Honor 6X – Krásný kousek s duálním fotoaparátem (RECENZE)

Čínský výrobce Honor za kterým stojí Huawei na veletrhu CES představil zástupce střední třídy s název Honor 6X. Snaží nabídnout nejlepší poměr cena/výkon. Láká na krásný 5,5″ (palců) displej s Full HD rozlišením, kovové a elegantní tělo a duální fotoaparát. To vše za cenu kolem 7 000 Kč.

Honor 6X s duálním fotoaparátem

Obsah balení – Honorská klasika

V modré krabičce nalezneme krom samotného mobilu také 2A adaptér a MicroUSB kabel pro nabíjení. Nechybí ani návody se špendlíčkem pro vysunutí slotu pro dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu. Výrobce chválím za ochranné sklo, které se nachází nalepené již na displeji mobilu.

Balení Honoru 6X

 

Design a konstrukce – Krasavec z kovu

Honor potažmo Huawei vždy uměl nabídnout elegantní design s příkladnou konstrukcí. Honor 6X se snaží být elegantní a dost tomu přidává kvalitní kovová konstrukce a štíhlé tělo. Celkové rozměry mobilu činí 150.9 x 76.2 x 8.2 mm a váha je 162 gramů. To je celkem dost, ale vzhledem k velikosti displeje se jedná o dobrou hodnotu.

Čelní plochu pokrývá 5,5″ IPS displej s Full HD rozlišením, reproduktor pro hovory a selfie kamerka. Displej je krytý 2.5D sklem a pod displejem nalezneme už jen logo výrobce. Pro zvýšenou ochranu doporučujeme telefon opatřit pouzdrem. Je celkem škoda, že Honor nenasadil senzorová tlačítka pod displej.

Na horní straně se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a mikfon pro záznam zvuku ve videích. Levá strana nabízí slot pro NanoSIM karty a MicroSD kartu. Pravá strana klasicky nabízí zamykací tlačítko a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Výrobce chválím za kvalitní zpracování bočních tlačítek, která se nijak neviklají a drží pevně na svém místě. Jejich stisk je také jistý a příjemný.

Horní strana s 3,5 mm jackem a mikrofonem – Honor 6X
Horní strana s 3,5 mm jackem a mikrofonem – Honor 6X
Tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko – Honor 6X
Slot pro NanoSIM a MicroSD na levé straně – Honor 6X

Dolní strana se tváří, že nabízí dva reproduktory, ale ve skutečnosti se jedná o jeden reproduktor pouze na pravé straně. Levá mřížka je tedy falešná a ukrývá pouze mikrofon pro hovory. Uprostřed se nachází starý dobrý MicroUSB port a je velká škoda, že výrobce nenasadil již nový USB-C.

MicroUSB port pro nabíjení a reproduktor – Honor 6X
MicroUSB port pro nabíjení a reproduktor – Honor 6X

Záda jsou už poněkud zajímavější a to díky dvou čočkám fotoaparátů, které trošku vystupující. Vedle čoček se nachází LED blesk a pod fotoaparáty se nachází čtečka otisků prstů. Dále nalezneme už jen logo výrobce. Celá záda jsou pokryta hliníkem a díky tomu mobil působí elegantním a kvalitním dojmem. Na horní a dolní části se nachází imitace kovu a jedná se tedy o kvalitní plast pro antény. Vypadají ale dobře a elegantní design nijak nekazí. Strany jsou krásně zaobleny a díky tomu sedne do ruky opravdu krásně.

Duální fotoaparát a čtečka otisků prstů – Honor 6X
Hliníková záda – Honor 6X

 

Hodnocení ergonomie: Vzhledem k velikosti displeje je potřeba dobrá ergonomie a tvary mobilu. Díky zaobleným stranám na zádech se Honor 6X drží opravdu krásně a do mé velké ruky padne skvěle. Menší ruce ale mohou mít s velikostí problémy. Je ale celkem škoda, že se nejedná o kartáčovaný kov, aby tolik neklouzal při špatném uchopení. Až na kluzká záda mohu tedy ergonomii hodnotit kladně.

 

Hodnocení designu a konstrukce: Design se dost podobá mobilům konkurence jako je třeba Xiaomi, Meizu a řada dalších. To je v dnešní době zcela normální a nijak mi to nevadí. Design je dle mého názoru povedený a to především díky použití hliníku a 2.5D sklu chránící displej. Eleganci však může trošku kazit lehce vystupující čočky fotoaparátů. Konstrukce je také velmi kvalitní a a vše drží pevně na svém místě bez vrzání.

 

Čtečka otisků prstů – Nechybí gesta

Jako správný zástupce střední třídy Honor 6X nabízí čtečku otisků prstů a to na zádech. Někomu toto umístění nemusí vyhovovat, ale osobně jej preferuji. Na umístění si rychle zvyknete a během svého testování jsem si nasnímal oba ukazováčky. Už během vytahování z kapsy jsem čtečku ukazováčkem nahmatal apo vytažený byl mobil odemknutý.

Jak je na tom rychlost odemykání? Výborně a hned po přiložení prstu se mobil odemkne. Spolehlivost čtečky je také na výborné úrovni. Pochválit výrobce musím také za gesta, která drtivá většina výrobců nenabízí. Gesta si můžete nastavit podle. Můžete například vysunout rolovací lišty tahem prstu po čtečce, přijímat hovory, zastavit budík atd..

Nastavení čtečky otisků prstů

Nechybí ani možnost si zabezpečit aplikace. Pokud chcete mít bezpečný přístup k bankovnictví, Messengeru či jiné aplikaci, tak si to můžete nastavit přímo v aplikaci Správce telefonu. Všechny zamčené aplikace před spuštěním budou vyžadovat otisk prstu a je to tedy mnohem rychlejší, než neustále zadávat PIN.

 

Displej – Honor to prostě umí

Většinu čelní plochy pokrývá krásný 5,5″ (palců) IPS displej s Full HD rozlišením. Jemnost je tedy 403 ppi a nechybí pochopitelně ani automatická regulace jasu a notifikační diodka nad displejem. Výrobce chválím za 2.5D krycí sklo, které dokonale zapadá do těla mobilu a díky zaoblení rámeček kolem displeje nijak neškrábe do ruky.

5,5″ Full HD displej – Honor 6X

Displej nabízí velmi dobré podání barev a jas je vysoký. Pozorovací úhly jsou také na velmi dobré úrovni a výborně funguje také automatická regulace jasu. Na přímém slunci jsem neměl vůbec žádné problémy s odepisováním a používání mobilu. Mobilu nechybí ani režim čtení, který umí tlumit modré světlo a díky tomu šetří oči během používání v noci.

Hodnocení displeje: Vzhledem k ceně se jedná o výborný displej, který nikoho nezklame a výrobce mohu jen pochválit.

 

 

Hardware a výkon – Dostačující pro plynulý běh systému

Uvnitř Honoru 6X tepe osmijádrový procesor vlastní výroby Huawei Kirin 655. Taktován je na 4 jádra: 2,1 GHz a 4 jádra: 1,7 GHz a o grafiku se stará čip Mali-T830MP2. U mé varianty nechybělo 3 GB RAM a 32 GB interní paměti. Z paměti si pochopitelně něco ukrojil také operační systém a použít je tedy možné 22,71 GB. Pokud by interní paměť nestačila, tak je možné vložit MicroSD kartu o kapacitě až 256 GB. V AnTuTu Benchmark si Honor 6X odnesl 57 567 bodů.

Testy benchmarků

 

Během svého testování jsem měl spuštěno více aplikací v multitaskingu, fotil jsem a vše využíval naplno a výkon byl naprosto dostačující a nezaznamenal jsem žádné zpomalení. Co se ale týče těch náročnějších her, jako je třeba Unkilled, Modern Combat 5 či Asphalt 8, tak tam jsem zaznamenal zpomalení a občas i nějaké to škubnutí na plných grafických detailech. Je celkem škoda, že si grafický čip u nejnáročnějších her s grafikou neporadí lépe. Po snížení na střední grafické detaily jsem ale neměl problém (když to bylo možné).

 

 

Fotoaparát – Milé překvapení

Na zádech se nachází dvojice čoček fotoaparátů s rozlišením 12 Mpx a 2 Mpx. Čočky vystupují a je velká škoda, že je výrobce nezapustil elegantně do těla mobilu, jak tomu bylo u vlajkové lodi Honor 8. Přidaná 2 Mpx kamerka slouží ke hrátkám s hloubkou ostrosti. U čoček se pochopitelně také nachází LED dioda pro focení za horšího světla.

Vystouplé čočky fotoaparátů – Honor 6X

Aplikace na focení je tradičně povedená a přehledná. Tahem zleva doprava se zobrazí všechny funkce aplikace jako je třeba manuální režim. Ten umožňuje nastavení ISO, rychlost závěrky, vyvážení bílé atd.. Manuální nastavení je tedy bohaté a výrobce chválím. Nechybí ani HDR, panorama, malování světlem a další povedené funkce. Tahem zprava doleva nalezneme všechna nastavení jako je např. rozlišení s poměrem stran, mřížka fotoaparátu, ovládání zvukem a další. Za povedenou aplikaci musím tradičně výrobce moc pochválit.

Aplikace Fotoaparátu – Honor 6X
Rozlišení focení/natáčení videí – Honor 6X

 

Jak jsou na tom reálné fotografie ze zadních fotoaparátů? Velmi dobře a musím říci, že jsem byl opravdu velmi mile překvapen. Fotky jsou krásně ostré a podání barev je také na velmi dobré úrovni. Za horšího světla kvalita padá, ale nejedná se o žádnou tragédii. Vzhledem k ceně se jedná o nadprůměr.

Všechny fotky nafocené Honorem 6X naleznete v samostatném článku.

Vyfoceno za dobrého světla – Honor 6X
Makro za dobrého světla – Honor 6X
Za horšího světla, zataženo – Honor 6X
Vyfoceno za dobrého světla – Honor 6X

 

Selfie kamerka nad displejem také nechybí a nabízí maximální rozlišení 8 Mpx s poměrem stran 4:3. Pokud chcete fotku v doporučeném rozlišení 16:9, tak rozlišení je nutné snížit na 6 Mpx. Nechybí ani možnost natáčení videí v rozlišení Full HD a poměru stran 16:9. Fotky z přední selfie kamerky jsou na velmi dobré úrovni a není co kritizovat.

Vyfoceno selfie kamerkou – 4:3, 8 Mpx – honor 6X
Vyfoceno selfie kamerkou – 16:9, 6 Mpx – honor 6X

 

Videa ze zadního fotoaparátu je možné natáčet v rozlišení Full HD a HD se 30 FPS. Videa jsou na tom kvalitativně stejně, jak fotografie. Optickou stabilizaci zde nehledejme a vzhledem k ceně je to přijatelné. Nachází se zde pouze softwarová stabilizace. Funguje ale dobře a videa jsou na dobré úrovni.


Hodnocení fotoaparátů: Zadní i přední kamerka jsou na velmi dobré úrovni. Honor 6X se nemá za co stydět a fotoaparáty uspokojí drtivou většinu uživatelů. Výrobce tedy chválím.

 

Operační systém – Povedené EMUI, které se brzy dočká nové verze

Výrobce Honor/Huawei je znám tím, že systém Android upravuje vlastní nadstavbou EMUI. V Honoru 6X se nachází systém EMUI 4.1.3 postavený nad Androidem 6.0 Marshmallow. Již brzy se ale dočká nového prostředí EMUI 5 postaveném na Androidu 7. Informace o novém prostředí naleznete v recenzi u mobilu Huawei P10.

Prostředí EMUI 4.1
Notifikační lišta a nastavení – Prostředí EMUI 4.1

Operační systém nemá moc smysl popisovat, protože EMUI je opravdu velmi jednoduché a přehledné. Nenabízí žádné zbytečné menu aplikací, jak je tomu u Samsungu, Alcatelu či jiných výrobců. Všechny ikony aplikací se nachází na úvodních obrazovkách, které je možné přesouvat tahem prstu. Ikony je možné pohodlně vkládat do složek a aplikace jedním tahem odinstalovat.

Výrobce ale bohužel nepochválím za předinstalování zbytečných aplikací a her. Naštěstí je možná jejich odinstalace. Ne všechny aplikace jsou zbytečné a v systému nalezneme také aplikaci Správce telefonu. Ta je velmi důležitá a umí čistit systém, nastavit si režimy úspory baterie, nastavit blokování vybraných tel. čísel a další důležité funkce. Nechybí ani aplikace zdraví, která umí měřit kroky a další funkce.

Aplikace Správce telefonu

 

Jak je na tom systém se spolehlivostí? Výrobce musím moc pochválit za povedený systém, který se brzy dočká důležité aktualizace přinášející designové i funkční změny. Během mého testování jsem se nesetkal s žádným pádem aplikací, systému a záseky či zamrzáním i během náročného používání.

 

Výdrž baterie a nabíjení – Může vydržet i dva dny

Pod zadním nevyjímatelným krytem se nachází Li-Ion akumulátor o kapacitě 3 340 mAh. To je celkem slušná kapacita a výdrž na jedno nabití je také dobrá. Při běžném pracovním nasazení mobil vydrží krásný celý den a někdy i den a půl. Když jsem mobil používal méně a to jen občas na internetový prohlížeč, nějaké to odepsání v Messengeru, e-mailu a pořídil pár fotek, tak bez problémů vydržel i krásné dva dny. Při extrémně náročném používání jako je spousta spuštěných aplikací v multitaskingu, sledování videí na YouTube a velmi náročné hraní se výdrž vyšplhala na krásné 4 hodiny. To je dobré a výdrž celkově hodnotím jako dobrou.

2A nabíjecí adaptér v balení

Jak je to ale s nabíjením? Na dolní straně mobilu se bohužel nenachází moderní USB-C port a to je opravdu velká škoda. Vzhledem k ceně kolem 7 000 Kč bych jej rád viděl a beru to jako mínus. Nalezneme zde pouze starý MicroUSB port. V balení se nachází 2A adaptér s kabelem a rychlost nabíjení není zrovna dobrá. Z nuly na 100% se baterie nabila za 2 hodiny a 32 minut.

 

Připojení a internet – DualSIM a všechna LTE pásma

Honor je značka výrobce Huawei a ten je specialistou na sítě. Nesmí tedy chybět podpora všech 4G/LTE frekvencí a to včetně 800 a 900 MHz. S připojením k rychlému LTE internetu jsem tedy neměl ani na venkově. Nechybí ani starší 3G a 2G. Wi-Fi 802.11 b/g/n funguje také bez problémů a citlivost antén je na výborné úrovni. Signál k Wi-Fi jsem měl i ve sklepě a tam má drtivá většina mnou testovaných mobilů problémy. Za citlivost si výrobce zaslouží velkou pochvalu, ale bohužel Honor 6X postrádá podporu 5GHz „Ácéčkových“ Wi-Fi sítí. Ty moc lidí beztak nevyužívají, ale podporu by mít měl …

S připojením chytrých náramků, hodinek či jiného příslušenství jsem také neměl problémy a Honor 6X nabízí Bluetooth 4.1 a Wi-Fi Direct. Odesílání/přijímání souborů skrze Bluetooth bylo rychlé a neměl jsem žádné problémy. Na některých internetových forech se také píše o tom, že nové 6Xko nenabízí funkci NFC. Tuto lživou informaci musím vyvrátit a NFC má své nastavení přímo v bezdrátových připojeních.

Pokud potřebujete navigaci, tak Honor 6X také nezklame. Nabízí vše potřebné a to tedy GPS, A-GPS, GLONASS a BDS. Díky těmto technologiím je poloha nalezena téměř okamžitě a udržena spolehlivě na mapě. Během svého testování jsem zkoušel aplikaci Mapy.cz od Seznamu a bezplatnou navigaci Here WeGo. Vše fungovalo naprosto skvěle a nemám co kritizovat.

Pokud však budete chtít využívat MicroSD kartu, tak se budete muset vzdát možnost využívat DualSIM. Levá strana nabízí tedy hybridní slot a musíte si zvolit, zda chcete využívat jednu NanoSIM a MicroSD a nebo dvě NanoSIM karty.

 

Zvuk – Odpovídající ceně

Dolní strana se tváří, že nabízí dva hlasité reproduktory. Skutečnost je ale tradičně jiná a hlasitý reproduktor se nachází pouze vpravo od MicroUSB portu. Levá mřížka slouží jako imitace a ukrývá pouze mikrofon pro hovory.

Kvalita hlasitého reproduktoru je na dobré úrovni. Je hlasitý a zvuk je vyvážený. Hodnotím jej jako průměrný. Je celkem škoda, že do balení nebyla přidána sluchátka, která jsou u některých mobilů Huawei.

 

Hodnocení a konkurence:

Honor 6X je zástupcem střední třídy jak se sluší a patří. Konstrukce je kvalitní, displej moc povedený a fotoaparát je na skvělé úrovni. Za cenu kolem 7 000 Kč se jedná o vydařený mobil. Je jen celkem škoda, že Honor nenasadil silnější procesor, aby bylo možné hrát hry na plné grafické detaily. Neuškodil by ani moderní USB-C konektor a rychlejší nabíjení. Nechápu také absenci 5GHz Wi-Fi sítí …

Komu bych Honor 6X doporučil? Pokud hledáte mobil se skvělým fotoaparátem, velkým 5,5″ displejem s výborným podáním barev a slušnou výdrž baterie, tak se jedná o dobrou volbu. Pokud ale hodláte hrát náročnější hry na plné grafické detaily, tak se můžete podívat na konkurenční Xiaomi Redmi Note 4 Global. Ten nabízí výkonnější procesor a také 5,5″ displej.

 

Co se mi líbí:

  • Povedený design a konstrukce
  • Povedený 5,5″ displej
  • Čtečka otisků na zádech je rychlá, spolehlivá a podporuje gesta
  • Skvělý fotoaparát
  • Spolehlivé prostředí EMUI s brzkou aktualizací na Android 7

 

Co se mi nelíbí:

  • Nemá moderní USB-C!
  • Nabíjení je pomalé
  • Čočky fotoaparátů vystupují z těla
  • Absence podpory 5GHz „ácéčkových“ Wi-Fi

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*