Huawei MediaPad T5 10″ – Tablet se SIM, pěkným displejem a režimem pro děti (RECENZE)

Huawei nad tablety nezlomil hůl a v loňském roce představil model Huawei MediaPad T5 10. Nabízí 10,1“ displej s FullHD rozlišením a stereo reproduktory pro pohodlnější sledování videa. Zaujmout se snaží také svou hliníkovou konstrukcí, podporou LTE a režimem pro děti, který ocení rodiče. V době testování se tablet na našem trhu prodával ve dvou variantách, a to se slotem pro SIM kartu za cenu kolem 5 400 Kč a bez SIM slotu za přibližně 4 600 Kč.

 

Obsah balení – Bohužel bez sluchátek

  • Huawei MediaPad T5
  • Nabíjecí adaptér
  • MicroUSB kabel
  • Spona pro vysunutí slotu se SIM a MicroSD
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Kovová konstrukce

Na tabletech asi nelze vymyslet nějaké designové zázraky. Na stránkách výrobce si můžete všimnout dvou barevných provedeních, ale na našem trhu se v současné době nachází pouze mnou testovaná černá varianta. Příjemná je 7,8 mm tloušťka tabletu a váha se zastavila na 460 gramech, což je vzhledem k velikosti příjemné.

 

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 10,1“ displeje. Své místo si našla také 2 Mpx selfie kamerka a kolem displeje se nachází přiměřené rámečky. Mezi ochranným sklem displeje a zadním krytem se nachází tenký plastový proužek, který lépe chrání strany skla během pádů. Záda tabletu se skládají ze dvou materiálů, a to plastového proužku na horní části a hliníku po zbytku zad. V plastovém pruhu se nachází 5 Mpx čočka fotoaparátu a výrobce pod něj pravděpodobně umístil všechny potřebné antény.

Všechny boky tabletu jsou oblé, díky tomu se tablet drží příjemně a nikde nic neškrábe do rukou. Pravý bok na sobě tradičně nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací/vypínací tlačítko. Levý bok nabízí 3,5 mm audio jack konektor, nabíjecí konektor MicroUSB a slot pro NanoSIM a MicroSD kartu. Spodní část tabletu pak nabízí dva hlasité reproduktory.

V ruce tablet působí opravdu bytelným dojmem. Žádná část tabletu nevrže ani se neprohýbá. Za konstrukční zpracování si výrobce odnáší velkou pochvalu. Design sice nikoho neoslní, ale co lze vymyslet na velké dotykové placce, že? Zmínit musím také vibrační motorek, který se nachází uvnitř tabletu. Jedná se o milé překvapení a vibrační odezvu nabízí jen hrstka tabletů v této cenové kategorii.

 

 

 

 

Displej – Moc hezká podívaná s diodkou

Huawei vsadil na jistotu a tablet disponuje povedeným 10,1“ (palce) IPS displejem s FullHD rozlišením (1920 x 1200 px) a jemností 224 PPI. Podání barev je velice dobré a černá je díky IPS panelu opravdu černá. Pozorovací úhly jsou příkladné a jas zcela dostatečný. Automatickou regulaci jasu nehledejte, jak je u tabletů běžné, ale potěší barevná notifikační diodka.

 

 

V nastavení obrazovky nechybí možnost změny podání barev dle potřeby, což chválím. K dispozici je také komfortní režim, který šetří oči při používání tabletu ve večerních hodinách. Při čtení knížek před spaním vás tedy nebudou pálit oči, což je zrovna u tabletů důležité. Intenzitu teploty barev si lze libovolně nastavit a lze také zvolit automatické zapnutí/vypnutí komfortního režimu. Dále v nastavení najdete nastavení velikosti textu v prostředí, automatické nastavení rozlišení a styl domovské obrazovky.

 

 

 

Zabezpečení – Odemykání obličejem

U tabletů v této cenové kategorie nelze očekávat čtečku otisků prstů, ale MediaPad T5 nabízí populární odemykání obličejem. Samotné nastavení vypadá úplně stejně, jak v případě mobilních telefonů Huawei. Je sice moc hezké, že se výrobce snažil nabídnout nějaké „pohodlnější“ odemykání tabletu, ale odemykání obličejem nefunguje zrovna spolehlivě. Na vině je pravděpodobně pouze 2 Mpx selfie kamerka a během používání jsem raději odemykal tablet zadáváním PINu.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

Při pohledu na cenu nelze očekávat herní stroj, ale pro běžnou práci je výkon zcela dostačující. O výkon tabletu se stará osmijádrový procesor Huawei Kirin 659 s taktem na 4 jádra: 2,36 GHz a další 4 jádra: 1,7 GHz. Na našem trhu je k dispozici varianta se 2 GB RAM a 16 GB interním úložištěm. Výkonnější varianta se 3 GB RAM a 32 GB úložištěm se na našem trhu pravděpodobně prodávat nebude, což je velká škoda. Paměť lze rozšířit pomocí MicroSD karty o maximální kapacitě 256 GB.

Test GeekBench a AndroBench

 

 

Jak je to tedy s výkonem? Pro běžný chod operačního systému, všech běžných aplikací – Google Chrome, Instagram, Messenger, YouTube, Microsoft Word a řadu dalších je výkon zcela dostatečný. Vše fungovalo bez zadýchávání a sledovat lze i film ve FullHD bez sekání. Na náročné hraní her to ale rozhodně není. Zahrát si sice můžete i PayDay: Crime War, PUBG Mobile či jiné náročné tituly, ale jen na minimální grafické nastavení. Méně náročné hry Hill Climp Racing či Orbia však lze hrát bez sebemenšího problému. Výkon jednoduše odpovídá ceně, ale osobně bych ocenil 32 GB interní úložiště, protože 16 GB stačí jen na pár běžných aplikací.

Výdrž na jedno nabití není nijak překvapivá. Pod zadním krytem se nachází nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 5 100 mAh. V této cenové kategorii se jedná o průměrnou kapacitu a při běžném pracovním nasazení – vyřizování e-mailů, Instagram, občas nějaké to video na YouTube atd. vydrží i dva dny. Když jsem občas mrkl do e-mailu, trávil pár minut na Instagramu a v internetovém prohlížeči, tak se výdrž vyšplhala na celých 5 dní. Sledování filmů z interního úložiště vydrží na jedno nabití přibližně 4 a půl až 5 hodin. Výdrž na jedno nabití tedy hodnotím jako průměrnou.

K nabíjení slouží starší MicroUSB konektor na levém boku tabletu. Vzhledem k ceně jsem USB-C ani neočekával, ale je velká škoda, že nabíjení je vzhledem ke kapacitě extrémně pomalé. Během testování jsem tablet nabíjel opravdu pomalým 1A nabíjecím adaptérem z balení. Z úplného vybití do plného stavu se akumulátor nabil přibližně do pěti hodin.

 

 

 

Konektivita – Data, hovory a SMS nejsou problém

Prvně bych chtěl upozornit, že tablet MediaPad T5 10 se na našem trhu prodává ve dvou variantách, a to ve verzi s Wi-Fi či LTE v názvu. Při nakupování si tedy dejte pozor, kterou variantu ve skutečnosti chcete. Na test se mi dostala LTE varianta se slotem pro SIM kartu. Tablet disponuje podporou všech LTE pásem a ze SIM karty můžete bez problémů využívat mobilní internet. V prostředí se nachází také aplikace pro využívání SMS zpráv a vytáčení klasických GSM hovorů. Tabletem si tedy zavoláte, ale druhou stranu uslyšíte pouze z hlasitých reproduktorů či v připojených sluchátkách.

Tablet podporuje také 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítě (802.11a/b/g/n/ac). Citlivost antén je příkladná a lze vytvářet Wi-Fi hotspot. Pro plánování výletů v mapách nebo s navigováním také nenarazíte na problém. Výrobce nasadil všechny potřebné technologie: GPS, A-GPS, GLONASS a BDS. Poloha byla v mapách nalezena téměř okamžitě.

Volání z tabletu

 

 

 

Operační systém – Pro rodiče i děti

Uvnitř tabletu se nachází operační systém Android 8.0 Oreo s tradiční nadstavbou EMUI 8.0, kterou můžete znát i z mobilů od Huawei. Optimalizace systému se výrobci povedla a i na 2 GB RAM funguje prostředí při běžné práci svižně a za celou dobu testování jsem se nesetkal se zamrzáním či jiným problémem.

 

 

V prostředí se nachází klasická aplikace Motivy, kde si můžete bezplatně stáhnout libovolný motiv a prostředí systému si tak pozměnit. Nechybí ani tradiční vydařená aplikace Správce tabletu pro optimalizaci systému, nastavení spořiče mobilních dat, spořiče baterie, blokování nežádoucích tel. čísel a další užitečné funkce.

Tablet můžete půjčit také dětem a výrobce do systému nasadil aplikaci Dětský koutek. Jako rodič si nastavíte PIN a dětem můžete nastavit jen aplikace, které může používat, zakázat/povolit Wi-Fi, nastavit přístup jen k vybraným fotkám a videím či nastavit časový limit pro trávení na tabletu. Celé prostředí aplikace je v češtině a jeho nastavení zvládne i méně zdatný rodič.

Huawei ve spolupráci s Microsoftem do systému předinstaloval také dobře známý kancelářský balík s Wordem, Excelem, PowerPointem a Outlookem. Aplikace tedy můžete využít pro svou práci, nebo je lze jednoduše odinstalovat. Výrobce musím pokárat za zcela zbytečné demo verze her, aplikace Ebay a Netflix. Není jejich předinstalování zcela zbytečné? Naštěstí je možná jejich odinstalace.

 

 

 

Fotoaparát – Na QR platby dobrý, ale na focení to není

Tablety nejsou zrovna dobrými zařízeními pro focení. MediaPad T5 nabízí zadní fotoaparát s rozlišením 5 Mpx se světelností f/2.4 a přední selfie kamerku s rozlišením 2 Mpx a světelností f/2.4. Hlavní čočka sice nabízí autofokus, ale kvalita snímků nijak neoslní. Čelní kamerka je to samé a fotky rozhodně nebudete chtít vystavovat na Instagram nebo Facebook. Zadní kamerka však dobře poslouží pro QR platby faktur a čelní kamerka na běžné videohovory.

 

 

 

Zvuk – Stereo reproduktory

Huawei MediaPad T5 disponuje stereo reproduktory na spodní části tabletu. S jejich umístěním jsem neměl problémy, ale kdyby však umístění někomu vadilo, tak si obrazovku při sledování filmů či hraní her může jednoduše otočit. Pro běžný poslech hudby či sledování filmů je hlasitost reproduktorů dostatečná a z kvality výstupu jsem byl mile překvapen. Reproduktory hodnotím jako lehce nadprůměrné.

Potěší také 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Je velká škoda, že výrobce do balení nepřidal alespoň levná sluchátka, která by mohla sloužit alespoň pro telefonování. Použít ale můžete svá sluchátka a z kvality konektoru rozhodně zklamáni nebudete.

 

 

 

 

Závěr – Jen pár drobných nedostatků?

Huawei MediaPad T5 10 je povedeným tabletem, který zaujme především svou bytelnou konstrukcí a krásným displejem. Výkon dostačuje na běžné pracovní nasazení, sledování filmů ve FullHD i nějaké ty méně náročnější hry. Velkou pochvalu si výrobce odnáší také za slot pro SIM kartu (ve variantě LTE) a s tabletem lze bez problémů telefonovat a využívat mobilní připojení.

Rodiče rozhodně mohou ocenit aplikaci Dětský koutek, která běžné prostředí uzamkne a rodič se nemusí obávat toho, že by dítě lezlo tam, kde nemá co dělat. Celé prostředí aplikace je také v češtině, což není zcela běžné. Když to shrnu, tak tablet je vzhledem k ceně vybaven velice dobře a v některých ohledech nabízí nadprůměrné parametry.

Je jen škoda, že se na našem trhu neprodává ve variantě se 3 GB RAM a 32 GB interním úložištěm. Ocenil bych také rychlejší nabíjení a sluchátka v balení pro hovory by také neuškodila. Pokud tedy hledáte kvalitní tablet s LTE, kvalitní konstrukcí a pěkným displejem pro sledování filmů a jste ochotni oželet 32 GB interní úložiště a pomalé nabíjení, tak mohu tablet jen doporučit.

 

 

Co se mi líbí?

  • Konstrukční zpracování
  • Povedený IPS displej
  • Dětský režim v češtině
  • Svižný systém Android 8 Oreo
  • Slot pro SIM – LTE, volání a SMS (u LTE varianty)
  • Slušné stereo reproduktory
  • Vibrační odezva
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • 16 GB interní úložiště
  • Na našem trhu se bohužel neprodává varianta 3 GB/32 GB
  • Hodně pomalé nabíjení

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. Varianta 3/32 se již prodává pod označením TA-T510WBOM32.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*