Chytrých hodinek pro dospělé je na našem trhu dost. Co když ale potřebuji hodinky pro dítě? V tomto segmentu na výběr už tolik není. Často také můžete narazit na padělky jiných hodinek, nemožnost hodinky spárovat na našem trhu nebo další problémy. LAMAX má ve svém portfoliu dětských hodinek a já se měl možnost podívat na model LAMAX WatchY4 Play. Co hodinky vlastně umí?
Pozitiva:
- Konstrukční zpracování s certifikací IP68
- Slot pro fyzickou nanoSIM
- Podpora LTE, Wi-Fi a GPS, přesná lokalizace polohy v aplikaci
- Funkce Chytré zóny
- Možnost běžných hovorů, videohovorů a chatování
- Prostředí hodinek a aplikace v češtině
- Uchovávání dat v rámci EU
- SOS tlačítko
- Možnost focení
- Rozumná cena
Negativa:
- Chybí senzor okolního světla
Obsah prodejního balení
Výrobce do krabičky přibalil vše potřebné. K hodinkám dostanete nabíjecí kabel, různé návody, SIM od T-mobilu s 200 MB dat a černou plastovou část pro snadné vyjmutí šuplíku s nanoSIM.
Design a zpracování – voda jim nevadí
LAMAX WatchY4 Play jsou v prodeji v mnou testované růžové nebo modré. Vybrat si tedy může každý gumový pásek můžete časem klidně vyměnit za jiný. Drží totiž na běžných hodinářských stěžejkách. Zapínání pásku je pak také totožné s běžnými hodinkami a jeho délka je dostatečná i pro mé zápěstí.
Pouzdro hodinek je z pevného plastu, má oblé hrany a v jeho levé části se ukrývá malý šuplík pro vložení nanoSIM karty. Najdeme na něm červené gumové těsnění, což značí zvýšenou odolnost. Ano, hodinky ji skutečně mají a rád vidím rovnou certifikaci zvýšené odolnosti IP68. Hodinky tedy vydrží vystavení prachu i nějaké to ponoření.
„Díky certifikaci IP68 si hodinky bez problémů poradí s deštěm nebo stříkající vodou při mytí rukou. Plavecký bazén je ale lepší vynechat.“, – uvádí výrobce na svých stránkách
Pravý bok hodinek má jedno tlačítko pro probuzení displeje, jeho zhasnutí nebo dlouhým stiskem provádění hovorů na přednastavená čísla. Na horní části hodinek se nachází výdech reproduktoru a spodní část hodinek na sobě nese modelové značení, čtyři šroubky po stranách a nabíjecí piny. Nemsím zapomenout ani na čelní část s poměrně velkým displejem a selfie kamerou pro hovory nebo focení.
Dle mého názoru hodinky udělají dětem radost a nevypadají vůbec špatně. Růžová s modrou jsou sázka na jistotu a tak vysokou certifikaci odolnosti jsem rozhodně nečekal. Celkové rozměry hodinek bez pásku dle výrobce činí: 56 × 43,3 × 15,4 mm a s páskem pak: 250 × 43,3 × 15,4 mm. Váha se zastavila na hezkých 52 gramech.
Jaké funkce pro děti jsou přichystané?
LAMAX WatchY4 Play mají poměrně velký 1,4palcový displej s rozlišením 240 x 240 px. Je barevný a má překvapivě dobré pozorovací úhly. Je jen škoda, že hodinky nemají senzor okolního světla. Nemají tedy automatickou regulaci jasu a musíte si ho nastavit podle sebe v nastavení. Čas podsvícení je možné upravit také a k výběru je více ciferníků.
Displej je dotykový a můžete ho ovládat gesty. Způsob ovládání můžete znát i z jiných hodinek a rychle si na něj zvyknete. Pravé tlačítko pak slouží pro probuzení displeje nebo jeho zhasnutí a jako „SOS tlačítko“. Dlouhým podržením může totiž dítko rychle zavolat rodiči, že se něco děje. Za tuto funkci výrobce chválím.
Hodinky toho umí překvapivě dost a uživatelské prostředí systému je přeloženo do češtiny. Umí volat skrze vloženou nanoSIM kartu, videohovory přes internet ze SIM nebo Wi-Fi 4 (2,4 GHz) a dobře funguje i chatování. Podporována je funkce VoLTE pro hovory a pro mobilní data se hodinky připojí k síti LTE. Nad displejem je malá kamerka s nízkým rozlišením 0,3 MPx, což na videohovory naprosto stačí.
Nějaké pokročilejší chatování nečekejte, protože to by pro malé dítě bylo přeci jen obtížnější. Klávesnice je tedy dostupná spíše jen u zadávání hesla Wi-Fi sítí. Celou zprávu v oznámeních si dítě přečte i s diakritikou a emotikony, ale odepsat lze jen přednastavenými odpovědmi, emotikonem nebo hlasovou zprávou. Všechny tyto funkce jsem zkoušel a fungují skvěle. Rodič si však na svém mobilu musí povolit všechna oprávnění k aplikaci a vypnout optimalizaci baterie, aby dostával od dítěte oznámení na zprávy, hovory nebo videohovor.
V balení rovnou najdete SIM kartu od T-Mobilu. Můžete ji v hodinkách použít a k dispozici máte 200 MB mobilních dat. Jedná se o předplacenou kartu bez úvazku a kdykoliv ji můžete vyměnit třeba za jinou. Hodinky nemají žádné blokování na operátora, takže pokud máte nějaký vhodný tarif u někoho jiného, nebude s použití SIM problém.
V menu se nachází funkce krokoměru, která nějak dokonale neměří, ale dítě si beztak asi kroky měřit nechce. Může si však přidat až 60 kamarádů a komunikovat s nimi, nastavit si budíky, fotit se přední kamerou nad displejem, fotky si prohlížet v galérii nebo je mazat, používat stopky a nebo si zahrát jednu jednoduchou hru. Myslím si, že her mohlo být k dispozici více.
Dítě bude mít radost, ale co z toho budou mít rodiče?
Pokud své dítě pouštíte za kamarády, rozhodně mohou být hodinky super řešením. Má je neustále na ruce a můžete se mu tedy kdykoliv dovolat. Mobil může ztratit, ale hodinky ne. Hodinky se připojují k GPS, A-GPS a LBS družicím a vy tedy v mobilní aplikaci LAMAX Connect vidíte přesnou polohu hodinek. Určení polohy je bleskové a funguje spolehlivě. Výrobce funkci říká PinPoint®.
LAMAX Connect je vlastně vydařená aplikace s českým uživatelským prostředí. Stačí se do ní jako rodič registrovat, hodinky spárovat a nastavit všechny potřebné funkce. Přednastavit můžete úsporný režim, telefonní čísla, zobrazit si historii hovorů a SMS zpráv, nastavit automatické zapnutí a vypnutí hodinek, zablokovat volání na cizí čísla a samozřejmě s dítkem chatovat.
Ocenit můžete tzv. „chytré zóny“. V mobilní aplikaci lze vybrat na mapě zóny, kde se dítě nemá pohybovat a jakmile je překročí, obdržíte o tom oznámení. Může to ale fungovat i naopak, a to tak, že dostanete automaticky oznámení, až se bude blížit domů. Funguje to výborně a vlastně hodinky poskytnou úzké propojení s členy rodiny pomocí aplikace, budete mít pocit bezpečí a veškerá data jsou dle výrobce uchovávána výhradně na území EU.
„Dbáme na bezpečnost, proto servery, na nichž jsou uchovávána veškerá data, provozujeme v Německu s certifikáty TÜV IEC 27017, ISO 27001, ISO 27018, PCI DSS, CISPE, GAIA-X a další.“, – uvádí výrobce na svých stránkách
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Uvnitř hodinek se ukrývá akumulátor o kapacitě 680 mAh. Je to dost a hodinky dle výrobce vydrží až 120 hodin na jedno nabití. Je pravda, že vydrží opravdu dlouho a záležet bude jen na používání dítěte. 120 hodin je reálné číslo, ale pokud bude dítě velice často volat a kamarády, budou se hodinky logicky vybíjet rychleji.
Nabíjení hodinek probíhá skrze piny vespod hodinek. Připojení je pohodlné a na hodinky se část s piny uchytí magneticky.
Závěr – mobil na zápěstí?
Ve svém okolí jsem zjistit, že je o hodinky pro děti velký zájem. Těch kvalitních je však velmi málo. LAMAX WatchY4 Play jsou k dispozici nejen v oficiálním e-shopu LAMAXShop.cz za běžnou cenu 2 499 Kč s DPH. Na trhu tedy najdeme i levnější, ale zas často nemají certifikaci IP68 pro ponoření do vody, podporu LTE pásem na našem trhu a již jsem se setkal s levnými hodinkami s problematickým párováním. Takový problém jsem u LAMAXu neměl. Dalším plusem je rozhodně přítomnost češtiny nejen v prostředí hodinek, ale i mobilní aplikaci.
Jedná se zkrátka o vydařené hodinky pro děti a veškerá komunikace probíhá šifrovaně přes evropské servery. Právě u opravdu levných dětských hodinek jsou často podivné registrace a moc nevěřím tomu, že výrobce data uchovává v rámci EU, ale spíše kdesi v Číně…
Hledáte kvalitně zpracované dětské hodinky, které podporují nanoSIM s VoLTE a LTE, umí volat, chatovat a videohovory? Pak jsou hodinky LAMAX WatchY4 Play ideální. Příjemným bonusem je pak přesné určení polohy hodinek v mobilní aplikaci a nastavení bezpečných zón.
Co bych hodinkám vytkl? Osobně postrádám senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu.