Stream Cinema nabízí nejvíce filmů a seriálů, ale je právně a morálně v pořádku?

Drtivá většina běžných uživatelů streamovacích služeb zná Netflix, Disney+, HBO Max, Amazon Prime nebo další. Pak je tu ale další služba s názvem Stream Cinema, která sice nepůsobí na první pohled tak pohodlně a jedná se vlastně o doplněk s databází filmů/seriálů, jako populární služby, ale zas má nejvíce obsahu seriálů a filmů. V tomto článku jsem se podíval na to, zda je tato služba morálně a právně v pořádku.

 

Nejdříve upozornění:

Důrazně upozorňuji, že tento článek slouží pouze informativně a poukazuje na existující služby. Nikoho nenabádám k užívání či šíření služby Stream Cinema či jakéhokoliv pirátského obsahu!

 

Právní stránka

V mém starším článku jsem se o službě Stream Cinema rozepsal – odkaz na článek. Byl jsem poměrně dost překvapen, že ji celkem dost lidí považuje po právní stránce za srovnatelnou třeba s Netflixem. Když se na používání celé služby Stream Cinema podíváte, tak každému musí být jasné, že tady něco nebude v pořádku. Instalace a používání je ve srovnání s jinou službou totiž složitější a má opravdu obrovské množství obsahu, a to i starších seriálů a filmů. Ostatní služby takový obsah nemají a asi mít ani v nejbližších letech nebudou, protože se musí řídit licencemi a právy.

Ať se vám to líbí, nebo ne, Stream Cinemu lze označit za pirátskou službu. Kdysi se tento obsah označoval jako „warez“. Netuším, z jakého serveru seriály a filmy z této služby „tečou“, ale provozovatel se alespoň dle práva České republiky dopouští porušování a šíření autorsky chráněného obsahu.

Je legální službu Stream Cinema používat? Podle práva v České republice je stahování a užívání pirátského obsahu vlastně v pořádku, pokud jej tedy používáte výhradně pro vlastní osobní potřebu. Nesmíte jej však dále šířit, čímž se vlastně můžete dopouštět i během stahování obsahu z torrentů, kde dochází i automaticky ke sdílení. V případě Stream Cinema tedy obsah z této služby pro vlastní potřebu sledovat můžete a žádný trest vám nehrozí. Nesmíte jej však dále šířit nebo upravovat. Pokud tedy např. budete v zaměstnání promítat filmy z této služby skrze projektor svým kolegům, již se dopouštíte šíření pirátského obsahu. To samé platí i při sdílení vašich přihlašovacích údajů či darování takového účtu pro přístup k takovému obsahu.

„Pokud užíváte pirátské kopie pro vlastní osobní potřebu, nejedná se, s výjimkou zhotovení a používání kopií počítačových programů a databází, o protiprávní jednání.“ – Česká protipirátská unie

 

Morální stránka

Používání služby Stream Cinema je sice právně v pořádku, ale co ta morální stránka? Tady si na to musí odpovědět každý sám. Já osobně nemám žádný problém s užíváním pirátského obsahu, ale mám problém za pirátský obsah platit. Nikdy jsem tedy nezakoupil nějaké kredity na službách Uloz.to a podobných.

Jak je to se službou Stream Cinema? Ve skutečnosti je aplikace Kodi, do které instalujete plugin (doplněk) pouhý přehrávač zdarma. Bezplatný je vlastně i samotný doplněk, který vám databázi všech filmů a seriálů ke sledování nabídne. Aby ale bylo možné obsah z databáze Stream Cinema sledovat, musíte si zaplatit za cloudové úložiště Kra.sk.

Placením cloudového úložiště tedy platím za pirátský obsah? No, to je diskutabilní a je na to velice složité odpovědět. Na jakém serveru jsou filmy a seriály uloženy? Jsou někde na serveru služby Kra.sk? Leží u nějakého Franty na NAS serveru? Streamují se z torrentových služeb? Těžko říci a je tedy jen na vás, zda placením za cloud pro provoz pirátské služby považujete za morálně v pořádku.

Je dobré i zmínit, že existují dvě služby pod názvem Stream Cinema. Jedna využívá právě již zmíněné cloudové úložiště Kra.sk a druhá zas funguje a údajně i čerpá obsah ze služby Webshare. Tady je již zřejmé, že placením za nějaký VIP účet Websharu vlastně platíte i za pirátský obsah.

 

Další články o Stream Cinema:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*