Co umí současné čipy pod kůži? Je možné skrze ně sledovat?

S biohackingem se v budoucnu budeme setkávat stále častěji. Již dnes máme mobil se svými údaji neustále v ruce, nevyjdeme bez něj ven a jsme neustále připojeni k internetu. Technologie se neustále vyvíjí a v budoucnosti jimi budeme moci upravovat i vlastní tělo. Usnadní nám  práci, ušetří spoustu času a možná nám přidá i nějaké další smysly.

 

Zatím jsme na úplném začátku a současné „hloupé“ čipy pod kůži nejsou moc chytré. Otázkou také zůstává, jestli někdy vůbec budeme chtít „chytřejší“ čipy pod kůži. Osobně bych rozhodně nechtěl čip, který by v sobě měl zabudovaný GPS modul a byl připojen k internetu. Je ale také dobré se zamyslet nad tím, jaké aplikace ve svém smartphonu máte nainstalované a dáváte si pozor, jaká práva jim udělujete a čtete smluvní podmínky? Aplikace pro Android, iOS i Windows často mají přístup k poloze, i když ji pro svůj chod vůbec nepotřebují např. Instagram.

Už teď se na internetu objevují hysterické komentáře lidí, kteří tvrdí, že již dnes je možné skrze čipy pod kůží sledovat osoby v reálném čase. Záleží jen na tom, jaký čip si necháte pod kůži zavést. Pokud se jedná o NFC čipy, tak skrze ně je sledování osob takřka nemožné, protože fungují jen na vzdálenost pár centimetrů. Obsahují jen pár informací, které si do čipu nahrajete, nemají GPS modul, nejsou připojeny k internetu a jsou zdravotně nezávadné.

Co tedy lze do čipu nahrát? Existuje k tomu mnoho aplikací pro Android, ale celou akci lze provést i skrze připojenou čtečku k počítači. Pomocí takového čipu lze odemykat počítač, dveře a zaplatit si kávu či pivo např. v Paralelní Polis v Praze. Do čipu lze dále nahrát také kontaktní údaje, vizitku, odkaz na webovou stránku, text a údaje z některých karet. MasterCard či Visa zatím do čipu nahrát nelze.

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*