Nokia True Wireless Earbuds – Bezdrátová sluchátka s minimálními rozměry (RECENZE)

Za znovuoživení značky Nokia v mobilním světe se postarala finská společnost HMD Global. Ta na našem trhu neprodává jen mobilní telefony se systémem Android a tlačítkové s KaiOS, ale také zajímavá bezdrátová sluchátka. V této recenzi jsem se podíval na skutečně bezdrátová sluchátka Nokia True Wireless Earbuds, která se v době testování prodávala kolem 2 500 – 2 800 Kč.

 

 

 

Obsah balení – potřebný základ ve stylovém balení

Vnější část prodejní krabičky nevypadá nijak výjimečně, ale na první pohled je vidět, co vlastně ukrývá. Po otevření si však můžete všimnout, že s balením si někdo dal opravdu záležet. V krabičce se totiž nachází další menší krabičky, ve kterých se nachází vše potřebné. Najdete tedy dvojici sluchátek, špunty různých velikostí, nabíjecí pouzdro, krátký nabíjecí USB-C kabel a pochopitelně i stručné návody.

 

 

 

Vhled a zpracování – miniaturní rozměry a odolnost

Nokia True Wireless Earbuds jsou skutečně bezdrátová sluchátka, takže žádný kabel na nich opravdu nenajdete. Jsou opravdu malá a jejich rozměry činí 22,3 × 14 mm. Chválím, že v balení se nachází také různé velikosti špuntů, takže si je můžete dle potřeby vyměnit. V mém případě jsem je měnit nemusel.

 

Sluchátka jsou také neuvěřitelně lehká a váží rovných 5 gramů. Po chvilce úplně zapomenete, že je máte v uších a nijak netlačí. Do uší tedy padnou dokonale a z těla každého sluchátka vystupuje jen malé ovládací tlačítko. Na každém sluchátku se nachází také indikační dioda, mikrofon a logo Nokia.

Při testování jsem sluchátka používal denně a z uší neměla tendenci vypadnout, ani když jsem chodil svou rychlou chůzi. Sluchátka tedy mohou být vhodná pro sportovní aktivity, čemuž nasvědčuje i zvýšená odolnost s certifikací IPX4. Měla by tedy odolat potu i dešti. Upozorňuji, že zvýšená odolnost se vztahuje pouze na samotná sluchátka, nikoliv nabíjecí pouzdro.

 

Dostávám se tedy k samotnému pouzdru, která je v porovnání s konkurencí nezvyklého válcového tvaru. Dost mi připomíná staré powerbanky Nokia DC-16, které bylo možné zakoupit ještě v době mobilů Lumia se systémem Windows.

Rozměry celého pouzdra činí 100 × 22 mm a díky hliníkovému materiálu působí robustním a elegantním dojmem. Hodně se mi líbí broušené hrany, které se na světle hezky lesknou a tento prvek můžete znát i z mobilů Nokia.

 

Jedním stiskem stačí vysunout „šuplík“ se sluchátky, která se ihned po vložení do pouzdra začnou nabíjet. Na pouzdru se dále nachází nabíjecí oboustranný konektor USB-C, tři indikační diody a logo Nokia. V kapse se celý válec nosí pohodlně a nijak nepřekáží. Jen na stole má tendenci se kutálet, takže je třeba si dát pozor, aby nedošlo k pádu ze stolu.

 

 

 

Indikační diody a ovládání tlačítky

Sluchátka na sobě mají indikační diodu, aby bylo poznat, že jsou již aktivní (blikají modře). Uslyšíte také hlasová upozornění na spárování levého i pravého sluchátka, na nízký stav nabití, vypnutí, ale také ukončení hovoru.

Diody na válečkovém pouzdře zas znázorňují nabíjení. Uprostřed se nachází bílá dioda, která znázorňuje nabití samotného válečku – při nízkém stavu bliká a při plném nabití bíle svítí. Dále jsou k dispozici dvě menší červené diody, které znázorňují nabíjení jednotlivých sluchátek.

Každé sluchátko má také malé vystupující tlačítko, které neslouží jen pro případné zapnutí/vypnutí, ale také pro ovládání hudebního přehrávače. Můžete tedy pozastavit právě hrající skladbu či třeba video na YouTube, přepínat skladby, ovládat hlasitost, přijímat/zamítat příchozí hovory a třeba i vyvolat hlasového asistenta.

Je opravdu velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit ovládání pomocí dotykových gest. Je však nutné se podívat na cenu a konkurence s gesty má cenu nastavenou výš. Tlačítka jsem tedy tolik nepoužíval, protože jejich ovládání není až tolik komfortní. Na veřejnosti to také musí vypadat celkem podivně, když se budete hrabat v uchu… 😀

 

 

 

Zvukové podání – milé překvapení

Abych byl upřímný, tak jsem se trochu obával kvality zvuku sluchátek. Přeci jen jejich cena není vůbec vysoká a jejich rozměry jsou ve srovnání s konkurencí vážně miniaturní. Byl jsem však velice mile překvapen. Je jen škoda, že výrobce nikde neuvádí žádné papírové specifikace…

Středy nejsou nijak upozorněné, jak jsem očekával, basy nejsou na vysoké úrovni – spíše odpovídají realitě a zvuk celkově je vyvážený a čistý. Pokud však upřednostňujete zvuk s nerealistickým podáním basů, který se vyskytuje převážně u taneční hudby, tak takový ten „basový nářez“ můžete postrádat. Finům tedy zvuk opravdu chválím a myslím si, že vzhledem k ceně je na velmi dobré úrovni.

Jak jsou na tom ale hovory? Během mého testování jsem je pochopitelně vyzkoušet musel a z mé strany byl zvuk výborný a hlas druhé strany jsem nádherně slyšel. Druhá strana si také nestěžovala, že bych nebyl slyšet a při chůzi jsem bez problémů mohl telefonovat. Je jen škoda, že sluchátka neumí filtrovat hlas a okolní hluk, jak tomu je u dražších sluchátek. Při telefonování tedy druhá strana údajně slyšela i projíždějící auta a další rušivé zvuky.

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení – no, mohlo to být lepší

Nokia True Wireless Earbuds mají v sobě vlastní akumulátory, které podle výrobce na jedno nabití vydrží 3,5 hodiny. Záleží pochopitelně jen na tom, jak hlasitě budete hudbu poslouchat. Výrobcem zmíněnou výdrž však mohu potvrdit. Na dnešní dobu se jedná o standardní výdrž a hodnotím ji tedy jako průměrnou. Mohlo to být lepší, ale to by zas na druhou stranu sluchátka neměla tak krásně malé rozměry.

Pouzdro sluchátek má také vlastní akumulátor a sluchátka se začnou nabíjet hned po vložení do krabičky. Nabíjení je vyřešeno skvěle a nemusíte koukat po tom, jak spojit k sobě nabíjecí piny. Nabíjení funguje takřka stejně, jak je tomu u hodinek Withings Steel HR Sport. Každé sluchátko má přidělené a označené místo – R (pravé sluchátko), L – (levé sluchátko). Mohu potvrdit, že sluchátka se po vložení do krabičky plně nabila celkem dvakrát. Potřetí se podle Androidu nabila na 90% kapacity.

Jak jsem chválil, že párování sluchátek s mobilem je snadné a není třeba žádná aplikace, tak se dostávám i k menšímu nedostatku. Jelikož nemáte žádnou aplikaci, tak nelze sledovat procentuální stav nabití pouzdra sluchátek. Musíte si tedy pamatovat počet jejich nabití. Je zas dobré, že pouzdro si o nabití umí říci tak, že po uchopení do ruky začne blikat bílá dioda.

 

 

 

Párování sluchátek – v jednoduchosti je síla

V mém okolí si velká část uživatelů bezdrátových sluchátek stěžuje na jejich párování. Méně zkušený uživatel je totiž vyděšený z některých aplikací, které jsou jen v angličtině a požadují složitější nastavení. Finové jdou na to tedy jinak a žádnou aplikaci ke sluchátkům nemají.

 

V jednoduchosti je síla, jak je vidět právě i u sluchátek True Wireless Earbuds. Po vybalení z krabičky jsem sluchátka i s pouzdrem plně nabil, obě sluchátka vyndal z pouzdra a na mobilu přešel do nastavení Bluetooth. V seznamu nalezených zařízeních jsem klepl na název sluchátek a následně stačilo jen potvrdit potřebná oprávnění. Během následujících cca 15 vteřin bylo celé párování úspěšně dokončeno.

Žádná aplikace tedy není třeba a sluchátka lze spárovat jak s mobily se systémem Android, tak i iPhonem s iOS. Během testování jsem zkoušel i párování s notebookem se systémem Windows 10, kde to už bylo bohužel obtížnější, ale přeci jen se mi to podařilo. Problematické to také mohlo být tím, že můj notebook má zastaralé Bluetooth. Sluchátka využívají nejnovější verzi Bluetooth 5.0.

U sluchátek je také dobré, že třeba v práci můžete používat jen jedno. Opět není třeba se v něčem přepínat či nastavovat. Stačí jen vytáhnout sluchátko, které chcete používat a ono se zapne a spojí s mobilem automaticky. Druhé sluchátko zůstane vypnuté, takže se nebude zbytečně vybíjet.

 

 

 

Závěr – jsou dobrou volbou?

Sluchátka Nokia True Wireless Earbuds si v testování vedla velice dobře a myslím si, že si svou cenu kolem 2 500 – 2 800 Kč s DPH obhájí. Za danou cenu získáte vyvážený a kvalitní zvuk, výborné zpracování a především komfort, protože sluchátka v uších téměř neucítíte.

Sluchátka nemají špatnou výdrž na jedno nabití, ale lepší to být mohlo. Na druhou stranu, kdyby výrobce do sluchátek nasadil akumulátor s větší kapacitou, byla by pak pravděpodobně větších rozměrů a negativně by se to projevilo i na jejich váze. Je velká škoda, že mobilem nijak nelze sledovat procentuální stav nabití pouzdra.

Pokud tedy hledáte malá a opravdu bezdrátová sluchátka za dostupnou cenu, hledáte vyvážený zvuk a bezproblémové párování se svým mobilem, tak sluchátka mohu určitě doporučit. Pokud si však potrpíte na přebasovaný zvuk, tak bych se raději podíval po něčem jiném.

 

 

Co se mi líbí?

  • Hezky řešení vnitřní část krabičky
  • Sluchátka jsou lehká a v uších nejsou téměř cítit
  • Čistý a vyvážený zvuk
  • Snadné párování
  • Zvýšená odolnost vůči potu
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Průměrná výdrž na jedno nabití
  • Nelze sledovat procenta nabití pouzdra

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*