Custom ROM – Dostaňte ze svého Androidího mobilu maximum

Custom ROM to je slovní spojení, které mnozí z vás již slyšeli, ale nevěděli jste o čem je řeč. Ty zkušenější z  čtenářů zase ví, o co jde, ale neví jak si na svůj telefon tuto ROM nainstalovat. Rozhodli jsme se pro vás tedy spustit novou rubriku na toto téma a podělit se s vámi o naše zkušenosti. Vysvětlíme si ty nejdůležitější pojmy a co přesně musíme udělat pro úspěšnou Custom ROM na váš mobilní telefon.

Důležité upozornění pro všechny čtenáře: Instalací Custom ROM přijdete u většiny výrobců mobilních telefonů o záruku. Proto je dobré předem zvážit, zda Custom ROM, či jinak řečeno alternativní  ROM na váš telefon nainstalovat. Pokud jste majitelem mobilního telefonu značky Xiaomi, tak vám toto rozhodnutí odpadá. Jelikož instalací alternativních ROM u tohoto výrobce o záruku nepřijdete. Právě proto jsem zvolil tuto značku i pro své osobní používání. Nechci se nechat omezovat výrobcem telefonu a nechat si diktovat jaký systém, či nadstavbu mám v telefonu používat. Stejně tak nechci být závislý jen na aktualizacích systému, které vypustí sám výrobce telefonu. Ty bývají často velmi zřídka a nebo také vůbec.

Pokud má váš telefon již po záruce, systém se zpomaluje a je dlouhou dobu neaktualizovaný, pak je pro vás možnost zvážit přechod na alternativní ROM ideální. Můžete telefon přivést, jak se říká „k životu“. Zrychlit a zabezpečit jej posledními záplatami atd..

Svět Custom ROM je o svobodné volbě. Samotná instalace je zásahem do mobilního telefonu a doporučuji ho jen těm zkušenějším uživatelům. Pokud se dodrží návod, tak se není čeho obávat, ale každý sám odpovídá za své zařízení a své chyby. Je to vaše osobní rozhodnutí a přebíráte plnou zodpovědnost za svůj telefon!!!

Custom ROM je alternativní operační systém, neboli jiná verze Androidu, která není od výrobce. Tzv. stock ROM je verze kterou máte v telefonu nainstalovanou od výroby. Jedná se o operační systém Android, který bývá dost často překrývaný uživatelskou nadstavbou. Mezi nejznámější patří TouchWiz od Samsungu, EMUI od Huawei a nebo MIUI od Xiaomi.

Custom ROM je upravený systém skupinou nadšenců, kteří se vám rozhodli poskytnout něco jiného. Většinou se jedná o čistý systém Android v poslední vydané verzi s různými možnostmi nastavení. Každá je trošku jiná a poskytuje jiné možnosti. V nastavení systému bývá často několik bonusových položek, které je možno si libovolně přizpůsobit např. stavovou lištu a informace, které se na ní zobrazují, navigační lištu, zamykací obrazovku, drobnosti okolo baterie, LED diody atd.

Ne pro všechny modely bývá custom ROM dostupná. Zpravidla bývá pro ty nejprodávanější a nejznámější modely jednotlivých výrobců. Každý vydavatel těchto ROM se zaměřuje na jiné modely a jinou značku výrobce. Může vydat jednu ROM pro několik různých modelů a značek a stejně tak se může soustředit pouze na jedinou značku nebo jediný model. Mezi ty nejznámější custom ROM patří bezesporu Lineage OS, který vychází z legendy CyanonegenMod ROM, jejíž vývoj byl již ukončen. Systém Lineage OS je již tak daleko v samotném zdokonalování, že spousty ostatních vydavatelů staví svou ROM na jejich základu (base). Mezi ně patří systém Ressurection Remix OS, který jde ještě dál a nabízí mnohem širší možnosti nastavení než systém Lineage OS.

Těchto ROM je samozřejmě daleko více, ale tyto dva patří mezi nejznámější. A to hlavně díky podpoře pro velkou spoustu modelů různých značek. Jedná se o desítky modelů. Dále nám jsou nabízeny ROM, které začínají takříkajíc od základu na úplně čistém systému (AOSP = Android Open Soudce Projekt). Ty bývají dostupné většinou pro pár modelů.

Důležité je dále rozlišit rozdíl mezi oficiální a neoficiální verzí ROM. Ty oficiální jsou stále podporovány a aktualizovány o novinky a nejnovější bezpečnostní záplaty. Ty neoficiální nepochází od tvůrců jenž samotnou ROM vytvořili, ale od jejich schopných fanoušků, kteří si tuto ROM přáli na určitý model. U těchto ROM si dávejte rozhodně pozor. Pokud očekáváte pravidelné aktualizace systému, opravy chyb a nové záplaty, budete pravděpodobně zklamáni. Tyto neoficiální verze vychází většinou jednorázově a jen občas se objeví aktualizace s již z výše uvedeným obsahem. Proto určitě doporučuji instalovat pouze ty oficiální verze.

Co instalací Custom ROM získáte? Rozhodně pokud vyberete správnou a pravidelně aktualizovanou, tak se váš telefon zrychlí a plně zabezpečí jak jsem již uvedl výše. Vzhled čistého Androidu a běh ROM na čistém aktuálním jádru systému. Nová ROM vám může zlepšit výdrž baterie a kvalitu vašich fotografií. Často zmizí neduhy, které váš telefon mohli doteď doprovázet s opožděnými notifikacemi a nebo také v některých aplikacích s žádnými. Aktualizace u některým ROM jsou velmi časté. Týdně nebo měsíčně.

Co budete pro instalaci potřebovat? V první řadě musíte odemknout bootlader vašeho telefonu. O toto povolení musíte často požádat výrobce vašeho telefonu. Průběh odemčení se u jednotlivých výrobců liší a stejně tak práva po povolení odemčení. Dále budete potřebovat nainstalovat TWRP recovery konzoli. Liší se samozřejmě také jednotlivé verze pro modely. Po úspěšném odemčení a instalaci TWRP už jen stačí vyhledat a stáhnout vámi zvolenou ROM a ve většině případů doplněk Gapps. My si v následujících článcích popíšeme, jak postupovat v případě telefonů Xiaomi (postup může být podobný i u jiných značek).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*