Proč odejít/neodejít z mobilních Windows? Komu bych jej nedoporučil/doporučil?

Microsoft tento rok vypustil aktualizace na očekávaný mobilní systém Windows 10 Mobile. Společnost tedy provedla restart mobilní platformy, která změnila své jméno. Podařil se ale Microsoftu restart? Zatím to tak nevypadá a mluví o tom i prodejní čísla a naštvané komentáře uživatelů  … Je mi jasné, že někteří s tímto článkem souhlasit nebudou a budou mi nadávat. Je mi to celkem jedno a článek jsem napsal podle mých posledních zkušeností.

WP_20140922_001-1024x566

V tomto článku tedy proberu, proč má smysl Windows 10 Mobile používat a proč naopak ne. Článek můžete brát také jako doporučení a rozhodnout se tak o zakoupení nového mobilu podle svých potřeb. Byl jsem dlouholetým uživatelem, který primárně používal systém Windows Phone nyní Windows 10 Mobile. Bohužel po posledních rozhodnutích Microsoftu jsem ale naštvaný a proto se obracím ke konkurenčním platformám. Windows 10 Mobile má ale stále své kouzlo a funkce, které jiná platforma nemá. Nebo má, ale ne tak hezky zpracované.

Proč neodejít z mobilních Windows?

Uživatel může mít důvodů více a záleží jen na jeho potřebách. Windows 10 Mobile je výborný systém pro práci a Microsoft např. nový model Lumia 650 na internetu prezentuje, jako mobil pro práci a podnikání. E-mailový klient Outlook je dle mých potřeb lepší, než u konkurence. Nabízí gesta pro mazání a vše je opravdu krásně svižné. Word, Excel, Powerpoint a všechny tyto aplikace z kancelářského balíku také nechybí a fungují skvěle.

To co na Windows 10 Mobile miluji je propojenost se Skypem. Ve Windows 10 Mobile si můžete propojit Skype tak, aby každý zpráva chodila do vláken mezi SMS a rychle odepisovat, jak kdyby uživatel psal SMSku. To samé platí u hovoru. Stačí jen klepnout na ikonku a hned volám. Vůbec pak ani nemám ponětí, jestli volám jako klasický hovor, nebo po Skypu. Úplně nejvíce jsem si zamiloval dlaždice, které jsou něčím výjimečné a unikátní. Každý mobil vždy měl ikonky a to už z dob nebarevných displejů. Microsoft šel tedy svou cestou a je něčím výjimečný. Samotné ovládání dlaždic je velmi příjemné a velikost si také mohu určit já sám.

Co ale aplikace? Ano, opravdu má nedostatek aplikací. Pro běžné uživatelé, kteří nehrají moc hry to ale bohatě stačí. Naopak jsem si zamiloval aplikace, které u konkurence nemam. Dobrým příkladem je aplikace Windows Kamera, která umožní skvělé focení pomocí podrobného manuálního nastavení. Ano, konkurence má také podobné aplikace, ale nefungují tak dobře a nejsou tak hezky ovladatelné. Další věcí je Instagram, který nabízí pro Windows 10 Mobile novou oficiální aplikaci, která je konečně použitelná. Bohužel oficiální aplikaci nemam zrovna v oblibě na žádné platformě a proto u Windows 10 Mobile miluji neoficiální aplikaci 6Tag. Ta nabízí více funkcí a hlavně velmi svižné ovládání.

Komu bych Windows 10 Mobile doporučil?

Mobil se systémem Windows 10 Mobile bych mohl doporučit všem, kteří nehrají moc hry a používají spíše běžné věci jako je Skype, Instagram, Facebook, Messenger a pracovní aplikace. Pro focení jsou mobily s Windows 10 Mobile co se týče aplikace naprosto bezkonkurenční, tak pokud hodně fotíte může být tento systém právě pro vás. Systém je také velmi jednoduchý a dlaždice vidíte hned po odemknutí. Samotné dlaždice si můžete přesunout kam chcete, měnit jejich velikost, průhlednost, nastavit si vlastní tapetu, vytvářet složky a sledovat informace na živých dlaždicích bez nutnosti spuštění aplikace. Co se týče bezpečnosti, tak je na tom Windows 10 Mobile také nejlépe.

Proč odejít z Windows 10 Mobile?

Nyní se dostáváme k velmi smutnému bodu a tím je důvod k odchodu. Bohužel se ani nedivím lidem, že odchází a může za to sám Microsoft. Společnost se mobilnímu systému nevěnuje tak, jak by potřeboval. Pokud tedy telefon aktivně využíváte celý den, tak se můžete setkat s problémy. Dobrým příkladem jsou pády aplikací a občas nějaké to restartování mobilu. Je to velmi smutné a celý problém by vyřešila pořádná opravná aktualizace … Nikdo nechce čekat několik měsíců, než opravná aktualizace konečně dorazí a to ještě možná.

Pokud ale telefon zrovna moc nenamáháte a používáte jej na běžné věci, tak funguje bez problémů. Je to opravdu zvláštní a Microsoft by na tom měl začít okamžitě pracovat. I když Windows Store obsahuje skvělé aplikace, které na jiných platformách nejsou, tak i tak musím zmínit naprostý nedostatek aplikací. Třeba taková VPNka ve Storu zrovna moc nejsou. Je jich tam jen pár a nefungují zrovna nejlépe … Chybí také drtivá většina her, které mladé uživatele hodně zajímají a dle mého názoru se to ani nezlepší. Důvodem jsou strašně nízké prodeje a postavení Microsoftu, který se platformě moc nevěnuje … Dělá samé nové buildy, ale oprava chyb nikde a proto vývojáři nemají důvody k vyvíjení aplikací. O chybějících funkcích v aplikacích ani nemluvím …

Komu bych Windows 10 Mobile nedoporučil?

Mobilní Windows bych nedoporučil uživatelům, kteří často hrají hry a to především nejnovější mobilní hry. Pokud chcete používat Snapchat či Periscope, tak také doporučit nemůžu …

Budu ještě používat mobilní Windows?

Protože začínám být na mobilní Windows a celý Microsoft dost naštvaný, tak se nyní přikláním ke konkurenčním platformám. Ono vlastně ani není co recenzovat, když Microsoft nepředstavil žádný nový mobil. Systém MIUI postavený nad Androidem funguje spolehlivěji a nabízí mi všechny aplikace a to také VPN. Systém Windows 10 Mobile ale nijak nezavrhuji a třeba nás Microsoft překvapí. Nyní tedy budu používat převážně MIUI a Windows 10 Mobile jako vedlejší systém. Každá platforma má své výhody/nevýhody a v současné době má pro mé používání mobilní Windows spíše více nevýhod … Pokud se tedy situace ohledně tohoto systému nezlepší, tak Lumia 650 byla můj poslední mobil s Windows.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*