Honor 8 vs. Xiaomi Mi5 – Výhody a nevýhody

Do rukou se mi dostal nový model Honor 8, který je recenzenty vychvalován. Nic ale není dokonalé a Honor 8 má k dokonalosti daleko. Xiaomi Mi5 také není dokonalé a během testování jsem měl nutkání oba mobily neustále srovnávat. Oba mobily jsou skleněné, velikost displeje téměř stejná a kapacita akumulátoru (baterie) totožná.

Xiaomi Mi5 a Honor 8
Xiaomi Mi5 a Honor 8

V tomto krátkém článku se tedy podívejme na výhody a nevýhody obou mobilů. Více o mobilech se pochopitelně dozvíte v recenzích. Oba výrobci mají co nabídnout a oba mobily jsou povedený. Pojďme se na to tedy krátce podívat.

Design a ergonomie:

U Xiaomi Mi5 jsem vychvaloval ergonomii, který je jedním slovem výborná a to jen díky zakřivenému 3D sklu na zádech. Mobil díky tomu krásně padne do ruky a drží se jistě i během jízdy na kole. Honor 8 je tenký a sklo se opravdu nádherně leskne. Hrany jsou krásně broušeny a během dlouhého hraní her do rukou nic neškrábe. Bohužel se ale v ruce drží o dost hůře a často jsem měl pocit, že mi vypadne z ruky. Boční tlačítka bych posunul trošku dolu. Skleněná záda vypadají na obou mobilech dobře, ale oba mají stejný hendikep … Tím je pochopitelně škrábání a usazování nečistot. Elegantní design to tedy ničí a kvůli škrábancům bych zvolil raději bílou variantu u které to není tolik vidět.

Shrnutí výhod:

 • Xiaomi Mi5: Zakřivené 3D sklo, krásně se drží v ruce
 • Honor 8: Odlesky na zádech
Xiaomi Mi5 a Honor 8
Xiaomi Mi5 a Honor 8

Hardware a výkon:

Honor 8 láká na taktování procesoru Kirin 950 2,3 GHz a Xiaomi Mi5 na Snapdragon 820 s taktováním 1,8 GHz. Na první pohled se tedy zdá, že je na tom Honor 8 o něco lépe, ale ve skutečnosti není. Procesory Kirin jsou úsporné na baterii a to je hezké, ale u náročných her se projeví jeho nedostatek. Hry jsem během testování na obou mobilech hrál na plné grafické detaily. Např. se hrou Unkilled jsem na Xiaomi Mi5 neměl vůbec žádné problémy, ale u Honoru 8 se hra po asi 10 minutách začala neuvěřitelně sekat a grafické detaily jsem musel nastavit slabší.

Co se ale týče paměti RAM, tak tam je na tom Honor 8 o celý 1 GB lépe. Xiaomi Mi5 (má klasická verze) nabízí 3 GB RAM a Honor 8 hned 4 GB. U obou mobilů nebudete výkon RAM rozhodně postrádat, ale 4 GB RAM je přeci jen více. Oba mobily mají stejnou interní paměť a to 32 GB a Honor 8 má možnost rozšíření paměti až o 256 GB díky MicroSD. U Xiaomi Mi5 slot pro SD karty nehledejme a Honor je na tom opět lépe. Oba mobily nabízejí vyjímatelné sloty s NanoSIM a je možné využívat DualSIM. Honor 8 jej má hybridní a to je ta výhoda, že paměť je možné rozšířit pomocí SD karty (NanoSIM/MicroSD nebo NanoSIM/NanoSIM). Xiaomi Mi5 jej hybridní nemá, ale výhodou může být používání dvou SIM současně. Záleží jen na preferencích uživatele.

Shrnutí výhod:

 • Xiaomi Mi5: Procesor Snapdragon 820, používání dvou SIM současně
 • Honor 8: 4 GB RAM, možnost vložit MicroSD kartu

Čtečka otisku prstu:

Někteří tvrdí, že umístění čtečky na zádech je lepší a někdo to zas kritizuje a preferuje umístění na přední straně. Během držení v ruce osobně preferuji čtečku na zádech, která je u Honoru umístěna na výborném místě. Pokud ale mam mobil na stole, tak preferuji čtečku na přední straně, jak to má Xiaomi Mi5. Umístění mi tedy vyhovuje u obou mobilů.

Honor 8 - Čtečka otisku prstu na zádech
Honor 8 – Čtečka otisku prstu na zádech

Co se týče rychlosti a spolehlivosti, tak oba mobily se díky čtečkám odemknou pekelně rychle a rychlost se spolehlivostí jsou srovnatelné. To co je u Honoru 8 super je funkce chytrého tlačítka. Čtečku otisku prstu můžete stisknout a používat třeba svítilnu nebo nastavenou aplikaci. Ano, tuto funkci mnoho uživatelů používat nebude, ale užitečná je.

Shrnutí výhod:

 • Honor 8: Umístění na zádech, funkce chytrého tlačítka
 • Xiaomi Mi5: umístění na přední straně

Fotoaparáty:

Xiaomi Mi5 nabízí jednu čočku fotoaparátu s rozlišením 16 Mpx, optickou stabilizaci obrazu a možnost natáčení videí ve 4K. Honor 8 nabízí dvě čočky 12 Mpx fotoaparátů, laserový autofokus a možnost natáčení videí ve FullHD. Během testování jsem opět často srovnával a usoudil, že dvě čočky fotoaparátů neznamenají lepší kvalitu fotek. Honor 8 umí fotit opravdu krásné fotky, ale co se ostrosti týče, tak jej Xiaomi Mi5 strčí do kapsy. Co se týče barev, tak ty jsou po aktualizaci systému na MIUI 8.2 u Xiaomi Mi5 také lepší. Fotky z Honoru 8 jsou občas nepřirozeně světlé a stejný problém mělo právě Xiaomi před aktualizací. Dočkáme se u Honoru 8 taky zlepšení po aktualizaci systému? No, uvidíme. Zatím je na tom v kvalitě fotek Xiaomi Mi5 opravdu lépe. Dva fotoaparáty bych tedy označil za zbytečné a bohatě by stačil jeden.

Focení detailu za horších podmínek, použit blesk - Xiaomi Mi5 (vlevo), Honor 8 (vpravo)
Focení detailu za horších podmínek, použit blesk – Xiaomi Mi5 (vlevo), Honor 8 (vpravo)
Vyfoceno mobilem Xiaomi Mi5
Vyfoceno mobilem Xiaomi Mi5
Vyfoceno mobilem Honor 8
Vyfoceno mobilem Honor 8

Co ale takhle natáčení videí? Tam jednoznačně vede Xiaomi Mi5. Honor 8 nemá optickou stabilizaci a videa jsou více roztřesená, videa jsou občas nepřirozeně zrychlená a barvy jsou na tom také hůře. Vzhledem k ceně bych v Honoru 8 očekával natáčení videí ve 4K … Selfie je ale naopak silnou stránku Honora. Oba mobily mají možnost retuše obličeje a to ocení především ženy. Co se týče rozlišení, tak Honor 8 nabízí 8 Mpx přední kamerku a Xiaomi Mi5 4 Mpx. Fotky z přední kamery jsou na tom z Honoru 8 o poznání lepší. Můžete se fotit také během hodně špatných světelných podmínek, protože Honor rozzáří displej tak, že vás osvítí místo blesku. Tuto funkci si vypůjčil od Applu.

Shrnutí výhod:

 • Xiaomi Mi5: Lepší ostrost, barvy a rozlišení fotek zadní kamerou, natáčení videí ve 4K, lepší kvalita videí, optická stabilizace obrazu
 • Honor 8: Laserové ostření

Baterie a nabíjení:

Oba mobily nabízejí akumulátory o kapacitě 3000 mAh, oboustranný konektor USB-C a rychlonabíjení. Co se týče výdrže, tak Honor 8 je na tom o něco lépe díky úspornému procesoru Kirin. Jak na tom reálně je prozradím až v podrobné recenzi mobilu. Rychlé nabíjení Quick Charge 3.0 je u Xiaomi Mi5 výborné a během hodiny se baterie nabije na 100%. U Honoru uživatel musí na tuto funkci zapomenout, protože nepoužívá procesor Snapdragon … Rychlé nabíjení nabízí, ale pouze skrze originální Huawei nabíječky v balení. Pokud si budete chtít koupit náhradní nabíječku, tak budete muset hledat pouze ty od Huaweie a to vidím jako nevýhodu …

Shrnutí výhod:

 • Xiaomi Mi5: Rychlé nabíjení Quick Charge 3.0
 • Honor 8: O fous lepší výdrž baterie

Operační systém:

Oba mobily mají svou odladěnou nadstavbu a s žádným jsem neměl problémy co se týče záseků nebo pádů systému. Na Xiaomi Mi5 jsem používal systém MIUI 8.2 a na Honoru 8 EMUI 4.1. Oba systémy běží nad Androidem 6. Co se týče systému, tak je těžké soudit který je lepší, protože každému vyhovuje něco jiného. Xiaomi má obrovskou výhodu, že novinky a vylepšení můžete mít velmi často díky komunitě MIUIOs.cz. Aktualizovat mobil můžete kdy chcete a to třeba i každý týden. Co se týče aktualizací, tak Xiaomi má tedy aktuální bezpečnostní záplaty, ale nefungují OTA aktualizace a je nutné stahovat ROMky od komunity CZSK. Pokud ale máte mobil s Globální ROM zakoupený třeba z Beryka, tak tam OTA fungují bez problémů.

Shrnutí výhod:

 • Xiaomi Mi5: Aktualizace MIUI jsou velmi časté, bezpečnostní záplaty také
 • Honor 8: Umí OTA aktualizace

 

Co takhle rychlé LTE:

Oba mobily podporují LTE, ale v této kategorii Xiaomi jasně prohrává. I když LTE podporuje, tak v ČR bohužel nenabízí venkovká LTE pásma 800 a 900 MHz. Je to velká nevýhoda. Pokud jste ale z města, tak žádný problém s LTE mít nebudete. Osobně jsem s LTE problém neměl, protože všude v mém okolí a to i na vesnicích je využívání 2 100 MHz. Honor 8 umí všechna LTE pásma v ČR a to včetně 800 a 900 MHz.

Cena obou mobilů:

Když se podívám např. na e-shop CZC.cz, tak ceny jsou téměř totožné. Xiaomi Mi5 stojí 10 289 Kč a Honor 8 zas 10 998 Kč. Xiaomi je možné ale sehnat levněji a to třeba u Atronic.cz za cenu 8 340 Kč (odkaz do e-shopu) a to je moc hezké. Když ale kouknu na poměr cena/výkon obou mobilů, tak jsou přiměřené.

Recenze mobilů:

2 thoughts on “Honor 8 vs. Xiaomi Mi5 – Výhody a nevýhody”

 1. K tomu OTA na Xiaomi, ty normálně fungují, ale ingbrzy z miuios.cz uploadoval všechny ROM na čínské servery tak dlouho, že se rozhodl udělat změnu a uploadovat je jen 1x za měsíc.

  1. OTA aktualizace fungují pouze u mobilů s Globální ROM. Třeba u Xiaomi mobilů z Beryka. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*