Funguje virtuální realita na mobilech s Windows 10 Mobile?

Tento rok je virtuální realita (VR) všude. Existují opravdu velmi drahé brýle, které je nutné připojit třeba k výkonnému počítači. Pokud si však chcete vyzkoušet, jak vypadá taková slabší virtuální realita, tak si můžete koupit papírový Cardboard, který stojí kolem 20 Kč. Poslední dobou jsem tedy zahlcen dotazy, jak to je s virtuální realitou na mobilech se systémem Windows 10 Mobile. Pokud se kouknete do Windows Storu na svém mobilu, tak si můžete všimnout, že se objevují hry pro VR.

VR s Lumia 950 - Obrázek převzat od NPU
VR s Lumia 950 – Obrázek převzat od NPU

 

Co si pro používání VR koupit?

I když Cardboard má do opravdu kvalitní virtuální reality hodně daleko, tak na zkoušku si jej pořídit můžete. Na různých e-shopech především v zahraničí se ale objevují i mnohem kvalitnější brýle, které nejsou z papíru a stojí kolem 500 Kč. Dle mého názoru ale VR na mobilu prostě není „VR“ podle představ a jen tak na zkoušku bych si nejdříve raději koupil levný Cardboard u kterého vás nebudete mrzet, že jej dvakrát vyzkoušíte a už jej používat nebudete.

Google Cardboard
Google Cardboard

 

Jak to funguje na W10M?

Nyní se tedy konečně dostaneme k tomu, jak VR funguje na mobilech s Windows 10 Mobile. Musím říci, že funguje naprosto bez problémů a třeba takové závody s auty jsou dobré. Aby vše vypadalo pěkně, tak je pochopitelně dobré mít mobil s vysokým rozlišením displeje. Třeba takové Lumia 950 nabízí vysoké rozlišení displeje, které se nám může zdát naprosto zbytečné pro běžné používání, ale pro VR je super. VR si můžete vyzkoušet také na mobilech s nižším rozlišením displeje, ale pochopitelně uvidíte pixelky a není to ono. Já jsem zkoušel Cardboard na Lumia 650 a vše fungovalo velmi dobře, ale narážel jsem na chybějící gyroskop, který některé hry pro ovládání prostě potřebují a HD rozlišení displeje pro VR také není ono. Pokud tomu ale dáte nějakou tu minutu, tak si na pixelky zvyknete. Záleží hodně na tom, jakou hru hrajete.

1 thought on “Funguje virtuální realita na mobilech s Windows 10 Mobile?”

 1. Dobrý den,
  stereoskopie, jak se nynější 3D nazývá, mě od mládí uchvacovala. Těšil jsem se na 3D TV vysílání, ale to není v domácích podmínkách ještě dostupné, ale 3D také potřebuje pro plný zážitek široké zorné pole, tak, jako tomu na velikých plátnech 3D kin.
  Z doby stereokotoučků vím, že pozorování v kukátku bylo sledování 3D fototografií příjemné, protože stereoprohlížečkou bylo široké zorné pole imitováno.
  Nikdy jsem neměl možnost do virtuálních brýlí ani nakouknout, a tím tedy nemohu posoudit jaký vjem bych tím získal.
  Kombinace smartfonu a virtuálních brýlí mě láká, protože se domnívám, že by tam ten pocit širokého zorného úhlu mohl být podobný, jako tomu bylo u stereoprohlížeček.
  Avšak moje neznalost mě od koupi virtuálních brýlí odrazuje, protože mám chytrý mobil s operačním systémem Windovs 8 – Nokia Lumia 820 a já nevím, kde by se do něj ty aplikace daly stáhnout.
  Omlouvám se za naivní dotaz, ale pro moji omluvu uvádím mé datum narození *1936
  Stále si slibuji nákup velkoplošného TV, protože moje plasma Panasonik 102cm se mi již dávno zdá příliš malá, ale nákup neustále oddaluji, protože očekávbám výrazné zlevnění OLED obrazovky s novou televizní normou, jenže moje dny se příliš rychle a neúprosně krátí, a tak bych ještě rád zažil prožitky ve 3D pomocí virtuálních brýlí.
  Tímto se tedy na Vás obracím s prosbou o radu.
  Dík za pochopení, ale i očekávanou radu. Hry mě nezajímají, ale ty výlety po horách, letecké zážitky a mořské dobrodružství bych uvítal s nadšením. Samozřejmě i filmy ve ve 3D jako byl Titanic anebo Avatar ano.
  Tak tedy ještě jednou velký dík, a na případnou odpověď se moc těší
  René Čáslavský z chrudimska

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*