Atomic OS – Pohled na povedenou Androidí ROM

Po publikaci návodu k instalaci ROM Atomic OS jsem dostal několik žádostí o článek s ukázkou a popisem prostředí. Proto se nyní zaměřím jen na systém samotný. Budu se tedy snažit shrnout všechny moje postřehy a uživatelské zkušenosti s Atomic OS 1.5. Několik čtenářů se i ptalo, proč právě Atomic OS a proč mi nevyhovoval AOSP Extended.

Nejdříve zkušenosti:

Jak jsem již psal v dřívějších článcích, tak jsem samozřejmě vyzkoušel několik alternativ a to jak na mobilu Xiaomi Mi5 (3/32 GB), tak na Xiaomi Redmi Note 4 Global (3/32 GB). Ze zkušeností jsem přesvědčený, že čistý systém postavený na jádru AOSP funguje na mobilech mnohem lépe, než na upraveném jádru systému Lineage OS. Ten samozřejmě taky vychází z AOSP, ale již má v jádru systému několik změn. A na těchto změnách stojí pak různé alternativy ROM. Výdrž baterie není úplně špatná, ale je rozhodně horší, než na čistém jádru. Samozřejmě, že u Lineage OS vychází každý týden nový build a co týden a výdrž je jednou lepší a pak zas horší. Vydávání nových verzí je u Lineage tak rychlé, že po opravení starších bugů (chyb) se objevují zas nové …

Po instalaci AOEP Extended jsem zpozoroval příliš vysoký jas při automatické regulaci. To rozhodně výdrži baterie nepřidávalo. Regulace nefungovala tedy dobře a v noci jsem často měl pocit, že mi displej vypálí oči. Dále jsem objevil chybu v Roamingu. Nemohl jsem se připojit k internetu v zahraničí, ačkoliv bylo vše správně povoleno a nastaveno. Mobil také úplně odmítal připojení k 4G/LTE síti. Podle posledních informací na forech by však tato chyba měla být již opravena. Dále mi neustále vypadával signál na obou vložených SIM. Proto jsem hledal dál a nakonec zůstal u Atomic OS.

 

 

Konečně k Atomic OS:

Atomic OS je zcela nová Custom ROM od Team Darkness. Tito tvůrci pracují na více projektech a průběžně vydávají dvě alternativní ROM. DarkNess reDefined je jejich druhá ROM postavena právě na jádru Lineage OS. Bere si spoustu detailů v nastavení z několika dalších ROM, jako Ressurection Remix OS, Paranoid Android a dalších. Na XDA ji lze najít i pro Note 4 od Xiaomi. První ROM Atomic OS je postavený čistě na AOSP a oficiálně je zatím jen pro pár modelů. Mezi nimi je i Note 4 (Mido), Mi5 (Gemini) a další.

Po samotné instalaci všech potřebných ZIP souborů (návod na instalaci naleznete v samostatném článku) a prvním spuštění systému vás systém provede základním nastavením telefonu stejně, jak na všech mobilech s čistým Androidem. Po přihlášení k síti Wi-Fi bude požadovat přihlášení ke Google účtu. Zeptá se, jestli chcete začít telefon používat jako nové zařízení, nebo zda chcete obnovit systém ze záloh. Tady pozor. Záloha musí být uložena na serverech Google pod vaším účtem a nikoliv na serverech Xiaomi. Tudíž pokud jste předtím nepoužívali žádné zařízení s čistým Androidem, tak funkční zálohu jednoduše nemáte.

Dalším krokem je nabídka zabezpečení a nastavení otisků prstů. Poté již systém skočí rovnou na vaši novou domovskou obrazovku, kde je nastaven standardně Pixel Launcher z mobilů Google Pixel (pod jménem Launcher 3). Bohužel tento Launcher má velmi strohé nastavení a dle mého názoru na 5,5″ displeji plýtvá místem. Ikony mi připadají obrovské a nemožnost nastavit si mřížku byla tím impulsem, proč jsem ho hned zavrhl a vyměnil za Nova Launcher.

 

V samotném systému hned po instalaci najdete jen několik základních aplikací pro běžnou potřebu. Kalkulačku, kalendář, kontakty a volání od Google, souborový manažer (v angličtině s podporou root), FM radio a aplikaci Magisk. Součástí je i díky instalaci Gapps ve verzi Pico ještě obchod Google. Žádné další zbytečnosti. Veškeré aplikace a to jak ty základní od Google, tak vše na co jste zvyklí si snadno stáhnete z Google Play.

Aplikace Magisk je tzv. skrytý root telefonu. Díky této aplikaci můžete udělit práva aplikacím, které root vyžadují pro svůj chod, nebo jednotlivé funkce v aplikacích. Začátečníkům či méně zkušeným uživatelům doporučím tuto aplikaci skrýt a nebo odinstalovat. Těm kteří se nebojí experimentovat a mají zkušenosti může přinést rozšíření možností telefonu na maximum. Díky ní můžete snadno nainstalovat Substratum z Obchodu Play a následně jednoduše nastavovat témata samotného systému a Google aplikací. Lze tedy změnit světlé téma aplikace u SMS, zmeškaných hovorů atd. změnit na téma tmavé, které je při večerních hodinách příjemnější na oči.

 

Další důležitou aplikací je samozřejmě ta na focení. Je zde přítomna Snapdragon Camera 2. Ta nabízí široké možnosti nastavení při focení. Plně využívá Camera API 2 a díky této aplikaci jste schopni vymáčknout z vašeho foťáku opravdu maximum. Nastavení jako Expozice, ostrost, atd. jsou samozřejmostí. Viz. obrázky. Fotky jsou opravdu na lepší úrovni, než na nativní aplikaci v MIUI.

 

Součástí instalace je také aplikace Darkness Hub, kde se dozvíte novinky o dalších aktualizacích, plánovaných změnách a rozšíření systému. Nové verze ROM automaticky oznámí zmiňovaná aplikace. OTA aktualizace nefungují úplně dobře a doporučuji stáhnout zdarma oficiální ROM a vrhnout se do manuální instalace. Nová aktualizace se manuálně instaluje stejně, jak při první instalaci systému, kterou jsem popisoval v samostatném návodě.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*