Jaký je Chrome OS? Mám si jej do počítače nainstalovat?

Chrome OS je operační systém od Googlu, který je populární především mezi studenty v USA. Na našem trhu tolik populární není, protože každý je zvyklý na Windows. Chrome OS má však své výhody a pro některé uživatelé je daleko vhodnější než Windows, ale přeci jen to není systém pro každého. Jaký tedy je?

 

 

Musím si koupit Chromebook?

Chrome OS je možné používat již po zakoupení v Chromeboocích. Myslím si ale, že tento typ notebooků je alespoň na našem trhu poměrně drahý. Existuje však možnost, jak si tento systém nainstalovat i do svého notebooku. Můžete si také třeba koupit repasovaný notebook za 5 000 Kč a Chrome OS do něj bez problémů nainstalovat.

 

 

Jak náročný systém je?

Chrome OS je výborně odladěným systémem a jelikož se jedná hlavně o cloudově zaměřený systém, tak funguje velice dobře i na slabším hardwaru. Ze Skříně jsem tedy vytáhl starý notebook ASUS K53, což je už opravdu nevýkonný stroj z roku 2011. Systém jsem do tohoto notebooku plnohodnotně nainstaloval a fungoval opravdu moc pěkně.

 

Byl jsem velmi mile překvapen, jak svižně systém fungoval. Spouštění systému zabralo jen pár vteřin a po celou dobu používání jsem se nesetkal se zamrzáním či sekání systému. S pomalým během systému jsem se setkal jen tehdy, když jsem systém neměl nainstalovaný a používal jej jen z USB flash disku, což je třeba u Linuxových distribucí spuštěných z flash disku bez instalace běžné.

Rychlost systému také dost ovlivní kondice pevného disku. Pokud máte několik let starý disk, který toho má naběháno už hodně, tak jej doporučuji vyměnit. V mém případě stačil opravdu levný a na dnešní dobu slaboučký 64 GB SSD. Myslím si, že by pro instalaci a používání stačilo i 32 GB SSD.

Pokud tedy máte nějaký starší stroj, který by potřeboval oživit, tak Chrome OS můžete vyzkoušet. Počítač může být za ideálních podmínek opět svižný a na nějaké to sledování filmů a surfování po internetu může postačit.

 

 

 

Jakým uživatelům bych Chrome OS doporučil?

Je dobré zmínit, že Chrome OS není operační systém pro každého. Jedná se o krásný, svižný a přehledný systém, který je kompletně v češtině.  Neotravuje ani s žádným zdlouhavým stahování a instalací aktualizací, což je pro velkou část uživatelů obtěžující. S Photoshopem, složitějším střihem videa a řadou jiných úkonů však nepočítejte. V systému totiž není možné spustit Win32 aplikace (.EXE).

 

Systém bych však doporučil méně náročným uživatelům, kteří vyžadují především internetový prohlížeč Google Chrome, kde bez problémů můžete využívat Google Docs (bezplatný Office), sledovat YouTube, online filmy třeba na HBO GO a vše, co v prohlížeči běžně používáte. Prohlížeč je plnohodnotný a podporuje také všechny známé doplňky např. AdBlock Plus.

V průzkumníku funguje přesun souborů mezi pevným, přenosným diskem či cloudovým úložištěm Google Disk spolehlivě. Z Disku můžete bez problémů streamovat videa, prohlížet si fotky a plnohodnotně jej používat.

Systém může být vhodný také do rodiny, kde potřebuje jeden počítač používat více lidí. Tedy za předpokladu, že celá rodina je nenáročná. Každý může být přihlášený pod svým Google účtem, kde bude mít svou historii prohlížení a vše uchované v soukromí. Pokud přijde třeba návštěva, tak se může přihlásit jedním kliknutím do režimu hosta, kde je systém úplně čistý a po odhlášení se veškerá historie okamžitě vymaže.

 

 

 

Prostředí a nějaké ty funkce

Systém se v mnoha ohledech podobá některým Linuxovým distribucím a nebyl by to systém od Googlu, kdyby neměl prvky z Androidu. Ihned po spuštění systému se otevře internetový prohlížeč Google Chrome, který si pamatuje předchozí práci a veškeré naposledy otevřené záložky umí obnovit. Případně si můžete v nastavení upravit, co chcete ihned po startu dělat.

 

Líbí se mi dok, kde se nachází nejpoužívanější aplikace, které si do něj můžete připínat z menu aplikací. V tomto ohledu mi to trošku připomíná Mac OS od Applu. Velice dobře funguje také zobrazování notifikací z internetového prohlížeče, ale také upozornění na vložený USB disk a další funkce. Všechny notifikace se nachází v panelu vpravo dole po kliknutí na hodiny.

V panelu se však nenachází jen notifikace, ale také připojení k Wi-Fi síti a Bluetooth. Dost mi připomíná rolovací lištu z Androidu. Dostalo se také na ikonku pro rychlé spuštění/vypnutí režimu nerušit a můj oblíbený noční režim pro šetření očí během používání počítači ve večerních hodinách. Níže pak najdete hezky zpracované nastavení zvuku a jasu displeje.

 

V nastavení systému můžete doinstalovat také Adobe Flash Player, který však již brzy skončí. Nastavit si snadno můžete také tapetu plochy, a to kliknutím pravým tlačítkem myši do libovolného místa plochy. Nastavit si lze také svého avatara účtu a také jednoduchý PIN, aby nebylo třeba po každém startu zadávat heslo ke Google účtu. K dispozici je také nastavení režimu úspory, aby se systém sám neuspával.

 

 

 

Filmy, hudba, USB disky atd. fungují?

Ve Chrome OS se nachází systémové přehrávače pro filmy a hudební formáty. Vyzkoušel jsem tedy přehrávání běžného MP3 formátu a hudba fungovala bez problémů v reproduktorech, ale také ve sluchátkách skrze 3,5 mm audio jack. Prohlížení fotek ve formátech JPG, PNG a GIF pochopitelně také funguje. Co se filmů týče, tak přehrávač plně fungoval až po nainstalování systému, ale poté jsem neměl problém s MP4 ani WMV formáty. Pokud by však někomu přehrávač vadil, tak ve Chrome Store může vyzkoušet populární přehrávač VLC Media Player.

Prohlížeč fotek a obrázků
Přehrávač hudby
Přehrávač filmů

 

Pokud rádi používáte externí disky, tak by také neměl být problém. Alespoň v mém případě bylo možné externě připojit pevný disk skrze dokovací stanici a s velkým 128 GB USB flash diskem také nebyl problém. Pokud máte zařízení s USB-C konektorem, tak ten mi u testovaného notebooku ASUS Vivobook 15 fungoval také a přesouval jsem skrze něj soubory. Všechny disky najdete v průzkumníku, kde na něj můžete přesouvat soubory a používat soubory na nich uložené.

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. Já bych místo VLC playeru použil spíše XPlayer. Je lepší svižný s velkou škálou přehravaných formátů, a mnoha funkcemi, a i uzamčení složek s videi které nechcete aby někdo viděl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*