Xiaomi Mi A1 – Čistý systém Android a plnohodnotné LTE (RECENZE)

Xiaomi na trh chrlí spoustu zajímavých kousků, které nabízí skvělý poměr cena/výkon. Na nášem trhu se konečně objevují kousky oficiálně a podporují tedy všechna 4G/LTE pásma včetně venkovského pásma 800 MHz. Výjimkou není model Xiaomi Mi A1. Ten se u nás již prodává a má skutečně co nabídnout za lákavou cenu kolem 6 500 Kč.

Novinka láká na elegantní design, štíhlé kovové tělo, větší 5,5″ displej s Full HD rozlišením a dvě 12 Mpx čočky fotoaparátů na zádech. Hlavním lákadlem je čistý Android, který není nijak upravený, jak bylo u tohoto výrobce roky zvykem. To může ocenit mnoho uživatelů, kteří v mobilů nechtějí zbytečné aplikace. Na našem trhu se nachází hned dva stejně vypadající modely. Jedná se o model Xiaomi Mi 5X, který je po designové stránce s Xiaomi Mi A1 totožný a to samé lze říci o hardwaru uvnitř. Rozdíl je v systému a 5Xko nabízí masivně upravený Android s nadstavbou MIUI a A1čka čistý Android v programu Android One, který bude velmi často aktualizován  přímo Googlem.

 

 

 

Obsah balení – Vše potřebné bez bonusů

Hned po rozbalení krabičky uvidíme samotný mobil, který po vyjmutí pod sebou ukrývá další „krabičku“. Ta v sobě nabízí vše potřebné a to originální 2A nabíjecí adaptér a pochopitelně také kvalitní USB-C kabel. Dále se v balení nachází „špendlík“ pro vysunutí hybridního slotu pro Nano SIM karty či Micro SD. Až na potřebné návody a papíry nic jiného nenajdeme a je škoda, že výrobce do balení nepřidal sluchátka.

 

 

 

Design a konstrukce – Hezký design a štíhlé tělo

Xiaomi Mi A1 se snaží zaujmout kvalitní konstrukcí, která je z kovu. Celkové rozměry mobilu jsou na výšku 155,4 mm, na šířku 75,8 mm a tloušťku 7,3 mm. Ocení jej tedy uživatelé, kteří vyžadují štíhlé tělo s větším displejem. Na našem trhu se A1 prodává ve zlaté, černé a růžové barevné variantě.

 

Čelní stranu pochopitelně pokrývá 2,5D sklo Gorilla Glass 3. To pod sebou kryje 5,5″ (palců) IPS displej s rozlišením Full HD. Hrany skla jsou tedy krásně zaoblené. Nad displejem se nachází bílá notifikační LED dioda, 5 Mpx selfie kamerka, reproduktor na hovory a pochopitelně všechny potřebné senzory. Nejsem sice fanouškem „bezrámečkových“ mobilů, ale horní část nad displejem mohla být menší a displej mohl mít 5,7″ (palců) ve stejném rozměru těla. O tom jsem se ale již rozepisoval v samostatném článku.

 

Pod displejem se nachází trojice senzorových tlačítek, která jsou podsvícena a výrobce chválím, že je nenahradil tlačítky v displeji. Umístění tlačítka zpět na pravé straně je pro praváka také příjemnější, než u některých výrobců vlevo.

 

Hliníkové boky mobilu jsou zaoblené a do ruky nikde nic neřeže. Na horní části se nachází infraport pro ovládání domácích spotřebičů jako je např. TV a mikrofon pro záznam zvuku během natáčení videí. Pravá strana nabízí kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a také zamykací/vypínací tlačítko. Za zpracování tlačítek musím výrobce pochválit, protože na rozdíl od loňského modelu Xiaomi Mi5 se nijak neviklají a drží pevně na svém místě. Umístění je také vhodné. Dolní část nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, USB-C konektor a také hlasitý reproduktor. Levá strana nabízí jen a pouze hybridní slot, který slouží pro vložení dvou NanoSIM karet či jedné NanoSIM karty a MicroSD karty.

Horní strana s infraportem

 

Záda jsou kovová a nabízí dvě čočky fotoaparátů, které jsou lehce vystouplé. Čočky chrání kovový rámeček a ochranné sklo. Nechybí ani dvojice LED blesku, čtečka otisků prstů a loga. Na zádech je možné si také všimnout plastových předělů na horní a dolní části, které zasahují i do boků mobilů. Slouží jako výstup antén a elegantnímu designu dle mého názoru nijak neškodí. Měl jsem možnost vidět i černou variantu, která tyto předěly ukrývá daleko lépe, než mnou testované zlatá varianta.

 

Ergonomie mobilu je díky 2,5D sklu a zaobleným hranám na velmi dobré úrovni. Jsem uživatel, který má velké ruce a s ovládáním jednou rukou jsem i během chůze neměl žádné problémy. Uživatelé s menší rukou ale pravděpodobně budou muset použít obě ruce.

 

Hodnocení konstrukce a designu: Myslím si, že po stránce designu se Mi A1 moc povedl a vypadá elegantně. V ruce jsem měl zlatou a černou variantu, které vypadají moc pěkně a výrobce mohu jen pochválit. Je jen celkem škoda, že horní část nad displejem nabízí moc nevyužitého místa. Kdyby tam výrobce dal ještě kousíček displeje, tak by to bylo přeci jen lepší. Konstrukce je příkladná a vše drží pevně na svém místě.

 

 

 

Čtečka otisků prstů:

Dnes se čtečky otisků prstů dostávají i do mobilů v levných segmentech a proto pochopitelně nechybí ani u modelu Mi A1. S umístěním nemám žádné problémy a už při uchopení v kapse jsem mobil ukazováčkem rychle odemkl. Xiaomi čtečky otisků umí a výrobce chválím za spolehlivost čtečky, která nezklamala a je rychlá. V nastavení mobilu lze také nastavit gesto pro vysunutí rolovací lišty. Na tuto funkci jsem si zvykl tak, že ji u jiných mobilů postrádám. Je jen škoda, že gest není k dispozici více.

 

 

Displej – Tradičně s pochvalou

Na čelní straně se nachází 5,5″ (palců) IPS displej s Full HD rozlišením 1280 x 1080 px. To je dostatečné rozlišení a jemnost displeje tedy činí 403 PPI. Displej chrání ochranné sklo Gorilla Glass 3 a jedná se o 2,5D sklo, které je velmi populární. Hrany skla jsou tedy lehce zaoblené a velmi příjemné na dotek.

 

Pozorovací úhly jsou výborné a to samé mohu říci o čitelnosti na přímém slunci. Nad displejem se nachází senzor okolního světla, který umí regulovat jas displeje automaticky. Co se podání barev týče, tak ty jsou věrné a černá je skutečně černá. To samé lze říci o bílé barvě v prostředí.

 

V nastavení mobilu A1čka nabízí zapnutí automatické regulace jasu podle okolí, funkci ambientní displej pro probuzení displeje při příchozích notifikacích a také možnost nastavit si velikost písma v prostředí dle libosti. Pochopitelně nechybí ani nastavení otáčení displeje. Je celkem škoda, že nenabízí možnost probuzení displeje poklepáním či tlumení modrého světla pro příjemné používání v noci. To jsem během používání nahradil bezplatnou aplikací Twilight.

 

 

 

Hardware a výkon – Náročné hry nejsou problém

Uvnitř Mi A1 tepe osmi-jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 s taktováním 2 GHz. O grafiku se stará čip Adreno 506 a nechybí ani slušná porce 4 GB RAM. Dále nechybí ani 64 GB interního úložiště. Svůj díl paměti si pochopitelně ukrojí operační systém a použít tedy lze kolem 52 GB. To je slušné a nechybí ani možnost rozšíření paměti díky MicroSD kartám o maximální kapacitě 128 GB (Class 10/třída 10).

Test v AnTuTu Benchmark a Androbench

 

Co se týče aplikací a her, tak hardware nemá žádné problémy. Vše funguje skvěle a během svého testování jsem hrál náročné hry World War Heroes, Unkilled, NOVA a spoustu dalších titulů na plné grafické detaily. A1čka však neměla žádné problémy se spouštěním her a hraní bylo naprosto bez záseku. Žádné nadměrné zahřívání jsem také nezaznamenal. Hardware v této cenové kategorii je na velmi dobré úrovni a výrobce mou jen chválit.

 

 

 

Fotoaparát – Fotit umí, ale u videí je to horší

Na zádech se nachází dvě čočky fotoaparátů s maximálním rozlišením 12 Mpx. Na čelní straně nechybí ani selfie kamerka s rozlišením 5 Mpx. Hlavní zadní čočka nabízí světelnost f/2.2 a druhá f/2.6. Čočky jsou lehce vystouplé a je škoda, že je výrobce nezapustil do těla telefonu, ale to už by pravděpodobně nebylo tak tenké. Naštěstí se na stole mobil nijak neviklá, jak je to v případě iPhonu či dalších mobilů.

 

Nejdříve se ale podívejme na aplikaci fotoaparátu. Jsem moc rád, že Google výrobci povolil do systému vložit vlastní aplikaci, kterou můžeme znát z ostatních mobilů značky Xiaomi. Ta je moc příjemná. Upřímně ale nechápu, proč výrobce v aplikaci přednastavil horší pořizování fotek. Po zakoupení tedy doporučuji spustit aplikaci Fotoaparát, zvolit možnosti/ozubené kolečko vpravo nahoře a nastavit kvalitu obrázku na vysokou. Dole na stejné obrazovce také doporučuji nastavit ostrost na nejvyšší. Kontrast a sytost barev si také můžete nastavit dle libosti.

Aplikace na dolní straně nabízí ikonku s filtry, tlačítko pro okamžitý optický zoom a možnost přepínání mezi zadní a čelní selfie kamerkou. Nechybí ani rychlý vstup do galerie fotek, spoušť a tlačítko pro záznam videí. Horní část obrazovky nabízí nastavení blesku, portrétní režim a také HDR.

 

Na dolní části aplikace si lze všimnout nápisu „Možnosti“, který ukrývá to nejlepší a tím je manuální režim. V manuálním režimu lze nastavit vyvážení bílé, ostření, expozici či ISO podle sebe. Díky tomu lze z fotoaparátu vymáčknout maximum. S tímto režimem fotím téměř neustále a jeho ovládání je příjemné. V aplikaci dále nechybí pořizování panoramat, režimy zkrášlení („retuš“), skupinové selfie, rozostření, které funguje také velmi pěkně a také noční režim. Ten je také velmi důležitý.

 

Jak je to s kvalitou zadních fotoaparátů? Byl jsem mile překvapen kvalitou fotek za dobrého světla, které mají dobré barvy a nechybí jim ostrost. Focení makro fotek je na velmi dobré úrovni a to především při použití manuálního režimu, který jsem si moc oblíbil. Za horších světelných podmínek kvalita fotek upadá a je znát šum včetně špatné ostrosti fotek. K tomu v aplikaci slouží noční režim, který je značen ikonkou měsíčku. Fotky za špatného světla nejsou i tak dokonalé, ale noční režim tomu dost pomůže a snaží se eliminovat neostrost. Během testování mobil obdržel dvě aktualizace a problémy s neostrostí aktualizace opravila.

Druhá čočka slouží k optickému zoomu, který funguje dobře a venku lze pořídit hezké fotky. To samé lze říci o portrétním režimu. Za dobu testování jsem pořídil povedené portréty, které nejsou stoprocentní, ale jsou pěkné. Druhá čočka tedy není na škodu, ale kvůli světelnosti f/2.6 ji využijete spíše v dobrých světelných podmínkách. Za horšího světla kvalita dost padá. Venku jsou portrétní fotky však pěkné.

Fotka pořízena portrétním režimem a filtrem přímo v aplikaci fotoaparátu:

Fotka pořízena portrétním režimem bez filtru:

Vyfoceno brzy ráno v mlze za špatného světla

 

Vyfoceno ve tmě s nočním režimem

 

Vyfoceno s HDR a manuální úpravou expozice

 

Vyfoceno s HDR a manuální úpravou expozice

 

Vyfoceno na automatiku

 

Vyfoceno na automatiku

 

Vyfoceno druhou čočkou

 

Vyfoceno brzy ráno s manuálním režimem

 

Ve tmě s nočním režimem

 

Optický zoom ve tmě s nočním režimem

 

 

 

 

Jak je to s natáčením videí? Ta lze pořizovat v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS. Osobně se mi toto rozlišení zdá celkem zbytečné a videa jsem pořizoval především v rozlišení Full HD. Zpomalené záběry je možné pořizovat v rozlišení HD. Pořizování videí bohužel chválit rozhodně nemohu. Pokud budete natáčet na dobrého světla, tak jsou některá videa i použitelná. Jak je světlo horší, tak jsou videa opravdu nepoužitelná a to kvůli špatné stabilitě a hlavně svým „plechovým“ zvukem. Bohužel za chůze je obraz dost neostrý a je to velká škoda. Pokud tedy často natáčíte videa, tak model A1 není pro vás … Je ale dost možné, že se jedná o softwarový problém, který časem vyřeší aktualizace.

 

Selfie kamerka nabízí maximální rozlišení 5 Mpx a nechybí ji ani režim skupinové selfie. Ten funguje tak, že pořídí více fotek a z nich vytvoří jednu, aby byl obličej každé osoby ostrý. Dále nechybí režim zkrášlení, který umí automaticky vyhladit vrásky a nedostatky na obličeji. Ten lze přepnout do režimu Pro, který umožní manuální vyhlazení pleti či zeštíhlení obličeje.

Vyfoceno přední selfie kamerou

 

 

 

Operační systém – Konečně čistý Android!!!

Hlavním lákadlem modelu Mi A1 je operační systém. Po zakoupení se v mobilu nachází čistý operační systém Android 7.1.2. Hned po připojení k Wi-Fi mobil našel velkou více jak 1 GB aktualizaci systému, která přinesla nové bezpečnostní záplaty z 1. října 2017. Po týdnu přišla hned další menší aktualizace, která doladila ostrost fotek za horšího světla. To je vlastně ta síla čistého Androidu a celého programu Android One. Výrobce do tohoto systému nezasahuje a o aktualizace se stará Google. Mobil tedy bude mít nejnovější aktualizace bezpečnostních záplat včetně nových verzí Androidu.

 

Ovládání systému je tedy snadné a nemá jej moc smysl popisovat. Na úvodních obrazovkách se nachází ikonky aplikací, které lze vkládat do složek. Nechybí ani možnost vkládání widgetů a bohužel nelze odstranit widget vyhledávacího pole Google na horní části. Je to tedy úplně stejné, jak u mobilů Google Pixel. To samé se týká Google obrazovky úplně vlevo hned vedle úvodních obrazovek. Je škoda, že Google neumožní odstranění vyhledávacího pole, ale to lze vyřešit Nova Launcherem.

Systém je tedy nádherně čistý a v prostředí se nenachází žádné nesmyslné aplikace, jak je tomu u nadstavby MIUI, kterou výrobce Xiaomi nasazuje do ostatních mobilů. Jedinou přidanou aplikací je aplikace Fotoaparátu, kterou lze znát z prostředí MIUI. To je ale vše a za přidanou aplikaci mohu jen chválit. Všechny potřebné aplikace si stáhnete dle libosti z Google Play a to se mi moc líbí. Doufám, že Xiaomi bude Android One nasazovat do více zařízení, protože systém funguje spolehlivě a velmi svižně.

 

V nastavení mobilu lze najít také podporu gest. Jedním z nich je gesto rolování lišty pomocí čtečky otisků prstů a také užitečné gesto dvojité stisknutí zamykacího tlačítka pro vyvolání fotoaparátu. Lze také nastavit naplánované vypnutí a zapnutí telefonu, aby si odpočinul. Celý systém je přehledný a dle mého názoru je daleko lepší, než systém s nadstavbou. Díky čistému Androidu získáterychlost a také více paměti v úložišti i RAM. Google/Xiaomi by ale mělo zapracovat na doladění v počeštění. Občas jsem narazil na anglická slovíčka v nastavení telefonu. Bylo to ale jen minimálně.

 

 

 

Výdrž a nabíjení – USB-C nechybí, ale …

Pod zadním nevyjímatelným krytem se nachází Li-Ion akumulátor o kapacitě 3080 mAh. To je dnes již standardní kapacita a vzhledem k tenkému tělu nelze očekávat větší kapacitu. Výdrž na jedno nabití je na tom ale dobrá a běžný pracovní den bez problému vydrží. Při extrémním zatížení jako je hraní náročných her, sledování videí na YouTube, stahování, instalování aplikací a mnoho dalšího vydrží i krásné 4 hodiny. Pokud budete mobil šetřit a jen občas použijete Messenger, e-mail, prohlížeč, zavoláte si a budete k mobilu opravdu šetrní, tak může vydržet i krásné dva dny. Výdrž na jedno nabití hodnotím jako průměrnou.

Jako správnému modernímu smartphonu ani tomuto modelu nechybí oboustranný konektor USB-C. Kabel s USB-C se nachází v balení mobilu včetně 2A nabíjecího adaptéru. Bohužel mobil postrádá rychlé nabíjení Quick Charge a to je velká škoda … Z 0% do 100% se nabije přibližně za 2 hodiny a 15 minut. To není zlé, ale rychlé nabíjení je přeci jen příjemnější.

 

 

 

Zvuk – Má jacka!

Na dolní pravé straně se nachází hlasitý reproduktor, který je dle mého názoru umístěn na dobrém místě a s jeho umístěním jsem neměl žádné problémy. Jak je to ale s hlasitostí? Ta je nadprůměrná a na buzení je tento mobil přímo ideální. Je to vlastně první mobil u kterého mi vadila maximální hlasitost notifikací, protože zvuky Messengeru či jiné aplikace jsou až moc hlasité a pro lidi kolem dost otravné. Za hlasitost výrobce moc chválím. Co se kvalit týče, tak ta není také vůbec špatná, ale ani nijak nadprůměrná. Vzhledem k ceně se jedná o povedený reproduktor.

Trend odstraňování 3,5 mm jacku se modelu Mi A1 naštěstí netýká a to je jen dobře. Xiaomi jej dokonce vylepšilo a doplnilo do něj zesilovač. Díku tomu je hudba ve sluchátkách velmi hlasitý a kvalita nadprůměrná. Záleží ale i na sluchátkách, která používáte. Během testování jsem používal dražší sluchátka od Sony a kvalitu zvuku jsem si jen pochvaloval. Dovolím si i říci, že překonává některé vlajkové lodě.

 

 

 

Připojení a internet – Plná podpora 4G/LTE nechybí

Model Mi A1 je na našem trhu oficiálně jak se sluší a patří. Nechybí mu tedy plná podpora 4G/LTE a to včetně venkovského pásma 800 MHz. Starší generace mobilního připojení 3G a 2G také pochopitelně neschází. To samé lze říci o standardu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (2,4 GHz) a také podpora 5GHz „Ácéčkových“ Wi-Fi sítí nechybí. Co se signálu týče, tak jsem neměl žádné problémy a citlivost je na skvělé úrovni. Pochvalu si výrobce odnese za infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Ten jsem testoval na televizorech LG a Samsung. Ovládání fungovalo bez problémů.

Pro využívaní chytrých hodinek/náramků či odesílání/přijímání souborů dobře poslouží úsporné Bluetooth 4.2. Během testování jsem měl připojené hodinky TCL MoveTime i náramek Xiaomi Mi Band 2 a neměl jsem vůbec žádné problémy ani s odesíláním/přijímáním souborů s notebookem. NFC zde bohužel nehledejme. Je to celkem škoda, když k nám přichází mobilní platby, ale ty beztak zatím nefungují na 100%.

Pokud vyžadujete navigaci, tak budete také spokojeni. Díky technologiím GPS, A-GPS, GLONASS a BDS je poloha na mapě nalezena téměř okamžitě a spolehlivě udržena na mapě. Díky hliníkovému tělu se mobilu nepřehřívá a během testování neměl žádné problémy. Testoval jsem navigování a mapy v aplikacím Mapy od Googlu, Mapy.cz a HereWeGo.

 

 

 

Závěrečné hodnocení a konkurence – Povedený mobil, který nemá tolik konkurence

Xiaomi Mi A1 má rozhodně co nabídnout. Nabízí hezký design, který není sice originální, ale vypadá pěkně. Konstrukce je výborná a nikde nic nevrže. Štíhlé tělo ocení mnoho uživatelů a to samé lze říci o povedeném větším 5,5″ IPS displeji s dostatečným Full HD rozlišením. Výrobce si určitě odnese pochvalu za rychlou čtečku otisků prstů a nadprůměrný 3,5 mm jack.

Komu bych tedy tento mobil doporučil? Určitě všem uživatelům, které už nebaví přeplácané nadstavby systému Android a chtějí čistotu, spolehlivost a rychlost. Přitom nechtějí utrácet velké peníze za mobily Google Pixel, které je u nás už možné sehnat. Díky Androidu One budete mít nejnovější aktualizace velmi rychle a to je velká výhoda, protože drtivá většina výrobců na systémy s nadstavbou kašle.

Pokud hledáte mobil s dobrým fotoaparátem, tak A1 také mohu doporučit. Za dobrého světla umí pořídit i nadprůměrné fotografie. Za horšího světla kvalita snímků padá, ale to snadno napraví noční režim v aplikaci fotoaparátu. V aplikaci jsem také ocenil vydařený manuální režim.

Hráči her si také přijdou na své a byl jsem opravdu velmi mile překvapen výkonem. Se hraním nejnáročnějších titulů na maximální grafické detaily nebude mít nikdo problém.

 

Komu bych tento mobil nedoporučil? Pokud často pořizujete videa, tak se tomuto modelu obloukem vyhněte, protože videa včetně jejich zvuku jsou podprůměrná. Opravdu nechápu, jak to výrobce mohl dopustit a zasloužil by si pořádnou facku. Pokud nedáte dopustit na rychlé nabíjení Quick Charge, tak A1 také nepotěší a je velká škoda, že jej výrobce nenasadil.

Jak je to s konkurencí? Mi A1 určitě konkuruje mobilu Honor 6X, který také nabízí hliníkovou konstrukci, svižnou čtečku otisků prstů, dvojitý fotoaparát a podobnou cenu. Nenabízí ale čistý systém s nejnovější aktualizací zabezpečení, portrétní režim, USB-C, senzorová tlačítka a ani tolik výkonu. Chybí mu také optický zoom, ale zas nabízí kvalitnější pořizování videí.

Huawei P10 Lite je také silný soupeř v plechovém bytelném těle, s podobným výkonem a kapacitou baterie. Nabízí ale menší 5,2″ displej, staré MicroUSB a nadstavbu EMUI.

Dalším soupeřem je bezesporu Nokia 6, která nabízí také kvalitní konstrukci z hliníku, stejnou úhlopříčku displeje, čistý systém Android a podobnou kapacitu baterie. Bohužel má ale slabší hardware a starý konektor MicroUSB.

 

 

Co se mi líbí:

  • Čistý systém – Spolehlivost, rychlost a časté aktualizace
  • Povedený design a kvalitní konstrukce
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Větší displej
  • Fotoaparát umí vyfotit krásné fotky
  • Infraport pro ovládání domácích spotřebičů
  • Dost výkonu pro hraní náročných her
  • Lze využívat DualSIM
  • Hlasitý reproduktor a nadprůměrný 3,5 mm jack
  • Cena

 

Co se mi nelíbí:

  • Nemá NFC
  • Kvalita pořízených videí je podprůměrná
  • Nemá rychlonabíjení

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*