Mobily Oppo Reno10 Pro 5G a Oppo Reno10 5G mají dost podobné specifikace zadních fotoaparátů. Liší se jen hlavním fotoaparátem a potěší, že oba modely mají optickou stabilizaci obrazu (OIS). Model Reno10 Pro 5G má hlavní fotoaparát s 50 Mpx rozlišením, světelností f/1,8 a zorným polem 84,4°. Nižší model Reno10 5G má hlavní fotoaparát s 64 Mpx rozlišením, světelností f/1,7 a zorným polem 81°. Zbylé dva fotoaparáty jsou stejné. Jedná se o teleobjektiv podporující 2x optický zoom, má 32 Mpx rozlišení, světelnost f/2,0 a zorné pole 49°. Poslední je samozřejmě ultraširokoúhlý fotoaparát s průměrným 8 Mpx rozlišením, světelností f/2,2 a zorným polem 112°.
Když si to shrnu, oba mobily fotit opravdu umí, ale výrobce mohl nasadit vyšší rozlišení ultraširokoúhlého fotoaparátu. Především u modelu Oppo Reno10 Pro 5G výrobce nasadil výborný post-processing, který fotky po jejich pořízení zpracuje. Hned po pořízení byla fotka často neostrá, u portrétního režimu bylo pozadí ošklivé, ale za pár vteřin byla kvalita výrazně vyšší. To platí právě i u nočních snímků. U 5x digitálního zoomu s nočním režimem zas lépe vyhlazuje šum post-processing levnějšího modelu Oppo Reno10 5G. Kdybych si ale měl vybrat, raději bych sáhl po vyšším modelu.
Poznámka k fotkám v článku:
V tomto článku hodnotím zadní fotoparáty mobilů Oppo Reno10 Pro 5G a Oppo Reno10 5G. Všechny galérie níže obsahují fotky pořízené vyšším modelem Oppo Reno10 Pro 5G. Porovnání fotek z obou mobilů najdete ve starším článku v tomto odkaze. Fotky můžete v galérii procházet pomocí šipek, můžete si je rozkliknutím zvětšit a pod fotkou je i důležitý popisek s informacemi.
Hlavní a ultraširokoúhlý fotoaparáty za dobrého světla
Hlavní fotoaparáty obou mobilů mají trochu rozdílné parametry, ale výsledné snímky si jsou celkem podobné. Odvádí na danou třídu skvělou práci a užít si můžete snímky s pěknými barvami, velkým množstvím detailů a výborným automatickým HDR. Pořídit můžete i pěkné makro snímky a software si poradí s protisvětlem. Vypozoroval jsem, že vyšší model má takové teplejší barevné podání, zatímco nižší model je má spíše studenější. U vyššího modelu lépe funguje i rozostření a mají o něco více detailů.
Ultraširokoúhlý fotoaparát je v obou mobilech totožný. 8 Mpx rozlišení je dnes už naprosto běžné i u levnějších mobilů a raději bych viděl 12 Mpx rozlišení. Je tedy škoda, že rozlišení není vyšší, ale dnešní mobilní focení je hodně o softwaru. Za dobrých světelných podmínek jsou snímky vlastně takřka stejné s pěknými barvami a detaily i po stranách fotek. Jen jsem si všiml, že v případě ultraširokoúhlého fotoaparátu nefunguje tak dobře automatické HDR. Místo se sluncem je v takovém případě jen bílé.
Hlavní a ultraširokoúhlý fotoaparáty za špatných světelných podmínek
Noční režim byl efektivní, uměl snímky pěkně prosvětlit a odstranit digitální šum. Vyšší model však umí snímky pořízené nočním režimem zpracovat o poznání rychleji a snímky se mi líbí také více. U ultraširokoúhlého fotoaparátu je rozdíl v nočních snímcích viditelnější.
Portrétní snímky s rozostřeným pozadím
Výrobce u obou mobilů láká na kvalitní portrétní snímky, které jsou poslední roky velmi oblíbené. Moc se tomu nedivím a rád je mám také. Takové snímky s rozostřeným pozadím je možné pořizovat v 1x a 2x nastavení, sílu rozostření si můžete nastavit podle sebe ještě před vyfocením, ale i po pořízení v úpravách galérie fotek. Během focení budete dostávat pokyny pro ideální pořízení a líbí se mi i filtry. Ty umí pozměnit nasvícení pozadí, ale osoba ve snímku může být barevná, zatímco pozadí bude černobílé. Tato funkce funguje výborně a někdo by mohl ocenit i funkci retuše. Výsledné snímky jsem si pochvaloval, obličeje jsou ostré a mají přirozené barvy pleti, rozostření funguje dost slušně i kolem vlasů a vousů a režim je možné používat i na zvířata a předměty.
2x optický zoom – dobré světlo
Oba mobily mají teleobjektiv s 2x optickým zoomem. Rozhodně ho můžete ocenit nejen pro focení něčeho vzdáleného, ale i blízkého. Makro snímky tedy jsou ještě detailnější. Fotoaparátu nechybí hezké barvy a dostatek detailů. Vlastně mu nemám co vytknout a sáhnout po něm můžete i v případě nočních snímků.
2x optický zoom – noční režim
Teleobjektiv s nočním režimem fotí lépe u vyššího modelu. Sáhnout můžete i po 5x – 20x digitálním zoomu. Použití takového zoomu je už sice ztrátové, ale za dobrých světelných podmínek umí být použitelný i 5x zoom. S nočním režimem ho použít můžete také a je celkem zvláštní, že v některých situacích uměl režim lépe vyhladit digitální šum u levnějšího modelu.