Počasí & Radar – Spolehlivá předpověď počasí v aplikaci pro Android

Mezi jedny z nejrozšířenějších aplikací na mobilních telefonech jsou bezesporu ty, co vás informují o počasí. To jak o tom aktuálním, tak samozřejmě s předpovědí počasí na další dny. Obchod Play nabízí spousty aplikací právě k počasí. Některé jsou velmi pěkně graficky zpracované a používají různé styly grafiky. Chtějí se jednoduše odlišit od těch ostatních. Bohužel nemalá většina těchto aplikací není přesná a velmi často se vám může stát, že vám aplikace ukazuje venku aktuálně déšť ačkoliv vám za oknem září slunce.

Teplota taky velmi často nesedí a byl sem svědkem i rozdílu 10 stupňů celsia. Celé  to má jednoduché vysvětlení. Většina z těchto aplikací používá data velkých serverů, jako je třeba weather.com apod.. Ty samozřejmě sídlí na druhé straně planety a k předpovědi používají počítačový model. Ten není  tak přesný jako data, která jsou získána přímo s Evropských meteorologických stanic a mezi sebou neustále spolupracují a samozřejmě získaná data mezi sebou sdílí. Mezi jedny z nejlepších meteorologů patří Němci. Kolikrát se již o nich sami zmínili ty čeští přímo v televizním vysílaní, když už sami nevědí kudy kam a jejich předpovědi tak úplně nevychází že?

My se teď podíváme na jednu aplikaci právě od těch německých meteorologů. Osobně ji používám již několik let na všech možných platformách a navštěvuji i jejich webové stránky. Jde o jednu s nejpřesnějších předpovědí počasí s aktuálním radarem srážek a oblačnosti. Samozřejmě žádná předpověď není stoprocentní. Tahle se ale přibližuje k této hranici z mé zkušenosti nejvíce.

 

Jedná se o aplikaci Počasí a Radar od WetterOnline. V Obchodě Play se nachází dvě verze. První zdarma s reklamním proužkem a druhá ve verzi PRO bez reklam za 95 Kč. Já jako dlouholetý uživatel mám samozřejmě verzi PRO. Osobně nesnáším reklamy a soukromě je všude kde to je možné blokuji.

 

Po instalaci aplikace a jejím spuštění vás uvítá jednoduchá obrazovka s aktuálním radarovým náhledem na vaši GPS pozici v případě, že aplikaci dovolíte GPS používat. Pokud ne, ukáže se vám standardně přednastavené počasí Berlína. Což ale není žádný problém a snadno si můžete pomocí lupy a zadáním vašeho města či vesnice najít to aktuální počasí které vás zajímá. V horním pruhu u názvu města vidíte graficky znázorněné aktuální počasí s teplotou a východ – západ slunce. Naopak hned pod radarem vidíme hodinovou předpověď pro zvolenou, či nalezenou lokalitu. Pod tou hodinovou se nachází předpověď na osm následujících dní. A konečně v posledním spoileru je náhled předpovědi počasí na 14 dní pomocí grafu. Pokud klepnete prstem na položku v hodinové nebo osmidenní předpovědi, ukáží se vám podrobnosti o tlaku vzduchu a jeho vlhkosti, síle a směru. V případě srážek i jejich délka a množství v danou dobu s procentuální šancí na výskyt srážek. V té osmidenní předpovědi navíc opět východ – západ slunce a UV index.

Sami tvůrci aplikace píší na webu že předpověď se dá velmi přesně odhadnout na následující 2 dny a poté šance na přesnost rapidně klesá. Tudíž se data neustále aktualizují a snaží se vám poskytnout co nejlepší model předpovědi.

To samozřejmě není vše. Po vytažení menu aplikace se dostanete do dalších funkcí, které aplikace obsahuje. V položce Moje místa máte seznam všech míst, které jste vyhledali a můžete je zde upravovat, řadit podle potřeby či je smazat. Další položkou je Meteoradar. Do toho se snadno dostanete i klepnutím do okna radaru po spuštění. Zde můžete libovolně posouvat mapou a sledovat aktuální oblačnost a srážky po celé Evropě. Data se vám v základní verzi aktualizují každých 15 minut. Pokud si navíc zaplatíte Premium verzi, máte možnost přepnout na aktualizaci dat každých 5 minut. V radaru je možnost si oblast i přiblížit.

Další položkou je čistě dešťový radar, který umí zobrazit jen skutečné srážky v Evropě bez dalších rušivých prvků. Položka Foto slouží ke sdílení fotografií přírody a aktuálního počasí v daném místě. WetterOnline používá ty nejhezčí fotky na svém webu a sociálních sítích.

Funkce Premium je dalším placeným rozšířením aplikace, kdy po zaplacení získáte větší přiblížení snímků z meteoradaru a již zmíněnou aktualizaci dat v radaru každých 5 minut. Toto rozšíření je placeno ročně. Máte zde možnost si ho vyzkoušet na 3 měsíce zdarma a použít ho díky speciálnímu kódu vytvořeného aplikací až na pěti dalších zařízeních.

Poslední položkou je Info a nastavení. Zde si můžete aktivovat varování o nepříznivém počasí pro danou lokalitu. Opět volba pomocí GPS nebo ručního zadání. Můžete měnit různé jednotky teploty, úhrny srážek atd.. Dále je zde možnost nastavit chování aplikace po spuštění. Zda vždy vyhledat aktuální polohu pomocí GPS nebo zobrazit předpověď pro přednastavené místo. A další drobnosti, které vám mohou zpříjemnit užívaní aplikace. Je zde i možnost aktivovat si funkce, které nejsou dostupné v češtině, ale pouze v němčině.

Jak jsem uvedl již výše, tuto aplikaci používám již několik let a jedná se o jednu s nejpřesnějších předpovědí počasí a můžu jí jen doporučit. Graficky se samozřejmě nemusí zamlouvat všem. Ale pro ty co chtějí přístup k přesným datům a nemusí mít v telefonu za každou cenu prolhané omalovánky je naprosto dostačující.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*