Xiaomi Yi Sport – Akční kamerka za slušnou cenu (RECENZE)

Čínský výrobce Xiaomi už nevyrábí jen mobilní telefony, ale také powerbanky, čističky vzduchu a spoustu dalších zajímavých produktů. Xiaomi chce jít dál a konkuruje také svou akční kamerkou Yi Sport zavedeným hráčům GoPro a SJCam. Známému GoPro podle různých informací dostupných na internetu padají zisky a důvodem je dravé Xiaomi.

Akční kamerka Xiaomi Yi Sport
Akční kamerka Xiaomi Yi Sport

Do rukou se mi tedy díky e-shopu Atronic.cz dostala akční kamerka Xiaomi Yi Sport, která láká hlavně cenou, 16 MPx čipem s širokoúhlým pohledem 155° a možnost natáčení v rozlišení FullHD se 60 FPS (snímků za vteřinu). Pochopitelně nechybí ani možnost focení. Kamerku je také možné snadno propojit s mobily se systému Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, iOS a také Android. Jak tedy levná konkurence známých hráčů obstála v recenzi?

Obsah balení – Bohužel žádný bonus …

Krabička je stále stejná, jak u jiných produktů Xiaomi a změnilo se pouze logo. V Krabičce se nachází už jen potřebná klasika a bohužel nic na víc. Konkurenční kamerky nabízí nějaké další příslušenství jako je třeba voděodolný kryt. Kamerka od Xiaomi je ale levnější a pochopitelně se tedy někde muselo šetřit. Dle mého názoru se jedná také o výhodu, protože uživatel si sám dokoupí co potřebuje a nemá hned příslušenství, které nikdy nevyužije. To co ale Xiaomi neodpustím je chybějící SD karta. Ano, konkurence většinou SD karty ke kamerkám také nedává, ale když Xiaomi do balení nepřiložilo žádné příslušenství, tak SD karta o velikosti 32 GB nebo alespoň 16 GB by vůbec neurazila. Bez SD karty není možné žádné fotky či videa pořizovat.

 • Akční kamerka Xiaomi Yi Sport
 • Baterie
 • Krátký USB kabel
 • Návody

 

Specifikace:

 • Rozměry: 60 x 42 x 21,2 mm
 • Váha: 72 g
 • Konstrukce: Plastová – polykarbonát
 • Fotoaparát: 16 MPx čip od SONY, Širokoúhlý objektiv 155°, Světelnost f/2.8
 • Natáčení videí: Rozlišení FullHD – 60 FPS, HD – 120 FPS, 480p 240 FPS
 • Kompatibilita s mobily: Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, iOS a Android.
 • Procesor: Ambarella A7LS
 • Paměť: Podporuje MicroSDHC Class 10 karty o kapacitě až 128 GB
 • Technologie: Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.0, rychlonabíjení
 • Baterie: Vyjímatelná, 1010 mAh
 • Cena: Pod 2 400 Kč na Atronic.cz

 

Design a konstrukce – Xiaomi to opravdu umí

Kamerka od Xiaomi je opravdu lehoučká a váží pouhých 72 gramů. Díky polykarbonátovému tělu působí opravdu bytelně. Design Xiaomi opravdu umí a vypadá opravdu hezky. Co taky na malé akční kamerce vymýšlet za designový skvost, že? Koukněme tedy co vše se na kamerce nachází. Celé ovládání kamerky je možné díky třem tlačítkům, nebo připojením mobilu, ale to rozeberu níže. Kamerka bohužel nemá displej a je hned jasné, že zde se šetřilo. Na přední straně se pochopitelně nachází objektiv a také zapínací a vypínací tlačítko. Toto tlačítko je příjemné na dotek a je také hezky podsvícené. Modrá barva znamená, že úroveň baterie je mezi 50-100%, růžová pod 50% a červená pod 15%. Za podsvícené tlačítko musím Xiaomi pochválit.

Akční kamerka Xiaomi Yi Sport
Akční kamerka Xiaomi Yi Sport

Na horní straně se nachází tlačítko pro pořizování fotek a videí. Hned vedle tlačítka se nachází také dioda, která informuje o nastaveném režimu a také mikrofon pro záznam zvuku. Zde se ale dostáváme k celkem velkému problému této kamerky. Aby uživatel rozeznal jaký režim má zrovna nastavený, tak musí sledovat diody a jedna se tedy nachází na horní straně a druhá na dolní. Je to opravdu nešťastné rozmístění a pokud chcete fotit či natáčet ve dne při slunci, tak nemáte šanci vidět signalizace těchto diod. Musíte si je zakrývat rukou, ale to je opravdu nepříjemné a diodám jsem tedy vůbec nevěnoval pozornost a ignoroval je. Režimy jsem si tedy hezky nastavoval mobilem díky aplikaci. Za rozmístění diod Xiaomi rozhodně nechválím a diody tedy neplní své funkce.

Akční kamerka Xiaomi Yi Sport
Akční kamerka Xiaomi Yi Sport
Akční kamerka Xiaomi Yi Sport
Akční kamerka Xiaomi Yi Sport

Na boční straně se nachází tlačítko pro zapnutí Wi-Fi a také signalizační dioda. Ta hezky modře svítí a po dlouhém stisknutí tlačítka začne svítit (Wi-Fi se zapíná) a během chvilky začne blikat a to znamená, že ji pomocí svého mobilu můžete vyhledat a připojit se. Na zadní straně se nachází dvířka, která ukrývají baterii o kapacitě 1010 mAh. Dvířka v kamerce drží opravdu dobře a nachází se na nich také otvor na nehet, aby je bylo možné pohodlně sundat a baterii v případě potřeby vyměnit. Na zadní straně se dále nachází další malá dvířka, která po vyjmutí nabízí MicroUSB a MicroHDMI porty. Malá dvířka ukrývající porty v kameře drží opravdu dobře a také obsahují otvor na nehet. Nejsou ale ke kameře nijak uchycena a při vyjmutí si dávejte pozor, aby nevylítla a nedošlo ke ztrátě. Xiaomi mohlo tato malá dvířka alespoň uchytit, ale jinak drží opravdu dobře. Na dolní straně se už jen nachází závit pro příslušenství (selfie tyč atd.).

Akční kamerka Xiaomi Yi Sport
Akční kamerka Xiaomi Yi Sport
Akční kamerka Xiaomi Yi Sport
Akční kamerka Xiaomi Yi Sport

Shrnuté hodnocení: Design kamerky tedy hodnotím jako povedený. Konstrukce je kvalitní a nikde nic nevrže. Jediné co mi vadí je nešťastné rozmístění diod pro upozornění režimů, ale to vše jsem si vynahradil připojením s mobilem. Kamerka také mohla mít alespoň malý displej, ale otázkou je, jestli by cena kamerky s displejem byla taková jaká je.

Výdrž baterie – Není to zlé, ale ani ukázkové.

Žádná akční kamerka nevydrží nabitá moc dlouho a Xiaomi není výjimkou. Xiaomi Yi Sport nabízí baterii Li-Ion o kapacitě 1010 mAh. Při natáčení videí ve FullHD se 30 FPS (snímků za vteřinu) vydržela kolem 90 minut. Při 60 FPS (stále ve FullHD) necelou hodinku a to 70-75 minut. Není to zrovna moc, ale u akčních kamer je to běžné. Kdyby ale kamerka vydržela natáčení videí ve FullHD se 60 FPS celé dvě hodiny, tak by to bylo lepší.

Kamerku si můžete nabíjet pomocí MicroUSB kabelu, který naleznete v balení, nebo nabíječkou k většině mobilů. Pokud si chcete kamerku vzít na delší cesty a často ji využívat, tak doporučuji si dokoupit druhou baterii. Já výdrž baterie vyřešil tak, že jsem si na cesty bral Powerbanku Xiaomi 20000 mAh, kterou jsem kamerku bez problémů nabíjel. Nabíjení kamerky trvá necelé dvě hodiny.

Shrnuté hodnocení: Výdrž baterie tedy hodnotím jako průměrnou.

 

Focení a natáčení videí:

Konečně se dostává k nejdůležitějšímu bodu a tím je focení a natáčení videí. Kamerka Xiaomi Yi Sport je vybavena 16 MPx (4608 x 3456 px) čipem Exmor M od společnosti SONY. Důležitý je pochopitelně širokoúhlý objektiv se záběrem 155° a světelností f/2.8.

Vyfoceno akční kamerkou Xiaomi Yi Sport
Vyfoceno akční kamerkou Xiaomi Yi Sport
Vyfoceno akční kamerkou Xiaomi Yi Sport
Vyfoceno akční kamerkou Xiaomi Yi Sport
Vyfoceno akční kamerkou Xiaomi Yi Sport
Vyfoceno akční kamerkou Xiaomi Yi Sport

Další nafocené fotky naleznete v článku – ZDE a OneDrivu – ZDE

Nejdříve se ale podíváme na focení, které kamerka nabízí. Vzhledem k ceně se Xiaomi se svou kamerkou Yi Sport opravdu nemá za co stydět. Fotky jsou opravdu krásné a ostré za každého počasí. U některých jsem ale zaznamenal nepřirozenou světlost – týkalo se to jen pár fotek. To je možné jednoduše opravit pomocí aplikací zdarma v mobilech, nebo počítači. Focení s kamerkou bylo opravdu zábavné a je to hodně návykové. Díky širokému záběru se můžete fotit opravdu kde chcete a na výletech či dovolené poslouží velmi dobře k vyfocení krásných fotek i s přáteli.. Kamerka také umí různé režimy a můžete tedy také využívat časosběrné focení 0.5s, 1s, 2s, 5s, 10s, 30s a 60s.

Shrnuté hodnocení focení: Velmi dobré

Co se týče natáčení videí, tak ty kamerka zvládá také velmi dobře. Ve dne jsou videa krásná a při testování jsem kamerku použil na elektrokole, na kterém jsem při natáčení jel kolem 30 km/h. Barvy jsou opravdu moc pěkné a Xiaomi musím opět pochválit. Bohužel ale nic není dokonalé a kamerka při hrbolatých cestách, jak můžete vidět na jednom z mých testovacích videí občas ztrácí ostrost. Zvuk videí není špatný a mikrofon zaznamenal i hlas, když jsem kamerku ve voděodolném krytu ponořil pod vodu. Na silnici je zvuk také na dobré úrovni, ale při jízdě na hrbolatých cestách to už tak slavné není a GoPro nabízí lepší mikrofony. Je ale dražší.

Ukázky natočených videí naleznete – ZDE

Shrnutí natáčení videí: Natáčení videí vzhledem k ceně kamerky hodnotím velmi dobře. Je jen celkem škoda, že mikrofon při hrbolatých cestách nepodává lepší zvuk. Pokud ale srovnám ceny s GoPro, tak opravdu není na co si stěžovat.

 

Příslušenství – Co si můžete ke kamerce dokoupit?

V balení kamerky Yi Sport bohužel žádné příslušenství nenajdete, ale můžete si jej dokoupit. Pokud chcete jezdit na kole či motorce v dešti, tak doporučuji si dokoupit originální voděodolný kryt, který kamerku ochrání také před blátem a prachem. Podle informací dostupných na e-shopu Atronic.cz, který mi kamerku zapůjčil tento kryt zajistí voděodolnost až do 40 metrů. Díky své velikosti je kamerku možné dosadit do většiny příslušenství ke kamerám GoPro. V příslušenství také nechybí selfie tyč, hrudní popruh, potápěčské brýle, úchyt na řídítka,strojan, čelenka a také popruhy pro zvířata. 😀

Většinu příslušenství si můžete dokoupit na Atronic.cz – ZDE

Popruh pro zvířata na kamerku Xiaomi Yi Sport
Popruh pro zvířata na kamerku Xiaomi Yi Sport
Příslušenství ke kamerce Xiaomi Yi Sport na Atronic.cz
Příslušenství ke kamerce Xiaomi Yi Sport na Atronic.cz

 

Připojení s mobilem – Kompatibilita pro tři hlavní platformy

Xiaomi Yi Sport kamerka nemá displej a proto je skvělé, že je ji možné připojit s mobilem. Stačí na boční straně dlouze stisknout tlačítko Wi-Fi a v mobilu kamerku pomocí Wi-Fi jednoduše najít. Aplikace jsou dostupné pro platformy Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, iOS a také Android. Celé testování jsem prováděl na mobilu Microsoft Lumia 650 s operačním systémem Windows 10 Mobile a na tuto platformu není oficiální aplikace, ale to vůbec nevadí. Ve Windows Storu jsou dostupné dvě aplikace a já mohu doporučit aplikaci Yi Action Camera za 55 Kč, která umí sledovat živý obraz z kamery.

Mobilem můžete tedy ovládat celou kamerku. Focení a nahrávání videí funguje opravdu skvěle. Má jen asi vteřinové zpoždění živého obrazu, ale to je pochopitelné a nijak mi to nevadilo. Režimy kamery si snadno můžete měnit podle toho co zrovna potřebujete a je také možné měnit rozlišení, poměry stran, snímky za vteřinu a do videí či fotek si také můžete zaznamenat čas a datum pořízení. Pokud kamerku někde zapomenete, tak si ji aplikací můžete jednoduše „prozvonit“. V aplikaci můžete také sledovat stav baterie, místa na SD kartě a všechny fotky či videa pohodlně sdílet na sociální sítě, nebo si je jen stahovat do svého mobilu.

Připojení s mobilem funguje tedy opravdu skvěle a neměl jsem vůbec žádný problém. Za to Xiaomi opět moc chválím.

Shrnutí:

Abych byl upřímný, tak kamerky Xiaomi Yi Sport jsem se nejdříve obával. Myslel jsem si, že se bude jednat jen o nějakou levnou kopii GoPro a bude taková nic moc … Při testování jsem byl opravdu velmi mile překvapen a kamerka se mi zalíbila. Design a konstrukce je příkladná a Xiaomi design opravdu umí. Co se týče focení, tak je na tom kamerka opravdu velmi dobře a kamerku bych doporučil jako společníka na dovolené či výlety. Díky širokoúhlému objektivu pořídíte opravdu moc pěkné fotky, které po připojení s mobilem můžete okamžitě sdílet na Instagram či jinou sociální síť. Co se týče videí, tak bych kamerku také mohl doporučit. Pokud ale děláte nějaké extrémní sporty, tak bych doporučil spíše dražší konkurenci GoPro. Xiaomi Yi Sport pro natáčení videí bych doporučil všem, kteří chtějí hezká videa na kole, při jízdě na skateboardu nebo třeba bruslích. Je jen celkem škoda, že Xiaomi do balení nedalo alespoň 32 GB MicroSD kartu, protože bez SD karty si ani fotku nevyfotíte a musíte si ji tedy dokoupit. Pokud kouknu na všechny plusy a mínusy kamerky, tak se jedná opravdu o povedené zařízení a v recenzi obstála velmi dobře.

Co se mi líbí?

 • Design a konstrukce
 • Kompatibilita se systémy Windows 10 Mobile/Windows Phone 8.1, iOS a Android
 • Jednoduché ovládání mobilních aplikací
 • Velmi slušná kvalita fotek
 • Slušná kvalita videí se 60 FPS v rozlišení FullHD
 • Velké množství příslušenství, které je možné dokoupit
 • Podpora SD karet do kapacity až 128 GB
 • Cena 2 400 Kč

Co se mi nelíbí:

 • V balení není žádné příslušenství ani MicroSD karta
 • Nešťastné umístění diod pro signalizaci režimů
 • Některé fotky jsou občas až moc světlé (nestává se často)

 

Za poskytnutí akční kamerky Xiaomi Yi Sport děkuji e-shopu Atronic.cz, který kamerku za krásnou cenu 2 400 Kč prodává.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*