Atomic OS – Jak nainstalovat tuto alternativní ROM Androidu?

A konečně se dostáváme k tomu hlavnímu a to je samotná instalace alternativní ROM v mém případě na mobil Xiaomi Redmi Note 4 Global. Na výběr je s celkem velké množství ROMek a to jak oficiálních, tak těch neoficiálních. Volba je na každém. Já jsem jich vyzkoušel několik a to jak na mobilu Xiaomi Mi5 a již zmiňovaném Notu 4.

Ne každá ROM funguje úplně dobře a může obsahovat různé chyby, které znepříjemní celé používání mobilu. Určitě jste již slyšeli o systému Lineage OS. Dříve známým pod názvem CyanogedMod. Z tohoto sestavení vychází spousty dalších alternativních ROM, které nabízejí různá rozšíření nastavení, gest apod.. Lineage OS vychází v oficiální verzi pro spoustu modelů různých výrobců. To slůvko „oficiální“ berte tak, že je ROM v pravidelných týdenních updatech kontrolována a šířena mezi uživatele (pod. buildem Nightly). Neoficiální build nepochází většinou od samotných tvůrců systému, ale jejich fanoušků, kteří udělají jedno sestavení systému a pak dlouho nic.

Na oficiálních verzích Lineage OS se pracuje neustále a jsou právě každý týden a to zpravidla v úterý vypuštěny. Ostatní tvůrci, kteří využívají jádra systému od Lineage a mají oficiální verzi ROM pro váš telefon vydávají aktualizace nepravidelně. Většinou ale vždy minimálně jednou do měsíce. Příkladem může být např. systém CRDROID nebo ResurrectionRemix OS. Je jich samozřejmě mnohem více. Pokud chcete nějakou ROM pro daný telefon najít, tak doporučuji navštívit fórum XDA. Jsou zde popsány jednotlivé varianty ROM, jejich changelogy (seznam změn a novinek) a často i obrázky prostředí.  Nechybí ani návody k instalaci dané ROM a co je hlavní, je  označení která ROM je oficiální a která ne.

Osobně jsem zkoušel Lineage OS 14.1 cca 2 měsíce na telefonu MI 5 a spolu s ní i variantu ResurrectionRemix OS. Objevil jsem právě několik bugů při běhu aplikací a v případě Remixu i mizernou výdrž baterie. Proto jsem se rozhodl pro Note 4 najít ROM, postavenou čistě na AOSP variantě systému. Ta se mi osvědčila právě už na MI 5 v podobě ROM od JDC Team. Telefon běžel naprosto plynule bez nutných restartů a s dobrou výdrží na baterii. Jedná se přitom o čistý systém ve verzi 7.1.2 s aktuálními záplatami. Bohužel pro Note 4 není tato ROM v oficiální verzi (zatím). Snad se brzy objeví pro více mobilů a také Note 4 Global.

Vyzkoušel jsem tedy několik jiných variant jako AospExtended v. 4.4, Aurora atd. Nakonec jsem zakotvil u úplně nové ROM Atomic OS, která vyšla teprve před měsícem ve verzi 1.0 (21.8). Již po 14 dnech vyšel update systému (10.8), který přinesl mnoho vylepšení, novinek a aktuální záplaty z 5.srpna. Tato ROM běží na Note 4 opravdu plynule s velmi dobrou výdrží baterie a zatím jsem neobjevil žádný bug. Proto si teď ukážeme jak správně tuto ROM nainstalovat do vašeho Note 4 Global (CPU Snapdragon 625). Pokud si vyberete na fóru XDA jinou variantu, nebo chcete jednoduše experimentovat postup je vždy stejný. Jen si musíte vždy stáhnout správnou variantu pro váš model a pokud možno co nejnovější.

 

Před instalací si pročtěte upozornění:

Nejdříve bych chtěl upozornit, že během instalace nové ROM můžete ztratit veškerá data včetně fotek (nemělo by se to stát, ale jistota je jistota). Doporučuji tedy vždy provést zálohu dat. Dále je instalaci nutné provádět vždy nejlépe při plném nabití baterie, aktuální verzí firmwaru a nejnovější verze TWRP. Za vše nese odpovědnost sám uživatel a nikoho nenabádám k instalaci!

Co je vše třeba před instalací Atomic OS?

 • Je nutné mít odemknutý bootloader a mít nainstalované TWRP!
 • Nejdříve je nutné stáhnout firmware v ZIP archívu. Ten má přibližně 50 MB.
 • Nyní si stačí stáhnout potřebnou ROM v nejnovější verzi od TeamDarkness. ROM má velikost kolem 500 MB. Vždy je třeba dát si pozor, jestli stahujete správnou verzi ROM!V případě Notu 4 se jedná o verzi „mido.“.
 • Aby bylo možné využívat služby Google, tak je třeba stáhnout Gapps (velikost kolem 80 MB). Zde je také třeba dát si pozor na variantu. V případě Notu 4 se jedná o variantu ARM64/Android 7.1/Pico.

Jak nainstalovat Atomic OS?

Pokud máte vše stažené a přesunuté v interním úložišti mobilu, tak se můžete vrhnout do instalace nové ROM. Mobil vypněte a nastartujte tak, že současně podržíte klávesy hlasitosti nahoru a zamykací tlačítko. Telefon zavibruje a spustí se TWRP. Tam stačí klepnout na „Vymazat“ , zaškrtnout všechny níže uvedené body a potáhnout dolní tlačítko, aby se smazání potvrdilo.

 • Dalvik/ART Cache
 • Systém
 • Data
 • Cache

 

Nyní se tlačítkem zpět vrátíme na úvodní obrazovku TWRP konzole a zvolíme „Instalovat“. Najdeme adresář se staženými ZIP soubory. První označíme ZIP soubor s firmwarem a potáhneme dolním tlačítkem pro potvrzení instalace. Po dokončení instalace označíme ZIP se staženou ROM a opět potažením potvrdíme. Po dokončení to samé s posledním souborem Gapps. Po instalaci zvolíme „Reboot“. Telefon se restartuje a nabíhá do nového systému Atomic OS. 😉

Pokud potřebujete na telefonu provést někdy později HR (hardreset). Tak v TWRP zvolíte vymazat a jen potvrdíte potažením dolního tlačítka. Žádné rozšířené vymazání již nedělejte do doby, než se rozhodnete změnit ROM!!!

Stejným způsobem nahrajete do vašeho Note 4 MIDO jakoukoliv jinou ROM kterou si vyberete. Stejně tak do jiného modelu Xiaomi. Jen je nutné stáhnout ROM určenou pro váš model a stejně tak firmware. Přeji hodně pozitivních zkušeností s čistým Androidem.

11 thoughts on “Atomic OS – Jak nainstalovat tuto alternativní ROM Androidu?”

 1. Proč stahovat a instalovat ten firmware? K čemu to je? Vždyť resurrection to není třeba…
  Nezablokuje se mi SD karta, jako posledně když jdem tam dával lingea os? A nešlo to ani v mobilu naformatovat. Furt to hlasilo chybu sd karty.

  1. Aktualizace firmwaru jsou proto, aby právě hardware dobře fungoval se systémem. Chyba s kartou může být jen bug v nepovedené ROMce či problém SD karty.

 2. Ahoj, při stažení firmwaru se objeví dvě možnosti:
  California, USA #1
  nebo
  Washington DC, USA #2

  V čem je rozdíl a který ZIP upřednostnit?

  1. Je to úplně jedno. Jedná se jen o servery. Kdyby nefungoval jeden, tak můžeš soubor stáhnout z druhého.

 3. Ahoj, ještě jedna otázka. Když budu chtít vyzkoušet např. místní (české) Miui, a budu mít v telefonu Atomic, postup bude stejný?
  Myslím tím, bootloader zůstane odemčený a TWRP nainstalovaé? Nebo budu muset tento postup opakovat od samého začátku?
  Díky za odpovědi, moc se nevyznám.

  1. TWRP tam zůstane pokud si ho nesmažeš, tak stejně zůstane odemčen bootloader pokud si ho nezamkneš originální utilitou pro flash od výrobce.

 4. Zdravím,

  pozor na poslední verzi od mido 2.1 – je to ROMka postavená na androidu 8.1 Oreo a není pro to ještě oficiální gapps a i verze firmwaru je dle mě stará. Respektive lze stáhnout unofficial verzi gappsu, ale nefunguje to – nebo alespoň mě. Po spuštění systému se hned objeví chyba, že com.android.phone přestal pracovat a neuděláte nic.

  Na XDA je k dočtení že se jedná o Beta verzi (2.1), takže raději ještě počkat. Verze 1.5. funguje ok.

  ROMka se zdá být zatím ok, akorát mě rozčilují 2 věci.
  Nepřišel jsem na to jak si nastavit domovskou stránku jinou než první v pořadí (default). Při kliknutí na domovské tlačítko se vždy vrátím na první.
  Telefon je nastaven v češtině, ale polovina věci v češtině není.

 5. Zdravim.
  Chtěl bych se zeptat: když si nainstaluji Atomic OS a pak se budu chtít vrátit zpět na poslední týdení miui rom cz. jaký je postup? Zase musím instalovat za 1. soubor s firmwarem, pak ZIP se staženou ROM, to chápu a na konec soubor Gapps ?
  TWRP mám 3.2.3-1-mido.img Díky za odpověď.

 6. Zdravím, je Atomic OS ještě podporován? Poslední aktualizace na stránkách ke stažení je jedenáct měsíců stará. Díky za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*