Co je to IMEI kód a k čemu slouží?

Nokia 5230
Nokia 5230

Určitě jste už někdy z mobilu vyndali baterii. Pod baterií jste našli štítek na kterém je napsán model telefonu, značka a IMEI kód. Přemýšleli jste někdy k čemu ten IMEI kód vlastně je?

Kód IMEI je zkratka Mobile Equipment Identity. Je to jedinečný kód, který je patnáctimístný a slouží k identifikaci každého mobilního telefonu. Ukládá se v Equipment Identity Register (EIR). Každý mobilní telefon má jiný IMEI.

Equipment Identity Register rozlišuje podle významu a přistupování k IMEI v GSM síti tři třídy, které slouží mobilním operátorům:

Bílé kódy (whitelisted) – bezproblémové

šedé kódy (graylisted) – stojí za to nějakým způsobem sledovat

černé kódy (blacklisted) –  zakázané

Jak zjistit IMEI kód vašeho mobilu ? Na mobilu zmáčkněte klávesy: *#06# a IMEI kód se vám zobrazí.

11 thoughts on “Co je to IMEI kód a k čemu slouží?”

 1. Zdravím.

  Určitě jste už někdy z mobilu vyndali baterii…

  Baterii z mobilu jsem vyndaval naposledy někdy v minulém století. V tom současném se už do mobilu žádné baterie nedávají.

 2. To mi dal prostý selský rozum, pane ;-}
  Baterie je přece sestava několika stejných součástí do jednoho celku. Zhruba od přelomu století se do všech mobilních telefonů dávají jednočlánkové Li-Ion nebo Li-pol akumulátory namísto v minulém století používaných vícečlánkových NiMh. Nebo snad znáte nějaký telefon vyrrobený dejme tomu po roce 2002, ve kterém by byla baterie složená z aspoň 2 článků? ;-}

 3. Zdravím,

  měla bych dotaz ohledně IMEI. Vrátil se mi mobil z opravny a pod baterkou mám jiný IMEI než v mobilu. Vyměňovali mi jen display a ten rámeček okolo. Já se v tom nijak nevyznám, ale to asi není běžné, aby to tak v opravnách měnili, nemyslíte?

  1. Toto by se v servisu opravdu dělat nemělo. Nedostala jste náhodou nový telefon? Pokud něco nejde opravit, tak dostanete nový.

    1. Cena odpovídá sklu na předním krytu některého smartphonu. Změna IMEI číslo pod baterií je opravdu divná …

 4. Při odstranění zavirování telefonu v opravně (přeinstalace softwaru) došlo k tomu, že z telefonu nebylo možno telefonovat (objevil se nápis, že IMEI je neplatné). Před předáním do opravny však byl telefon k telefonování funkční, pouze se nesměl připojit na internet, neboť došlo k instalování různých her a stal se obtížně ovladatelný. Po odpojení od internetu a obnovení do továrního nastavení byl zase pro telefonování funkční. Teď však se stal úplně nefunkčním, dle opravny to údajně způsobil virus. Jaký je váš názor? Nemohlo k tomuto dojít zásahem opravny? Před předáním do opravny, když nebyl připojen na internet, tak byl funkční. Za Vaši odpověď předem děkuji.

  1. Je to dost možné, ale pokud servis provedl flash telefonu, tak by se problém měl opravit. Pokud dal jen obnovení továrního nastavení, tak problém nastat může. Nejspíš se servis na flashování telefonu a řádné instalace systému na to vykašlal.

 5. Kde nebo na jaká stránce si můžu zkontrolovat IMEI svého mobilu Samsung A5 2017, jestli je vše v pořádku,

  1. Na krabičce od mobilu a záručním listu by mělo IMEI číslo být. Nebo stačí jít do aplikace pro vytáčení tel. čísel a zadat *#06#

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*