silikonový ochranný kryt a fólie v balení
- Líbivý design
- Stereo reproduktory
- 3,5 mm jack konektor pro sluchátka
- Velký hezký displej
- Spolehlivá čtečka otisků a rychlé odemykání obličejem
- Kvalita snímků a natočených videí
- Spolehlivý operační systém
- Drátové reverzní nabíjení
- Rozumná cena
Negativa:
- Tlačítku Google Asistenta nelze přiřadit jinou funkci
- 2 Mpx fotoaparáty jsou zbytečné
D.den.Má telefon notifikační diodu? DěkujiTaktéž by mě to zajímalo u modelu TCL 20L n3kde píšou že ano jinde zase že né☹️A jak si má člověk vybrat☹️
Mobily nemají notifikační diody
Zdravím, jak je na tom mobil s přesností GPS? Sháním něco pro navigaci do auta, můj starý Huawei GX8 který za tímhle účelem používám už to nějak nedává, a nechci zas dávat moc peněz.
Při testování jsem s navigací či hraním her využívající GPS neměl problém. Mobil používá i evropský navigační systém Galileo.