Windows 10 jsem nahradil systémem Ubuntu. Jak jsem na tom po týdnu používání?

Před týdnem jsem dostal chuť opět vyzkoušet nějakou Linuxovou distribuci. Zvolil jsem si Ubuntu, které jsem vždy občas používal a líbilo se mi. Dostal jsem ale chuť Windows 10 úplně odinstalovat (naformátoval jsem své SSD) a nainstalovat jen Ubuntu, abych si vyzkoušel jeho každodenní používání. Jaké mam tedy zatím pocity po týdnu používání a je Ubuntu vhodný systém pro běžné uživatele?

Operační systém Ubuntu
Operační systém Ubuntu

Přehlednost a ovládání – Jsem velmi mile překvapen

Musím říci, že Ubuntu se mi používá opravdu dobře. Všechny otevřené aplikace naleznete na liště nalevo. Ikony aplikací si na lištu také můžete připnout a mít je stále po ruce. Funguje to vlastně dost podobně, jak dolní lišta ve Windows. Pokud Ubuntu vyzkoušíte prvně, tak si určitě budete muset zvykat. Já jej občas používal a proto jsem v tom neviděl vůbec žádný problém. To co jsem si u Ubuntu naprosto zamiloval je vyhledávání aplikací a všech souborů v počítači. Stačí kliknout na horní ikonku v postranní liště a hned můžete začít hledat. Funguje to spolehlivě a vše si můžete pohodlně filtrovat.

Vyhledávání aplikací a všech souborů v Ubuntu
Vyhledávání aplikací a všech souborů v Ubuntu

To na co jsem si při každodenním používání musel zvyknout je zavírání a minimalizování oken. Z Windows to každý zná jako kliknutí na křížek vpravo. Ubuntu má všechny tyto prvky umístěny naopak, ale během dvou dnů jsem si zvykl a nijak mi to nevadí. Ze začátku jsem ale nadával a naříkal …

Tlačítka pro zavírání oken
Tlačítka pro zavírání oken

Ubuntu se mi občas zdá až moc jednoduché. Instalace aplikací a her z „Ubuntu Storu“ je rychlá a nikde vás nic neobtěžuje. Aplikaci stačí vyhledat podle názvu a už pouze kliknout na tlačítko „Instalovat“. Pokud stáhnete třeba prohlížeč Opera z oficiálních stránek, tak stačí na stažený instalační balíček pouze dvakrát kliknout a během okamžiku jste přesunuti do Storu. Kliknete jen na „instalovat“ a je to. Nikde vás nebudou otravovat okna s podmínky, zaškrtávání nějakých políček atd..

Jak je to ale u Win32 aplikací (EXE souborů)? Kolem Linuxu celkově mnoho let koluje tvrzení „Na Linux si nenainstaluješ žádnou aplikaci pro Windows“. To ale není pravda. Díky aplikaci Wine spustíte aplikace pro Windows. Pochopitelně ale ne všechny, protože jsou naprogramované pro Windows.

Co ale takhle kancelářský balíček Office? V Ubuntu sice nenajdete kancelářský balíček Office od Microsoftu, ale Libre Office, který je zdarma a opravdu se povedl. Pokud si tedy potřebujete napsat životopis nebo udělat něco v tabulkách, tak to možné je a nemusíte nic instaloval. Microsoft ale také nabízí osekaný Office v internetovém prohlížeči. Stačí se přihlásit ke svému Microsoft účtu a pracovat v Officu zdarma a své práce si zálohovat na cloudové uložiště OneDrive.

Libre Office v Ubuntu
Libre Office v Ubuntu

Jak je na tom Ubuntu Software (Ubuntu Store)?

Ten je velmi jednoduchý a přehledný. Stačí jej jen spustit a už můžete vyhledávat aplikaci, kterou potřebujete. Aplikace tedy můžete instalovat nebo odinstalovat přímo v tomto oficiálním Storu. Nechybí ani možnost stahování aktualizací systému či aplikací/her. Naleznete zde i nějaké ty hry, ale nečekejte žádné obří 10 GB hry jak pro Windows. „Ubuntu Store“ je na tom vlastně stejně, jak Windows Store na počítačích. Není tam moc aplikací a her, ale to důležité jako přehrávače atd. tam je.

Store aplikací a her v Ubuntu
Store aplikací a her v Ubuntu
Store aplikací a her v Ubuntu
Store aplikací a her v Ubuntu
Store aplikací a her v Ubuntu
Store aplikací a her v Ubuntu

Komu bych tedy Ubuntu doporučil?

V aplikaci Wine lze spouštět Win32 aplikace (EXE soubory), ale bohužel ne každou aplikaci pro Windows je možné využívat. S instalací her pro Windows nepočítejte. Ubuntu je jednoduchý a skvělý systém pro uživatele, kteří nehrají hry a chtějí pouze brouzdat po internetu, upravit si nějaké ty fotky, koukat na filmy, pracovat a další běžné věci. Pokud doma máte nějaký starší stolní počítač či notebook, tak tam Ubuntu můžete vyzkoušet nainstalovat. Je zdarma a není moc náročný.

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. Pracuji jako linux administrátor, a hledám práci na poloviční úvazek ke své práci, máte někdo nějaké nabídky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*