Huawei P10 – Elegance a duální fotoaparát (RECENZE)

Čínská společnost Huawei měla se svým modelem P9 úspěch a nová vlajková loď se značením P10 chce na tento úspěch navázat. Novinka také nabízí duální fotoaparát za kterým díky spolupráci stojí společnost Leica. Nechybí ani lepší displej a výkon.

 

 

Obsah balení – I krabička může být elegantní

V hezké rozkládací krabičce se nachází mimo samotného mobilu také adaptér podporující rychlé nabíjení, USB-C kabel pro nabíjení a nechybí ani návody. V krabičce se dále nachází špendlík pro vysunutí slotu pro dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu. Huawei chválím za přiložení sluchátek do balení. Jedná se o pecková sluchátka, která nejsou špatná.

 

Design a konstrukce – Elegance a kvalita

Huawei u svých telefonů a to převážně u vlajkových modelů nabízí elegantní design a kvalitní konstrukci. Novinka P10 pochopitelně nesmí pošpinit dobré jméno a proto Huawei nasadil kvalitní konstrukci z hliníku a celkové rozměry mobilu činí 145.3 x 69.3 x 7 mm. Pro větší ochranu aluminiového těla lze telefon chránit pouzdrem. Jedná se tedy o krásné rozměry a tělo je velmi štíhlé. Váha je krásných 145 gramů.

Na čelní straně nalezneme 5,1″ IPS displej, selfie kamerku, notifikační diodu a reproduktor na hovory. Pod displejem bohužel nenalezneme senzorová tlačítka, ale pouze čtečku otisků prstů. Nejedná se o tlačítko, které je možné stisknout a to je velká škoda. Upřímně nechápu tento krok vložit čtečku otisků prstů pod displej a trojici tlačítek do displeje (softwarová tlačítka). Proč výrobce rovnou nezvolil tlačítka senzorová, jak je tomu u konkurence?

Čelní strana s 5,1″ displejem – Huawei P10

Levá strana nabízí slot pro NanoSIM kartu a MicroSD kartu a maximální kapacitě 256 GB. Záleží však na variantě, kterou si koupíte. Pokud si vyberete verzi P10 Dual SIM, tak na levé straně bude hybridní slot, který bude umět používat dvě NanoSIM karty současně bez paměťové karty a nebo klasicky NanoSIM kartu a MicroSD kartu. Slot do těla zapadá dokonale, kolem něj nic nevystupuje a neškrábe do ruky. Pravá strana nabízí standardně tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko, které je červeně zvýrazněno. Za tlačítka výrobce musím moc pochválit, protože drží pevně na svém místě, nijak se neviklají a jsou dobře nahmatatelná při používání jednou rukou.

Slot pro NanoSIM a MicroSD – Huawei P10
Tenké tělo a boční tlačítka – Huawei P10

Horní strana je téměř prázdná a nachází se zde pouze mikrofon pro záznam zvuku během natáčení videí. Dolní strana je trošku zajímavější a nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, moderní USB-C pro nabíjení a hlasitý reproduktor.

Dolní strana s 3,5 mm jackem, USB-C a reproduktorem – Huawei P10

Záda jsou převážně z kvalitního hliníku, který přidává elegantnímu dojmu. Na horní části se nachází skleněný proužek ukrývající dvojici čoček 20 Mpx a 12 Mpx fotoaparátů s logem Leica. Nechybí ani dvou tónový LED blesk. Dále si na zádech a stranách můžete všimnout plastových předělů, které slouží pro příjem signálu k anténám. Ehm … Jaký mobil mi to jen připomíná? Ano, iPhone 7, který má tyto plastové předěly téměř na totožném místě a ona P10ka vlastně nese více designových znaků jablečného telefonu. Vadí to ale někomu? Osobně mi to tolik nevadí, protože dnes téměř všechny mobily vypadají stejně.

Hliníková záda a čočky fotoaparátů – Huawei P10

Hodnocení designu a konstrukce: Konstrukce je opravdu pevná a vše drží pevně na svém místě a i při pevnějším stisku nic nevrže. Design se výrobci opět povedl a působí elegantně.

Ergonomie: Díky příjemným rozměrům P10tka padne do ruky skvěle. Mobil je tenký a lehký. Díky tomu není cítit v kapse a používání je příjemné. Tedy až na dle mého názoru zmatené umístění čtečky otisků prstů pod displej a trojici tlačítek v softwarové podobě …

 

Čtečka otisků prstů – Nelogické umístění, ale je spolehlivá

Čtečka otisků prstů se nachází na čelní straně pod displejem. To je pravděpodobně podle drtivé většiny uživatelů nejvhodnější umístění a já nemám problém. Bohužel výrobce nenasadil tlačítka senzorová, ale nad čtečkou se v displeji nachází softwarový proužek s tlačítky. Čtečka je tedy jen čtečka otisků prstů a vedle nejsou žádná tlačítka. Dle mého názoru je to nelogické umístění a výrobce měl vzhledem k ceně zvolit tlačítka senzorová a tuto zvláštní kombinaci si mohl odpustit … Pokud ale přecházíte z iPhonu, tak oceníte možnost vše ovládat gesty na čtečce otisků prstů, jak je tomu u Home Buttonu na iPhonu.

Čtečka otisků prstů a softwarová tlačítka – Huawei P10

Nastavení čtečky je snadné, ale je pomalejší, než u jiných mobilů. Je to kvůli zapuštění čtečky do těla mobilu a prst tedy tak dobře nesedí na čtečce. Když už jsem si prsty nasnímal, tak jsem neměl žádné problémy a odemknutí bylo téměř okamžité. Konkurence má sice rychlejší čtečky otisků, ale rychlost odemykání chválím a hodnotím jako velmi dobrou.

Nastavení čtečky otisků prstů – Huawei P10

Jak je to se zabezpečením aplikací? Pokud chcete zamknout některé aplikace jako je např. Messenger, e-mail, bankovnictví atd., tak to je možné v aplikaci Správce telefonu. Tam můžete zvolit odemykání otiskem prstu, které je velmi pohodlné.

 

Displej – Zaslouží si velkou pochvalu

Čelní plochu pokrývá 5,1″ IPS displej s Full HD rozlišením (1 920 x 1080 px, 432 ppi). Nechybí krytí novým tvrzeným sklem Gorilla Glass 5 a v balení se také nachází ochranné tvrzené sklo za které výrobce chválím. Sklo chránící displej krásně zapadá do rámečku mobilu a díky tomu je ovládání displeje velmi příjemné bez škrábání do rukou.

5,1″ IPS Full HD displej – Huawei P10

Displej si opět zaslouží velkou pochvalu za podání barev, které je na výborné úrovni. Pozorovací úhly a automatická regulace jasu funguje také výborně. Při používání na přímém slunci jsem neměl problém mobil běžně používat. Nechybí ani komfortní režim, který tlumí modré světlo displeje tak, aby šetřil vaše oči při používání mobilu ve večerních hodinách.

Hodnocení displeje: Displeji opravdu nemám co kritizovat a výrobce tedy moc chválím za výborné podání barev.

 

 

Hardware a výkon – Konečně pořádný procesor od Huaweie!

Huawei P10 je vlajková loď za cenu kolem 16 tisíc Kč a proto mu nesmí chybět pořádná porce výkonu. Uvnitř P10ky tepe osmijádrový procesor, který si Huawei vyrobil sám, jak je u tohoto výrobce zvykem. Jedná se o procesor Kirin 960 taktovaný na 4 jádra: 2,4 GHz a 4 jádra: 1,8 GHz. Pochopitelně také nechybí pěkná porce 4 GB RAM. V AnTuTu Benchmark si mobil odnesl krásných 145 865 bodů.

Testy AnTuTu Benchmark a AndroBench – Huawei P10

Interní úložiště nabízí bohatou kapacitu a to 64 GB (použitelných 50 GB). Pokud by paměť nestačila, tak je možné vložit také MicroSD kartu o maximální kapacitě až 256 GB. Doporučuji paměťové karty Class 10 (třída 10), aby vše fungovalo svižně a bez problémů.

Papírově má tedy dost výkonu, ale jak je na tom reálně? Procesory Kirin jsem nikdy neměl moc v lásce a to hlavně kvůli nižšímu výkonu. P10ka příjemně překvapila i z pohledu náročného hráče. Během testování jsem zkoušel dlouhé hraní Mobile Legends, Asphalt 8, Unkilled, Dead Trigger 2 a řadu dalších náročných her. Žádná hra se na mnou testovaném kousku nesekala a díky výbornému displeji bylo hraní velmi příjemné. Výkonu má tedy dostatek a výrobce chválím.

 

 

Fotoaparát – Nadprůměrné dvouočko

Zadní fotoaparát je velkým lákadlem P10ky a na zádech tedy nalezneme dvojici čoček. Jedna má rozlišení 20 Mpx a druhá 12 Mpx. Na vývoji čoček spolupracovala známá fotografická firma Leica a její logo tedy nalezneme hned vedle čoček. Na co dvě čočky vlastně jsou? 12 Mpx čočka je RGB a umí tedy fotit barevné fotografie. Druhá 20 Mpx čočka fotí černobíle a režimy je možné pohodlně přepínat přímo v aplikaci fotoaparátu.

U obou čoček je možné pracovat s hloubkou ostrosti bez problémů a nechybí pochopitelně ani dvou tonová LED dioda pro pořizování fotek za špatného světla. Dále nechybí ani laserové ostření, které může pomoci během focení makra. Výrobce také chválím za optickou stabilizaci obrazu a za zapuštění čoček do tak tenkého těla mobilu. To Apple a někteří další výrobci nezvládají.

Co ale světelnost? Ta není nijak úchvatná a zastavila se na f/2.2, ale to nemusí tolik vadit. V nastavení si můžete nastavit v jakém rozlišení chcete fotit. V maximálním rozlišení 20 Mpx je možné fotit, ale poměr stran je pouze 4:3 a není možné zoomovat. U 12 Mpx je také možné fotit pouze v poměru stran 4:3, ale můžete využívat dvojnásobný bezztrátový zoom. Když chcete fotit v poměru stran 16:9, tak je nutné v nastavení zvolit rozlišení 9 Mpx.

 

Prostředí aplikace fotoaparátu: Za aplikaci si Huawei zaslouží velkou pochvalu, protože nabízí zajímavé možnosti a je jednoduchá. Ovládání je příjemné, protože všechny možnosti naleznete posunutím prstu zleva doprava. Tam naleznete funkci HDR, přepínání režimů do černobílého a zpět do barevného, pořizování panoramat, noční režim, malování světlem, časosběr a další důležité funkce.  Všechny manuální funkce jako je nastavení ISO, vyvážení bílé, rychlost závěrky atd. zobrazíte klepnutím na šipku nad spouští nebo posunutím prstu zespoda nahoru.

Aplikace fotoaparátu – Huawei P10
Nastavení rozlišení fotek a videí – Huawei P10

V horní části se nachází nastavení blesku, režim minimální clony, povedený režim pro focení portrétů, nastavení barev, filtry a hlavně přepínání kamer mezi zadní a přední selfie kamerkou. Posunutím prstu zprava doleva naleznete důležité nastavení rozlišení, mřížku fotoaparátu, vodoznak a všechny důležité funkce.

 

Jak jsou na tom tedy fotografie ze zadních fotoaparátů? Jsou na opravdu vysoké kvalitě a dovoluji si říci, že jsou nadprůměrné.  Fotografie mají opravdu moc hezké a přirozené barvy a nechybí jim detail s pěknou ostrostí. Nová P10ka umí skvěle hledat a skenovat obličeje tak, aby bylo možné fotit portréty v portrétním režimu. Ten funguje dobře, ale není stoprocentní. To ale nemá zatím žádný mobil. Abych jen nechválil, tak u některých fotek jsem se setkal s přeexponováním i přepálením. Stačilo ale pořídit fotek více a vybrat tu nejlepší. Za horšího světla umí P10ka podat také velmi dobrý výkon a šum je minimální. Automatika se ale občas snaží vyhladit šum až moc a fotky jsou občas hodně nepřirozené a nejsou moc hezké. Opět je lepší udělat fotek více nebo si pohrát s manuálním nastavením.

 

Více nafocených fotek naleznete v samostatném článku.

 

Za dobrého světla – 12 Mpx, 4:3 – Huawei P10
Za dobrého světla – 9 Mpx, 16:9 – Huawei P10
Za dobrého světla – 9 Mpx, 16:9 – Huawei P10
Za dobrého světla – 9 Mpx, 16:9 – Huawei P10
V noci – 20 Mpx, 4:3 – Huawei P10
Za dobrého světla – 9 Mpx, 16:9 – Huawei P10

 

Selfie kamerka: Ta nabízí čip s rozlišením 8 Mpx, světelností f/1.8 a možnost natáčet videa v rozlišení Full HD o poměru stran 16:9 a 30 FPS (snímky za vteřinu). Je celkem škoda, že selfie kamerka neumí pořizovat fotky v poměru stran 16:9, ale pouze 4:3. To je asi jediná věc, která mi u selfie kamerky vadí. Výrobce moc chválím za režim portrétu, který je možné spustit i během focení přední kamerkou a to hned po klepnutí na ikonku nahoře v aplikaci. Ten funguje dobře i tady, ale opět není stoprocentní a občas se stalo, že můj obličej analyzoval špatně. Ehm … Pravděpodobně to bude ale mým účesem. Pochopitelně nechybí ani filtry a režimy pro „retuš“ fotek, jak je u Huaweie/Honoru zvykem.

 

Natáčení videí: Huawei vyslyšel kritiku předchůdce P9 a nová P10tka se konečně může rovnat konkurenci. Umožňuje tedy natáčení videí v rozlišení  4K o poměru stran 16:9 a 30 FPS, Full HD o poměru stran 16:9 a 60 FPS, Full HD s poměrem stran 16:9 a 30 FPS, HD s poměrem stran 16:9 a nižší rozlišení. Díky optické stabilizaci obrazu jsou videa stabilní i během chůze. Videím také nechybí krásné a přirozené barvy a nemám co bych kritizoval.


Hodnocení fotoaparátů: Musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen z kvalit zadních fotoaparátů. Podávají nadprůměrný výkon a fotky mají krásné přirozené barvy a jsou ostré i při focení makra. Optická stabilizace obrazu také potěší a díky tomu jsou videa stabilní. Přední kamerka umí fotit v režimu portrétu a to dobře. Za tyto funkce chválím, ale focení selfie jen v poměru stran 4:3? No, to někomu může přeci jen vadit. Nic není dokonalé a to ani fotky z P10 a občas jsem narazil na přepálené fotky a horší barvy, ale to je téměř u každého mobilu. Když to tedy shrnu, tak se jedná o povedený fotomobil, který má co nabídnout.

 

 

Operační systém – Nové prostředí na novém Androidu

P10tka nabízí nejnovější prostředí EMUI 5.1, které je postavené nad Androidem 7.0 Nugat. Nové prostředí prošlo řadou změn a to především co se designu týče. Pokud již znáte EMUI 4, tak na nové prostředí si budete muset zvykat. Změnou prošla třeba notifikační lišta, která je nyní tmavá a notifikace jsou přehlednější. Nastavení bylo také upraveno a vypadá o něco lépe a spoustu dalších prvků, které tady nemá smysl popisovat.

Prostředí EMUI 5.1 – Huawei P10

Ovládání prostředí je velmi jednoduché a nenabízí žádné zbytečné menu aplikací, jak je tomu u Alcatelu, Samsungu či dalších výrobců. Všechny ikony aplikací/her se tedy nachází na úvodních obrazovkách mezi kterýma přecházíte posouvání prstem do stran. Ikony je možné přesouvat do složek, aby vše bylo přehlednější a odinstalování aplikací je také snadné a rychlé jedním tahem.

Výrobce chválím za to, že do mobilu nepředinstaloval žádné zbytečné hry, jak tomu bylo u předchozích modelů. Nějaké ty zbytečné aplikace nalezneme, ale je možné je odinstalovat. Za zmínku stojí aplikace Správce telefonu, která je velmi důležitá. Umožňuje čištění telefonu, antivirus, udělování práv aplikacím a nechybí ani zamykání aplikací či nastavení úsporných režimů. Dále se v mobilu nachází aplikace Zdraví, která umožňuje měření kroků, ušlou vzdálenost atd., jak je u Huawei zvykem.

Jak je to ale se spolehlivostí? Systém je často aktualizován a je výborně vyladěný. Po celou dobu mého testování jsem nezaznamenal žádné zpomalení, zasekávání či pády systému i během náročného používání. I když jsem si nejdříve špatně zvykal na nové prostředí EMUI 5.1, tak výrobce chválím.

 

 

Výdrž baterie a nabíjení – Celý den vydrží

Pod zadním nevyjímatelným krytem z hliníku se nachází Li-Ion akumulátor o kapacitě 3 200 mAh. Během běžného používání na sociálních sítích, Messengeru, e.mailech, brouzdání v internetovém prohlížeči a takové běžné pracovní nasazení vydrží celý den bez problémů. Večer jsem jej dával na nabíječku většinou ještě s 20%. Když mobil extrémně zatížím haldou aplikací v multitaskingu a hraním nejnáročnějších her, tak vydrží 3 hodiny. Přišlo mi také, že při spuštění her či sledování videí z USB flash disku a YouTube procenta baterie mizejí až moc rychle a to je celkem škoda. Ve Správci telefonu si ale můžete zvolit úsporné režimy baterie, když bude nejhůře. Ikonku úspory baterie naleznete také v rolovací liště.

Nabíjecí adaptér v balení – Huawei P10

P10tka jako správná vlajková loď musí podporovat rychlé nabíjení a to umí, ale pouze s nabíječkou od Huawei v balení. Drtivá většina mobilů od tohoto výrobce nenabízí procesory od Qualcommu a kvůli tomu nemohou využívat technologii Quick Charge pro rychlé nabíjení. Výrobce tedy má svou vlastní technologii, která je v případě P10tky poměrně rychlá. Během testování se baterie z nuly na sto procent dostala kolem 1h 45 minut. Z nuly na osmdesát procent to bylo krásných 50 minut. Konkurence nabízí sice o nějaké ty minutky rychlejší nabíjení, ale stále se jedná o dobrou rychlost.

Nabíjecí adaptér v balení – Huawei P10

 

 

Připojení a internet – Nechybí všechna LTE pásma

Huawei je odborníkem na sítě a P10ka nabízí všechna 4G/LTE pásma a to včetně venkovských 800 a 900 MHz frekvencí. Pochopitelně nechybí ani Wi-Fi 802.11 a/b/g/n a také 5GHz („Ácéčkové“) Wi-Fi sítě. S připojením k bezdrátovým Wi-Fi sítím nebudete mít problémy a výrobce chválím za výbornou citlivost. Signál jsem měl i ve sklepě a tam jsem měl s drtivou většinou testovaných mobilů problémy.

Nechybí ani DLNA, WiFi Direct a možnost vytváření hotspotů. S připojením chytrých náramků, hodinek či jiného příslušenství také nebudete mít problém a to díky úspornému Bluetooth 4.2. To je rychlé a odesílání/přijímání souborů s notebookem probíhalo také velmi dobře a bez problémů.

Chcete navigaci? Tak Huawei P10 ji zvládá jedním slovem výborně. Nechybí mu technmologie GPS, A-GPS, GLONASS, BDS a GALILEO a všechny potřebné senzory. Během testování jsem zkoušel aplikaci Mapy.cz od Seznamu a šve fungovalo nádherně svižně a bez problémů. Poloha byla nalezena a udržena spolehlivě a to samé platí u bezplatné navigace Here WeGo.

Výrobce pochválit musím také za možnost využívání DualSIM (dvou SIM karet zároveň). Během nákupu telefonu je však nutné sledovat o jakou variantu se jedná. DualSIM musí být již v názvu a nabízí tedy hybridní slot, který umožňuje používání dvou NanoSIM karet zároveň. Pokud nechcete dvě SIM, tak můžete využívat jednu NanoSIM a paměťovou MicroSD kartu.

 

 

Zvuk – Má jacka!!!

Některé vlajkové modely konkurence nabízí stereo reproduktory a je celkem škoda, že se toho nechytil také Huawei. P10 má tedy pouze jeden reproduktor na pravé dolní straně hned vedle nabíjecího portu. Umístění mi nijak nevadí a reproduktor jsem is nepřekrýval ani během hraní her. Zvuk je hlasitý a čistý i při zvýšení hlasitosti na maximum. S hlasitým reproduktorem jsem byl tedy spokojen.

Pecková sluchátka přidávána do balení – Huawei P10

Konkurence jako je např. Xiaomi, Apple či HTC odstraňují 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Huawei moc chválím, že tento konektor zanechal! Dokonce přidal i originální sluchátka do balení. Jedná se sice o pecková sluchátka, ale nehraní špatně. Konkurence by si měla vzít příklad!

 

 

Závěr a konkurence – Uspokojí náročné uživatele

Huawei P10 je vlajkovou lodí, která se chce rovnat těm nejlepším mobilům na trhu. Testování tohoto modelu jsem si opravdu užíval a byl jsem velmi mile překvapen. Jsem rád, že Huawei konečně vyvinul vlastní procesor, který uspokojí i mé náročné používání. To jsem u jiných modelů opravdu říci nemohl.

Velkou pochvalu si výrobce zaslouží za fotoaparát, který má své drobné chybičky, ale kvalita fotek či videí je nadprůměrná. Spolupráce s Leicou se tedy vydařila a doufám, že u příštího modelu tomu bude stejně tak. To co mi kazí používání je čtečka otisků prstů. Ta je umístěna na čelní straně a do mobilu je zapuštěna tak, že do mezery zapadají nečistoty z kapsy a nastavení je díky mezeře pomalejší. To by mi až tak nevadilo, ale softwarová tlačítka nad čtečkou vypadají opravdu nevkusně a u telefonu za 16 000 Kč bych čekal senzorová tlačítka.

Až na umístění čtečky a senzorových tlačítek mám z P10ky opravdu dobrý pocit a dovolím si říci, že uspokojí nejnáročnější uživatele. Výkonu má dostatek, nabízí skvělý fotoaparát a povedený elegantní design s kvalitní konstrukcí. Hlavně má 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek a sluchátka v balení!

Konkurence je ale tvrdá a nejvíce kanibalizují mobily značky Honor. Za tou stojí také Huawei a takový Honor 8 je dnes možné sehnat za cenu kolem 10 000 Kč. Na náš trh také vstupuje vylepšený model Honor 8 Pro, který se prodává za cenu kolem 16 000 Kč.

Co se mi líbí:

  • Elegantní design a kvalitní konstrukce
  • Kvalitní fotoaparáty a stabilita videí
  • Bonus v balení – Sluchátka, plastový kryt a ochranné sklo na displej
  • Povedený displej
  • Operační systém – Spolehlivost, rychlost a časté aktualizace
  • Možnost si koupit DualSIM variantu

Co se mi nelíbí:

  • Pomalejší nastavení čtečky otisků prstů
  • Podivné umístění softwarových tlačítek a čtečky otisků – Chtělo by to senzorová tlačítka
  • Nemožnost fotit selfie v poměru stran 16:9

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*